Jak pielęgnować skórę niemowląt z alergicznymi zmianami

Alergie pokarmowe u niemowląt – rodzaje

Wyróżniamy 3 rodzaje alergii u niemowląt:

  • alergie IgE zależne – alergen wiąże się z przeciwciałami IgE, dochodzi do uwolnienia histaminy, która odpowiada za występowanie objawów na skórze (ale też często w obrębie układu oddechowego i pokarmowego). Reakcje w tej alergii występują szybko, bo już po ok. 2 godzinach od posiłku i mają gwałtowny przebieg.
  • Alergie IgE niezależne – nie mają związku z aktywnością przeciwciał IgE, a ich objawy występują z opóźnieniem, przez co rozpoznanie winnego składnika pokarmowego jest utrudnione. Najczęściej wywołują je białka, które wywołują stany zapalne w obrębie jelit, co z kolei daje szereg objawów (wysypka, biegunka, wymioty, spadek masy ciała i inne).
  • Alergie mieszane – objawy alergii pokarmowej u dzieci tego typu występują na skutek działania i mechanizmów IgE zależnych, i IgE niezależnych. Jedną z chorób wywoływanych przez alergie mieszane jest AZS (choć choroba ta miewa też inne przyczyny).

Uczulenie pokarmowe u dzieci najczęściej przyjmuje postać alergii IgE niezależnej.

Jakie są przyczyny łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt?

Wyprysk łojotokowy jest częstą chorobą skóry u dzieci i u dorosłych. Przyczyny zapalenia skóry nie zostały do końca poznane. Często wymienianą przyczyną choroby jest zakażenie drożdżakiem z rodzaju Mallassesia spp. U podstaw łojotokowego zapalenia skóry u noworodka upatruje się zakażenia również innym drożdżakiem (Candida albicans) w obrębie skóry lub przewodu pokarmowego. Wyróżnia się także nadmierne gromadzenie się łoju, które jest uzależnione od gospodarki hormonalnej.

Co zatem wywołuje łojotokowe zapalenie skóry? ŁZS u niemowląt wywoływane jest przez nadmiar androgenów pochodzących od matki. Androgeny mają wpływ na pracę gruczołów łojowych. W późniejszym okresie życia łojotokowe zapalenie skóry występuje rzadziej, czasem dochodzi do ponownego jego ujawnienia się w okresie pokwitania. Ważną informacją dla rodziców, którzy po raz pierwszy stykają się z tym problemem, jest to, że łojotokowe zapalenie skóry nie jest zaraźliwe.

Sposoby na ŁZS – czym smarować skórę, kiedy niemowlę ma zapalenie?

Każdy rodzic dziecka chorującego na ŁZS zastanawia się jakich kosmetyków używać? Czy są maści na łojotokowe zapalenie skóry? A może odpowiednie szampony? Odpowiedź na wszystkie te pytania jest twierdząca.

Leczenie ŁZS u niemowląt należy rozpocząć od odpowiedniej pielęgnacji. Podstawowe znaczenie ma usuwanie nadmiaru łuski. W aptekach są dostępne bez recepty dermokosmetyki pomagające w pielęgnacji zmienionej skóry. Jeśli samo nawilżanie i wyczesywanie nie przynosi spodziewanego efektu należy użyć produktów kosmetyczno-lecznicze zawierających kwas acetylosalicylowy, mocznik, siarczek selenu i pirytionian cynku. W aptekach dostaniemy specjalistyczne szampony, kremy, żele itp.

Kiedy istnieje podejrzenie nadkażenia grzybiczego, stosuje się preparaty zawierające substancje azolowe np. 2 proc. ketokonazol, który działa złuszczająco. Przed zastosowaniem leczenia farmakologicznego warto sobie uświadomić, że jest to schorzenie samoistnie przemijające, a leki należy zarezerwować dla cięższych przypadków.

Dieta w łojotokowym zapaleniu skóry – czy pomaga w leczeniu?

Rozwój łojotokowego zapalenia skóry u niemowlaka nie zależy od stosowanej diety. Dziecko poniżej 1. roku życia żywi się głównie mlekiem matki bądź modyfikowanym. Należy zaznaczyć, że nie istnieje dieta, która wspomaga lub zaostrza występowanie łojotokowego zapalenia skóry. Dieta zawsze powinna być dobrze zbilansowana i zawierać odpowiednie mikroelementy i witaminy.

Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci najczęściej przyjmuje postać tłustego, żółtego czepca na głowie niemowląt. ŁZS wygląda jak nieprzyjemna, swędząca zmiana. Jednak dziecku nie przeszkadza. Nie jest również zaniedbaniem ze strony rodziców. Wiele dzieci poniżej 1. roku życia jest dotkniętych tą dermatozą, która mija samoistnie. Główną metodą leczenia jest pielęgnacja, czyli nawilżanie i złuszczanie. Nie u wszystkich jest konieczność stosowania leczenia farmakologicznego. Schorzenie u niemowląt jest łagodne i nie powinno budzić większego niepokoju.

  1. Jabłońska Stefania, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, wyd. I, Warszawa, PZWL, 2010, ISBN 978-83-200-4154-5
  2. Dobrzańska A., Ryżko J., Pediatria, wyd. II, Wrocław, Edra Urban & Partner, 2014, ISBN 978-83-65195-64-73.
  3. https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/50176,postepowanie-wlojotokowym-zapaleniu-skory-udzieci

Ten tekst został napisany przez Eksperta, który posiada kierunkowe wykształcenie oraz doświadczenie. Nawiązując współpracę z autorytetami w danej dziedzinie nauki serwis Mamazone.pl dba o najwyższą jakość i wiarygodność informacji publikowanych w serwisie. W Mamazone.pl opieramy się na EBM (Evidence Based Medicine) – medycynie opartej na faktach i wiarygodnych źródłach. ×

Oliwka to najprostszy, najskuteczniejszy i najtańszy sposób na to aby usunąć rzęsy domowym sposobem Wystarczy, że zwilżonymi patyczkami higienicznymi oliwką będziesz pocierać rzęsy ważne, aby robić to bardzo delikatnie i wyłącznie na sztuczne rzęsy.

Czytaj dalej...

Kolejną ważną kwestią są ostrza maszynki jednorazowej należy używać tylko raz, zwłaszcza w okolicach bikini lub genitaliów, ponieważ z każdym kolejnym zabiegiem trzeba ją mocniej dociskać do skóry, aby uzyskać lepszy efekt.

Czytaj dalej...

Specjaliści jednak są innego zdania, a z ich porad wynika, że całkowite golenie tych miejsc zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ włosy łonowe stanowią naturalną barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów i innych szkodliwych czynników zewnętrznych.

Czytaj dalej...

10 sulfacetamid sodowy z 5 siarką oraz nadtlenek benzoilu, który przyspiesza eliminację zmian grudkowo-krostkowych i może być zalecany u pacjentów z postacią guzowatą oraz odmianą ziarniniakową trądziku różowatego.

Czytaj dalej...