Jak szybko zagoić ranę po pryszczu?
Jak szybko pozbyć się strupa po pryszczu?
Trądzik to jedna z przyczyn pojawiania się na twarzy strupów. W tym przypadku ich zdrapywanie jest wyjątkowo niebezpieczne, bo niszczy procesy naprawcze i może spowodować pojawienie się trudnych do usunięcia blizn potrądzikowych. Zdrapywanie strupów po pryszczach oraz wyciskanie krost to częste przyczyny nadkażeniu bakteryjnego, które może wymagać długotrwałego leczenia. Proces gojenia takich ran i blizn jest bardzo długi i trudny.
Zdecydowanie lepszą metodą leczenia trądziku jest stosowanie kosmetyków, które łagodzą stan zapalny i odnawiają naskórek. Mają one właściwości przeciwbakteryjne, łagodzą reakcję zapalną i zwalczają liczne bakterie. Warto też pamiętać o nawilżaniu skóry kosmetykami przeznaczonymi do pielęgnacji cery trądzikowej lub odwodnionej (bo skóra trądzikowa często jest odwodniona).
Jak szybko pozbyć się strupa po opryszczce?
Opryszczka to kolejna z częstych przyczyn powstawania strupów w obrębie twarzy. Zwykle pojawia się na wargach, jednak infekcja może pojawić się także na brodzie, w okolicy nosa, oka i na błonach śluzowych. Strupów po opryszczce nie należy zrywać – trzeba spokojnie poczekać do momentu, gdy same odpadną. Co więcej, zmian opryszczkowych nie powinniśmy nigdy dotykać dłońmi, bo możemy w ten sposób łatwo przenieść wirusy na inne obszary twarzy.
W przypadku ran, które powstają na skutek opryszczki, należy sięgnąć po preparaty przeznaczone do zwalczania tego rodzaju infekcji skórnej. Pomagają one wysuszyć powierzchnię rany, a jednocześnie przyspieszają gojenie rany.
Na strupy po opryszczce dobrze sprawdzają się również plastry silikonowe lub maści z silikonami, które zabezpieczają uszkodzoną skórę.
Strupki w nosie – jak leczyć?
Dość powszechnym problemem są też strupki w nosie. Tworzą się one podczas kataru, po usuwaniu owłosienia w nosie oraz w wyniku przesuszenia śluzówki nosa. W tym przypadku ich zdrapywanie jest szczególnie niebezpieczne, bo zakażenia bakteryjne w obrębie błony śluzowej nosa mogą doprowadzić m.in. do utworzenia się ropni w mózgu. Dzieje się tak z powodu połączenia okolicy nosa i mózgu wspólnymi naczyniami krwionośnymi, którymi bakterie swobodnie przemieszczają się wraz z krwią, kolonizując kolejne obszary ciała.
Podsumowując, szybie pozbycie się strupa nie jest najlepszym pomysłem. Pełni on ważną funkcję i pozwala na szybkie gojenie się ran, otarć i zadrapań. Jeżeli ciągle zdrapujemy strupy, to musimy liczyć się z tym, że będą one uporczywie nawracać, bo odkryta powierzchnia uszkodzonej skóry znowu pokryje się krwią lub płynem surowiczym.
W przypadku strupów na twarzy, w nosie, strupów po opryszczce i innych uszkodzeniach skóry o różnym podłożu, nie powinniśmy w żaden sposób przyśpieszać ich odpadania. Kiedy rana się wygoi, strup sam odpadnie, odsłaniając odbudowaną skórę.
Ważne: z ogromnym zagrożeniem dla zdrowia może wiązać się usuwanie strupów na ranach operacyjnych i oparzeniach. W tym przypadku proces gojenia jest znacznie dłuższy, a usunięcie strupa może doprowadzić do poważnych powikłań.