Skóra twarzy - Jak radzić sobie z tłustą skórą?

Najlepsze kosmetyki do cery tłustej – co wybrać, a czego unikać?

W składzie kosmetyków do cery tłustej należy szukać:

Unikaj w składzie kosmetyków do cery tłustej:

  • alkoholu (alcohol denat, isopropyl alcohol), spirytusu salicylowego,
  • mocnych detergentów – SLS, SLES, ALS, MLS, SCS, SMS,
  • oleju kokosowego, palmowego, z kiełków pszenicy, z pestek moreli,
  • mydeł, substancji myjących – Sodium Palmate, Potassium Stearate.

Tego nie rób, jeśli masz cerę tłustą

Najczęstsze błędy, oprócz złego doboru dermokosmetyków, to przede wszystkim:

  • używanie szorstkich myjek czy szczotek do twarzy,
  • wyciskanie zmian trądzikowych, które może prowadzić do powstawania śladów i blizn, a także do nadkażenia zmian zapalnych,
  • ciągłe pudrowanie skóry tłustej bez uprzedniego usunięcia nadmiaru sebum np. bibułką matującą,
  • długotrwałe opalanie się czy korzystanie z solarium,
  • dotykanie twarzy, drapanie jej.

Oczyszczanie twarzy i demakijaż - jakie kosmetyki wybrać?

Pielęgnacja twarzy zaczyna się od jej oczyszczenia, by przygotować skórę do aplikacji kosmetyków takich jak kremy nawilżające, serum czy maseczki do twarzy. Oczyszczanie twarzy to podstawa zdrowia skóry i należy przeprowadzać je systematycznie, dwa razy dziennie. Jakich kosmetyków używać w tym celu? Skutecznymi produktami są płyny micelarne, które zrewolucjonizowały oczyszczanie twarzy. Płyn micelarny zawiera micele mające zdolność przyciągania zanieczyszczeń, sebum, czy pozostałości kosmetyków, usuwając je ze skóry. Ta właściwość miceli sprawia, że nie ma potrzeby intensywnego pocierania skóry płatkiem. Wystarczy delikatnie go przyłożyć do skóry, by zanieczyszczenia przylgnęły do niego. Innym sposobem oczyszczania skóry jest użycie olejów, które znakomicie rozpuszczają zanieczyszczenia i oczyszczają skórę. Takie oleje i olejki do demakijażu dodatkowo nawilżają skórę. Demakijaż można przeprowadzać używając także tradycyjnych mleczek. Chcąc uzyskać doskonałe oczyszczenie, należy w kolejnym kroku użyć kosmetyków do mycia twarzy z użyciem wody. Tu świetnie sprawdzają się żele i pianki do twarzy. Dla osiągnięcia najlepszych efektów należy stosować kosmetyki z jednej gamy produktów do pielęgnacji.

Złuszczanie skóry to jeden z etapów jej pielęgnacji, który jest niezwykle istotny dla jej kondycji. Nadmiar nagromadzonego martwego naskórka sprawia, że powierzchnia skóry może być nierówna, a cera wyglądać na zmęczoną, poszarzałą, ale także utrudnia drogę składnikom odżywczym, uniemożliwiając im głębsze wniknięcie w skórę. Może także zatykać ujścia gruczołów łojowych, co w efekcie powoduje pojawianie się wyprysków i zaskórników. Złuszczanie warto wykonywać przy skórze suchej, mieszanej, tłustej, ale także wrażliwej czy trądzikowej. Oczywiście do każdego rodzaju skóry należy wybrać odpowiedni peeling do twarzy. Kosmetyki do twarzy tego typu są dopasowane do różnych rodzajów cery i wybierając je, warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie, gdyż oprócz złuszczania, mają one także dodatkowe właściwości, dzięki składnikom kojącym, nawilżającym, normalizującym, czy odżywiającym. Na takie potrzeby skóry odpowiadają naturalne, wegańskie kosmetyki FaceBoom, ale także profesjonalne kosmetyki do twarzy Bielenda Professional.

Pielęgnacja w kilku krokach

Skórę tłustą można ujarzmić, pamiętając o kilku zasadach:

  1. Oczyszczaj cerę piankami lub żelami. Nie muszą być mocno oczyszczające (często takie produkty wysuszają cerę), wystarczy, by zawierały łagodne substancje myjące, które pomogą usunąć zanieczyszczenia ze skóry
  2. Tonizuj cerę kosmetykami, które nie zawierają alkoholu. Hydrolaty i toniki powinny być antybakteryjne i nawilżające
  3. Na dzień stosuj lekkie kremy nawilżające
  4. Na noc nakładaj kosmetyki o działaniu złuszczającym, leczniczym, które pomogą pozbyć się istniejących zmian trądzikowych i zapobiegną powstawaniu nowych
  5. Regularnie wykonuj peelingi, które złuszczą naskórek
  6. Stosuj maseczki
  7. W składach kosmetyków, peelingów, masek szukaj następujących składników: rumianek, szałwia, rozmaryn, kwas azelainowy, kwas migdałowy, kwas glikolowy, krzem, cynk.

Czym powinna być pielęgnowana tłusta skóra twarzy?

Kluczowym zadaniem pielęgnacji skóry tłustej jest normalizacja nadmiernego wydzielania łoju oraz zapobieganie powstawaniu niedoskonałości. Takie efekty pozwolą osiągnąć: odpowiednia higiena, właściwie dobrane kosmetyki i systematyczność w pielęgnacji. Dzięki temu przywrócisz skórze tłustej świeży wygląd, zmniejszysz łojotok i rozszerzone pory, usuniesz zaskórniki, zredukujesz nadmierne błyszczenie się skóry.

Wbrew pozorom, pielęgnacja tłustej skóry twarzy nie jest taka trudna i nie wymaga od Ciebie posiadania wielu kosmetyków. Powinna opierać się na gruntownym i dokładnym oczyszczaniu, intensywnym nawilżaniu oraz regularności. Najlepiej wykonywać je preparatami z tej samej linii kosmetycznej. Idealnym wyborem będą te beztłuszczowe, tzw. oli-free. Podstawowy zestaw pielęgnacyjny powinien zawierać: myjący żel do twarzy o właściwościach antybakteryjnych, tonik bez alkoholu, delikatny, lekki krem nawilżająco-matujący (najlepiej z filtrem UV), krem na noc regulujący wydzielanie sebum, peeling i maseczkę oczyszczającą. Dwa ostatnie kosmetyki warto aplikować minimum raz w tygodniu, pozostałe należy wykorzystać do codziennej pielęgnacji.

Dlaczego skóra tłusta jest tłusta?

U osób, które mają skórę tłustą, gruczoły łojowe pracują zbyt mocno. Efekty nadmiernej produkcji sebum widać bardzo szybko – twarz zaczyna się błyszczeć, staje się szara i ziemista. Czoło, nos, broda szybko się przetłuszczają i stają się lepkie, pojawiają się niedoskonałości, czasem ropne wykwity. Aby przywrócić skórze równowagę, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja.

Nadmierną pracę gruczołów łojowych powodują hormony męskie tzw. androgeny. Najczęściej ich produkcja wzmaga się w okresie dojrzewania, wtedy na twarzach nastolatków pojawia się wysyp zmian trądzikowych. Gdy burza hormonalna mija, cera wycisza się.

Nie zawsze tak się dzieje. Czasem, mimo że okres dojrzewania dawno się zakończył, skóra dalej się przetłuszcza, a na jej powierzchni pojawiają się nierówności i niedoskonałości. W tej sytuacji trzeba szukać przyczyn głębiej.

U kobiet po 20. roku życia, które borykają się z tłustą cerą, androgeny mogą powodować również inne zaburzenia. Wpływają na cykl miesiączkowy, rozregulowując krwawienia, wywołują nadmierne owłosienie (hirsutyzm), problem z potliwością. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u ginekologa, zbadanie poziomu hormonów i podjęcie terapii hormonalnej.

Pacjenci zgłaszają się do gabinetów trychologicznych z powodu łojotoku, łupieżu, łysienia plackowatego czy grzybicy skóry głowy, ale do najczęściej diagnozowanych stanów zapalnych skóry głowy zalicza się.

Czytaj dalej...

Tylko w taki sposób składniki aktywne pomogą zwalczyć największe problemy twojej cery, takie nadwrażliwość podczas golenia, świecąca się i tłusta skóra, albo wręcz przeciwnie - skóra sucha i ściągnięta.

Czytaj dalej...

Powstają w pemfigoidzie, w nabytym pęcherzowym oddzielaniu się naskórka, opryszczkach ciężarnych, chorobie Duhringa zobacz Pemfigoid pęcherzowy, Zapalenie opryszczkowate skóry, Nabyte pęcherzowe oddzielanie się naskórka.

Czytaj dalej...

Krem bazuje na skwalanie, który świetnie wspiera barierę hydrolipidową, jest też olej z awokado, nawilżająca trehaloza, olej z nasion szałwii Hiszpańskiej Chia , przeciwtrądzkowy ekstrakt z oczaru wirginijskiego oraz kompleksy wspierające odporność skóry.

Czytaj dalej...