Depilacja światłem - Mit czy rzeczywistość rakotwórcza?
Depilacja laserowa: przygotowanie do zabiegu
Do zabiegów depilacji laserowej należy się odpowiednio przygotować. Podobne przygotowania mogą trwać nawet miesiąc, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie wykonywał depilację i omówić szczegóły. Przygotowania do zabiegu depilacji są z reguły zależne od kondycji zdrowia danej osoby, koloru i jakości włosów. Jest jednak lista przykazań przed zabiegiem, do których musi zastosować się każdy:
- pół roku przed zabiegiem należy zrezygnować z kuracji doustnej retinoidami,
- należy zaprzestać depilacji (usuwania owłosienia) już miesiąc przed planowanym zabiegiem,
- trzy tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania maści z retinoidami,
- dwa przed zabiegiem należy odstawić leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu np. dziurawiec, nagietek,
- przez kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania (także solarium),
- w przypadku opalenizny uzyskanej samoopalaczami, depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.
Depilacja laserowa a jasny kolor włosów. Fakty i mity
Wiele kobiet, chcąc ułatwić sobie codzienną pielęgnację, decyduje się na wykonanie zabiegu depilacji laserowej. W społeczeństwie panuje przekonanie, że jest ona zalecana jedynie dla osób, które są właścicielami bardzo grubych i ciemnych włosów. Z tego względu część kobiet obawia się nieuzyskania zamierzonych efektów, a tym samym poniesienia kosztów bez uzyskania korzyści. Czy depilacja laserowa jasnych włosów jest skuteczna? Co warto wiedzieć? Wyjaśniamy poniżej.
Co znajdziesz w artykule?
- Czy depilacja laserowa dla blondynek przynosi efekty?
- Jak wygląda depilacja laserowa jasnych włosów?
- Czy depilacja laserowa jasnych włosów przynosi dobre efekty?
- Czy depilacja laserowa działa na siwe włosy?
- Skuteczność depilacji laserowej jasnych włosów w domu
Depilacja laserowa a nowotwór
Okazuje się, że laser może być nawet pomocny w leczeniu nowotworów. Odpowiednią terapię dobierają oczywiście lekarze. Warto wspomnieć jednak o badaniach, które potwierdzają, iż w niektórych przypadkach światło laserowa może uaktywnić nowotwór lub sprawić, że stanie się on bardziej złośliwy. – Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie wywiadu medycznego z pacjentem i zapoznanie się z jego dokumentacją medyczną. Laseroterapeuta musi wiedzieć o wszystkich przebytych chorobach przez osobę pragnącą poddać się zabiegowi depilacji laserowej – dodaje ekspertka salonów Depilacja.pl.
Niewątpliwie nowotwór (aktywny lub przebyty) znajduje się na liście przeciwwskazań do zabiegu depilacji laserowej. Co jeszcze może wykluczać zastosowanie tej metody usuwania zbędnego owłosienia? Główne przeciwwskazania to:
- świeża opalenizna – w tym przypadku laser może uszkodzić skórę,
- przyjmowanie leków światłouczulających – niektóre antybiotyki, leki antydepresyjne czy zioła mogą zwiększać wrażliwość na światło lasera,
- ciąża i okres karmienia piersią – w tym czasie ciało kobiety bardzo mocno reaguje na wszelkie bodźce. Choć zabiegi depilacji laserowej nie są bolesne, to nie wykonuje się ich w tym wyjątkowym okresie ze względów zapobiegawczych,
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybice – skóra po przebytych chorobach tego typu może być bardzo podatna na uszkodzenia, dlatego najpierw konieczne jest pełne wyleczenie, a potem okres rekonwalescencji,
- stosowanie środków opalających, takich jak samoopalacze, bronzery czy suplementy przyspieszające opalanie się skóry – preparaty tego rodzaju tworzą dodatkową barierę na skórze, uniemożliwiając prawidłowe przeprowadzenie zabiegu. Skóra poddawana działaniu lasera musi być oczyszczona ze wszelkich produktów kosmetycznych.
Jak wygląda depilacja laserowa jasnych włosów?
Depilacja laserowa jasnych włosów jest trudna. Problemy wynikają z niskiej zawartości melaniny – włosy jasne, blond czy siwe, mają jej znacznie niższy poziom. Tak mała zawartość melaniny utrudnia wychwycenie ich przez tradycyjny laser. Z pomocą przychodzą wersje aleksandrytowe. Cechują się one inną długością fali – wychwytują bowiem nawet najmniejsze owłosienia z niewielką ilością melaniny.
Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, czy depilacja laserowa jasnych włosów przynosi upragnione efekty, ale też poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy depilacja laserowa dla blondynek przynosi skuteczne efekty? Na wskazane nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wynika to z tego, iż każdy włos jest inny i w każdym przypadku efekty mogą być inne. Nie można jednoznacznie potwierdzić, że depilacja laserowa jasnych włosów nie daje w 100% zadowalających efektów. Oczywiście, sytuacja taka może mieć miejsce, aczkolwiek prawidłowe przygotowanie i przeprowadzenie zabiegu znacznie minimalizuje to ryzyko. Chcąc zyskać pewność, że depilacja laserowa jasnych włosów przyniesie planowane efekty, warto odpowiednio wcześniej umówić się na konsultację ze specjalistą. Zobacz też, jak wygląda w praktyce trwałość efektów po depilacji laserowej.
Depilacja światłem IPL
Skąd tak duża różnica w odczuwaniu komfortu? Kluczową rolę pełni podaż energii. W technologii IPL podawana jest ona stopniowo w wielu impulsach jednocześnie, co ogranicza odczucia bólowe praktycznie do zera. Dlatego też zabiegi wykonywane przy użyciu technologii SHR są bezbolesne i komfortowe. Podaż energii w mniejszych ilościach połączona z technologią in Motion umożliwia utrzymanie wyższej temperatury w skórze przez dłuższy czas, a to z kolei czyni SHR skutecznym w walce z jaśniejszym owłosieniem, co do tej pory nie było możliwe przy użyciu innych urządzeń i technologii.
Ostatnim, ale nie najmniej ważnym argumentem stojącym za skutecznością i efektywnością fotodepilacji IPL jest technologia in Motion. Jak przedstawiają najnowsze doniesienia, zastosowanie technologii in Motion, polegającej na wolniejszym, ale dłuższym ogrzewaniu, jest znacznie bardziej efektywne w trwałym usunięciu włosów, niż wysoki poziom mocy i krótki czas nagrzewania.