Jak pozbyć się łuszczącej się skóry twarzy - Skuteczne sposoby i porady
Łuszczenie skóry – jak sobie z tym poradzić?
Zacznijmy od faktu, że za łuszczenie się skóry bardzo często odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne, które były wymienione akapit wcześniej. W celu zredukowania suchości i wynikającej z niej efektu schodzącej skóry, warto jest pomyśleć o wyeliminowaniu ze swojego życia czynników, które za to odpowiadają. Oczywiście jest to łatwiejsze w przypadku diety i dobrania właściwych kosmetyków, ponieważ trudno jest nam unikać zmiennych temperatur. To ostatnie w naszych warunkach pogodowych może być wręcz niemożliwe, gdyż prędzej czy później będziemy musieli narazić się na kontakt z mrozem lub upałem. Warto więc zniwelować ich działanie poprzez zakrywanie najbardziej wrażliwych fragmentów naskórka podczas wysokich i niskich temperatur.
Warto w tym celu sięgnąć po lekki krem nawilżający Toleriane Sensitive. Ten prebiotyczny krem intensywnie nawilży naszą skórę, pomagając jej w odbudowie naturalnej warstwy ochronnej. Co więcej, jest to produkt przeznaczony dla skóry wrażliwej. W związku z tym nie musimy obawiać się o to, że wywoła on na naszej skórze podrażnienia lub reakcje alergiczne.
Jednym z niezawodnych sposobów na skuteczną eliminację problemu łuszczącej się skóry jest jej odpowiednia, codzienna pielęgnacja. Warunkiem prawidłowej troski jest zadbanie o odbudowę lub wzmocnienie bariery ochronnej skóry. Warstwa hydrolipidowa, znajdująca się na naskórku, odpowiada bowiem za zatrzymanie wody w skórze oraz wykorzystanie jej do procesów zachodzących w jej strukturach. W momencie, gdy warstwa ta jest uszkodzona, nie spełnia swojej funkcji, na skutek czego woda mimowolnie paruje, a skóra się łuszczy. Odbudowanie lub regeneracja tej bariery ochronnej sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu wody w skórze oraz gwarantuje miękkość skóry. W tym celu należy przede wszystkim używać odpowiednich kosmetyków, które pomogą nam wyeliminować fakt, że skóra schodzi z twarzy.
Łuszcząca się skóra na twarzy – przyczyny
Nadmierne łuszczenie się skóry na twarzy to przede wszystkim objaw jej przesuszenia. Związane jest to z uszkodzeniem bariery hydrolipidowej skóry, która zapobiega utracie wilgoci ze skóry, a także z zaburzeniem pracy gruczołów łojowych, które produkują niedostateczną ilość sebum, tworzącego na powierzchni skóry ochronny płaszcz zapewniający skórze gładkość i miękkość oraz zabezpieczający ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Sucha skóra staje się szorstka i łuszcząca. Jej przesuszenie jest zwykle uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi, np. nieodpowiednią pielęgnacją czy nadmierną ekspozycją na słońce. Pamiętaj też, że problem może dotknąć nawet tłustą skórę – wskutek stosowania zbyt agresywnych kosmetyków na bazie alkoholu albo leków przeciwtrądzikowych.
Wyraźne łuszczenie się naskórka to też znak, że naturalne procesy regeneracyjne skóry z jakiejś przyczyny zaczęły działać szybciej i intensywniej. Nasza skóra nieustannie się odnawia – nowe komórki skóry przemieszczają się z położonej głęboko warstwy podstawnej naskórka do najbardziej wierzchniej warstwy rogowej naskórka przez około 26-28 dni i proces ten jest dla nas praktycznie niezauważalny. Jeśli jednak na skórze pojawiają się widoczne łuski, oznacza to, że proces ten został zaburzony – najczęściej w wyniku nadmiernego przesuszenia skóry, działania promieni UV lub stanu zapalnego czy podrażnienia. Nadmierne rogowacenie naskórka jest też typowe dla niektórych chorób skóry, np. łuszczycy.
Łuszcząca się skóra na twarzy – jaki krem pomoże?
Świadoma pielęgnacja i słuchanie potrzeb własnej skóry przyniosą najlepsze efekty w przywróceniu skórze pięknego wyglądu. Łuszcząca się skóra na twarzy domaga się nawodnienia, dlatego najważniejszym celem powinno być przywrócenie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia. Odpowiednio dobrana pielęgnacja zakłada, że różne kosmetyki można stosować na całą twarz lub miejscowo, w zależności od lokalizacji suchych skórek. Łuszcząca się skóra na brodzie może być nawilżana przy użyciu innych składników aktywnych niż łuszcząca się skóra na czole.
Efekty właściwej pielęgnacji powinny pojawić się od razu i natychmiastowo przynieść ulgę. Przed przejściem do doboru odpowiedniej pielęgnacji najlepiej uspokoić najsilniej zaognione stany zapalne. Łuszczenie się skóry często wiąże się z pieczeniem, uczuciem ściągnięcia i zaczerwienieniem. Jeżeli podrażnienie jest bolesne, warto sięgnąć po kosmetyki dla dzieci. Łuszcząca się skóra u noworodka jest popularnym zjawiskiem, a w drogeriach i aptekach dostępne są balsamy łagodzące o delikatnej formule przeznaczonej dla bardzo cienkiej skóry.
Przy wyborze najlepszego kremu należy kierować się zawartością substancji o działaniu nawilżającym i wspomagającym utrzymywanie wody w komórkach. Doskonale z tym zadaniem poradzą sobie oliwa z oliwek, masło shea, olej jojoba, czy łagodzący pantenol. Warto zwracać uwagę na zawartość gliceryny, mocznika i aloesu, które wykazują działanie hydrofilowe. Krem o takich właściwościach będzie spełniał swoje zadanie kompleksowo – przywróci skórze odpowiedni poziom nawilżenia i zadba o to, by utrzymać wodę w naskórku.
Sucha skóra na twarzy łuszczy się. Jakich kosmetyków możemy użyć?
Jedna z podstaw, która pomoże nam za każdym razem, kiedy pojawi się u nas sucha, łuszcząca się skóra na całym ciele, to regularne, samodzielne złuszczanie naskórka. Przydatny do tego zadania będzie oczywiście peeling, z tym zastrzeżeniem, że łuszcząca i przesuszona skóra może być delikatniejsza niż ta, której nic nie dolega, warto więc wybrać taki preparat, który będzie dla niej odpowiednio delikatny. Dzięki tej pielęgnacyjnej czynności skóra będzie gładka i miękka, a odstające suche skórki zostaną wyeliminowane. Pamiętajmy, że przy twarzy, która wykazuje skłonność do łuszczenia, najlepiej sprawdzą się delikatne peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste.
Peeling jest niezwykle istotny, jeśli zależy nam na pozbyciu się z ciała martwego naskórka, jednakże przed zabiegami nawilżającymi powinniśmy jeszcze dokładniej oczyścić naszą skórę. Świetne w tym celu mogą okazać się woda micelarna do skóry reaktywnej od La Roche-Posay. Jego zadaniem jest pozbycie się z naszej skóry resztek makijażu i zanieczyszczeń środowiskowych, takich jak cząstki smogu lub kurzu.
Jeśli Twoja skóra jest bardziej wrażliwa, możesz pomyśleć o kosmetyku Toleriane łagodna emulsja oczyszczająca. On także nada się do oczyszczenia skóry z zanieczyszczeń, dodatkowo jest przetestowany pod kątem atopii, dzięki czemu mamy pewność, że skóra nie zareaguje na niego gwałtownie. Jego łagodny skład i bogata formuła będą odpowiednie dla nawet najwrażliwszej skóry.

Łuszcząca się skóra na twarzy – domowe sposoby
Łuszcząca się skóra na twarzy jest problemem, z którym niełatwo sobie poradzić. Gdy jego źródłem jest uwarunkowanie genetyczne, prawdopodobnie będzie towarzyszył nam do końca życia. Nie oznacza to jednak, że nie można zminimalizować jego objawów i uczynić go jak najmniej doskwierającym. Na nawilżenie cery zbawienny wpływ mają składniki naturalne. Możemy się o tym przekonać, testując kilka pomysłów na wykorzystanie łatwo dostępnych produktów. Czas urządzić domowe spa!
- Awokado – jest bogate w tłuszcze i witaminy A oraz E, które znane są z właściwości antyoksydacyjnych. Maseczka z awokado i miodu pozwoli z nich skorzystać, a przy okazji pozostawi skórę miękką i nawilżoną. Rozgnieciony miąższ wymieszaj z łyżeczką miodu, a gotową pastę nałóż na 15 minut na twarz i dekolt.
- Banan – maseczka z banana zawiera w sobie taki sam kompleks witamin, a dodatkowo pomaga w walce z przebarwieniami. Rozgnieć banana i wymieszaj go z łyżeczką jogurtu naturalnego. Maseczkę nałóż na twarz i szyję, pozostaw na 15 minut.
- Róża – działanie róży jest przede wszystkim kojące, nawilżające i antybakteryjne. Można ją wykorzystać, przygotowując domowy tonik do twarzy. Najłatwiej zrobić to przy użyciu kawiarki. Kilka garści płatków róży (około 6), wsyp je w miejsce kawy i przygotuj napar. Po ostygnięciu będzie idealnym, naturalnie kojącym i odżywiającym skórę hydrolatem.
Ten krótki czas trzymania na buzi maseczki warto wykorzystać na wyciszenie się. Oprócz działania naturalnych składników, domowe SPA ma zagwarantować też relaks i pozbycie się nadmiaru stresu, który zawsze niekorzystnie wpływa na kondycję cery.
