Pojawienie się Pryszczy na Łokciach - Przyczyny, Leczenie i Porady
Co oznacza wysypka na łokciach w ciąży?
Wykwity na skórze ciężarnych kobiet pojawiają się dość często, a ich główną przyczyną są zmiany hormonalne i metaboliczne.
W większości przypadków nie powinny wzbudzać niepokoju, ponieważ są fizjologicznym objawem zmian w organizmie kobiety. Skóra w ciąży ulega wielu przemianom, a głównymi czynnikami, które je wywołują to zwiększone stężenie estrogenu, progesteronu i zmniejszona odporność typu komórkowego.
W niektórych sytuacjach zmiany na skórze mogą być jednak groźnym objawem i wskazywać na rozwijający się proces chorobowy lub zaostrzony przebieg wcześniejszych chorób skóry.
Przyszłe mamy są narażone na występowanie dermatoz ciążowych, takich jak:
- cholestaza ciążowa,
- świerzbiączki ciążowe,
- opryszczki ciężarnych,
- grudkowe zapalenie skóry,
- liszajec opryszczkowaty.
W tych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza.
Wysypka w ciąży na zgięciu łokcia lub pod kolanami może być efektem przegrzania skóry w tych miejscach, może także wskazywać na atopowe wykwity ciążowe (AEP).
To łagodniejsze zmiany, takie jak:
- zaostrzenie AZS, na które przyszła mama uskarżała się już wcześniej. Na skórze o podłożu rumieniowym pojawiają się liczne grudki i uczucie swędzenia,
- pokrzywka ciężarnych, która głównie pojawia się na brzuchu, ale może przenieść się na ręce i stopy. Nie stanowi zagrożenia dla matki i dziecka,
- świerzbiączka ciężarnych, charakteryzująca się suchością skóry i nadmiernym łuszczeniem, głównie w zgięciach łokci, kolan, na twarzy i brzuchu. Chorobę można skutecznie wyleczyć.
Wysypka na łokciach w ciąży może być niebezpieczna, jeśli jej podłożem jest dermatoza skórna, która zagraża życiu matki i płodu. Przykładem takiej choroby jest liszajec opryszczkowaty, charakteryzujący się niewielkimi krostkami i zmianami rumieniowymi w zgięciach skórnych łokci i kolan.
Zmiany skórne na pośladkach zdjęcia i opisy
Zmiany skórne na pośladkach mogą przybierać różne formy, od łagodnych pryszczy po poważniejsze krosty i inne zmiany skórne. Zdjęcia tych zmian mogą pomóc w ich identyfikacji i zrozumieniu różnic między nimi. Poniżej przedstawiono opisy typowych zmian skórnych na pośladkach wraz z wskazówkami, jak mogą wyglądać:
- Pryszcze : Małe, czerwone guzki, które mogą mieć czarną kropkę na środku (czarne punkty) lub być całkowicie zamknięte. Są zazwyczaj mniej bolesne i mają tendencję do bycia twardszymi.
- Krosty : Większe, bolesne guzki, często z widoczną białą lub żółtą kropką na środku, wskazującą na obecność ropy. Mogą być otoczone przez czerwoną, zapalną skórę.
- Cysty : Duże, bolesne, wypełnione płynem guzy podskórne, które mogą wymagać interwencji medycznej do usunięcia.
- Zapalenie mieszków włosowych : Małe, czerwone guzki wokół miejsc, gdzie włosy wyrastają z skóry, często wynikające z infekcji bakteryjnej.
Pamiętając o tych opisach i oglądając zmiany skórne na pośladkach zdjęcia, można lepiej zrozumieć, z jakim rodzajem zmiany się mierzymy. Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.
Zmiany na ustach - dlaczego się pojawiają?
Nasze usta są niestety podatne na występowanie wszelkiego rodzaju zmian, gdyż pokrywa je bardzo cienka i delikatna błona śluzowa. Ta cienka bariera ochronna ust ma je chronić przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, mróz czy słońce, a tymczasem łatwo ją podrażnić lub przesuszyć. Usta odzwierciedlają też czasem stan naszego zdrowia - można z nich wyczytać niektóre choroby oraz niedobory witamin, zwłaszcza A i B2.
Białe krosty (grudki) na ustach
Jeśli na ustach masz małe jasne (czasem żółtawe lub czerwone) plamki, krosty (grudki) wielkości kilku milimetrów (zwykle ok. 5 mm), są to najprawdopodobniej plamki Fordyce’a.
Plamy Fordyce’a, nazywane też granulkami Fordyce’a, mogą mieć postać skupiska grudek. Zwykle są lepiej widoczne po naciągnięciu skóry. Plamki Fordyce'a są bezbolesne, nie swędzą i nie można się nimi zarazić. Skąd się biorą?
Plamki te powstają w wyniku gromadzenia się sebum w gruczołach łojowych. Są obecne w naszej skórze od urodzenia, ale wraz z wiekiem mogą się coraz bardziej powiększać i być bardziej widoczne.
Jak się okazuje, zmiany te są bardzo powszechne - występują u około 80% społeczeństwa. Nie trzeba ich leczyć, gdyż nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mogą jedynie stanowić problem estetyczny.
Jak im przeciwdziałać?
- zadbaj o nawilżenie skóry, pij regularnie niegazowaną wodę,
- ogranicz spożycie cukrów, soli i produktów przetworzonych,
- unikaj alkoholu i napojów gazowanych,
- rzuć palenie,
- zdrowo się odżywiaj - pamiętasz szczególnie o kwasach omega-3, witaminie A, D i witaminach z grupy B, które dobrze wpływają na naszą skórę,
- stosuj miejscowo kremy zawierające tretinoinę, która wspomaga złuszczanie się komórek blokujących ujścia mieszków włosowych,
- używaj płynów do cery trądzikowej na bazie nadtlenku benzylu i kwasu salicylowego.