Depilacja laserowa a kwasy - Połączenie Skuteczności i Delikatności

Jak działają kwasy AHA i BHA?

Obecnie można zaobserwować duże zainteresowanie krążące wokół kosmetyków, jak i zabiegów z użyciem kwasów AHA I BHA. Hydrokwasy to związki występujące w przyrodzie, jednak można pozyskiwać je również z syntezy chemicznej lub metod biologicznych.

Pierwszą grupą są kwasy AHA, które działają tylko i wyłącznie na poziomie warstwy rogowej. Wykazują właściwości silnie złuszczające, i polecane są w pielęgnacji u osób posiadających skórę: trądzikową, mieszaną, przetłuszczającą się, czy wymagającą oczyszczenia.

Do kwasów AHA zaliczamy:

  • kwas migdałowy,
  • kwas mlekowy,
  • kwas glikolowy,
  • kwas cytrynowy,
  • kwas jabłkowy,
  • kwas szikimowy,
  • kwas pirogronowy.

Drugą grupą są kwasy BHA, którego głównym przedstawicielem jest kwas salicylowy, rozpuszczalny w tłuszczach, wykorzystywany od lat w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Tę grupę znaleźć można również w kosmetykach przeznaczonych do usuwania zbędnej warstwy rogowej komórek naskórka, czy wykazujących działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Kwasy BHA mają również zdolność do przenikania w głąb skóry, docierając do mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w przypadku leczenia zmian trądzikowych.

Do kwasów BHA zaliczamy:

  • kwas salicylowy,
  • kwas azelainowy,
  • kwas ferulowy,
  • kwas kojowy,
  • kwas fitowy.

Podczas stosowania kwasów AHA i BHA należy pamiętać o tym, że część z nich nie jest zalecana do stosowania w okresie letnim ze względu na właściwości fotouczulające. Kluczową zasadą podczas kuracji kwasami jest stosowanie kremu z filtrem SPF 50.

Czym są kwasy AHA i BHA?

Czym są kwasy AHA i BHA? Zacznijmy od tych pierwszych. To skrót od alfahydroksykwasy. Ten kwas pozyskuje się przede wszystkim z mleka, trzciny cukrowej oraz owoców. AHA jest peelingiem chemicznym, który stosuje się w celu złuszczenia martwych komórek naskórka oraz odsłanianie nowych komórek, które mieszczą się bezpośrednio pod tymi, które ulegają zniwelowaniu. W całym tym procesie chodzi o zmniejszenie ilości jonów żelaza w naskórku. To właśnie one są swego rodzaju klejem, który łączy komórki skóry. Im jest go mniej, tym łatwiej odkleić od skóry martwe komórki.

Kwasy owocowe w kosmetyce AHA dzielimy między innymi na kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy czy kwas jabłkowy. Ten pierwszy pozyskiwany jest z trzciny cukrowej i z powodu swoich małych cząsteczek jest najmocniejszy. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że jest to kwas najbardziej podrażniający. Kwas mlekowy, jak sama nazwa wskazuje, pozyskiwany jest z mleka i jest nieco łagodniejszą formą kwasu glikolowego. Jeżeli więc masz skórę wrażliwą, to możesz wybrać tę opcję. Kwas migdałowy, uzyskiwany z gorzkich migdałów, jest jeszcze słabszy niż kwas mlekowy. Bardzo często wykorzystuje się go łącząc z innymi rodzajami kwasów. Kwas jabłkowy, oczywiście pochodzący z jabłek, również nie niezbyt działa samodzielnie, dlatego warto łączyć go umiejętnie z innymi kwasami.

Kwasy BHA to betahydroksykwasy, tj. kwasy znajdujące się przede wszystkim w korze brzozy czy wierzby. Zadaniem kwasu BHA, stosowanego w formie peelingu chemicznego, jest zmiękczenie oraz rozpuszczenie keratyny, czyli proteiny która znajduje się w składzie struktury skóry. Takie połączenie doprowadza do luzowania komórek skóry i złuszczeniu tych martwych, które umiejscowione są tuż pod jej powierzchnią. Kwasy BHA działają także w środku porów skóry. Przez co jest to bardzo dobry sposób na pozbycie się zaskórników. Kwasy BHA pomagają także w walce z trądzikiem.

Kosmetyki z kwasami zawierają dzisiaj wiele rodzajów kwasów. W przypadku BHA mówimy przede wszystkim o kwasie salicylowym, który stosowany jest najczęściej, także ze względu na swoje bardzo silne działanie. Trzeba jednak pamiętać, że kwas ten nie jest tak silny jak kwas glikolowy, a wszystko dlatego, że jego cząsteczki są większe i charakteryzują się także właściwościami przeciwzapalnymi. Inny rodzaj kwasu BHA to betaina salicylowa, którą uzyskuje się z buraków cukrowych. To o wiele delikatniejsza forma kwasu salicylowego, choć wcale nie charakteryzuje się słabszym działaniem. Warto też wspomnieć o korze wierzby lub brzozy. To naturalna forma BHA, którą pozyskuje się z roślin.

Depilacja laserowa a kwasy AHA i BHA

Na co dzień korzystamy z różnego rodzaju kosmetyków i środków pielęgnacyjnych. W części z nich znajdują się specjalne kwasy tworzone chemicznie lub biotechnologicznie, które wykazują szereg właściwości. Do tego grona zalicza się działanie nawilżające, przeciwbakteryjne czy przeciwtrądzikowe. Stosowanie kwasów może przyczynić się do poprawy kondycji skóry. Jeśli planujesz odwiedzić gabinet depilacji laserowej, warto jednak zastanowić się, czy ich regularne używanie może stanowić przeciwskazanie do wykonania zabiegu. Kwasy a depilacja to zagadnienie, któremu przyjrzymy się dziś szczegółowo na naszym blogu. Zapraszamy do lektury!

Co znajdziesz w artykule?

Przygotowanie do depilacji laserowej – terminarz

By było jeszcze prościej, przygotowaliśmy dla Ciebie terminarz przygotowań do depilacji laserowej. Dzięki temu nie pominiesz żadnego kroku, a zabieg przebiegnie bez opóźnień i przeszkód.

Dzień zabiegu:

Skóra powinna być czysta, niczym nieposmarowana – nie używamy żadnych kremów, balsamów dezodorantów

1 dzień przed zabiegiem:

Należy ostrożnie zgolić maszynką włosy w miejscu depilacji, zostawiając mały obszar, np. 1 cm², aby można było ocenić ich kolor i grubość. Trzeba także odstawić leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.

Tydzień przed zabiegiem:

Odstawiamy leki uwrażliwiające na światło (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu (dziurawiec, nagietek, herbaty typu Figura 1 i 2)

Rezygnujemy z preparatów o działaniu złuszczającym (peelingi), a jeśli skóra wymaga nawilżenia, stosujemy preparaty takie jak: Dermosan, Nanobase, Alantan Plus), ponieważ depilowana powierzchnia nie może być sucha i podrażniona.

4 tygodnie przed zabiegiem:

Przestajemy stosować w miejscu depilowanej powierzchni kremy lub maści z witaminą A, witaminą C, kwasami owocowymi oraz retinoidami (np.: Retin A, Differin, Isotrexin, Zorac).

4-6 tygodni przed zabiegiem:

Nie należy korzystać z solarium oraz naturalnego opalania.

4-8 tygodni przed zabiegiem:

Przed każdym zabiegiem nie należy wyrywać włosów pęsetą, golić skóry woskiem czy depilatorem (można je golić, przycinać lub depilować kremem – ten sposób należy jednak zakończyć tydzień wcześniej)

6 miesięcy przed pierwszym zabiegiem należy zakończyć terapię doustną retinoidami (np. Roaccutane).

Ważne! Podczas miesiączki wykonujemy zabieg depilacji laserowej na obszarze bikini, jednak jego wykonanie zależy od samopoczucia Klientki. Dodatkowo należy pamiętać, że przed miesiączką skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia.

Przygotowanie do zabiegu depilacji laserowej

Postępowanie po zabiegu depilacji laserowej jest niezmiernie ważne. Nie można jednak zapominać o samym przygotowaniu. Co jest szczególnie ważne? Zebraliśmy dla Was najistotniejsze punkty:

– Najlepiej na kilka tygodni przed zabiegiem unikaj promieni słonecznych. Skóra nie może być opalona,

– na około 2 tygodnie przed planowaną depilacją laserową przestań stosować samoopalacze,

– na ok. 6 tygodni przed zabiegiem nie stosuj depilacji (woskiem czy depilatorem elektrycznym) oraz wyrywania włosów,

– na ok. 4 tygodnie przed zabiegiem nie stosuj kremów do depilacji,

– na ok. 2 tygodnie przed zabiegiem odstaw leki rozrzedzające krew takie jak aspiryna czy leki przeciwzapalne, nie przyjmuj również antybiotyków,

– na 2 tygodnie przed depilacją odstaw również zioła i herbatki ziołowe, które posiadają właściwości fotouczulające (dziurawiec, nagietek),

– tuż przed zabiegiem pilnuj, aby Twoja skóra utrzymywała odpowiedni poziom nawilżenia,

– na ok. 2 tygodnie przed depilacją zrezygnuj z peelingów chemicznych,

– na ok. tydzień przed zabiegiem nie smaruj się maściami zawierającymi w składzie kwasy owocowe, retinol czy izotretinoinę,

– dzień przed zabiegiem lub w dniu zabiegu ogól włosy na skórze, w miejscu, które będzie poddawane depilacji,

– pamiętaj, aby skóra poddawana zabiegowi była czysta bez uprzedniego nałożenia kremów czy innych specyfików.

Masz pytania, wątpliwości na temat depilacji laserowej i zaleceń po zabiegu? Zapytaj specjalistów depilacja.pl. Już teraz umów się na bezpłatną wizytę konsultacyjną !

Zarówno zabieg depilacji IPL, jak i Light Sheer charakteryzują się niezwykłą skutecznością, jednak tak jak w przypadku każdego zabiegu wyróżniamy przeciwwskazania do przeprowadzania tego typu przedsięwzięcia.

Czytaj dalej...

Depilacja laserowa IPL RF, wykonywana przez profesjonalnego kosmetologa w klinice QCL, zapewnia oczekiwane i długotrwałe efekty jedna wizyta pozwala usunąć około 15-30 owłosienia w obszarze zabiegowym, zaś ich seria - około 80-90.

Czytaj dalej...

Podczas wyboru metody depilacji laserowej klienci salonów kosmetycznych są zainteresowani kilkoma czynnikami związanymi z laserem Light Sheer Desire cena, bolesność oraz liczba wykonywanych zabiegów.

Czytaj dalej...

Lekarze i specjaliści potwierdzają, że golenie miejsc intymnych wcale nie wpływa pozytywnie na zdrowie a wręcz przeciwnie, całkowite pozbycie się włosków może sprawiać, że infekcje będą częściej powracać.

Czytaj dalej...