Depilacja laserowa a kwasy - Połączenie Skuteczności i Delikatności
Jak działają kwasy AHA i BHA?
Obecnie można zaobserwować duże zainteresowanie krążące wokół kosmetyków, jak i zabiegów z użyciem kwasów AHA I BHA. Hydrokwasy to związki występujące w przyrodzie, jednak można pozyskiwać je również z syntezy chemicznej lub metod biologicznych.
Pierwszą grupą są kwasy AHA, które działają tylko i wyłącznie na poziomie warstwy rogowej. Wykazują właściwości silnie złuszczające, i polecane są w pielęgnacji u osób posiadających skórę: trądzikową, mieszaną, przetłuszczającą się, czy wymagającą oczyszczenia.
Do kwasów AHA zaliczamy:
- kwas migdałowy,
- kwas mlekowy,
- kwas glikolowy,
- kwas cytrynowy,
- kwas jabłkowy,
- kwas szikimowy,
- kwas pirogronowy.
Drugą grupą są kwasy BHA, którego głównym przedstawicielem jest kwas salicylowy, rozpuszczalny w tłuszczach, wykorzystywany od lat w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Tę grupę znaleźć można również w kosmetykach przeznaczonych do usuwania zbędnej warstwy rogowej komórek naskórka, czy wykazujących działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Kwasy BHA mają również zdolność do przenikania w głąb skóry, docierając do mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w przypadku leczenia zmian trądzikowych.
Do kwasów BHA zaliczamy:
- kwas salicylowy,
- kwas azelainowy,
- kwas ferulowy,
- kwas kojowy,
- kwas fitowy.
Podczas stosowania kwasów AHA i BHA należy pamiętać o tym, że część z nich nie jest zalecana do stosowania w okresie letnim ze względu na właściwości fotouczulające. Kluczową zasadą podczas kuracji kwasami jest stosowanie kremu z filtrem SPF 50.
Depilacja laserowa a kwasy
Kwasy w kosmetykach to w dzisiejszych czasach bardzo ważne składniki skutecznej pielęgnacji skóry. Czy mogą stanowić przeciwwskazanie do zabiegu depilacji laserowej? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele pacjentek. Sprawdź szczegóły.
Kwasy kosmetyczne to związki, które powszechnie występują w przyrodzie. W celach pielęgnacyjnych wytwarza się je chemicznie albo biotechnologiczne. Tym samym uzyskuje się strukturę identyczną, jak w przypadku kwasów naturalnie występujących w przyrodzie.
Kwasy kosmetyczne charakteryzują się bardzo szerokim spektrum działania. Najczęściej wykorzystuje się ich właściwości złuszczające, które doprowadzają do rozerwania wiązań białkowych pomiędzy komórkami naskórka. Tym samym pozwalają na ich odrywanie oraz niwelowanie. Co to oznacza? To, że kwasy charakteryzują się działaniem silnie nawilżającym, dezynfekującym, przeciwbakteryjnym i przeciwtrądzikowym. Stosując regularnie tego typu kwasy możesz liczyć na rozjaśnienie przebarwień, a nawet spłycenie zmarszczek.
Kosmetyczne kwasy zalicza się do grupy hydroksykwasów czyli tak zwanych kwasów hydroksylowych. W swojej cząsteczce zawierają grupę karboksylową -COOH oraz hydroksylową -OH. Położenie względem siebie grupy hydroksylowej i grupy karboksylowej stanowi podstawę do podziału kwasów na kwasy AHA i kwasy BHA.
Postępowanie po zabiegu depilacji laserowej krok po kroku
Przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu:
- do mycia skóry stosuj tonik, mleczko bezalkoholowe lub czystą wodę,
- na wrażliwe miejsca stosuj zasypkę lub krem Alantan Plus, Bepanthen lub Termcool,
- skórę osuszaj delikatnie – nie trzyj i nie drażnij w inny sposób,
- jeśli depilowane były pachy, powstrzymaj się od stosowania dezodorantów i antyperspirantów (zalecamy stosowanie antyperspirantów na bazie aloesu).
Przez pierwsze 3-5 dni po zabiegu:
- powstrzymaj się od korzystania z basenu i sauny,
- nie stosuj leków uczulających na słońce,
- zrezygnuj z kosmetyków i leków zawierających dziurawiec, nagietka, pokrzywę, skrzyp polny, suplementy diety na skórę, włosy i paznokcie, psoraleny, serdecznika, bratka, tiazydy i inne zioła światłouczulające
Przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu:
- stosuj kremy z filtrami UVA i UVB (ochrona 50 lub większa),
- zrezygnuj ze stosowania kosmetyków i leków złuszczających.
W trakcie trwania całej kuracji depilacji laserowej:
- opalanie się jest bezwzględnie przeciwwskazane (dotyczy również solarium),
- nie stosuj kremów z witaminami A, C ani z kwasami,
- nie stosuj leków z izotretynoiną (np. do leczenia trądziku) ani innych preparatów z witaminą A czy retinolem,
- powstrzymaj się od usuwania włosów woskiem czy wyrywania ich pęsetą.
Naturalnym objawem po zabiegu jest czasowy obrzęk czy zaczerwienienie depilowanego obszaru skóry, a także występujące tam strupki. Wszystkie objawy powinny ustąpić maksymalnie w ciągu kilku dni.
Kolejne zabiegi należy wykonywać w odstępach 4-6 tygodni.