Depilacja laserowa ibuprom - Twoje kompleksowe rozwiązanie dla gładkiej skóry
Jak przygotować się do depilacji laserowej – poradnik krok po kroku
Interesuje Cię depilacja laserowa jakiegoś obszaru ciała i zastanawiasz się, jak prawidłowo przygotować się do takiego zabiegu? Odpowiedź w każdym przypadku jest bardzo podobna – należy odstawić niektóre leki, kąpiele słoneczne i przygotować skórę do zabiegu.
Przygotowanie do depilacji laserowej – 4-6 tygodni przed zabiegiem
Na około 4 tygodnie przed planowanym terminem zabiegu depilacji laserowej zrezygnuj z kąpieli słonecznych. Nie stosuj też samoopalaczy – opalony naskórek w mniejszym stopniu przepuszcza światło lasera. W rezultacie nie dojdzie do uszkodzenia cebulek włosów, a zatem depilacja laserowa np. pach czy bikini nie przyniesie oczekiwanych efektów w postaci gładkiej i pozbawionej włosków skóry.
Interesuje Cię depilacja laserowa pach lub bikini? Na około 6 tygodni przed datą zabiegu przestań wyrywać włosy pęsetą czy stosować depilator lub wosk. To również dobry moment, aby zadać o skórę, a dokładnie jej nawilżenie – tak, aby w dniu zabiegu depilacji nie była ona ani przesuszona, ani podrażniona.
Przygotowanie do depilacji laserowej – 1-2 tygodnie przed zabiegiem
Jeżeli pijesz herbaty ziołowe (np. napary z dziurawca, nagietka), to czas, aby je odstawić. W przeciwnym razie mogą one – w połączeniu ze światłem lasera – spowodować przebarwienia. To również dobry czas, aby wstrzymać przyjmowanie leków fotouczulających, np. niektórych antybiotyków. Przygotowanie do depilacji laserowej obejmuje też rezygnację z przyjmowania tabletek przeciwbólowych, np. Ibupromu czy Aspiryny.
Na około 2 tygodnie przed zabiegiem depilacji przyjrzyj się recepturze używanych kosmetyków. Czasowo odstaw te, które zawierają w składzie m.in. retinol czy kwasy owocowe. Aby nie podrażnić skóry, nie wykonuj peelingów.
Przygotowanie do depilacji laserowej – dzień przed lub w dniu zabiegu
Wieczorem dzień przed zabiegiem lub bezpośrednio w dniu zabiegu trzeba ogolić skórę, która będzie poddana depilacji – użyj w tym celu maszynki do golenia. Dłuższe włoski mogą nie tylko obniżyć skuteczność zabiegu, ale również spowodować poparzenie naskórka. Dzieje się tak dlatego, że światło lasera nie dotrze do mieszka włosowego, ale zostanie pochłonięte przez łodygę włosa. W dniu zabiegu nie sięgaj też po leki przeciwbólowe, np. wspomniany Ibuprom czy Aspirynę.
Jak się przygotować do zabiegu?
Każdy zabieg depilacji laserowej powinna poprzedzić konsultacja u dermatologa, który oceni typ skóry, stan włosów i sprawdzi, czy nie występują żadne przeciwwskazania, które mogłyby wykluczyć danego pacjenta.
Osoby, które chcą poddać się zabiegowi depilacji laserowej muszą przestrzegać kilku istotnych zaleceń:
- nie można się opalać na co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem,
- należy zrezygnować ze stosowania środków złuszczających i kremów do depilacji,
- trzeba zaprzestać jakichkolwiek metod depilacji tj. usuwania włosków wraz z cebulką,
- włoski w miejscu wybranym do depilacji powinny być zgolone,
- należy zrezygnować ze stosowania kremów i maści z retinolem, kosmetyków z kwasami oraz zawierających witaminę A i C w miejscu depilowanej powierzchni na około miesiąc przed zabiegiem,
- trzeba odpowiednio wcześniej odstawić leki fotouczulające (w tym doustne leki z retinoidami) oraz niektóre zioła.
Szczegółowe zalecenia otrzymamy od dermatologa podczas wizyty. Ważne, by się do nich zastosować, w przeciwnym razie zabieg może być nieskuteczny lub doprowadzi do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych np. przebarwień skóry.
Jak przebiega zabieg depilacji laserowej?
Przed samym zabiegiem pacjent wypełnia krótką ankietę, w której udziela informacji na temat swojego stanu zdrowia, przebytych chorób oraz przyjmowanych leków. Jeżeli wszystko jest w porządku, dermatolog może przystąpić do wykonania zabiegu. Depilacja może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od wybranej partii ciała. Po zakończeniu zabiegu na skórze może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk, które ustępują w ciągu 2-3 dni. Skóra po depilacji wymaga delikatnego traktowania, dlatego do jej pielęgnacji należy używać delikatnych kosmetyków, nie zawierających alkoholu, czy drażniących detergentów. W tym czasie lepiej unikać gorących i długich kąpieli, oraz korzystania z sauny i basenu. Niewskazane są wszelkie zabiegu polegające na złuszczeniu naskórka. Bezwzględnie nie wolno się opalać ani stosować samoopalaczy.
Kolejne zabiegi depilacji laserowej powtarza się w odstępach od 4 do 8 tygodni, uzależnione jest to od cyklu wzrostu włosa oraz tempa wypadania owłosienia. Zabiegi wykonuje się do uzyskania oczekiwanego efektu, co następuje po 6-8 zabiegach.