Pryszcze na czole u mężczyzn - Przyczyny, Leczenie i Porady
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Krosty z tyłu głowy i strupy w okolicach skroni
Krosty z tyłu głowy, a także w okolicach skroni mogą być jednym ze skórnych objawów kiły - groźnej choroby układowej przenoszonej przez błony śluzowe w trakcie kontaktów seksualnych, spowodowanej przez bakterię względnie beztlenową Treponema palidum (krętek blady).
Rozprzestrzeniające się w organizmie zakażenie z czasem prowadzi do wystąpienia objawów także na twarzy i na owłosionej skórze głowy, zwłaszcza na potylicy.
W przebiegu tzw. kiły drugorzędowej, po upływie kilku miesięcy od zakażenia, pojawia się tak zwana osutka. Jest to wysypka, na którą składają się grudki, krostki, plamki i inne wypryski oraz przebarwienia.
Co niezwykle istotne, u wielu pacjentów w ciągu 2-3 miesięcy od wystąpienia osutki, rozpoczyna się proces łysienia kiłowego. Jest ono bardzo charakterystyczne, ponieważ na głowie powstają niewielkie „wygryzione” łyse placki, zlokalizowane zazwyczaj tam, gdzie włosy trzymają się najlepiej, a więc na potylicy i skroniach.
Przyczyny powstania wyprysków na czole
Jedną z podstawowych przyczyn powstawania wyprysków – nie tylko na czole, ale również w innych obszarach twarzy, jest trądzik pospolity. Dotyka on przede wszystkim, choć nie tylko, nastolatków i wiąże się ze zmianami hormonalnymi i nagłą aktywnością hormonów płciowych. Jednak wypryski mogą powstawać także z innych powodów:
- uwarunkowania genetyczne
- nieodpowiednia dieta
- działanie bakterii propionibacterium acnes
- zbyt wysoki poziom kortyzolu spowodowany nadmiernym stresem
- niewłaściwa lub niewystarczająca pielęgnacja
- niezdrowy tryb życia, palenie papierosów
Krostki na czole mogą mieć też związek z… grzywką. To niecodzienny powód, jednak często okazuje się, ze po zapuszczeniu czy spinaniu grzywki problem z wypryskami znika. Wszystko dlatego, że na skórze przykrytej włosami warunki do powstawania krostek lub potówek są bardziej sprzyjające.
Nadmierna produkcja sebum
Główną przyczyną powstawania wyprysków jest nadmierna produkcja sebum. Zmiany hormonalne wpływają na pracę gruczołów łojowych. Jeśli produkowane jest za dużo sebum, łój, w połączeniu z niezłuszczonym, martwym naskórkiem może zapychać ujścia mieszków włosowych – w ten sposób powstają zaskórniki. Skóra wokół nich jest podatna na działanie bakterii, a stąd już o krok od powstania trądziku.
Trądzikowa mapa twarzy
Przyczyny powstawania wyprysków na czole mogą leżeć dużo głębiej – zwłaszcza, jeśli nie chorujemy na trądzik, a czasy dojrzewania już dawno za nami. Wówczas może się okazać, że wypryski są sygnałem od naszego organizmu.
Z tego powodu powstała mapa trądzikowa, która łączy przyczyny powstawania wyprysków z miejscem ich występowania. O czym mogą świadczyć pryszcze na czole?
- nadmierne spożywanie nabiału,
- zaburzona praca jelit,
- niedobór żelaza lub witamin z grupy B, A,
- nieodpowiednia dieta.
Rodzaje wyprysków na czole
Krostki, które pojawiają się na czole, mogą być wynikiem:
- trądziku zaskórnikowego,
- trądziku krostkowego,
- trądziku grudkowo-krostkowego.
W zależności od przyczyny, wypryski różnią się między sobą – na przykład sposobem powstawania i gojenia.
- niewielkie, ciemne lub czarne kropki, występujące zwłaszcza w strefie T (czoło, nos, broda) – to przykład wyprysków zwykle występujących przy trądziku zaskórnikowym
- zaczerwienione wypełnione ropą krostki, które długo się goją i mogą pozostawiać po sobie blizny – tak charakteryzują się wykwity typowe dla trądziku krostkowego
- twarde guzki występujące razem z krostkami, które nie pozostawiają blizn, są wypełnione łojem – tym cechują się zmiany towarzyszące trądzikowi grudkowo-krostkowemu
Poza tymi typowo trądzikowymi wypryskami na czole mogą pojawić się podskórne, bardzo drobne krosteczki. Najczęściej są białe i występują w większych skupiskach. Kaszka na czole, bo o niej mowa, powstaje w wyniku alergii, zmian hormonalnych lub źle dopasowanej pielęgnacji.
