Usuwanie blizn laserem - Przed i po zabiegu
Laserowe usuwanie blizn - wskazania, przeciwwskazania, przebieg, powikłania, cena
Laserowe usuwanie blizn to ratunek dla oszpeconej bliznami skóry. Zabieg ten pozwala całkowicie usunąć blizny lub zmniejszyć je na tyle, że staną się dużo mniej widoczne. Warto jednak wiedzieć, że nie każdą bliznę można w ten sposób usunąć, nie każdy również może poddać się temu zabiegowi. Na czym polega zabieg laserowego usuwania blizn? Jakie blizny można usunąć w ten sposób, jak przebiega zabieg, jakich efektów można się spodziewać i w jaki sposób dbać później o skórę?
Laserowe usuwanie blizn to jedna z najbardziej skutecznych metod eliminacji blizn. Sposób ten cieszy się ogromnym uznaniem zarówno lekarzy, którzy wykonują zabieg, jak i osób, które mu się poddają.
Mimo, że metoda ta jest stosunkowo droga, niesie za sobą również pewne ryzyko powikłań, to jednak daje nieporównywalnie lepsze efekty, niż większość dużo łagodniejszych metod usuwania blizn, jakie stosowane są w gabinetach, jest też dużo skuteczniejsza niż domowe sposoby na blizny.
Warto jednak wiedzieć, że laserowe usuwanie blizn nie jest zabiegiem, z którego skorzystać może każdy chętny. Do tego zabiegu istnieją bowiem istotne przeciwwskazania. Po laserowym usuwaniu blizn możliwe są również powikłania i z tego powodu decyzję warto dobrze przemyśleć. Na czym polega laserowe usuwanie blizn, jak się do niego przygotować i jak dbać o skórę po zabiegu?
Spis treści
- Laserowe usuwanie blizn - wskazania do zabiegu
- Laserowe usuwanie blizn - metody
- Laserowe usuwanie blizn - przygotowanie
- Jak przebiega zabieg laserowego usuwania blizn?
- Laserowe usuwanie blizn - efekty zabiegu
- Laserowe usuwanie blizn - pielęgnacja skóry po zabiegu
- Powikłania po laserowym usuwaniu blizn
- Laserowe usuwanie blizn - ile to kosztuje
- Laserowe usuwanie blizn - przeciwwskazania
Jak przebiega zabieg laserowego usuwania blizn?
Laserowe usuwanie blizn nie jest zabiegiem długim. Cała procedura trwa, w zależności od typu blizny i jej rozległości, od 30 do 90 minut. W tym czasie lekarz kieruje wiązkę lasera w precyzyjnie wybrane miejsca na bliźnie i w jej okolicy.
Światło, docierając w głąb tkanki podskórnej i skóry właściwej powoduje mikrouszkodzenia. Na skutek reakcji foto termicznej znajdująca się w tkankach woda odparowuje, co zapoczątkowuje cały szereg procesów odbudowy tkanki.
Jednym z nich jest stymulacja produkcji kolagenu, białka podporowego skóry, dzięki któremu jest ona gładka i jędrna. Lekarz operuje światłem lasera w taki sposób, by między mikrouszkodzeniami została odpowiednio duża nieuszkodzona tkanka, Dzięki temu skóra goi się łatwiej, proces ten pozwala również zapoczątkować przebudowę kolagenu w taki sposób, by w miejscu blizny powstała nowa tkanka o prawidłowej strukturze i właściwym, jednolitym odcieniu.

Po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest lekko obrzęknięta i zaczerwieniona, na co lekarz może przepisać maści lub zalecić stosowanie zimnych okładów. Mogą też wystąpić strupy. Objawy te najczęściej ustępują po maksymalnie 7 dniach, choć niekiedy może to trwać nieco dłużej. Skóra zaraz po wyjściu z gabinetu przypomina skórę po zbyt długim opalaniu się, jednak pacjent nie jest zmuszony do odpoczynku w domu i może niemal od razu powrócić do normalnych czynności. Po ustąpieniu zaczerwienienia skóra nieco brązowieje, po czym zniszczony naskórek złuszcza się i ustępuje nowemu.
Zespół Kliniki Krajewski przedstawia, jakich instrukcji należy przestrzegać po zabiegu laserowego usuwania blizn:
- bezpośrednio po zabiegu septyczna ochrona miejsca zabiegowego,
- w między sesjami i po zakończeniu terapii unikanie słońca i solarium,
- między sesjami i 1 miesiąc po zakończeniu terapii stosowanie wysokich filtrów UV,
- unikanie basenów i sauny,
- unikanie peelingów.
Laserowe usuwanie blizn – ile zabiegów należy przeprowadzić?
Pierwsze rezultaty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Aby uzyskać najlepszy efekt, warto wykonać 3-6 sesji w odstępach 3-4 tygodniowych. Rezultaty uzależnione są od rozległości, kształtu i świeżości blizny, a także wieku Pacjenta i jego indywidualnych predyspozycji do gojenia.
Przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Może również wystąpić delikatne krwawienie i niewielki wysięk, które powinny ustąpić w ciągu 48 godzin. Następnie pojawiają się małe strupki, które samoistnie odpadają po 7-14 dniach. Proces gojenia jest zależny od genów i ogólnego stanu zdrowia Pacjenta. Efekty laserowego usuwania blizny są trwałe, pod warunkiem, że nie będziemy zbyt wcześnie wystawiać skóry na działanie słońca.
