"Depilacja woskiem bikini u kosmetyczki - Porady i Wskazówki"
Depilacja woskiem – w domu czy u kosmetyczki?
Depilacja woskiem jest zabiegiem, który może być wykonywany zarówno we własnym domu, jak i w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Jest to możliwe dzięki pojawianiu się coraz nowszych i bardziej profesjonalnych produktów do użytku domowego. Jednak poprawne wykonanie zabiegu może, szczególnie przy pierwszych próbach, sprawiać pewne problemy . Dlatego też warto chociaż początkowo wybrać wizytę u wykwalifikowanej kosmetyczki.
Przede wszystkim wosk do depilacji wymaga podgrzania do odpowiedniej temperatury. Niezbędne jest także poprawne nałożenie preparatu i oderwanie go już po zastygnięciu. Zbyt gwałtowne zerwanie może spowodować powstawanie siniaków lub nawet uszkodzenie skóry . Natomiast zbytnie podgrzanie wosku może doprowadzić do poparzeń.
W warunkach domowych depilację najłatwiej jest przeprowadzić przy użyciu gotowych pasków z woskiem, które w zależności od producenta trzeba wstępnie rozgrzać w dłoniach lub nie. Następnie należy nałożyć je na fragment skóry, z którego chcemy pozbyć się owłosienia i zdecydowanym ruchem zerwać. Dostępne są także zestawy z woskiem, które po rozpuszczeniu np. w gorącej wodzie możemy samodzielnie zaaplikować na wybrany obszar skóry. Potem, po przyklejeniu fizeliny, czeka się do zastygnięcia przed oderwaniem paska.
Można spotkać również zestawy z elektrycznym podgrzewaczem wosku z termostatem. Dzięki temu uzyskany preparat do depilacji ma odpowiednią temperaturę. Mając takie urządzenie, można dokupować wosk w postaci granulek lub peletek i rozpuszczać go. W zależności od rodzaju produktu, nie zawsze konieczne jest używanie fizeliny do odrywania, lecz można zrywać zastygnięty wosk bezpośrednio ze skóry [1].
Zalety i wady depilacji woskiem
Depilacja woskiem, jak każda metoda ma wady i zalety. Do plusów zdecydowanie należy cena – zabieg jest znacznie tańszy niż np. depilacja laserowa. W stosunkowo krótkim czasie pozwala pozbyć się niechcianych włosów nawet z dużych partii ciała [2]. Na uwagę zasługuje również długotrwały efekt , który utrzymuje się od 4 do nawet 30 dni (w zależności od indywidualnych cech) [4].
Włos jest bowiem wyrywany razem z cebulką, co uniemożliwia jego odrastanie [3]. Regularne stosowanie depilacji woskiem osłabia owłosienie , a każda kolejna depilacja jest mniej bolesna [2].
Niestety znane są także minusy tej metody. Przede wszystkim nie nadaje się ona dla osób wrażliwych na ból . Bezpośrednio po zabiegu pojawia się zaczerwienienie i podrażnienie skóry , dlatego lepiej unikać w tym czasie ekspozycji na promienie słoneczne. Czasem zdarza się też, że odrastające włosy wrastają w skórę , co może prowadzić do powstawania blizn. Na szczęście nie są to częste przypadki i zależą raczej od indywidualnych predyspozycji danej osoby [2].
Jakie są przyczyny powstawania truskawkowych nóg?
Na odtłuszczoną skórę nałóż rozgrzany wosk. Po chwili, gdy wniknie on w mieszki włosowe i lekko zastygnie, oderwij go razem z włoskami, przeciwnie do kierunku ich wzrostu. Włosy usuwane są wraz z cebulkami, dzięki czemu efekt depilacji utrzymuje się dłużej, niż w przypadku innych metod. W zależności od naturalnego tempa wzrostu włosa oraz depilowanej części ciała może być to od 3 do 6 tygodni.
Dla większości osób zabieg jest bolesny, jednak systematyczne korzystanie z wosku sprawia, że włoski osłabiają się i przerzedzają. Z czasem depilacja staje się coraz szybsza i łatwiejsza, a także nie powoduje dużego bólu. Za pomocą wosku możemy usunąć owłosienie na nogach, rękach, w okolicach bikini, pod pachami a także wąsik na twarzy, czy nawet wyregulować brwi.
Istnieje kilka metod depilacji woskiem:
- depilacja płynnym woskiem – ten rodzaj depilacji wykonywany jest zazwyczaj w salonach kosmetycznych. Podgrzany płynny wosk rozsmarowywany jest na skórze za pomocą drewnianej szpatułki. Następnie przyklejany do niego jest kawałek materiału lub specjalnego papieru. Energicznie pociągając za pasek kosmetyczka zrywa ze skóry wosk wraz z włoskami.
- Depilacja woskiem twardym – wykonywana przy pomocy plastycznego, stałego wosku. Nie wymaga on tak wysokiej temperatury jak klasyczny, płynny wosk, a dodatkowo nie przykleja się on do skóry, a jedynie do włosów. Kosmetyczka nakłada wosk i po chwili odrywa go bez pomocy pasków.
- Depilacja plastrami z woskiem – najpopularniejsza metoda depilacji domowej. W drogeriach kupić można gotowe paski z warstwą wosku, które wystarczy przed użyciem rozgrzać w dłoniach. Następnie plaster przykleja się do depilowanej partii ciała a następnie szybko odrywa. Taka metoda depilacji jest jednak dużo mniej skuteczna, niż depilacja woskiem w salonie kosmetycznym.