Co oznaczają duże czerwone plamy na skórze?
Plamy skórne - co mogą oznaczać
Niegroźne przebarwienia na ciele
Niektóre przebarwienia na skórze powstają w wyniku niewielkich podrażnień, uczulenia lub po prostu nierównomiernego opalenia. Plamki na tułowiu bywają też oznaką normalnych zmian hormonalnych np. po urodzeniu dziecka. Takie przypadki należy obserwować, żeby wykluczyć poważne choroby, ale nie trzeba panikować. Można porównać zdjęcia w internecie lub w encyklopedii medycznej z tym co widzimy na skórze.
Brązowe kropki na ciele często są po prostu formą piegów. Czasami obejmują nieco większy obszar, przypominając niewielkie plamki. Piegi od poważniejszych plam odróżnia kolor. Zwykle są jasnobrązowe. Pojawiają się podczas wystawienia ciała na słońce. Warto pamiętać, że osoby ze skłonnością do piegów mają delikatniejszą skórę i powinny unikać zbyt długiej ekspozycji na światło słoneczne.
Ciemne plamki u starszych osób też należą do naturalnych przebarwień w tym wieku. Zwykle skóra seniorów jest cieńsza i jaśniejsza od skóry młodych, ale mogą się na niej pojawić różnego rodzaju odbarwienia. Tak jak w przypadku osób z jasną cerą należy unikać gwałtownych zmian temperatury, wysuszenia i długotrwałego opalania.
Plamy na skórze jako oznaka poważniejszych chorób
Czasami skóra mówi nam, że z całym naszym organizmem jest coś nie tak. Najprędzej zauważymy to obserwując cerę. Cera osób z zaburzeniami metabolicznymi nie wygląda zdrowo. Plamy na skórze, szczególnie jasne lub czerwone krostki, mogą oznaczać niedobór pewnych składników w diecie. Powodem do niepokoju powinny być fioletowe lub sine przebarwienia. Często oznaczają one, że coś jest nie tak z naszym krążeniem. Są to wybroczyny, wynikające z nieszczelności lub kruchości ścianek naczyń krwionośnych.
Czerwone plamy na nogach mogą być objawem poważnego zakażenia lub stanu zapalnego naczyń krwionośnych, bywają też wynikiem zmian nowotworowych. Z takimi objawami można się zgłosić do dermatologa, ale lekarz ogólny też powinien nas pokierować dalej. Jeżeli macie wątpliwości czy przebarwienia, które widzicie już kwalifikują się jako objaw choroby zakaźnej, autoimmunologicznej, czy są całkiem niegroźne, to wstępnie wykluczymy niektóre choroby patrząc na zdjęcia w internecie. Poniżej znajduje się tabela porównująca wybrane rodzaje plam i potencjalnie związane z nimi choroby.
Czerwone plamy na ciele – jakie mogą być ich przyczyny?
Plama to zmiana skórna (wykwit) niewyczuwalna w dotyku i różniąca się od otaczającej skóry wyłącznie zabarwieniem. Jeśli plamy występują na całym ciele, określa się je mianem wysypki (inaczej osutki).
Do możliwych przyczyn czerwonych plam na ciele należą:
- choroby zakaźne (bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze),
- choroby alergiczne (atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny, reakcje alergiczne na leki),
- oparzenia słoneczne i odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne,
- skazy krwotoczne,
- łuszczyca i zmiany łuszczycopodobne,
- choroby rumieniowe skóry (np. rumień wielopostaciowy, rumień guzowaty),
- choroby tkanki łącznej (np. toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie skórno-mięśniowe),
- choroby metaboliczne (np. cukrzyca),
- urazy mechaniczne (sińce, podbiegnięcia krwawe).
Czerwone plamy na ciele ze względu na mechanizm powstania można podzielić na:

Czym są czerwone plamy na skórze?
Plamy na skórze w kolorze czerwonym mogą być przypadłością dermatologiczną lub medyczną. Bardzo często takie zaczerwienienia są pierwszym objawem rozmaitych schorzeń, niekoniecznie związanych z dermatologią. Plamy te warto skutecznie zdiagnozować. Specjalistyczne badania mogą rozwiać nasze wątpliwości dotyczące tego, skąd czerwone plamy się w ogóle wzięły.
Pod względem fizjologicznym czerwone plamy mogą być związane ze:
- zmianami naczyniowymi, chodzi tutaj o naczyniaki, czyli pękające naczynka określane również jako pajączki,
- stanem zapalnym, który powoduje przekrwienie konkretnej okolicy, jest to rumień.
Czerwone plamy na skórze mogą być też objawem poważnej choroby. Jeśli zaczerwienienie pojawi się na całym ciele, bardzo możliwe, że organizm został zainfekowany jedną z chorób zakaźnych, takich jak odra, rumień zakaźny lub ospa.
Zdarza się, że zaczerwienienia sugerują występowanie chorób reumatologicznych. Chodzi tu o toczeń rumieniowaty układowy lub toczeń krążkowy. Jeśli organizm trawi gorączka, na ciele również mogą pojawić się zaczerwienienia. Najczęściej widać je na policzkach czy wewnątrz dłoni.
Bardzo często czerwone plamy są zwiastunem alergii. Można je rozpoznać po tym, iż pojawiają się wyłącznie w jednym miejscu, np. na brzuchu, na nogach, na dłoniach, na twarzy czy na plecach.
Zastanawiasz się, co mogą oznaczać przebarwienia na Twojej skórze? Koniecznie sprawdź podpowiedzi, które znajdziesz na stronie: https://wylecz.to/choroby-skory/ciemne-plamy-na-skorze-co-oznaczaja-przebarwienia-na-ciele/.
Czym są czerwone plamy na skórze, co oznaczają i jak je leczyć?
Czerwone plamy na skórze pojawiają się zwykle, kiedy organizm ma kontakt z alergenem. Występują w różnych miejscach, np. na brzuchu, na twarzy, na dłoniach lub na nogach. Nierzadko jednak zaczerwienienie na skórze ma związek z różnymi chorobami. Czerwonych plam można pozbyć się, uwzględniając ich przyczynę, a także objawy dodatkowe, takie jak swędzenie skóry, podrażnienie czy przesuszenie. Sprawdź, czym są czerwone plamy na skórze, jakie przyczyny możemy wyróżnić i jak je leczyć!
Czerwone plamy na skórze są przypadłością, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Warto rozważyć, czy wywołała je alergia, a może jednak infekcja. Nie da się ukryć, że istnieje wiele typów plam. Na ciele możemy zobaczyć proste kropki, czerwone wybroczyny lub poważne zaczerwienienia świadczące o ospie czy atopowym zapaleniu skóry.

Czerwone plamy na ciele – najczęstsze przyczyny
Czerwone plamy na ciele to często plamy rumieniowe. Powstają one na skutek napływania krwi do znajdujących się pod skórą naczyń krwionośnych. Przyczyną pojawienia się ograniczonej plamy na ciele o kolorze czerwonym, może być m.in.:
- miejscowe podrażnienie skóry,
- kontaktowa reakcja alergiczna,
- atopowe zapalenie skóry,
- nadmierna ekspozycja na słońce,
- uraz,
- niewydolność żylna.
Plamy czerwone pojawiają się w różnych miejscach np. na dłoniach, klatce piersiowej, plecach, kończynach, wskazując na wiele różnych jednostek chorobowych. Często ich przyczyną jest stan zapalny w obrębie skóry, który może mieć różne podłoże. Samodzielna diagnostyka plam na skórze nie jest możliwa, choć niektóre objawy współtowarzyszące zmianom zabarwienia skóry, mogą ułatwić znalezienie przyczyny problemu.
Przykładowo: nieswędzące czerwone plamy mogą być jednym z objawów psychosomatycznych, które pojawiają się na skutek nadmiernego obciążenia naszego układu nerwowego przewlekłym stresem. Rumień emocjonalny pojawia się przede wszystkim na twarzy, szyi i dekolcie. Plamy rumieniowe na twarzy i szyi mogą także wskazywać na zaburzenia hormonalne, które są jednym z objawów menopauzy, a także nadciśnienie tętnicze. Szybko znikające czerwone plamy może wywoływać zmienna temperatura, która powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych.
