"Sposoby przyspieszenia dojrzewania pryszcza"
MANGO
Mango leżało na moim parapecie 10 dni i jeszcze kilka kolejnych dobrze by mu zrobiło – powinno być bardziej miękkie w dotyku. Ale nie chciałam dłużej czekać z obraniem więc przekroiłam je wzdłuż szerszego boku – około 1 cm obok ogonka, tak aby ominąć pestkę – i to samo z drugiej strony. Węższe boki są przeważnie dużo mniej obrośnięte miąższem ale można je również obrać. Tak pokrojone mango będzie doskonałym dodatkiem do owsianki lub jaglanki albo owocowej sałatki. Choć przyznam, że w Polsce mango nie pachnie tak intensywnie jak w tropikach to może być smacznym przypomnieniem wakacji. I do tego mango to źródło beta-karotenu (prowitaminy A).
mango w całości i mango obrane
MELONY
Teraz ich wybór w sklepach jest duży – mamy melony żółte (większe i małe), zielone i kantalupa. Na zdjęciach zobaczycie ich skórki oraz to jak wyglądają w środku po przekrojeniu. Jadalny jest miąższ – nasiona wyrzucamy a skórkę obieramy i też do śmieci. Melon sprawdzi się w sałatkach, w owsiance oraz oczywiście samodzielnie zjadany – na przykład na drugie śniadanie. Możecie kupić owoc w całości (nigdy nie wiem kiedy jest już dojrzały więc na wszelki wypadek leży na stole przez tydzień) lub w połówce – tu akurat nie jest to najgorszy pomysł (tak samo jak z arbuzem).
Melon zawiera niewiele kalorii (28/34 kcal na 100g) ale dużo beta-karotenu (prowitaminy A) o potasu. Jest dobry na wzrok, nadciśnienie. Nie jest za to wskazany przy cukrzycy ze względu na wysoki Indeks Glikemiczny.
AWOKADO
Jeżeli traficie na takie z gładką skórką to zadanie jest proste – należy poczekać aż owoc zmięknie a jego płaski ogonek z łatwością da się wyjąć – pod nim powinien pokazać się żółty kolor miąższu. Jeżeli kupicie awokado z karbowaną, zwykle twardszą skórką (niekiedy ciemno zieloną lub nawet brązową) to rozpoznanie tego czy owoce jest już dojrzały odbędzie się poprzez sprawdzanie ogonka – jak odchodzi to owoc będzie gotowy do zjedzenia – miąższ ma być miękki, łatwy do pokrojenia nożem lub wyjęcia łyżeczką. Awokado idealnie sprawdzi się na kanapkach lub jako dodatek do sałatek. Aby nie ściemniało skropcie miąższ sokiem z cytryny lub w sałatce pozostawcie pestkę z awokado (do wyjęcia przed zjedzeniem reszty).
A awokado to tłuszcze i to w dużej ilości (15 g w 100 g miąższu) ale oprócz nasyconych są i te dobre dla nas czyli jednonienasycone i wielonienasycone.
Domowe sposoby na pryszcze
4. Soda oczyszczona
Na trądzik bardzo dobre działanie wykazuje również… pasta z sody oczyszczonej! Soda działa ściągająco i oczyszczająco, a więc walka z pryszczami przy jej użyciu będzie niezwykle skuteczna. Zastanawiasz się, jak zapobiegać pryszczom z jej pomocą? Dowiedz się, jak pozbyć się trądziku dzięki sodzie oczyszczonej w… kilku krokach!
- Zmieszaj z wodą 2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wymieszaj całość.
- Nałóż powstałą pastę na twarz. Zostaw na ok. 10 minut. Spłucz miksturę letnią wodą.
5. Maseczka z Aspiryny
Maseczka przygotowana ze słynnej Aspiryny to szybkie sposoby na skuteczne usuwanie trądziku. W Aspirynie znajduje się bowiem kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbakteryjnie – usuwając zanieczyszczenia i… złuszczając martwy naskórek! Mało tego, lekarstwo działa także przeciwzapalnie, a więc minimalizuje ryzyko pojawienia się nowych zmian. Wystarczy, że:
- Zalejesz maksymalnie 2 tabletki wodą destylowaną, a następnie rozgnieciesz je na papkę.
- Zmieszasz miksturę z łyżeczką jogurtu naturalnego.
- Nałożysz na twarz powstałą pastę i przytrzymasz ją przez ok. kwadrans. Następnie zmyjesz całość letnią wodą.
Stosuj maseczkę przynajmniej 3 razy w tygodniu, by wyleczyć buzię z trądziku.
6. Czosnek dobry na wszystko!
Czosnek jest świetny nie tylko w przypadku leczenia przeziębienia. Używanie go to również skuteczne, domowe sposoby na pryszcze! Czosnek zawiera bowiem siarkę i cynk, jakie wykazują działanie oczyszczające, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Warto będzie wykorzystać jego magiczne wręcz właściwości.
Zobacz również

Młody kokos
Aby dostać się do środka i do znajdującej się tam bardzo orzeźwiającej wody kokosowej należy odrąbać czubek – potrzebna jest do tego siłą i ostry nóż lub maczeta. A sama woda to dobry izotonik – zawiera cukier, sód, potas, magnez, wapń, witaminy z grupy B. Wszystko co potrzebujemy aby odzyskać siłę po ćwiczeniach lub szybko wyleczyć kaca po upojnym wieczorze.
owoce tropikalne – papaja i kiwano
marakuja i pitaja (smoczy owoc)
kokos – idealny na kaca, najlepiej smakuje zimny prosto z lodówki
