Dlaczego włosy na nogach nie rosną? Tajemnice ludzkiego ciała odkrywane na nowo

Jak często chodzić do fryzjera?

Co najmniej raz na 6-8 tygodni powinnaś udać się do fryzjera, aby podciąć końcówki. Chociaż obcinanie włosów zdaje się być niedorzeczne, to ma jednak sens. Podcięcie włosów nie sprawi, że Twoje włosy zaczną rosnąć szybciej. Chodzi o to, że rozdwojone i wysuszone końcówki się wykruszają, sprawiając, że włosy tracą długość. Pozbywając się ich, pozbywasz się problemu.

Aby zapobiec wykruszaniu się włosów, po prostu o nie zadbaj. Używaj odżywek, które temu zapobiegną i nie dopuszczą do tego, aby końcówki były rozdwojone. Pamiętaj jednak, że odżywki działają najlepiej wtedy, kiedy nie masz jeszcze bardzo zniszczonych końcówek. Sklejenie już rozdwojonych włosów jest niemal niemożliwe. Ogranicz też użycie chemicznych produktów, np. farby do włosów. Najlepiej jeśli Twoje włosy będą naturalne, ale jeśli zaczęłaś już koloryzację, postaraj się nakładać farbę tylko na odrosty. W ten sposób uchronisz końcówki przed dodatkowymi zniszczeniami. Upewnij się również, że stosujesz odpowiednie produkty – szampony i odżywki. Istotne jest dostosowanie ich do rodzaju włosów. Dokładnie czytaj etykietki i wybierz najlepszy.

Co zrobić, żeby włosy na nogach nie rosły?

Jeśli chcesz zmniejszyć gęstość i grubość włosów na nogach, istnieją skuteczne metody, które możesz wypróbować:

  1. Depilacja IPL: To jeden z najskuteczniejszych sposobów na trwałe usunięcie włosków na nogach.
  2. Elektroliza: To inny zabieg, który pozwala na trwałe osłabienie włosków. Elektroliza polega na usunięciu cebulek włosków za pomocą prądu elektrycznego.
  3. Kremy hamujące wzrost włosków: Istnieją specjalne kremy, które hamują wzrost włosków. Regularne stosowanie takiego kremu może pomóc w zmniejszeniu gęstości włosków na nogach.
  4. Peelingi: Korzystanie z peelingów do ciała może pomóc złuszczyć warstwę naskórka i sprawić, że włoski staną się mniej widoczne.
  5. Zabiegi dermatologiczne: Jeśli masz szczególnie trudne do zwalczania owłosienie na nogach, warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalista może zalecić bardziej zaawansowane metody, takie jak terapia światłem lub zabiegi hormonalne.
Zobacz także Depilacja IPL - co to jest? zastosowanie i skuteczność

Jak szybko odrastają włosy pod pachami oraz na nogach?

Czasem mówimy sobie, że gdyby włosy na głowie rosły nam tak szybko, jak na nogach lub pod pachami, to ich zapuszczanie nie byłoby tak czasochłonnym procesem. Pamiętajmy jednak, że dużą rolę w naszym odbiorze tempa wzrostu włosa, jest jego umiejscowienie. Kiedy mamy długie włosy, nie zwracamy tak mocno uwagi na jego długość, ciężko nam zmierzyć postęp. Tymczasem włoski pod pachami i na nogach golimy, kiedy odrastają są kłujące i mocniej rzucają się w oczy. Dlatego mamy wrażenie, że proces ten dzieje się w zawrotnym tempie.

Zatem jak szybko rosną włosy pod pachami i na nogach? Włoski pod pachami rosną ok. 2,5 cm na miesiąc. Maksymalnie można je zapuszczać przez dwa miesiące, później przestają rosnąć. Nie ma zatem możliwości, że staną się za długie. Jeżeli zastanawiasz się nad zapuszczeniem włosów w tym rejonie ciała, polecamy stosowanie mydeł lub żeli antybakteryjnych albo delikatnych szamponów antyalergicznych. Pamiętaj jednak, że stosowany wówczas antyperspirant będzie miał mniejszą skuteczność, gdyż nie osiądzie bezpośrednio na skórze. W tym wypadku ważna jest odpowiednia higiena. Włosy na nogach rosną około 50% wolniej niż pod pachami.

Błąd nr 1: Nie ścinasz rozdwojonych końcówek

„Skoro chcę zapuścić włosy, to po co mam je ścinać” – na pewno nie raz przeszło ci przez myśl. Nie odwiedzasz więc fryzjera miesiącami, cierpliwie czekając na osiągnięcie upragnionej długości pasm. I nawet, gdy się do niej zbliżasz, rezultat jest mizerny, bo włosy wyglądają na cienkie i przerzedzone.

Prawda jest taka, że niepodcinanie końców to jeden z najczęściej powtarzanych błędów podczas zapuszczania włosów, który wydłuża ten proces w nieskończoność. Wszystko dlatego, że nieścięte uszkodzenia „pną” się do góry, powodując spustoszenie w coraz wyższych piętrach włosów. W efekcie kosmyki się wykruszają, a cała fryzura traci objętość.

Żeby zapuścić mocne, zdrowo wyglądające włosy, raz na 4 miesiące powinnaś odwiedzać fryzjera i ścinać suche, rozdwojone końce. Najlepiej robić to na prosto, bo wtedy włosy optycznie wyglądają na gęstsze. Zamiast decydować się na zwykłe strzyżenie nożyczkami, możesz wybrać cięcie maszynką lub tzw. zabieg thermocut, czyli skrócenie włosów rozgrzanymi nożyczkami. Dzięki takiej metodzie końcówki dłużej utrzymują zdrowy wygląd i rzadziej musisz odwiedzać fryzjera.

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario dowiedli, że określenie poziomu kortyzolu we włosach może pomóc wyznaczyć ryzyko zawału serca, a eksperci z Australii pracują nad rozwiązaniem, pozwalającym na wczesne wykrycie raka piersi za pomocą badania struktury włosa.

Czytaj dalej...

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Czytaj dalej...

zespół Cushinga - choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonu kortyzolu, która może być wynikiem guzów nadnerczy, długotrwałego stosowania leków kortykosteroidowych lub nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez guzy przysadki.

Czytaj dalej...