Dlaczego przed okresem pojawiają się pryszcze?
Pryszcze - leczenie
Stosuje się różne metody w zależności od nasilenia i rodzaju trądziku. Terapia jest zwykle długotrwała. Przy łagodnym przebiegu wystarcza stosowanie miejscowych preparatów zawierających retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki (erytromycyna i klindamycyna), kwas azelainowy. W średnio- lub bardzo nasilonym trądziku grudkowo-krostkowym stosuje się doustnie antybiotyki najczęściej z grupy tetracyklin. W cięższych postaciach trądziku, przy przewlekłym przebiegu choroby oraz oporności na inne formy leczenia stosuje się pochodne witaminy A, która działa na łojotok, nadmierne rogowacenie ujść przewodów łojowych oraz odczyn zapalny. Uwaga! W związku z działaniem uszkadzającym płód konieczne jest bezwzględne unikanie ciąży przez cały czas trwania leczenia witaminą A oraz po jego zakończeniu.
Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.
Podsumowanie całego tematu o trądziku przed miesiączką
Zmiany stężeń hormonów to fizjologia. Można uznać za naturalne pojawianie się niedoskonałości przed miesiączką. Ważne aby zadbać o inne aspekty, takie jak pielęgnacja, zdrowe, racjonalne odżywianie, mikrobiom jelitowy, sen i regenerację oraz relaks. Są to bardzo ważne dla organizmu kwestie, które zdecydowanie zbyt często są lekceważone. Dbanie o nie, nie sprawi, że przed miesiączką na pewno nie wyskoczy Ci pryszcz, ale może ograniczyć pojawianie się niedoskonałości i skrócić czas ich gojenia.
Wypryski przedmiesiączkowe możesz traktować jak coś normalnego. Jeżeli jednak zmiany bardzo trudno się goją, a trądzik występuje cały czas to znak aby zacząć szukać przyczyny. Zmian okołomiesiączkowe mogą przerodzić się w postać utrwaloną trądziku. Może to być spowodowane występującym w organizmie stanem zapalnym wywołanym np. przez nadmiar tkanki tłuszczowej lub dietę prozapalną. A taki stan zapalny stymuluje produkcję sebum.
Podczas miesiączki zmiany zachodzą głównie w stężeniach estrogenów i progesteronu. I to ich zmiany są odpowiedzialne za trądzik przed okresem
Zróbmy więc szybki przegląd hormonów i ich wpływu na skórę.
Obecność estrogenu wpływa pozytywnie na funkcje bariery skóry, co zapobiega nadkażeniom bakteryjnym i sprawia, że skóra potrafi radzić sobie z czynnikami drażniącymi. Estrogen ma również swój udział w procesie gojenie ran. Jest także związany z powstawaniem kolagenu i jego obecność chroni przed nadmiernym ścieńczeniem skóry, które postępuje wraz z wiekiem. To dzięki niemu skóra jest dobrze nawilżona, ale jego nadmiar powoduje zatrzymanie wody i soli. W efekcie mamy obrzęknięte kostki i worki pod oczami. Niestety estrogen może również przyczyniać się do przebarwień przedmiesiączkowych.
Skutki progesteronu są mniej jasne. W drugiej fazie miesiączki dochodzi do wzmożonego unaczynienia i wzmożonej produkcji sebum, co przypisuje się działaniu właśnie progesteronu.
Cykl miesiączkowy wiąże się ze zmianą stężeń hormonów. Poziom estrogenów i progesteronu ulega ciągłym zmianom a to niesie za sobą zmiany w poziomie nawilżenia i natłuszczenia skóry.
Wstajesz rano, a w lustrze widzisz nowe czerwone krosty, czasem wypełnione białą treścią lub duże podskórne, bolące gule.
Siedzą na żuchwie lub brodzie i śmieją Ci się prosto w twarz. I już doskonale wiesz, że lada moment nadejdzie okres. Pojedyncze szybko gojące się zmiany nie powinny Cię nadmiernie martwić. Nie ma co ukrywać po prostu tak może się zdarzyć. Problem pojawia się gdy wysypuje Cię dużą ilością pryszczy, oraz gdy ich gojenie zachodzi bardzo wolno. Mocne nasilenie trądziku przed miesiączką sugeruje Ci abyś sprawdziła hormony.
Mocne nasilenie trądziku przed okresem
Jeżeli Twoje cykle są regularne, a przed miesiączką Twoja cera ulega znacznemu pogorszeniu to znak aby zwrócić uwagę na inne aspekty. Zacznij od zadbania o podstawy, o których pisałam tutaj. Prawda jest taka, że najczęściej mamy do czynienia z kilkoma nakładającymi się na siebie aspektami. Może to być stres związany z wyjazdem, zakrapiany alkoholem weekend czy przetworzona żywność.
Jeżeli jednak Twoje miesiączki nie są regularne, a dodatkowo nie do końca wiesz czy masz owulację to czas przyjrzeć się swojemu organizmowi. Wahania hormonów mogą powodować znaczne zawirowania w stanie Twojej skóry. Zacznij się obserwować, notuj miesiączki, samopoczucie, stan skóry. Wiesz już jak wygląda cykl i jak może zmieniać się Twoja skóra podczas jego przebiegu. Wykorzystaj to.
Jeżeli jesteśmy już w temacie hormonów to wspomnę jeszcze tylko o PCOS czyli zespole policystycznych jajników. Jest to schodzenie, w którym dochodzi do nadmiernej ilości wydzielanych hormonów androgenowych. Skóra wtedy produkuje sporo sebum i zdecydowanie łatwiej o trądzik. Jest to wskazówka dla Ciebie jeżeli walczysz z trądzikiem w okolicach żuchwy i brody już od pewnego czasu, ale nie widzisz poprawy.
Najczęściej występujące objawy przed okresem
Jedną z charakterystycznych zmian w trakcie cyklu miesiączkowego jest wygląd wydzieliny z pochwy. Zazwyczaj przed okresem śluz gęstnieje, traci przezroczystość i przyjmuje białawy kolor. To naturalne zjawisko, wywołane wzrostem stężenia progesteronu, zatem nie musisz się martwić.
Zwróć jednak uwagę na to, czy wydzielina nie ma niepokojącego zapachu lub koloru, ani czy nie towarzyszą jej inne objawy, np. świąd albo pieczenie pochwy. Takie symptomy mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Z kolei brunatne upławy przed okresem warto skonsultować z ginekologiem, ponieważ towarzyszą czasem zaburzeniom hormonalnym.
Fizyczne objawy przed okresem
Częstym objawem przed okresem jest ból brzucha wywołany przez skurcze mięśni gładkich macicy. Wynikają one ze zwiększonego wydzielania prostaglandyn, czyli związków odpowiadających za rozwój stanu zapalnego oraz dolegliwości bólowych. Podobny mechanizm powoduje też biegunkę przed okresem – prostaglandyny wywołują skurcze mięśni gładkich jelit, a przez to pobudzają ich perystaltykę. Efektem tego jest nie tylko biegunka, ale też wzdęcia i zaburzenia trawienia.
Istotną rolę w pojawianiu się objawów przed okresem odgrywa spadek stężenia estrogenów, który powoduje zmianę w balansie pomiędzy różnymi hormonami. W jej wyniku często dochodzi do puchnięcia przed okresem, ponieważ w organizmie zatrzymuje się nadmiar wody. W efekcie mogą dokuczać ci obrzęki, uczucie ciężkości i tymczasowy wzrost wagi.
Estrogeny pełnią wiele funkcji w organizmie, m.in. mają wpływ na pobudliwość neuronów. Spadek ich stężenia może powodować bóle głowy przed okresem, a także zwiększać częstość ataków migreny. Ponadto mniej estrogenów oznacza, że większą rolę odgrywają m.in. męskie hormony płciowe – androgeny, które w niewielkich ilościach występują także w organizmie kobiety. W wyniku ich działania może dojść do nasilenia trądziku przed okresem, ponieważ zwiększają produkcję sebum w skórze.