Dlaczego wypadają włosy po porodzie?

Przyczyny wypadania włosów garściami

Przyczyn wypadania włosów garściami może być wiele. Do najczęstszych z nich należą :

  • Stres – silny lub długotrwały stres powoduje m.in. zmiany hormonalne w organizmie, a te mogą spowodować silne wypadanie włosów. Stresujące wydarzenia mogą również spowodować przyspieszone siwienie Twoich pasm.
  • Choroby skóry głowy – od zdrowia skalpu zależy kondycja mieszków włosowych, a to właśnie one odpowiadają za utrzymanie Twoich włosów w fazie wzrostu przez jak najdłuższy czas. Utratę włosów mogą powodować m.in. stany zapalne skóry głowy, łupież, łuszczyca czy różnego rodzaju grzybice.
  • Niewłaściwa, ubogadieta – Twój organizm traktuje włosy i paznokcie jako najmniej istotne elementy ciała – znacznie ważniejszy jest mózg czy serce. Kiedy więc dostarczasz mu zbyt mało składników odżywczych, to właśnie one jako pierwsze odczują te braki. Bez odpowiedniej ilości witamin, składników mineralnych oraz mikro- i makroelementów, włosy mogą zacząć wypadać garściami.
  • Przyjmowanie leków – leki, które zażywasz, mogą mieć wpływ na wypadanie włosów. Często może ono wystąpić po kilku tygodniach przyjmowania danego preparatu. Ten skutek uboczny może dotyczyć np. cytostatyków, heparyny, niektórych leków immunosupresyjnych czy tych, stosowanych w terapii chorób tarczycy. Wypadanie włosów mogą powodować również antybiotyki oraz długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych z grupy NLPZ.
  • Inne schorzenia – za wypadanie włosów garściami mogą odpowiadać nie tylko leki, ale też same choroby, nawet jeżeli nie dotyczą skóry głowy. Wypadanie włosów mogą powodować m.in. dolegliwości tarczycy, wątroby, niewydolność nerek lub cukrzyca.
  • Zabiegi fryzjerskie – nieodpowiednio wykonane mogą prowadzić do podrażnień, a nawet poparzeń skóry głowy, a skutkiem tego będzie wypadanie włosów garściami. Doprowadzić do tego mogą źle dobrane stężenia roztworów używanych np. do rozjaśniania włosów lub trwałej ondulacji.
  • Łysienie androgenowe – to również choroba, ale zasługuje na oddzielny punkt. Wbrew obiegowej opinii może dotykać zarówno mężczyzn jak i kobiety. Spowodowana jest zbyt wysokim poziomem androgenów i ma podłoże genetyczne.
  • Ciąża i poród – w trakcie ciąży dochodzi w organizmie do wielu zmian, a gospodarka hormonalna wywraca się do góry nogami. Poród to kolejne, obciążające dla organizmu zdarzenie, które powoduje kolejne zmiany. Nic więc dziwnego, że wielu kobietom w trakcie ciąży lub tuż po porodzie zaczynają wypadać włosy.
  • Menopauza – zmiany zachodzące w ciele przy przekwitaniu mogą powodować osłabienie włosów, pogorszenie ich kondycji oraz wypadanie. Pomiędzy 40. a 50. rokiem życia większość kobiet zauważa pogorszenie stanu włosów.

Co zrobić, gdy włosy wypadają garściami

Jeśli Twoje włosy zaczęły wypadać garściami, najważniejsze jest ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, skonsultuj się z lekarzem, by sprawdzić, czy to ich działanie może dawać takie skutki uboczne.

Wizyta u lekarza może być też okazją do tego, by zobaczyć, czy w organizmie nie dzieje się nic złego. Specjalista będzie mógł skierować Cię na odpowiednie badania.

Badania kontrolne krwi

Oprócz standardowej morfologii, w przypadku wypadania włosów garściami warto sprawdzić też poziomy hormonów tarczycy: TSH oraz T3 i T4. Warto oznaczyć również ferrytynę, stężenia żelaza, biotyny, witaminy B12 i cynku. Istotne może być również sprawdzenie parametrów wątrobowych i tych związanych z pracą nerek .

Sen, stres i dieta

Przyjrzyj się również temu, jak funkcjonujesz na co dzień. Odpowiedz sobie szczerze na te pytania:

  • Czy przesypiam przynajmniej siedem godzin na dobę?
  • Czy codziennie jem wystarczającą ilość warzyw i owoców?
  • Czy dostarczam sobie odpowiednią ilość białka i tłuszczów?
  • Czy stosuję restrykcyjne diety odchudzające?
  • Czy wypijam przynajmniej 1,5–2 litry wody w ciągu dnia?
  • Czy często towarzyszy mi stres lub poczucie lęku?

Niezależnie od tego czy Twój styl życia jest przyczyną wypadania włosów, wprowadzenie pozytywnych zmian w tym zakresie z pewnością pomoże Ci w walce o odzyskanie bujnej czupryny.

Co możesz zrobić, by poprawić kondycję włosów (i całego organizmu)?

Wprowadzenie tych zmian przyniesie korzyść nie tylko Twoim włosom, ale całemu organizmowi. Pozytywnie odbije się również na Twoim samopoczuciu .

Wizyta u trychologa

Jeśli z medycznego punktu widzenia wszystko u Ciebie w porządku, a Twoje nawyki żywieniowe są zdrowe, przyczynę wypadania włosów garściami pomoże Ci odnaleźć trycholog, czyli ekspert od problemów ze skórą głowy.

Kiedy wypadanie włosów jest normą, a kiedy należy się tym martwić?

Wiesz już, że dziennie tracisz około 100-200 włosów. Jeżeli wypada ich więcej, to znaczy, że coś jest nie tak. Nie chodzi o to, by liczyć wszystkie włosy, które zostają codziennie na szczotce. Znasz swój organizm i na pewno wiesz, ile mniej więcej tracisz włosów podczas rutynowej pielęgnacji. Niemniej jednak, warto pamiętać o zdrowej diecie i unikaniu stresu.

Co zrobić, gdy włosy wypadają w nadmiarze i dość często? Odpowiedź jest jedna – należy udać się do lekarza. Można od razu odwiedzić dermatologa, a najlepiej trychologa (lekarz od zmian na skórze głowy i nadmiernego wypadania włosów). Skierowanie do tych specjalistów otrzymasz od lekarza ogólnego. Lekarz zleci odpowiednie badania, na podstawie ich wyników sformułuje diagnozę i dostosuje leczenie.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.

Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Jednak kiedy wypadanie zamienia się w łysienie lub pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy łupież, nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, łojotok, stany zapalne konieczna staje się wizyta u specjalisty, dermatologa lub trychologa.

Czytaj dalej...

Z trądzikiem radzą sobie również nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy, znajdujące się w składzie wielu kosmetyków na wypryski - można je bowiem stosować nie tylko na twarz, ale i na pupę, choć ten ostatni czasem powoduje lekkie pieczenie.

Czytaj dalej...

Nawet jeśli wydaje się nam, że nasze dłonie nie są brudne, w kontakcie z innymi przedmiotami przenoszą się na nie ogromne ilości bakterii i drobnoustrojów, które w zetknięciu ze skórą mogą wpływać na jej stan.

Czytaj dalej...