Dlaczego pojawiają się pryszcze - Przyczyny i sposoby ich zwalczania
Dlaczego po peelingu wyskakują mi pryszcze?
Po peelingu skóra może wykazywać reakcję, która objawia się pojawieniem się pryszczy. To zjawisko jest dość powszechne i nosi nazwę „reakcji na peelingu”. Wynika ono z kilku czynników, które warto wziąć pod uwagę. Po pierwsze, peeling usuwa martwe komórki skóry i oczyszcza pory, co może prowadzić do uwolnienia zablokowanych zanieczyszczeń i bakterii. Po drugie, peeling może prowadzić do zwiększonej produkcji sebum, co może zatykać pory i prowadzić do powstawania pryszczy. Ponadto, niektóre składniki peelingu mogą być drażniące dla skóry, co również może wywoływać reakcję w postaci pryszczy. Warto pamiętać, że reakcja na peelingu jest zazwyczaj tymczasowa i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli jednak problem się nasila lub utrzymuje przez dłuższy czas, warto skonsultować się z dermatologiem.
Jak szybko pozbyć się pryszcza?
Pryszcze (jest to potoczne określenie na zmiany o charakterze zapalnym, ropne krosty) są objawem trądziku pospolitego, ale zdarza się, że wyskakują nawet na skórze, która na co dzień nie sprawia problemów, najczęściej mieszanej. Zwykle pojawiają się na twarzy w strefie T, czyli w okolicach brody, policzków i czoła, a więc tam, gdzie liczba gruczołów łojowych jest największa. Gruczoły łojowe są odpowiedzialne za wytwarzanie sebum, które jest niezbędnym składnikiem płaszcza hydrolipidowego skóry. W normalnych warunkach to właśnie dzięki zrównoważonej produkcji łoju skóra wygląda gładko i promiennie, prawdą jest też, że skóra tłusta później się starzeje. Jednak zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wzmożonego łojotoku, co – w połączeniu z nieprawidłowym rogowaceniem przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych – powoduje nie tylko nieestetyczne błyszczenie się twarzy, ale też pojawienie się krost i wyprysków. Pryszcze powstają, ponieważ ujścia mieszków włosowych ("porów") zostają zablokowane przez sebum i keratynę. Wydzielany łój, który nie może wydostać się na powierzchnię skóry, staje się idealną pożywką dla bakterii beztlenowych, które zaczynają się patologicznie namnażać. Rezultatem jest powstanie zaskórnika, stanu zapalnego i następnie wypełnionej ropą i osoczem krosty.
Trądzik ? Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRYSKŁONNEJ DO TRĄDZKU Normaderm
1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.
Jak szybko pozbyć się pryszcza bez uszczerbku na skórze?
- Jednym z nich jest zastosowanie punktowych preparatów na pryszcze, takich jak S.O.S Punktowa pasta przeciw niedoskonałościom dla skóry tłustej i trądzikowej z gamy Normaderm. Jej formuła oparta jest na zawartości 10% siarki, kwasie glikolowym i niacynamidzie, dzięki czemu zmniejsza zaczerwienienie w obrębie niedoskonałości, delikatnie jąwysusza, redukuje jej rozmiar i koi skórę. Efekty są szybko widoczne!
- Okład z lodu pomoże zahamować rozwój stanu zapalnego. Ponadto taki zimny kompres pomaga zmniejszyć zaczerwienienie oraz opuchliznę.
- Maseczka z kurkumy zadziała na wypryski antybakteryjnie, złagodzi też stan zapalny.
- Olejek z drzewa herbacianego to również dobry sposób na pozbycie się pryszczy bez wyciskania. Zaaplikowany bezpośrednio na skórę działa antyseptycznie, antybakteryjnie, przeciwzapalnie i dezynfekująco. Trzeba jednak pamiętać, żeby stosować go punktowo a nie na całą skórę.
- Sprawdzonym domowym sposobem jest też nałożenie pasty do zębów lub sody oczyszczonej rozmieszanej z małą ilością wody. Metoda ta wysusza jednak mocno skórę i można ją stosować wyłącznie w sytuacjach awaryjnych i podobnie jak w przypadku olejku z drzewa herbacianego jedynie punktowo.
- Możesz też przyłożyć do pryszcza zwilżoną lub rozpuszczoną w małej ilości wody tabletkę aspiryny – jej składnikiem jest kwas salicylowy, który zapobiegnie zaognieniu stanu zapalnego i zmniejszy zaczerwienienie.