Gdzie szukać pomocy w przypadku wypadania włosów?
Objawy wypadania włosów
Dużo więcej włosów w wannie po kąpieli czy pod prysznicem. Dużo więcej włosów na szczotce po wyczesaniu. Przerzedzenia i prześwity na głowie w niektórych miejscach lub na całości głowy. Wszędzie w domu , na podłodze walające się włosy.
Są wskaźnikiem jakości odżywienia, niektórych chorób, zatrucia pokarmowego, przyjmowanych leków, zaburzeń hormonalnych, a więc czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na ich wzrost. O istnieniu patologii w organizmie poza nadmiernym wypadaniem, świadczy również zmiana grubości, struktury i zabarwienia łodygi włosa.
Czym tak naprawdę jest włos? Dlaczego włosy nadmiernie wypadają? Warto przyjrzeć się czym tak naprawdę jest włos, co pozwoli na lepsze zrozumienie tematyki problemu nadmiernego wypadania włosów oraz zasadności wdrażania odpowiednich kuracji trychologicznych.
Włos jest umieszczony w mieszku włosowym. To żywy twór, połączony z układem krwionośnym, w związku z czym wszystko co jest we krwi lub czego nie ma, trafia do żywych komórek włosa, z których powstaje włos. Ponadto mieszek włosowy to najwrażliwszy miniorgan naszego organizmu. Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.
Trycholog czy dermatolog – do kogo udać się z problemem wypadania włosów?
Który specjalista pomoże ci ustalić przyczynę wypadania włosów i wdroży odpowiednią terapię? Przyjrzyjmy się poszczególnym specjalizacjom:
●dermatolog – lekarz zajmujący się leczeniem schorzeń skóry – w tym właśnie skóry głowy. Można zostać nim po ukończeniu studiów medycznych i przystąpieniu do 5-letniej specjalizacji dermatologicznej. Dermatolog jest więc licencjonowanym lekarzem. Terapia opiera się przede wszystkim na lekach, mających na celu zastopować łysienie,
●trycholog – specjalista zajmujący się skórą głowy i włosami – analizuje ich stan i sugeruje odpowiednią pielęgnację, opartą na zabiegach domowych lub profesjonalnych. Zajmuje się problemami, które można zwalczyć odpowiednią pielęgnacją – pomoże np. w przypadku łupieżu, spowodowanego często nieodpowiednim myciem i używaniem wysuszających kosmetyków. Co ważne: w polskim prawie nie figuruje zawód trychologa – choć część szkół wyższych oferuje kształcenie w tej specjalizacji. Trychologiem może zostać więc każdy – trudno zweryfikować rzeczywiste kwalifikacje specjalisty. W przeciwieństwie do lekarzy dermatologów trycholodzy nie mogą wystawiać też recept: opierają terapię na środkach dostępnych dla każdego.
W przypadku wypadania włosów bez konkretnego powodu najlepiej udać się do dermatologa i jak najszybciej wprowadzić terapię odpowiednimi medykamentami. Z dużym prawdopodobieństwem, jeszcze przed dobraniem leków, zostaniesz skierowany na szereg badań, które pomogą ustalić dokładną przyczynę wypadania włosów. Choć w większości przypadków łysienie sygnalizuje zaburzenia hormonalne, powodów może być naprawdę wiele. Określenie stanu zdrowia to więc podstawa.
Czy to oznacza, że terapia trychologiczna nie ma sensu? Zdecydowanie ma! Warto włączyć ją jako dodatek do terapii opartej na lekach. Kiedy już opanujemy nadmierne wypadanie, możemy rozpocząć kurację trychologiczną, wzmacniającą odrastające włosy i poprawiającą ogólny stan skóry głowy. Dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem zapuścimy bujne, grube włosy.
Podsumowanie
Wypadanie włosów może być związane z różnymi przyczynami, dlatego ważne jest, aby udać się do odpowiedniego lekarza w celu zdiagnozowania problemu. Dermatolog, endokrynolog i trycholog to trzej specjaliści, którzy mogą pomóc w zidentyfikowaniu przyczyny wypadania włosów i zalecić odpowiednie leczenie.
Pamiętaj, że każdy przypadek wypadania włosów jest inny, dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem i poddanie się odpowiednim badaniom. Niezależnie od przyczyny wypadania włosów, istnieją różne metody leczenia i terapii, które mogą pomóc w poprawie kondycji włosów i stymulacji ich wzrostu.
Nie zwlekaj, jeśli zauważasz nadmierne wypadanie włosów. Udać się do lekarza i rozpocząć odpowiednie leczenie, aby przywrócić swoje włosy do zdrowia i odzyskać pewność siebie.
Wezwanie do działania: Jeśli masz problem z wypadaniem włosów, zalecam skonsultować się z dermatologiem.
Przeszczep włosów – kiedy warto się na niego zdecydować?
Wypadanie włosów często mylone jest z trwałym ubytkiem mieszków włosowych. Jeśli więc z przyczyn genetycznych, medycznych, lub onkologicznych całkowicie straciłeś mieszki włosowe, lekarstwa, zabiegi i kosmetyki nie pomogą – żaden włos nie urośnie bez „korzenia”. W takim wypadku warto przemyśleć przeszczep włosów – zabieg polegający na wszczepieniu na łyse obszary mieszków włosowych z innych obszarów dawczych – np. potylicy. Pacjenci, którzy stracili włosy – ale nie mieszki – nie muszą decydować się na zabieg: z dużym prawdopodobieństwem ich włosy odrosną naturalnie przy stosowaniu się do zaleceń specjalistów.
Przeszczep włosów zaleca się wykonywać wyłącznie u specjalistów z dyplomem lekarskim – najlepiej, jeśli mają dyplom zarówno z medycyny estetycznej, jak i z dermatologii. Niestety: nie każdy może zdecydować się na przeszczep. Przeciwwskazania to m.in. cukrzyca, choroby nowotworowe (przeszczep mogą wykonać jedynie pacjenci całkowicie wyleczeni), stany zapalne skóry głowy czy zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Zapobieganie wypadaniu włosów
Wypadanie włosów to bardzo powszechne zjawisko zarazem u mężczyzn jak i u kobiet. Przyczyny jak i przebieg jest różny w zalezności od wielu czynników.
Co zrobić gdy wypadają włosy?
Na to pytanie odpowiedź jest jedna, należy udać się do specjalisty od włosów jakim jest trycholog. Po wykonaniu badania trychologicznego oraz wywiadu przeprowadzonego przez trychologa należy zastosować się do zaleceń .
Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może często powodować większy problem! Powodów może być wiele. W przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków, silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.
W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów.
Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost włosów, które wypadły.
Prawidłowa diagnoza wypadania włosów
Ponieważ tak wiele czynników może być przyczyną problemu, trycholog podczas konsultacji zadaje szereg dokładnych pytań, by udzielić odpowiedź na pytanie jak powstrzymać wypadanie włosów. Specjalista musi dowiedzieć się czy problem pojawił się nagle, czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie, jaką stosuje dietę itd. Kobiety mogą być proszone o podanie informacji na temat miesiączki, ciąży czy menopauzy.
Trycholog uważnie bada skórę głowy i włosy używając do tego specjalnego trychoskopu – urządzenia powiększającego dany obszar ponad 200 razy. Często konieczne jest wyrwanie kilku z nich w celu zbadania cebulek. Niezbędne jest pytanie na temat owłosienia w innych obszarach ciała.