Od którego wieku można zacząć depilację laserową?

Depilacja laserowa – od jakiego wieku pojawiają się włoski na ciele?

Cały proces dojrzewania, jak i jego faktyczne rozpoczęcie, zależne są przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji. Duży wpływ mają na to uwarunkowania genetyczne oraz gospodarka hormonalna i karnacja. U dziewczynek pierwsze owłosienie pojawia się zazwyczaj w okolicach 12-13 roku życia. Włoski powoli zaczynają być widoczne na nogach, pod pachami, a następnie w okolicach bikini. Zdarza się jednak, że już dziesięciolatki mają bardzo widoczne owłosienie.

U chłopców cały proces następuje nieco później, bo w okolicach 13-15 roku życia, jednak i tutaj nie należy kierować się żadnymi konkretnymi regułami. Najpierw owłosienie pojawia się w sferze intymnej, a następnie na klatce piersiowej, nogach i rękach. Mniej więcej po upływie dwóch lat od momentu wystąpienia pierwszych włosków, u chłopców zaczyna powoli pokazywać się zarost na twarzy.

Kiedy zacząć golić nogi?

Pozostaje jeszcze jeden dylemat. Kiedy powinno się zacząć golić nogi? To pytanie zadaje sobie wiele dziewczynek. Decyzja ta, podobnie jak w przypadku golenia twarzy, jest indywidualną kwestią i zazwyczaj zależy od osobistych preferencji oraz kulturowego kontekstu. Nie ma ściśle określonego wieku, w którym kobieta powinna zacząć golić nogi. Wiele dziewcząt i młodych kobiet zaczyna eksperymentować z tym zabiegiem, gdy zaczyna się okres dojrzewania, co zwykle ma miejsce w okolicach wieku 9–16 lat.

Warto zauważyć, że presja społeczna, media czy otoczenie mogą wpływać na decyzję w tej kwestii. Niektóre osoby decydują się golić nogi, gdy zauważają pierwsze oznaki owłosienia, podczas gdy inne czekają, aż włosy staną się bardziej widoczne lub gęstsze. Depilacja.pl rekomenduje wykonanie pierwszego zabiegu po pojawieniu się pierwszej miesiączki wówczas uznajemy, że gospodarka hormonalna jest ustabilizowana co nie będzie miało wpływu na efekty depilacji laserowej.

Oko rośnie razem z nami

Czy zoperowanie nastolatka nie jest wskazane dla jego zdrowia? Czy może być niebezpieczne? Zdecydowanie nie. Wyznaczając granicę wieku w zabiegach laserowych na 18-21 lat i więcej, zakładamy, że osoba osiągnęła już dojrzałość i zakończył się jej wzrost. Dlaczego ma to takie znaczenie? Gałka oczna ma określoną długość. Jeśli jest zbyt krótka lub długa (w stosunku do mocy rogówki i soczewki wewnątrzgałkowej), mówimy o niemiarowości, czyli wadzie wzroku, odpowiednio – dalekowzroczności lub krótkowzroczności.

O ile oko z wiekiem nam się nie skróci, o tyle, jego wydłużenie o 1 milimetr indukuje wadę wzroku rzędu -3.00 dioptrii. Młody krótkowidz zatem może okazać się jeszcze niegotowy na zabieg, gdyż wada, która do tej pory zmieniała się o 0.50 lub 0.75 dioptrii na rok, może jeszcze przyrosnąć. Kiedy podejmujemy decyzję o laserowej operacji oczu, chcemy mieć gwarancję, że wada nie wróci oraz, że została usunięta w całości. Trudno o taką gwarancję w okresie wzrostu. Natomiast nawet w młodym wieku, jeśli obserwujemy pacjenta i znamy historię jego korekcji, wiemy kiedy można powiedzieć o stabilności wady.

To zazwyczaj moment kiedy, pomimo kontroli okulistycznych, wymieniamy corocznie tylko oprawki, a szkła pozostają bez zmian. Przewidywalność wyniku laserowej korekty wzroku to niezwykle ważny aspekt. Nie zdecydujemy się przecież na jakąkolwiek procedurę, jeśli dowiemy się, że wada wzroku, której się pozbywamy może pojawić się na nowo (tak, wada nie wraca, natomiast w jej miejsce może pojawić się nowa, np. wynikająca z wydłużenia gałki ocznej, podczas intensywnej pracy wzrokowej do bliży i nieprzestrzegania zasad higieny pracy).

Oko zmienia się albo i nie

Oczywiście istnieją wyjątki od reguły. U pacjentów, którzy aplikują do służb cywilnych przeprowadza się operacje laserowe na oczy, mimo tego, że nie osiągnęli oni jeszcze ostatecznego wzrostu. Szczególnie cieszymy się, jeśli w tak młodym wieku obserwujemy stabilną, niezmienną od kilku lat korekcję wady wzroku. Jednakże, w każdym przypadku osoby bardzo młodej, trzeba mieć świadomość, że przy prawidłowych parametrach rogówki i całego układu wzrokowego, za parę lat, być może zabieg będzie trzeba powtórzyć w celu dokorygowania wzroku.

Tu dużo zależy od trybu życia i pracy naszego pacjenta. Bardziej prawdopodobne jest, że po czasie pojawi nam się wada krótkowzroczna, jeśli pracujemy przed monitorem komputera, z nosem w książkach i dokumentach nieustannie, przez wiele godzin dziennie, bez przerwy na spojrzenie w dal, czy mruganie. Przekazujemy pacjentom wskazówki, jak dbać o wzrok, aby był mniej przemęczony i nie ulegał nadmiernym napięciom – czy to akomodacji, mięśni okoruchowych, lub niedoborom mrugania (a co za tym idzie suchości oczu).

Często pomimo laserowego zabiegu wady wzroku w bardzo młodym wieku, nie obserwuje się potrzeby ponownej korekcji, a pacjent cieszy się ostrym widzeniem do każdej odległości przez długie lata. Naukowcy alarmują, iż istotny wpływ na przyrost wady minusowej ma ilość dostarczanego oczom światła dziennego – im go więcej, tym ryzyko pojawienia się niemiarowości maleje. Nic tylko korzystać ze słońca, patrzeć w niebo i leniuchować? Tak naprawdę wystarcza po prostu umiar i zachowanie równowagi pomiędzy pracą, a dbaniem o zdrowy wzrok.

Metody laserowej korekcji wad wzroku a wiek pacjenta:

18-38 lat

  • Lentivu®
  • FemtoLasik
  • Soczewki fakijne (ICL)
  • LASEK

38-60 lat

  • Clearvu®
  • Lentivu®
  • FemtoLasik
  • Soczewki fakijne (ICL)
  • Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE)

ponad 60 lat

  • Clearvu®
  • Operacja usunięcia zaćmy
  • Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE)

Bibliografia:
M. H. Niżankowska, Podstawy okulistyki: podręcznik dla lekarzy i studentów medycyny, 2000
A. Styszyński, Korekcja wad wzroku: procedury badania refrakcji, 2007

Zobacz również:

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt.

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje?

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń.

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym.

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej.

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a.

  • Centrum Referencyjne Zeiss
  • Rezerwacja wizyty
  • O nas
  • Technologia i sprzęt
  • Kariera w Optegra
  • Nasz zespół
  • Kontakt
  • Formularz reklamacyjny
  • Program współpracy
  • Szkolenia
  • Opinie Naszych Pacjentów
  • Sygnaliści – formularz zgłoszeniowy

Problem zaczyna się wtedy, kiedy wypadanie włosów jest naprawdę nadmiernie jeśli co każde czesanie wyciągamy ze szczotki pokaźny kołtun czy zauważamy pierwsze prześwity na skórze głowy, to najlepszy moment na udanie się do specjalisty.

Czytaj dalej...

Jeśli jednak jakiekolwiek się pojawią proponuję byś poszukał poszukała poszczególnych rodzajów w zdjęciach google, ewentualnie wysłał wysłała pytanie do mnie wtedy postaram się rozstrzygnąć ewentualne wątpliwości.

Czytaj dalej...

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak biały chleb, słodkie przekąski czy napoje gazowane, powodują gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi, co może prowadzić do zwiększonej produkcji sebum i powstawania pryszczy.

Czytaj dalej...

Ponadto, w sytuacji, gdy przyczyny wypadania włosów mogą być złożone, dermatolog może współpracować z innymi specjalistami, takimi jak dietetyk, czy psycholog, aby zapewnić kompleksowe podejście do diagnozy i leczenia.

Czytaj dalej...