Pryszcze na plecach - Jak Hormony Wpływają na Skórę i Jak Z nimi Walczyć
Jak pozbyć się trądziku na plecach?
Chociaż trądzik na plecach niekoniecznie jest widoczny na pierwszy rzut oka, to zmiany trądzikowe mogą powodować dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Warto więc sięgnąć po środki, które pozwolą skutecznie walczyć z trądzikiem.
Leczenie trądziku na plecach
Trądzik na plecach można leczyć zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Dopasowaniem takiego leczenia zajmuje się przede wszystkim dermatolog.
Do stosowania miejscowego są przeznaczone różnego rodzaju maści, kremy, płyny czy żele. W ich składzie można znaleźć takie substancje aktywne jak m.in. kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu (np. Benzacne) czy tretynoina (np. w połączeniu z erytromycyną - Aknemycin).
Jeśli konieczne jest ogólnoustrojowe leczenie trądziku, to korzysta się z preparatów zawierających pochodną witaminy A, izotrytenoinę, która pozwala na złuszczanie naskórka, a nadprodukcja sebum jest zahamowana.
W trakcie kuracji izotrytenoiną konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji, gdyż działa ona teratogennie, tzn. ma toksyczny wpływ na płód, co może skutkować zaburzeniami rozwoju czy obumarciem ciąży.
Możliwe jest także wykorzystanie antybiotyków, np. tetracykliny, zwłaszcza w połączeniu z witaminami z grupy B. Pozwala to na zwalczenie bakterii Cultibacterium acnes (wcześniej nazywane Propionibacterium acnes). Dodatkowo w redukowaniu łojotoku może pomóc suplementacja witaminy C oraz PP. Antybiotyki dostępne są tylko na receptę (recepta online).
Trądzik na plecach – domowe sposoby
Dobrym pomysłem jest również przyjrzenie się swojej diecie. Przypuszczalnie dieta o niskim indeksie glikemicznym pomaga w walce z trądzikiem. Niektóre badania wskazują na związek między spożywaniem mleka krowiego a występowaniem trądziku na plecach, natomiast to powiązanie nie dotyczy innego nabiału, np. sera żółtego czy jogurtów.
Trądzik na plecach - jakie są przyczyny powstawania?
Główną przyczyną trądziku na plecach jest brak równowagi w działaniu gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie naskórka i namnażanie bakterii, co blokuje ujście mieszka włosowego oraz sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych.
Pryszcze na plecach - co to znaczy?
Poza trądzikiem pospolitym, na plecach może się pojawić także trądzik mechaniczny związany tylko z regularnym, mechanicznym drażnieniem danej okolicy skóry (np. występuje u skrzypków, w miejscu, gdzie instrument styka się z żuchwą czy szyją).
Innym schorzeniem jest tzw. trądzik tropikalny, zwykle występujący na plecach lub pośladkach i związany jest z czasową ekspozycją na bardzo wysokie temperatury (np. w trakcie misji wojskowych). Takie zmiany trądzikowe ustępują po zmianie klimatu na chłodniejszy.
Trądzik na plecach wzmaga się w sprzyjających warunkach - noszenie plecaka, spoconych ubrań, uprawianie sportu sprawia, że dochodzi do zwiększenia tarcia skóry trądzikowej i doprowadza do powstawania kolejnych zmian skórnych oraz zaostrzania tych już istniejących.
Oleje mineralne czy syntetyczne związki barwników również nie pozwalają cieszyć się gładką skórą.
Okazuje się, że nie bez znaczenia pozostają czynniki rodzinne (genetyczne) - jeśli rodzice mieli trądzik w ciągu życia, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że także u dziecka dojdzie do rozwoju zmian trądzikowych.
Rodzaje trądziku
W przypadku cery trądzikowej, mamy do czynienia z różnymi rodzajami zmian skórnych. Najczęściej występuje trądzik pospolity, który dotyczy zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych. Cechuje się on stosunkowo łagodnym przebiegiem i rzadko prowadzi do powstawania szpecących blizn. Odpowiednio leczony, mija dość szybko, jednak może nawracać np. na skutek zmian hormonalnych. Trądzik pospolity charakteryzuje się występowaniem zaskórników, grudek oraz krost, które mogą ulegać nadkażeniu bakteryjnemu, co prowadzi do pojawienia się zmian zapalnych, czyli ropni oraz towarzyszących im objawów zakażenia. Najczęstszą przyczyną nadkażenia zmian trądzikowych, jest ich wyciskanie oraz dotykanie skóry brudnymi rękami, jak również stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków.
Inne rodzaje trądziku to m.in. trądzik skupiony, bliznowaty, ropowiczy i różowaty. W ciężkich postaciach trądziku dochodzi do zaostrzenia się stanu zapalnego, zakażenia bakteryjnego, a także m.in. martwicy tkanek, która powoduje powstawanie blizn potrądzikowych. Mogą one być bardzo głębokie, co sprawia, że stają się przyczyną kompleksów.
Dość rzadko diagnozowaną postacią trądziku, jest trądzik wywołany. Pojawia się on na skutek przyjmowania niektórych leków, do których zaliczamy m.in. leki przeciwpadaczkowe, leki immunosupresyjne, niektóre witaminy i hormony.
Pryszcze na plecach – przyczyny
Co jest przyczyną pryszczy na plecach? Przyczyny powstawania pryszczy na plecach są takie same jak w przypadku trądziku na twarzy. Do najczęstszych przyczyn trądziku na plecach, zaliczamy:
- zwiększoną produkcję łoju,
- zaburzenia hormonalne,
- zaburzenia rogowacenia ujść jednostek włosowo-łojowych,
- bogatą w tłuszcze i cukry proste dietę,
- nadmierny stres.
Nie bez znaczenia pozostają także czynniki genetyczne, które powodują, że pryszcze na plecach stają się wielopokoleniowym problemem w wielu rodzinach. Na pojawienie się zmian trądzikowych wpływa również niewłaściwa pielęgnacja skóry. Częściej trądzik na plecach występuje u chłopców w okresie dojrzewania. W grupie osób dorosłych, które zmagają się ze zmianami trądzikowymi, dominują kobiety. Wrodzona tendencja do występowania trądziku pozwala odpowiednio wcześnie rozpocząć prawidłową pielęgnację skóry, która sprawi, że krosty na plecach będą mniej liczne i szybciej znikną. Średnio zmiany trądzikowe utrzymują się około 5 lat, jednak mogą systematycznie nawracać np. na skutek zmiany diety i stresu. Powstawaniu zmian trądzikowych na plecach sprzyja także noszenie obcisłych ubrań, które mogą podrażniać skórę.
