Choroba pasożytnicza skóry - Objawy, przyczyny i skuteczne metody leczenia

Jakie są objawy wszawicy?

Wszawica to choroba wywołana przez wszy. Dzieli się ona na trzy typy: głowową, odzieżową i łonową.

Wszawica głowowa najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale również osoby starsze należące do rodziny dzieci. Aby się nią zarazić, wystarczy np. używać tej samej czapki lub ręcznika.

Wszawicą łonową można się najczęściej zarazić podczas kontaktów intymnych od partnera lub używając tego samego ręcznika lub bielizny.

Wszawica odzieżowa dotyka osób, których ubrania przechowywane są w złych warunkach sanitarnych. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich typów tą chorobą można się zarazić mając kontakt z osobą zarażoną lub przedmiotami z jej najbliższego otoczenia.

Najczęstszymi objawami wszawicy są świąd oraz zmiany skórne w postaci małych, swędzących skupisk grudek. Jeśli zauważysz na włosach, ubraniu wszy lub gnidy, udaj się jak najszybciej do apteki i kup środki zwalczające wszawicę. Pamiętaj, kurację muszą przejść wszyscy członkowie rodziny!

Sarcoptes scabiei

Kolejnym występującym u kotów świerzbowcem jest Sarcoptes scabiei. Podobnie jak Notoedres, jest on pasożytem, który bytuje głęboko w naskórku. Choroba jest bardzo powszechna na całym świecie w tym i w Polsce u psów, a jej przypadki u kotów rozpoznawane są jedynie sporadycznie. Podobnie jak opisane wcześniej gatunki świerzbowców jest on zaraźliwy dla człowieka.

Obraz kliniczny choroby jest zdominowany przez bardzo intensywny świąd, który może być przyczyną nieprawidłowych zachowań pacjenta. Pierwsze objawy pojawiają się na zwykle twarzy w okolicy oczu i małżowin usznych, na których rozwijają się grudki. Choroba rozprzestrzenia się na kończyny, prowadząc do pododermatitis, oraz na boki ciała i grzbiet Na skórze chorych kotów widoczne są przede wszystkim zmiany pourazowe, takie jak wyłysienia czy przeczosy oraz strupy, łuski. S. scabiei wyjątkowo powoduje też rumieniowo- woszczynowe zapalenie ucha.

W przewlekłych przypadkach choroby pojawiają się przerostowe zmiany dotyczące naskórka i jego przebarwienie.

Choroba rozpoznawana jest tak jak notoedroza na podstawie wykazania w zeskrobinie pasożyta lub jego postaci rozwojowych lub jaj. Nie znalezienie pasożyta w zeskrobinie nie wyklucza występowania u zwierzęcia świerzbu, ponieważ w odróżnieniu od notoedrozy nie jest on łatwy do wykazania. W przypadkach wątpliwych pobiera się wycinek do badania histopatologicznego, można również wykonać badanie serologiczne w celu stwierdzenia specyficznych przeciwciał w stosunku do roztoczy. W przypadku nie stwierdzenia pasożyta w zeskrobinie i badaniu histopatologicznym, a objawach które sugerują sarkoptozę, potwierdzenie rozpoznania jest możliwe na podstawie skuteczności leczenia.

W leczeniu można zastosować te same metody co w przypadku inwazji Notoedres cati.

Ryc.1. Otodectoza u kota widoczna typowa ciemnobrunatna woszczyna w przewodzie słuchowym

Halucynoza (paranoja) pasożytnicza - przyczyny, objawy, leczenie

Halucynoza (paranoja) pasożytnicza to zaburzenie psychotyczne, które objawia się obecnością urojeń czuciowych – chory jest przekonany, że pod jego skórą lub całym organizmie znajdują się pasożyty. Jakie są przyczyny i objawy paranoi pasożytniczej? Na czym polega leczenie obłędu pasożytniczego?

Spis treści

Halucynoza pasożytnicza, inaczej obłęd pasożytniczy, paranoja pasożytnicza, halucynoza dotykowa, parazytoza czy zespół Ekboma, to zaburzenie psychotyczne z grupy halucynoz, objawiające się obecnością urojeń czuciowych – fałszywych przekonań, dotyczących obecności pasożytów pod skórą/w skórze lub całym organizmie.

Niestety, o ile działania profilaktyczne w zakresie niektórych nowotworów są już silnie zakorzenione w świadomości społecznej, na przykład regularne samobadanie piersi przez kobiety, czy wykonywanie okresowych cytologii, o tyle prewencyjne czynności związane z wczesnym wykrywanie raka skóry nadal mają duży obszar do zagospodarowania.

Czytaj dalej...

O ile wykrycie alergenów wziewnych jako przyczyny dolegliwości jest stosunkowo łatwe, szczególnie gdy jednocześnie występują objawy ze strony dróg oddechowych, o tyle identyfikacja alergenu pokarmowego jest trudna i wymaga niekiedy długotrwałego stosowania diet , usuwających podejrzane produkty z jadłospisu.

Czytaj dalej...

Jednak pewne warunki związane z utratą ciągłości naskórka urazy , zaburzeniem jego funkcji ochronnej stany zapalne skóry lub związane z ogólnym spadkiem odporności nowotwory, cukrzyca, AIDS ułatwiają zajęcie skóry przez bakterie.

Czytaj dalej...

Miejscowe retinoidy, czyli pochodne witaminy A stosowane w celu ograniczenia rogowacenia skóry i namnażania komórek w miejscu zmian łuszczycowych; są przeciwwskazane w ciąży i u kobiet w wieku rozrodczym, gdyż mają działanie teratogenne uszkadzające płód.

Czytaj dalej...