Mity i Fakty o Antybiotykowej Masci na Pryszcze - Czy To Prawdziwa Skuteczność?
Jak leczyć pryszcze?
Leczenie pryszczy to nic innego jak leczenie trądziku pospolitego. W całym procesie można zastosować farmakoterapię doustną i leczenie miejscowe. Miejscowe leczenie pryszczy polega na nakładaniu na skórę żeli, kremów i różnych maści. Kluczowe są tu składniki aktywne tych preparatów. Najlepiej wybierać takie, które w składzie zawierają:
- nadtlenek benzoilu,
- retinoidy,
- kwas salicylowy,
- azalainian,
- antybiotyki.
Pomogą one pozbyć się zaskórników, a także złagodzą stan zapalny skóry i spowolnią rozwój bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się pryszczy. Doustne leczenie trądziku, polegające głównie na stosowaniu takich retinoidów jak izotretynoina, jest wykorzystywane głównie w przypadku ciężkiego trądziku, gdy leczenie miejscowe nie jest skuteczne.
Retinoidy są skuteczne w przypadku zmian trądzikowych o różnym podłożu. Jego działanie jest dość szerokie i obejmuje ograniczenie produkcji łoju, stanów zapalnych i lepszej regeneracji skóry. Należy jednak pamiętać, że nie należy ich stosować na własną rękę. Leczenie trądziku retinoidami doustnymi jest możliwe tylko pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ wiąże się z pojawieniem działań niepożądanych.
Trądzik i związane z nim pryszcze można leczyć również w inny sposób. Zaleca się wizytę u dermatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i obejrzeniu zmian skórnych może zalecić terapię światłem, a więc fototerapię lub terapię laserem. W przypadku pryszczy ważna jest również zmiana diety i stylu życia. Zmiany skórne pojawiają się w wyniku spożywania m.in. produktów o wysokim indeksie glikemicznym, a także w wyniku czynników, które mogą nasilać trądzik.
Jakie składniki powinna zawierać najlepsza maść na wypryski?
W dzisiejszych czasach troska o zdrowie skóry staje się priorytetem dla wielu kobiet, zwłaszcza gdy pojawią się kłopotliwe zmiany skórne – trądzik, zaczerwienienia czy nadmierne przesuszenie. W poszukiwaniu najlepszej maści na wypryski warto zwrócić uwagę przede wszystkim na składniki aktywne, które gwarantują skuteczną oraz zarazem bezpieczną pielęgnację. Jakich substancji należy szukać, jeśli chcemy dopasować dobrą maść na krosty i nie tylko? Oto top składników, które powinny się znaleźć w maściach.
Ekstrakty roślinne – takie jak aloes czy rumianek – znane są ze swoich właściwości łagodzących i przeciwzapalnych, więc mogą skutecznie redukować podrażnienia i zaczerwienienia. Jeśli szukamy dobrej maści na wypryski bez recepty, warto wybierać właśnie preparaty na bazie takich delikatnych składników. Warto również zwrócić uwagę na substancje nawilżające oraz unikać ciężkich substancji zagęszczających, które mogą zatykać pory. Zamiast zastanawiać się, jak zakryć pryszcza, lepiej postawić na mądrą pielęgnację.
Skąd się biorą pryszcze?
Pryszcze to najczęściej problem nastolatków i młodych osób dorosłych, jednak często pojawiają się one również u osób starszych. Zmiany pojawiają się zazwyczaj na twarzy, jednak pryszcze można znaleźć również na szyi, ramionach, plecach czy klatce piersiowej. Jest to złożony problem, który wymaga indywidualnego podejścia i różnorodnego leczenia. Przyczynami pojawiania się pryszczy mogą być:
- zakażenie skóry bakteriami,
- zbyt duża produkcja sebum,
- nadmierne złuszczanie naskórka, co może wywołać hiperkeratynizację,
- zaburzenia hormonalne, np. nieprawidłowa praca tarczycy,
- czynniki genetyczne i środowiskowe,
- nieodpowiednia dieta.
Pryszcze nie sprawiają zagrożenia dla naszego zdrowia, jednak potrafią mocno wpłynąć na jakość naszego życia i pewność siebie. W skrajnych przypadkach zły wygląd skóry może prowadzić nie tylko do spadku samooceny, ale nawet do rozwoju depresji.
Profilaktyka pojawienia się pryszczy jest dość prosta do wdrożenia. Podstawowym elementem zapobiegającym pojawianiu się pryszczy jest odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry twarzy. Do mycia twarzy najlepiej stosować delikatne preparaty, które dodatkowo nie podrażnią i nie przesuszą skóry.
Główną przyczyną pojawiania się pryszczy jest nadprodukcja sebum i łojotok. Gdy gruczoły pracują jak należy, produkują tyle sebum, aby stanowiło ono tylko warstwę ochronną skóry. Natomiast, gdy na skórze pojawia się zbyt dużo sebum, zaczyna ono blokować ujścia gruczołów łojowych. W efekcie na skórze pojawiają się pryszcze, grudki, krostki czy inne zmiany trądzikowe.
Dlatego w codziennej pielęgnacji należy stosować dermokosmetyki, które delikatnie ją oczyszczą i nie podrażnią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Jaki antybiotyk na trądzik?
Wybór odpowiedniego antybiotyku na trądzik jest zależny od kilku czynników, takich jak charakter zmian, nasilenie trądziku, reakcja na wcześniejsze leczenie i ogólny stan zdrowia pacjenta. Wśród najpopularniejszych substancji o działaniu antybakteryjnym wykorzystywanych do leczenia przypadłości można wyróżnić:
- tetracyklinę – hamuje wzrost bakterii i zmniejsza stan zapalny, np. Tetracyclinum (maść), Tetracyclinum TZF (tabletki)
- erytromycynę – wykazuje działanie podobne do tetracykliny, np. Aknemycin (maść), Erythromycinum TZF (tabletki powlekane),
- klindamycyna – często wykorzystywany antybiotyk na trądzik. Stanowi składnik wielu preparatów miejscowych – żelu, maści na trądzik np. Acnatac, Duac, Clindacne, Normaclin oraz preparatów doustnych stosowanych przy zakażeniach skóry, np. Dalacin C, Clindamycin MIP,
- doksycyklina – stosowana w poważnych stanach wymagających leczenia doustnego, np. Unidox Solutab, Doxycyclinum Polfarmex.
Wszystkie mocne antybiotyki na trądzik dostępne są na receptę.
Decydując o metodzie leczenia warto zwrócić uwagę na formę antybiotyku na trądzik (tabletki, kapsułki, maść, żel), ponieważ wpływa ona na wygodę aplikacji i skuteczność działania (np. trudno dokładnie smarować pryszcze na plecach).
Miejscowe antybiotyki na trądzik
Miejscowe antybiotyki na trądzik są stosowane bezpośrednio na skórę i działają przede wszystkim na powierzchni, gdzie zwalczają bakterie odpowiedzialne za trądzik.
Antybiotyki w maści na trądzik lub w żelu są bardzo popularną metodą zwalczania zmian skórnych związanych z infekcją bakteryjną. Stosunkowo łatwo się je aplikuje, wchłaniają się przez skórę w niewielkim stopniu, co zmniejsza ryzyko występowania skutków ubocznych związanych z antybiotykoterapią. Przy rozsianych zmianach, szczególnie w trudno dostępnych miejscach maści lub żele na trądzik są mniej praktyczne od tabletek.

Maści kombinowane (głównie na trądzik różowaty)
Pod pojęciem „kombinowane” rozumiem bardzo złożone preparaty. Tych całkiem prostych jest co prawda też sporo, ale z tego co mi wiadomo w leczeniu trądziku różowatego najlepiej sprawdzają się mazidła zróżnicowane pod względem składu. Bodaj najlepszym z nich (przekonują o tym opinie, oceny i doświadczenia pewnej bliskiej mi osoby) jest Skinception Rosacea. Składu w tym poście nie podejmuję się opisać (już wkrótce się nim zajmę), ale tymczasem wszystkich zainteresowanych odsyłam na stronę oficjalnego dystrybutora >> TUTAJ znajdziesz więcej informacji.
Zalety: ekspresowa pomoc w łagodzeniu najnieprzyjemniejszych objawów trądziku różowatego, długofalowo – wyraźna redukcja a nawet cofnięcie zmian.
Wady: wysokie ceny
