Maść z retinolem na receptę - Klucz do Promiennej Skóry i Młodzieńczego Wyglądu

Retinol – właściwości, działanie, efekty

Retinol, podstawowa forma witaminy A, ma ogromne znaczenie w procesie prawidłowego widzenia, wspomaga funkcje układu odpornościowego, bierze udział w transkrypcji genów. Jest przeciwutleniaczem, wykazuje działanie fotoprotekcyjne. Jako „witamina wzrostowa” ma kluczowe znaczenie w prawidłowym rozwoju komórek rozrodczych oraz w proliferacji komórek nabłonka.

Retinol najpowszechniej jednak kojarzony jest z korzystnym wpływem na stan skóry. Przeznaczony jest do pielęgnacji skóry starzejącej się, ale również do cery dotkniętej dermatozą: trądzikiem pospolitym, łuszczycą, nadmiernym rogowaceniem skóry. Jak działa? Pobudza rozwój warstwy keratyny w naskórku, stymuluje aktywność fibroblastów, pobudza syntezę włókien kolagenowych oraz usuwa uszkodzone włókna elastynowe. Tym samym zwiększa elastyczność i jędrność skóry, spłyca zmarszczki. Przyczynia się do prawidłowego rozkładu melaniny, zmniejszając przebarwienia. Wzmacniają się funkcje ochronne naskórka, zmniejsza się TEWL (ang. Transepidermal Water Loss, przeznaskórkowa utrata wody). Przyspiesza procesy gojenia naskórka, reguluje pracę gruczołów łojowych.

Czy retinol można stosować latem?

Zrobiliśmy to. Wprowadziliśmy retinol, przeszliśmy cały proces przyzwyczajania skóry oraz przetrwaliśmy najgorszy etap czyli przesuszenie i podrażnienie. I co dalej? Zbliża się wiosna i słońce będzie pojawiać się coraz częściej, więc czy musimy rezygnować z retinolu? Niekoniecznie, gdy stosujemy go już od dłuższego czasu i skóra nie wykazuje cech podrażnienia. Retinol nie jest fotouczulający, więc jest bezpieczny do stosowania wiosną i latem.

  • wiosną i latem nie wprowadzaj wyższych stężeń retinolu - zostaw te kosmetyki na okres jesienny,
  • nie wystawiaj skóry na słońce, chroń ją nie tylko kremem z wysokim filtrem, ale również noś czapki i daszki,
  • gdy masz w planach wyjazd wakacyjny i wiesz, że nie będziesz mogła uniknąć słońca, to zrezygnuj z retinolu na 2-3 tygodnie przed wyjazdem,
  • nie wprowadzaj w tym okresie innych składników złuszczających do pielęgnacji.

Co, jeśli dopiero chcesz zacząć przygodę z retinolem, a zbliża się wiosna? Po prostu odłóż to na jesień. Jeśli jednak jesteś bardzo zdeterminowany do natychmiastowego używania retinolu i ta myśl nie daje Ci spokoju, to zacznij od bardzo niskich stężeń np. 0,1% i bezwzględnie unikaj słońca.

Maść z witaminą A - na co ją zastosować?

Myśląc o pielęgnacji retinolem wiele osób zastanawia się nad zastosowaniem maści z witaminą A. Czy działa ona równie dobrze jak kremy z retinolem? Maść z witaminą A zawiera w składzie palmitynian retinylu, czyli łagodną pochodną witaminy A. Nie będzie ona drażnić skóry, wręcz przeciwnie będzie wspomagać gojenie, łagodzić podrażnienia oraz nawilżać. Jednak nie będzie wykazywać działania przeciwtrądzikowego czy odmładzającego.

Maść z witaminą A - na co nam pomoże? Na uszkodzenia naskórka np. podczas kataru, na podrażnienia, szorstką skórę na łokciach czy kolanach, ale również na zrogowaciałą skórę stóp. Świetnie sprawdzi się również do rąk, które stale narażone są na działanie detergentów i czynników zewnętrznych. Na co jeszcze możemy zaaplikować maść z witaminą A? Na pewno jest nieoceniona do pielęgnacji spierzchniętych ust oraz raz na jakiś czas możemy wykonać z niej maseczkę na twarz, która zregeneruje skórę. Kremy z witaminą A są niezastąpione również w pielęgnacji skóry dziecka np. Linomag Bobo Krem ochronny z witaminą A+ E.

Retinol - jak stosować?

Jak już wiemy retinol to prawdziwy pogromca niedoskonałości i zmarszczek. Jednak żeby wykorzystać wszystkie jego właściwości, musimy odpowiednio zaplanować kurację z retinolem. Kluczem jest zastosowanie się do kilku zasad, które pomogą nam bez większych trudności rozpocząć przygodę z retinolem:

  1. Dobierz stężenie do rodzaju swojej cery i jej potrzeb. Na początek zacznij od niskich stężeń: 0,1 - 0,3 %, które pozwolą na stopniowy proces retynizacji, czyli proces przyzwyczajania skóry do retinolu.
  2. Retinol na początku stosuj co 3 dzień, a z czasem zmniejsz odstęp czasowy do 2 dni. Niektóre skóry, w zależności od stężenia, mogą w późniejszych etapach stosować retinol nawet codziennie.
  3. Kosmetyki z retinolem stosuj wyłącznie na noc.
  4. Jeśli stosujesz serum z retinolem, nałóż na nie krem nawilżający i regenerujący. Jeśli wybrałaś krem z retinolem, możesz zastosować go samodzielnie lub nałożyć na niego krem pielęgnacyjny.
  5. Rano zawsze stosuj krem z filtrem min. SPF30, a najlepiej SPF50. Skóra podczas tego typu kuracji jest podrażniona i przesuszona, przez co bardziej podatna na działanie promieni słonecznych. Niedostateczna ochrona może w przyszłości skutkować pojawieniem się przebarwień. Pomocny okaże się Satynowy krem ochronny SPF50 marki Bielenda Professional , który w składzie oprócz filtrów zawiera również prebiotyki, beta-glukan oraz ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej.
  6. Nawilżaj i regeneruj skórę oraz odbudowuj barierę hydrolipidową. Jest to niezbędny etap pielęgnacji skóry podczas kuracji retinolem. Bez tego szybko zrezygnujesz z retinolu, ponieważ skóra będzie dawać uczucie napięcia, swędzenia, pieczenia i ciągłego łuszczenia. Sprawdź Mikrobiotyczny krem kojąco-nawilżający marki Bielenda Professional, który zadziała kojąco na podrażnienia oraz nawilżająco na suchą skórę.

Retinol bez tajemnic: jak prawidłowo stosować? Jakich efektów oczekiwać?

Retinol to jedna z niewielu substancji, która posiada udowodnione działanie cofające oznaki starzenia się skóry. Polecany jest w szczególności dla cery dojrzałej, jednak w początkowym okresie stosowania, może powodować podrażnienia. Mimo to, stosowany systematycznie, retinol daje naprawdę spektakularne efekty.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest retinol i retinoidy?
  • Jak działa retinol?
  • Kto powinien go stosować?
  • Jak używać preparatów z retinolem?
  • Jakich rezultatów można się spodziewać?
  • Kiedy nie stosować retinolu?

Zamienniki retinolu

Retinoidy to wszystkie pochodne retinolu wykazujące, podobnie jak on, właściwości witaminy A. Zaliczamy do nich i związki naturalne, i pozyskane syntetycznie. Wszystkie są dwudziestowęglowe o barwach od żółtej, przez pomarańczową, po czerwoną. Występują tu np. retinal (aldehyd powstały w wyniku utleniania retinolu), kwas retinowy (tretynoina), palmitynian retinolu, octan retinolu, adapalen lub tazaroten. Obecnie grupa retinoidów obejmuje około 2500 substancji.

Za roślinny zamiennik retinolu uznaje się bakuchiol: związek pozyskiwany z rośliny Psoralea corylifolia. Wykazuje on podobne działanie na skórę, a dodatkowo często jest od retinolu lepiej tolerowany.

Powiązane produkty

serum, przebarwienia, zmarszczki, trądzik, wiotkość skóry ampułka, serum, zmarszczki, wiotkość skóry, bez parabenów

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Okres przedwakacyjny to moment, w którym wiele osób w sposób szczególny podchodzi do tematu pielęgnacji ciała, które w upalne dni trzeba będzie trochę odsłonić Jednym z zabiegów jest golenie miejsc intymnych, mające zapewnić komfort, np.

Czytaj dalej...

wyciąg z arniki wzmacnia z kolei ścianki naczyń krwionośnych, pomaga przy stłuczeniach, bo zmniejsza obrzęki, krwiaki i siniaki, czy przy zwichnięciach lub skręceniach, bo ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, podobnie zresztą jak rozmaryn,.

Czytaj dalej...

Swędzenie skóry nóg , swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki zarówno substancje czynne jak i pomocnicze , być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry.

Czytaj dalej...