Grudki po goleniu - Jak skutecznie im zapobiegać i leczyć

Swędzące plamy pod pachami w przebiegu grzybicy

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Swędzące plamy pod pachami często oznaczają rozwój grzybicy skórnej. Jest to przewlekła i niezwykle trudna w leczeniu choroba wywoływana przez dermatofity (Trichophyton i Microsporum), drożdżaki (Candida albicans) albo pleśnie. Fałdy skórne pach stanowią idealne środowisko dla rozwoju grzybów – jest tam ciepło, wilgotno i nie zawsze idealnie czysto, a skóra często jest zmacerowana (rozmiękczona, uszkodzona).

Problem ten najczęściej występuje u osób, które:

  • nadmiernie się pocą, nie stosują dezodorantów, nie myją się starannie lub nie osuszają świeżym ręcznikiem po kąpieli, noszą ciasną, nieprzewiewną odzież wykonaną z tworzyw sztucznych,
  • są osłabione po infekcji, po antybiotykoterapii, w przebiegu chorób hematologicznych, a także HIV i AIDS.

Warto zapamiętać, że sporadycznie świąd występować może w związku ze schorzeniem zwanym grzybicą włosów pachowych. Wbrew mylącej nazwie nie jest ona wywoływana przez grzyby, lecz bakterie Gram dodatnie Corynebacterium tenuis (maczugowece).

Choroba jest efektem głównie zaniedbań higienicznych oraz nadmiernej potliwości. W przeważającej części dotyka mężczyzn, u kobiet golących lub depilujących pachy praktycznie nie występuje.

Zapalenie mieszków włosowych (przyczyny, objawy, leczenie)

Zapalenie mieszków włosowych jest powszechną dolegliwością, którą najczęściej wywołują drobnoustroje. Dowiedz się, co robić, by uchronić skórę przed tym schorzeniem dermatologicznym, jakie są jego przyczyny, objawy, a także, jak powinno wyglądać leczenie.

Spis treści:

  1. Zapalenie mieszków włosowych – czym jest ta przypadłość?
  2. Zapalenie mieszków włosowych – typowe objawy
  3. Zapalenie mieszków włosowych – leczenie
    3.1 Zapalenie mieszków włosowych na głowie
    3.2 Zapalenie mieszków włosowych na nogach i udach
    3.4 Zapalenie mieszków włosowych pod pachą
    3.5 Zapalenie mieszków włosowych na twarzy
    3.6 Zapalenie mieszków włosowych po goleniu
  4. Co na zapalenie mieszków włosowych? Jakie produkty stosować?

Skóra, każdego dnia, narażona jest na negatywne działanie wielu czynników zewnętrznych, które mogą osłabić jej barierę ochronną, a tym samym kondycję i doprowadzić do rozwoju infekcji czy stanu zapalnego. Dowiedz się, jak pielęgnować skórę, by zminimalizować ryzyko niepożądanych dolegliwości skórnych!

Inne metody? Zapomnij o goleniu i podrażnieniach - przestaw się na depilację!

Częste golenie sprzyja powstawaniu podrażnień skóry. Powszechną przyczyną jest tępa maszynka, którą trzeba mocno przyciskać, aby goliła dokładnie, ale nawet odpowiednie ostrze może spowodować infekcję, z uwagi na konieczność powtarzania golenia nawet kilka razy w tygodniu. Co więcej, częste golenie włosów sprawia, że szybciej odrastają - przykładowo, początkowo możemy golić bikini dwa razy w tygodniu, ale po kilku latach już konieczne używanie maszynki co dwa dni.

Depilacja jest polecana, jeśli chcemy cieszyć się gładką skórą dłużej. Podobnie jak golenie, może prowadzić do podrażnień i stanów zapalnych, ale wyrwany włos będzie odrastał wolniej, a co więcej - depilacja powoduje osłabienie włosków od nasady, czyli im więcej się jej stosuje, tym lepsze efekty daje.

Istnieją trzy główne rodzaje depilacji - mechaniczna, chemiczna i laserowa. Dzielą się one na dalsze podtypy, takie jak:

  1. Depilacja woskowa - polega na nakładaniu na ciało podgrzanego wosku, a następnie odrywaniu go warstwami po zestaleniu. Dobre urządzenie do woskowania potrafi sprawić, że zabieg jest praktycznie bezbolesny, jednak gorący wosk może podrażniać osoby z niezwykle wrażliwą skórą. Na szczęście, istnieją także metody depilacji woskowej na zimno, metodą o wiele mniej inwazyjną.
  2. Depilacja cukrowa - jest kolejnym sposobem na depilację mechaniczną. W tym wypadku używa się specjalnej pasty cukrowej. Panuje przekonanie, że jest mniej bolesna niż depilacja za pomocą wosku, używanie pasty wymaga jednak pewnej wprawy - bardzo szybko staje się lepka pod wpływem temperatury ciała.
  3. Depilator elektryczny - urządzenie wyrywa włoski jeden po drugim, przez co wiele osób uważa tę formę depilacji za najbardziej nieprzyjemną. Niektóre depilatory mają nakładki ochładzające i ściągające skórę, aby zminimalizować ból. Zaletą jest jednak wydajność - w przeciwieństwie do depilacji woskiem czy pastą cukrową, raz zakupiony depilator elektryczny może posłużyć na lata.
  4. Depilator laserowy - promienie laserowe skutecznie niszczą włoski w bezpieczny i całkiem bezbolesny sposób. Wadą depilacji laserowej jest jej cena, ponieważ zarówno zakup urządzenia na własność, jak i wizyta w salonie kosmetycznym mogą być dość kosztowne. Depilator laserowy nie radzi też sobie z bardzo cienkimi i jasnymi włosami, polecany więc jest głównie tym kobietom, które mają potrzebę często golić bikini i pachy.
  5. Krem do depilacji - po nałożeniu rozpuszcza wewnętrzną strukturę włosa, nie naruszając przy tym skóry. Skutecznie radzi sobie nawet z krótkimi włoskami, a w zależności od produktu, cały proces może trwać do dwudziestu minut. Niektóre kremy do depilacji są przeznaczone do skóry wrażliwej, co sprawia, że jest to tania i uniwersalna opcja dla tych, którzy szukają bezbolesnej metody depilacji.

Krostki na nogach po goleniu – jak im zapobiegać?

Na Twoich nogach po goleniu pojawiają się nieestetyczne grudki czy krostki? Przyczyną może być stan zapalny mieszków włosowych, spowodowany bakteriami. Jest to często występujące podrażnienie po goleniu nóg maszynką. Dowiedz się, jak można zapobiegać występowaniu krostek po goleniu!

Najpopularniejszym sposobem usuwania niechcianego owłosienia z nóg jest golenie ich maszynką. Metoda ta jednak może powodować podrażnienie skóry. Podczas przesuwania ostrzem na powierzchni skóry powstają niewielkie urazy, które stanowią łatwą drogę wejścia dla bakterii. Dlatego podczas golenia trzeba bardzo dbać o higienę. Jeśli poprzez uszkodzoną skórę przedostaną się bakterie, mogą one wywołać infekcję. W mieszku włosowym rozpoczyna się stan zapalny, który skutkuje pojawieniem się czerwonej grudki lub ropnej krostki.

Skóra po goleniu jest też bardziej narażona na czynniki, takie jak promieniowanie UV i zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska. Dlatego kiepskim pomysłem jest kąpiel słoneczna bezpośrednio po goleniu. Nie powinno się również wchodzić od razu do jeziora, morza, czy basenu . Mogą bowiem znajdować się tam bakterie lub inne patogeny, które spowodują zakażenie skóry.

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Pod względem merytorycznym i organizacyjnym powyższe szkolenie nie budziło zastrzeżeń, dokumentacja kursu prowadzona była poprawnie oraz terminowo, zaś powierzone zadania zrealizowane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Czytaj dalej...

Wszelkiego rodzaju fałdy i zagłębienia są idealnym siedliskiem bakterii - jest to odpowiedzią na pytanie, czemu czerwone krostki pojawiają się zazwyczaj przy pachwinach i wszelkich miejscach, gdzie zbiera się pot.

Czytaj dalej...

Niezależnie od tego, czy próbujesz wyleczyć zaognione podrażnienia po goleniu, czy chcesz ich uniknąć w przyszłości, przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak zapobiegać wysypce po goleniu, jak się jej pozbyć oraz jak ją złagodzić.

Czytaj dalej...