Grudki po goleniu - Jak skutecznie im zapobiegać i leczyć
Krostki na nogach po goleniu? Zmień sposób depilacji!
Golenie nóg maszynką, chociaż jest szybkie i tanie, nie jest metodą dla każdego. U wielu kobiet ten sposób generuje podrażnienia nawet mimo przestrzegania odpowiedniej higieny zabiegu. Jest to bardzo frustrujące, gdyż zniechęca do prezentowania nóg, a to przecież jest celem ich golenia. Często, zanim podrażnienia się wygoją, włoski zdążą już odrosnąć. Zamiast więc tkwić w tym zamkniętym kole, lepiej wypróbować inne metody usuwania owłosienia.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się niechcianych włosków jest depilacja laserowa IPL . Dzięki kilku szybkim zabiegom możesz pozbyć się większości owłosienia z nóg na stałe. Po zaplanowanej sesji zabiegów zwykle wystarczy zgłosić się raz w roku na wizytę przypominającą. Depilację laserową IPL można wykonać na dowolnym obszarze ciała – np. na nogach, rękach, czy w strefie bikini. Możesz nawet usunąć włoski ze skóry twarzy.
Jeśli chcesz poznać szczegóły tego zabiegu, umów się na wizytę w naszej klinice. Nasze ekspertki przedstawią Ci wszelkie niezbędne informacje i odpowiedzą na Twoje pytania. Skontaktuj się z nami już teraz, aby zadbać o swój wygląd i dobre samopoczucie!
Może Cię zainteresować:
Domowe sposoby na podrażnienia skóry po goleniu - zioła, olejki, okłady
Wiele ziół ma naturalne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Miejscowe okłady z ziół nie tylko przyspieszają gojenie podrażnień, ale także zapobiegają ich powstawaniu. Z tego powodu najlepiej jest stosować domowe sposoby na podrażnienia bezpośrednio po goleniu, nie czekając na pojawienie się zaczerwienienia czy krostek. Szczególnie pomocne w domowej apteczce są:
- Żel aloesowy - sok z aloesu znany jest z działania kojącego i nawilżającego. Potrafi złagodzić pieczenie, wspomaga również regenerację podrażnionej skóry. Zawiera wiele witamin - m.in. A, C, E i witaminy z grupy B, a także ważne minerały, jak wapń czy chrom. Żel z aloesem powstaje na skutek kontrolowanej fermentacji bogatego w sok miąższu i ze względu na konsystencję idealnie zastępuje piankę do golenia.
- Olejek z drzewa herbacianego - zawiera ekstrakt z liści drzewa herbacianego Melaleuca alternifolia i polecany jest zwłaszcza osobom borykającym się z wypryskami po goleniu bikini. Dobrze radzi sobie ze skórą tłustą i trądzikową, zapobiega wrastaniu włosków. Olejku z drzewa herbacianego powinno się używać rozcieńczonego - dodając kilka kropel do balsamu, kremu do ciała itd.
- Ziarna kawy - domowy peeling kawowy usuwa zbędny naskórek, odsłaniając mieszki włosowe, co ułatwia golenie i zapobiega podrażnieniom. Ziarna kawy mają dodatkowo działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Tak jak innych peelingów, także tego nie powinno się używać w dniu golenia, a dzień przed lub po.
- Szałwia - napar z szałwii białej działa kojąco na powstałe po goleniu podrażnienia, zapobiega zakażeniom grzybami z rodzaju Candida oraz pojawianiu się krostek, łagodzi też alergię. Gorący kompres zawierający napar z szałwii może być stosowany zarówno przed, jak i po goleniu. Szałwia przywraca równowagę pH miejsc intymnych, a więc nasiadówki z szałwii polecane są w przypadku problemów z podrażnieniami okolic bikini.
- Olejek z mięty - za kojące właściwości mięty odpowiada mentol. Miętowy olejek nałożony na podrażnioną i zaczerwienioną skórę przynosi natychmiastową ulgę, najlepiej jednak stosować go z umiarem, rozcieńczając kremem lub balsamem.
Swędzące pachy jako objaw raka
Swędzące pachy mogą być manifestacją lub zwiastunem nowotworu. Świąd utrzymujący się chronicznie powyżej 6 tygodni uznawany jest za jeden z objawów tzw. zespołu paraneoplastycznego, stanowiącego efekt nadpodaży hormonów oraz cytokin w organizmie u osób cierpiących na raka.
W takim przypadku objawy skórne w danym miejscu nie są związane z przerzutem, nie muszą też wynikać z bezpośredniego sąsiedztwa guza. Możliwe jest, że świąd pojawia się wówczas nawet na wiele lat przed postawieniem właściwej diagnozy. Najczęściej swędzenie skóry pod pachami występuje w przebiegu chłoniaków (nowotworów układu limfatycznego), zarówno ziarniczego (Hodgkina), jak też nieziarniczego.
Niejednokrotnie w ten sposób objawia się też rak piersi. We wszystkich tych przypadkach odnotowuje się znaczną aktywność ulokowanych pod pachami węzłów chłonnych, odpowiedzialnych za produkcję cytokin.
Oprócz objawów zaliczanych do zespołu paraneoplastycznego, możliwe jest też wystąpienie świądu będącego bezpośrednim symptomem zmian rozrostowych, zazwyczaj nacieków nowotworu na różnego typu struktury wewnętrzne. Także i w tym przypadku swędząca skóra pod pachami jest konsekwencją przede wszystkim postępującego raka piersi.