Grudki po goleniu - Jak skutecznie im zapobiegać i leczyć

Krostki po goleniu, a podrażnienie po goleniu?

Krostki po goleniu i podrażnienie po goleniu to dwa powszechne problemy skórne po goleniu, które mogą powodować dyskomfort i podrażnienia.

Krostki po goleniu, nazywane również zapaleniem mieszka włosowego lub czerwonymi plamami po goleniu, pojawiają się, gdy włosy skręcają się z powrotem w skórę, powodując małe, bolesne krostki. Często są mylone z pryszczami i występują głównie w miejscach, gdzie golenie jest powszechne, takich jak twarz, szyja, nogi, pachy i linia bikini.

Z kolei podrażnienie po goleniu jest wynikiem podrażnienia skóry podczas zbyt silnego nacisku podczas golenia lub golenia na suchej skórze . Objawia się zaczerwienieniem, dyskomfortem i czasem małymi, czerwonymi krostkami.

Prawidłowe techniki golenia, przygotowanie skóry i pielęgnacja po goleniu mogą pomóc w zapobieganiu obu tym problemom związanym z goleniem, zapewniając bardziej komfortowe i gładkie doświadczenie podczas golenia.

Co zrobić, żeby krostki po goleniu zniknęły? Sprawdzone produkty i metody

Czerwone krostki po goleniu powstają na skutek podrażnień skóry, które niekiedy przeradzają się w stany zapalne. Chociaż wypryski wyglądają bardzo nieestetycznie, rzadko powodują poważne problemy - najczęściej ich wystąpienie ogranicza się do niewielkiego dyskomfortu bólowego. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na ich usuwanie. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić i jakie produkty stosować, by przyspieszyć gojenie się skóry.

  • Najczęstszą przyczyną pojawiania się krostek po goleniu jest niewłaściwa higiena ciała lub narzędzi stosowanych do usuwania owłosienia.
  • W walce z krostkami, które już się pojawiły, skuteczne mogą być zioła, olejki oraz okłady. Wiele z nich znajdziesz w domowej apteczce.
  • Jeżeli masz tendencję do wyprysków po goleniu, spróbuj przestawić się na inną metodę usuwania owłosienia, np. depilację woskiem lub laserową.

Swędzące krostki pod pachami

Swędzące krostki pod pachami stanowić mogą objaw łuszczycy odwróconej (psoriasis inversa), a rozpoznanie takie uprawdopodabnia jednoczesne występowanie podobnych symptomów w innych miejscach ciała, takich jak: pachwiny, zgięcia łokciowe i kolanowe oraz wszelkiego rodzaju fałdy skórne.

W odróżnieniu od łuszczycy pospolitej, w tym przypadku wykwity są silnie zaczerwienione, a na ich powierzchni z rzadka tylko pojawiają się srebrne łuski złuszczonego naskórka. Skóra pod pachami i w innych objętych chorobą miejscach jest skłonna do podrażnień, a krostki i grudki z łatwością pękają.

Pacjenci uskarżają się w związku z tym na dojmujący ból oraz świąd. Łuszczyca odwrócona jest chorobą zapalną, występującą na podłożu genetycznym i immunologicznym, w przebiegu której dochodzi do wzmożonej keratynizacji naskórka oraz nasilonej produkcji cytokin zapalnych.

Dodatkowymi czynnikami ryzyka (środowiskowymi), sprzyjającymi jej rozwojowi, są:

  • otyła budowa ciała i związane z tym przegrzewanie, zawilgocenie i ocieranie się skóry w zagłębieniach fałdów,
  • obniżona odporność, zły ogólny stan zdrowia, występowanie innych chorób przewlekłych,
  • niewłaściwa dieta (tłuszcze nasycone, cukry proste) oraz używki (papierosy, alkohol),
  • stres, zmęczenie, depresja, zaburzenia nerwicowo-lękowe.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

W skrajnych sytuacjach zapalenie może natomiast znacznie się rozprzestrzeniać i doprowadzić do niepożądanych powikłań, chociażby powstania czyraków czy nieestetycznych blizn. Niezwykle ważne jest to, by nie wyciskać zmian – to może doprowadzić do zaostrzenia się stanu zapalnego i jego rozprzestrzenienia się. Jeśli objawy zaostrzą się, konieczna może być konsultacja z lekarzem specjalistą.

Zwykle w poważniejszych przypadkach, leczenie bazuje na antybiotyku (najczęściej stosowane są kwas fusydowy, mupirocyna, retapamulina) stosowanym miejscowo lub doustnie, jednak nie należy zapominać, że niezwykle istotna jest również właściwa pielęgnacja oraz higiena, które wzmocnią skórę i poprawią jej kondycję. Najważniejsze jest: stosowanie właściwych produktów pielęgnacyjnych, ale też używanie jednorazowych maszynek do golenia i dbanie o to, by wszelkie akcesoria i przybory toaletowe nie były dzielone z innymi osobami.

Oprócz zapalenia, które wymaga antybiotykoterapii, zwykle przypadłość ta jest niegroźna i ustępuje samoistnie – niekiedy wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany w codziennej pielęgnacji, by dość szybko pozbyć się niepożądanych grudek i guzków.

Zapalenie mieszków włosowych na głowie

Zapalenie mieszków włosowych na głowie jest bardzo częstą dolegliwością, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Często zapaleniu towarzyszy ból, świąd czy pieczenie. Przyczyn może być wiele – od zakażenia bakteryjnego, przez niewłaściwą higienę, na nieodpowiednich kosmetykach kończąc.

Nieleczone zapalenie może przyczynić się do szybkiego i nadmiernego wypadania włosów, dlatego warto obserwować stan zapalny, by w porę zareagować i poddać się leczeniu. Jeśli bez wyraźnej przyczyny (ciąża, stres) nasze włosy nagle zaczynają wypadać w nadmiernej ilości, być może jest to wina uszkodzenia mieszków, które nie są w stanie podtrzymywać kosmyków.

W przypadku silnych stanów zapalnych towarzyszących rozwojowi wyjątkowo dużych podskórnych krost związek ten zmniejszy przebarwienia pozapalne dzięki zdolności do hamowania procesu melanogenezy powstawania melanin, odpowiedzialnych za odcień skóry.

Czytaj dalej...

liszaj płaski przewlekła choroba zapalna skóry i błon śluzowych, której etiopatogeneza pozostaje niewyjaśniona; dotyczy przeważnie dorosłych kobiet, ale może wystąpić także u dzieci; charakterystycznym objawem są płasko-wyniosłe sinoczerwone lub sinobrunatne grudki, którym towarzyszy uczucie swędzenia;.

Czytaj dalej...

Wyprysk kontaktowy może być wywołany przez kosmetyki, proszek do prania i inne środki czystości, gumę, środki zapachowe, leki do stosowania miejscowego, metale jak nikiel, chrom i kobalt obecne zwłaszcza w biżuterii, okularach i suwakach , środki odkażające, benzynę, olej napędowy i formaldehyd zawarty w odzieży i lakierach do paznokci.

Czytaj dalej...

Wszelkiego rodzaju fałdy i zagłębienia są idealnym siedliskiem bakterii - jest to odpowiedzią na pytanie, czemu czerwone krostki pojawiają się zazwyczaj przy pachwinach i wszelkich miejscach, gdzie zbiera się pot.

Czytaj dalej...