Przyczyny i leczenie guzów na czole utrzymujących się przez kilka lat

Jakie są metody leczenia stwardnienia guzowatego?

W terapii stwardnienia guzowatego ogromne znaczenie ma leczenie objawowe. W przypadku padaczki stosuje się leczenie przeciwpadaczkowe, zarówno farmakologiczne, jak i chirurgiczne. Leczenie farmakologiczne padaczki związanej ze stwardnieniem guzowatym jest trudne, stosuje się wigabatrynę oraz syntetyczne preparaty ACTH. U dzieci w 1. roku życia, w przypadku powtarzających się zmian napadowych w EEG, stosuje się wigabatryne (także przed wystąpieniem napadów) co zmniejsza ryzyko wystąpienia lekooporności i upośledzenia rozwoju dziecka. Zmiany skórne mogą być poddane terapii laserowej, krioterapii, dermabrazji lub usuwane chirurgicznie. W przypadku guzów serca objawowo leczy się zaburzenia rytmu serca i niewydolność krążenia. Guzy serca - w odróżnieniu od innych zmian narządowych - mają tendencję do zmniejszania rozmiarów. Zmiany w nerkach zwykle nie powodują objawów klinicznych, najczęstszym objawem jest krwawienia do guza, które wymaga leczenia chirurgicznego. Od kilku lat możliwe jest leczenie guzów mózgu i nerek występujących w przebiegu stwardnienia guzowatego z zastosowaniem ewerolimusu.

Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia stwardnienia guzowatego, natomiast leczenie objawowe może częściowo opanować objawy choroby i doprowadzić do zmniejszenia niektórych guzów występujących w jej przebiegu.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Pojawienie się guzów powiek powinno skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie okulistycznym w celu ustalenia diagnozy i podjęcia odpowiedniego postępowania. W przypadku zmian łagodnych wczesne leczenie pozwala na osiągnięcie bardzo dobrego rezultatu kosmetycznego i zapobiega oszpecającemu zniekształceniu powiek i twarzy.

W ustaleniu rozpoznania pomocne jest badanie w mikroskopie okulistycznym (lampie szczelinowej, zob. Badanie w lampie szczelinowej [biomikroskopia]), jednak niejednokrotnie badanie kliniczne nie pozwala na postawienie ostatecznej diagnozy. Często bowiem zmiany skórne mają podobny wygląd makroskopowy mimo różnej budowy histopatologicznej. Z tego względu wykonuje się biopsję zmiany.

Biopsja z wycięciem zmiany daje odpowiedź na pytanie o charakter guza i jednocześnie powoduje całkowite wyleczenie. Typowo kwalifikują się do niej małe zmiany umiejscowione daleko od punktu łzowego, kąta bocznego, nieobejmujące brzegu powiek lub położone w jego centrum. Jednak niejednokrotnie chirurdzy, chcąc oszczędzić pacjentowi dodatkowego zabiegu oraz związanych z nim stresów i niedogodności, podejmują się wycięcia za jednym razem także bardziej skomplikowanych guzów.

Biopsja diagnostyczna polega na pobraniu jedynie fragmentu guza. Należy ją pobierać z reprezentatywnego obszaru nowotworu. Musi ona zawierać zdrowe brzegi, być wystarczająco duża, aby możliwe było badanie histopatologiczne, nie może prowadzić do zmiażdżenia lub innego uszkodzenia pobieranych tkanek.

Inne badania diagnostyczne pomocne przy stawianiu rozpoznania

Gdy lekarz będzie podejrzewać guz żołądka oprócz gastroskopii zleci wykonanie dodatkowych badań oceniających stan pacjenta. Dzięki nim oszacowana zostanie głębokości i rozległości nacieku nowotworowego, obecność przerzutów w wartowniczych węzłach chłonnych jak i przerzutów odległych. Zdobyte informacje będą kluczowe dla planowania dalszego leczenia i określenia rokowania.

Do najważniejszych badań diagnostycznych zaliczamy:

  • USG jamy brzusznej,
  • RTG klatki piersiowej,
  • test na obecność Helicobacterpylori,
  • tomografia komputerowa jamy brzusznej i klatki piersiowej (a u kobiet również miednicy by zobrazować jajniki),
  • endoskopowa ultrasonografia (EUS) – w przypadku raka wczesnego,
  • laparoskopia diagnostyczna,
  • markery nowotworowe – CEA i CA 19-9,
  • badanie morfologiczne.

Rak żołądka – jak stawiana jest diagnoza?

Aby ustalić czy mamy do czynienia z rakiem żołądka konieczne jest pobranie wycinka do badania histologicznego. Wycinki pobierane są w czasie badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego. Takie badanie nazywane jest gastroskopią i polega na wprowadzeniu poprzez jamę ustną aparatury, zwanej nieraz potocznie “rurą”, która to umożliwi dostrzeżenie zmiany.

Pod kontrolą optyki pobierane jest kilka fragmentów z owrzodzenia. Wycinki zostaną ocenione pod kątem cech charakterystycznych dla procesów nowotworowych. Ponadto pozwolą one również na określenie m.in. typu raka i jego ekspresji białka HER, co będzie kluczową informacją przy decyzji o ewentualnym leczeniu trastuzumabem.

Czułość gastroskopii w diagnostyce raka żołądka wynosi powyżej 90%. To dokładne badanie, które umożliwia rozróżnienie nowotworu od wrzodów trawiennych, zmian przedrakowych i nienowotworowych chorób układu pokarmowego. Jak wygląda guz żołądka?

Wizualizacje raka żołądka przygotowane przez zespół ekspertów Tumor3D.

trening autogenny Schulza, muzykoterapia, codzienna medytacja, joga czy odpowiednio dobrane techniki oddechowe, pomagają zredukować przewlekły stres i wzmożone napięcie mięśniowe sprawiając, że pionowa żyła na czole może stać się mniej widoczna.

Czytaj dalej...

Co więcej weź pod uwagę i to, że nałożenie maseczki na czoło jest naprawdę banalnie proste wystarczy odgarnąć włosy z twarzy, zabezpieczyć je spinką lub opaską i voila pole do nakładania maski gotowe.

Czytaj dalej...

Co więcej weź pod uwagę i to, że nałożenie maseczki na czoło jest naprawdę banalnie proste wystarczy odgarnąć włosy z twarzy, zabezpieczyć je spinką lub opaską i voila pole do nakładania maski gotowe.

Czytaj dalej...

W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania postać przetrwała , choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach postać z późnym początkiem.

Czytaj dalej...