Przyczyny i leczenie guzów na czole utrzymujących się przez kilka lat

Tłuszczaki

Tłuszczak to łagodny nowotwór zbudowany z tkanki tłuszczowej. Uważa się go za najczęściej występujący niezłośliwy nowotwór skóry, narządów wewnętrznych, tkanki podskórnej. Zmiana rozwija się powoli. Jest wyraźnie odgraniczona od otaczających ją tkanek, łatwo przesuwa się pod palcami, pokrywa ją niezmieniona skóra. Większość tłuszczaków jest mała, jednak w piśmiennictwie można spotkać się z przypadkami zmian, które osiągnęły po kilka, a nawet po kilkanaście, centymetrów średnicy. Tłuszczaki najczęściej obserwuje się wśród osób w wieku 40–60 lat, zwłaszcza z nadmierną masą ciała. W 5% przypadków występują w formie mnogiej.

Tłuszczaki to twarde guzy pod skórą, które mogą rozwinąć się w każdej części ciała. Najczęściej jednak obserwuje się je w obrębie kończyn, głowy i szyi oraz na tułowiu. Tłuszczaki nie stanowią niebezpieczeństwa onkologicznego, bardzo rzadko dochodzi do ich transformacji w zmiany złośliwe. Jak dotąd określono, że za powstawanie tłuszczaków odpowiadać mogą predyspozycje genetyczne lub zaburzenia ze strony układu immunologicznego, polegające na rozroście adipocytów, czyli komórek tłuszczowych.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Guzy wycinane chirurgicznie z marginesem zdrowych tkanek należy uznać za całkowicie wyleczone. Jeśli w marginesach operacyjnych znajdują się komórki guza, wówczas należy podjąć decyzję dotyczącą dalszego postępowania terapeutycznego. W przypadku zmian łagodnych można zdecydować się na ich obserwację.

W leczeniu kępek żółtych częste są nawroty zarówno po leczeniu chirurgicznym, jak i laserowym. Po chirurgicznym usunięciu kępek żółtych u około 40% pacjentów zmiany pojawiają się na nowo. W przypadku kolejnego zabiegu chirurgicznego prawdopodobieństwo nawrotów jest jeszcze większe. 26% nawrotów ma miejsce w ciągu pierwszego roku po zabiegu. Ryzyko nawrotów jest większe u pacjentów z zaburzeniami gospodarki lipidowej oraz u tych, u których zmiany wystąpiły na wszystkich czterech powiekach.

Rak żołądka – jak stawiana jest diagnoza?

Aby ustalić czy mamy do czynienia z rakiem żołądka konieczne jest pobranie wycinka do badania histologicznego. Wycinki pobierane są w czasie badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego. Takie badanie nazywane jest gastroskopią i polega na wprowadzeniu poprzez jamę ustną aparatury, zwanej nieraz potocznie “rurą”, która to umożliwi dostrzeżenie zmiany.

Pod kontrolą optyki pobierane jest kilka fragmentów z owrzodzenia. Wycinki zostaną ocenione pod kątem cech charakterystycznych dla procesów nowotworowych. Ponadto pozwolą one również na określenie m.in. typu raka i jego ekspresji białka HER, co będzie kluczową informacją przy decyzji o ewentualnym leczeniu trastuzumabem.

Czułość gastroskopii w diagnostyce raka żołądka wynosi powyżej 90%. To dokładne badanie, które umożliwia rozróżnienie nowotworu od wrzodów trawiennych, zmian przedrakowych i nienowotworowych chorób układu pokarmowego. Jak wygląda guz żołądka?

Wizualizacje raka żołądka przygotowane przez zespół ekspertów Tumor3D.

Bibliografia

  1. A. Gierlotka i wsp., Przypadek olbrzymiego tłuszczaka szyi , „Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, t. 8, nr 2, s. 84–87.
  2. T.S. Gaździk, T. Bielecki, Ortopedia i traumatologia , t. 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  3. T.F. Mroczkowski, Choroby przenoszone drogą płciową: dla studentów i lekarzy , Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1998.

Oceń artykuł

Rozwiązanie problemu wyprysków na czole może być trudne, ze względu na różnorodność czynników wpływających na występowanie dolegliwości , od nadmiernej produkcji sebum, zmian hormonalnych, aż po niewłaściwą pielęgnację skóry.

Czytaj dalej...

Eliksir na wypryski i przeciw niedoskonałościom polskiej marki Ala Natural Beauty - formuła naturalna, oparta na olejku z drzewa herbacianego, ogranicza sebum, działa antybakteryjnie i wspiera w walce z trądzikiem.

Czytaj dalej...

A wyciskanie naprawdę nie jest wskazane, bo może uszkadzać skórę, mogą po tym pozostać nieładne blizny i przebarwienia dorobiłam się takich, a jakże , a poza tym otwiera ono drogę bakteriom, które mogą powodować poważniejsze problemy niż zwykłe pryszcze.

Czytaj dalej...

retinoidy izotretynoina - zmniejsza aktywność gruczołów łojowych, hamuje ich rozrost, przeciwdziała zaskórnikom; należy pamiętać o konieczności stosowania skutecznej antykoncepcji przez kobiety podczas leczenia izotretynoiną, a także miesiąc przed i po terapii - jest silnie teratogenna;.

Czytaj dalej...