Przyczyny i leczenie guzów na czole utrzymujących się przez kilka lat
Guz na łapie psa
Jeśli na łapie psa utworzył się guzek, jest to powód, aby udać się do kliniki weterynaryjnej, niezależnie od lokalizacji i wielkości wzrostu. Nie powinieneś natychmiast panikować i stawiać najstraszniejszych diagnoz, dziwny obrzęk może być częstą reakcją na ukąszenie owada. Ale nadal nie warto ignorować pojawienia się narośli na łapie, dzięki wczesnej diagnozie i kompetentnemu leczeniu można uniknąć powikłań lub śmierci zwierzęcia.
- Rodzaje guzów u psów i ich przyczyny
- Ropień
- Pododermatitis
- Pioderma
- Reakcje na ukąszenia lub zastrzyk owadów
- Brodawczak
- Krwiak
- Guz
- Czerwony
- Różowy
- Czarny
- Guz krwawi
- Ropny guzek
- Guz między palcami
- Guz bez włosów
- Miękki lub wodnisty guzek
- Solidny, gęsty guz
- Guz na stawie
Rodzaje guzów u psów i ich przyczyny
Wyrostki łapy u psów mogą powstawać w każdym wieku, obrzęk najczęściej występuje u zwierząt rasowych. Istnieje opinia, że guzy nowotworowe nie mogą pojawić się u młodych zwierząt, jest to problem tylko dla osób dojrzałych i starszych. Ten błędny czas prowadzi do tego, że właściciele młodych zwierząt domowych, gdy odkryją niezrozumiały obrzęk, tracą cenny czas, mając nadzieję, że wzrost samoczynnie ustąpi. Niestety tak nie jest.
Przyczynami powstawania guzków u psów mogą być:
- urazy - siniaki, ugryzienia, zadrapania,
- uszkodzenie integralności skóry i naczyń krwionośnych,
- wstrzyknięcie leków lub leków immunobiologicznych,
- interwencja chirurgiczna,
- zapalenie gruczołów łojowych,
- choroby przewlekłe,
- podskórny i kleszcze ixodid,
- infekcja wirusowa i bakteryjna,
- karmienie niskiej jakości,
- grzyby chorobotwórcze,
- naruszenie warunków zatrzymania,
- wiek,
- genetyczne predyspozycje,
- ukąszenia owadów,
- onkologia,
- procesy autoimmunologiczne.
Zmiany grudkowe powiek - objawy
- owrzodzenie, któremu może towarzyszyć krwawienie, powstawanie krost, wydobywanie się wydzieliny ze zmiany,
- jej nieregularne zabarwienie,
- uniesienie jej brzegów przypominające wyglądem masę perłową,
- obecność drobnych naczyń w obrębie guza,
- uszkodzenie przez guz brzegu powieki,
- utrata rzęs w okolicy guza.
- stanowiących rozrost naskórka,
- wywodzących się z gruczołów tłuszczowych,
- pochodzących z gruczołów potowych (ekrynowych i apokrynowych),
- związanych z mieszkami włosowymi.
Ryc. 1. Skóra. 1 – ujście przewodu wyprowadzającego gruczołu potowego, 2 – przewód wyprowadzający gruczołu potowego, 3 – mieszek włosowy, 4 – gruczoły potowe (ekrynowe), 5 – głębokie sploty tętniczo-żylne, 6 – tkanka tłuszczowa, 7 – tkanka podskórna, 8 – skóra właściwa, 9 – ciało dotykowe, 10 – brodawki skórne, 11 – naskórekGruczolakowłókniak
Gruczolakowłókniaki to łagodne guzy piersi, jakie obserwowane są z reguły u kobiet przed 30. rokiem życia. Rozwijają się w wyniku wysokiego poziomu estrogenów, rozrostu tkanki łącznej włóknistej i nabłonka gruczołu mlekowego. Szybszemu wzrostowi guza sprzyjają ciąża, hormonalne preparaty antykoncepcyjne czy hormonalna terapia zastępcza. Zdarzają się zmiany mnogie, które stanowią do 20% przypadków. Gruczolakowłókniak może ulec zezłośliwieniu, lecz są to rzadkie sytuacje. Guzki występują najczęściej w górnej części piersi. Są bezbolesne, łatwo można je przesunąć palcami, ich średnica nie przekracza z reguły 3 cm, ale sporadycznie zdarzają się znacznie większe. Po przekwitaniu guzy ulegają procesowi regresji i zwapnieniu.
Ganglion określany bywa również torbielą galaretowatą. To pseudotorbiel łącznotkankowa, która rozwija się w okolicach ścięgien i torebek stawowych. Ściany tej zmiany wysłane są tkanką łączną, a w jej wnętrzu znajduje się galaretowata substancja lub płyn. Twardy guzek zazwyczaj umiejscawia się w okolicy stopy i nadgarstka. Ganglion nie przekracza zwykle wielkości ziarna grochu, lecz gdy rozwinie się w nim stan zapalny, może osiągnąć rozmiar orzecha włoskiego. Nie określono dokładnie przyczyny powstania tego twardego guzka pod skórą. Uważa się, że mogą do niego predysponować przewlekłe urazy. Gangliony rozwijają się zazwyczaj w populacji pediatrycznej i u dorosłych w młodszym wieku. Jeśli torbiel zawiera tkankę litą, może się ona przekształcić w nowotwór złośliwy.