Uwypuklenie na czole - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

Jak wygląda ciemiączko?

Ciemiączko składa się z gęstej tkanki łącznej pokrytej skórą. Ze względu na swoją funkcję jest miękkie i elastyczne, co pozwala na pewną ruchomość kości czaszki.

Warto wiedzieć, że po porodzie człowiek ma dwa główne ciemiączka: ciemiączko przednie (znajdujące się między kośćmi czołowymi a ciemieniowymi) oraz ciemiączko tylne (między kośćmi ciemieniowymi a potyliczną). Istnieją także mniejsze ciemiączka, które kształtują się w życiu płodowym, a u niemowlaka są już prawie niewyczuwalne.

Młodzi rodzice najczęściej dowiadują się, co to ciemiączko, w szkole rodzenia lub zaraz po porodzie, gdy lekarz dokonuje pomiaru i oceny, jak wygląda ciemiączko, czy jest prawidłowo umiejscowione i czy jego rozmiary mieszczą się w normie.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że rozmiar ciemiączka u noworodka może się różnić. Średnio ciemiączko przednie ma około 2-3 cm szerokości i 3-4 cm długości. Ciemiączko tylne jest mniejsze, o średnicy około 0,5-1 cm.

Jeśli rodzic zastanawia się, gdzie jest ciemiączko u niemowlaka, wystarczy, że delikatnie poszuka pod palcami miękkiego obszaru na główce dziecka. Raczej wyczujemy ciemiączko przednie – mniej więcej w miejscu, gdzie dorosły ma szew wieńcowy.

Ciemiączko tylne (ciemieniowo-potyliczne) znajduje się bliżej tyłu głowy i jest znacznie mniejsze niż przednie. Zresztą zazwyczaj zamyka się wcześniej, w pierwszych miesiącach życia.

Zdarza się, że rodziców niepokoi ciemiączko bardzo małe, np. 1x1 cm po urodzeniu - jednak warto uwzględnić, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Niektóre dzieci są drobne, więc mogą mieć też mniejsze ciemiączko.

O wiele ważniejszą kwestią jest fakt, jak zmienia się obwód głowy dziecka w kolejnych miesiącach. Warto podzielić się obserwacjami z zaufanym pediatrą.

Rodziców malutkich dzieci często niepokoi też pulsowanie ciemiączka. Na szczęście nie jest to powód do obaw. Lekko pulsujące ciemiączko jest normalnym, zdrowym objawem - efektem krążenia krwi w naczyniach mózgu.

Guzy, stłuczenia i siniaki – co na nie stosować?

Uprawianie sportu i aktywność fizyczna stała się bardzo powszechną formą spędzania wolnego czasu zamiast spędzania wielu godzin przed ekranami urządzeń elektronicznych. Pracodawcy oferują karty dostępu do obiektów sportowych, aktywność fizyczna jest zdrowa, modna i popularna. W czasie wszystkich tych aktywności możemy przypadkowo doznać urazu. U osób w starszym wieku, u których występują utrudnione poruszanie, słabszy wzrok oraz zaburzenia równowagi spowodowane zażywanymi lekami, również często dochodzi do urazów.

W miejscu stłuczenia lub uderzenia mogą pojawić się guz, siniak lub obrzęk, może również dojść do przecięcia skóry i krwawienia. Guzy powstają najczęściej na skutek uderzenia w głowę. Guz po uderzeniu jest widoczny jako uwypuklenie na powierzchni kości, które przypomina pestkę awokado, często miejsce uderzenia jest dodatkowo bolesne i zaczerwienione.

Wskutek urazu tkanek miękkich powstają siniaki, które są efektem urazu drobnych naczyń krwionośnych pod skórą i niewielkiego krwawienia podskórnego. Mają kolor fioletowy, który z czasem zmienia się w barwę żółtą.

Na sutek mechanizmu obronnego tkanek otaczających miejsce urazu powstaje dodatkowo obrzęk. Duże nagromadzenie płynu między komórkami ogranicza ruchomość miejsca, które doznało urazu, co zapobiega dalszym urazom.

Chcę się umówić na konsultację

i rozpocząć skuteczną walkę z przebarwieniami

Plamy i przebarwienia to nie tylko problem skóry, w dużej mierze wpływa na niego stan Twojego organizmu. Dlatego tak ważna jest pełna analiza nie tylko wizualna, ale i wykonanie badań.

Dość popularny, silny zabieg na przebarwienia bardzo często przynosi krótko trwały efekt. Bezpośrednio po zabiegu skóra faktycznie ma jednolity kolor. Jednak na krótko, bo przebarwienia nawracają. Często są nawet bardziej intensywne niż wcześniej. Dlaczego tak się dzieje?

Mocne zabiegi wywołują stan zapalny – jeżeli ten utrzymuje się długo – dojdzie do kolejnych przebarwień. Przed każdą terapią zlecam badania. Bardzo dokładnie analizuję Twój stan zdrowia, możliwe przyczyny przebarwień i pielęgnację domową. Dopiero na tej podstawie ustalam plan działania. Bardzo często eliminując mocne zabiegi. Nie działam schematyczne i to pozwala mi uzyskać rewelacyjne efekty zabiegowe.

Oczywiście zlecanie badań to nadal pomijana i lekceważona kwestia.

Niestety tak wyglądają realia. Jest to przykre, dlatego w Healthy Skin działam zupełnie inaczej. Szukam przyczyn problemu i prowadzę moich pacjentów przez prawidłowe dbanie o skórę.

Przynajmniej raz w życiu ropień lub ropień występuje u każdego psa, przyczyną pojawienia się tego typu wzrostu jest mechaniczne naruszenie integralności skóry podczas gier, walk, treningu, pasożytów na kleszczy podskórnej i iksodydowej.

Czytaj dalej...

W okresach, gdy poziom hormonów w ciele jest wyższy, na przykład podczas dojrzewania, ciąży lub menstruacji, produkcja sebum jest zwiększona, co prowadzi do zablokowania porów i powstawania pryszczy na czole.

Czytaj dalej...

W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania postać przetrwała , choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach postać z późnym początkiem.

Czytaj dalej...

W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania postać przetrwała , choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach postać z późnym początkiem.

Czytaj dalej...