Uwypuklenie na czole - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Widoczne żyły na skroniach — przyczyny
Zasadniczo, przyczyny widocznych żył na skroniach nie odbiegają od tych, dotyczących powiększenia żyły na czole. Jednak opisując przyczyny widocznych żył na skroniach, warto zwrócić szczególną uwagę na dwie przypadłości:
- Nadciśnienie tętnicze: nabrzmiała, powiększona żyła na czole oraz widoczne żyły na skroniach, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, czy szumy uszne, mogą być jednymi z objawów współtowarzyszących nadciśnieniu tętniczemu, które wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem, oraz odpowiedniego leczenia.
- Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic: przyczyną tkliwych, widocznych żył na skroniach może być olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic (sync. choroba Hortona), nazywana także zapaleniem tętnicy skroniowej. Choroba najczęściej rozwija się u osób powyżej 50 roku życia i współtowarzyszą jej takie objawy jak m.in.: silny ból głowy (często w okolicy skroniowo-potylicznej), tkliwość i niekiedy także obrzęk tętnicy skroniowej, ogólne osłabienie, stan podgorączkowy i/lub gorączka, oraz OB ≥ 50 mm/h.
W przypadku podejrzenia olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic najeży jak najszybciej udać się do lekarza.
Kiedy obserwujemy u siebie wyraźnie zarysowaną, pionową żyłę na czole lub widoczne żyły na skroniach, nie warto od razu wpadać w panikę — najczęściej nie jest to oznaka poważnej choroby, choć jeśli cokolwiek nas niepokoi, zawsze powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Z kolei gdy powiększonej żyle na czole lub widocznym żyłom na skroniach towarzyszą jakiekolwiek, nietypowe objawy, niezwłocznie należy zasięgnąć porady lekarskiej.
Bibliografia (dostępy do źródeł internetowych z dnia 23.01.2024):
- Anna Kaczyńska, Zbigniew Gaciong, Stres psychiczny a nadciśnienie tętnicze, Nadciśnienie Tętnicze, rok 2003, tom 7, nr 1: https://core.ac.uk/download/pdf/268452984.pdf
- Mirosława Rozwodowska, Małgorzata M. Rozwodowska, Ahmad El-Essa, Jacek Kubica, Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic (zapalenie tętnicy skroniowej). Opis 2 przypadków, Choroby Serca i Naczyń 2006, tom 3, nr 4, 211–216: https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/viewFile/12153/10031
- dr n. med. Leszek Masłowski, Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic: https://www.mp.pl/okulistyka/okulistyka-dla-nieokulistow/artykuly/120617,olbrzymiokomorkowe-zapalenie-tetnic
- Marta Kolankowska-Trzcińska, Psychokosmetologia — możliwość redukcji stresu w gabinecie kosmetologicznym z wykorzystaniem muzykoterapii, masażu, jogi i medytacji, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 4 / 2022 / vol. 11: https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/08/ACM-2022-04-v5-Kolankowska-PL.pdf
Jak zapobiegać pojawianiu się wyprysków na czole?
Nie zawsze da się zapobiec powstawaniu trądziku – zwłaszcza, jeśli jest wynikiem uwarunkowania genetycznego. Czasami jednak wystarczy wyuczyć się kilku nawyków, aby znacząco zmniejszyć szansę na pojawianie się wyprysków na czole. Co robić?
- Staraj się wyeliminować przyczyny powstawania wyprysków, a więc zadbaj o dietę, zdrowy tryb życia czy odpowiednią pielęgnację.
- Wypryski, które pojawiają się tuż przy linii włosów, mogą być wynikiem niedokładnego mycia skóry. Oczyszczanie twarzy nie jest bez znaczenia – resztki makijażu, brudu i kurzu z łatwością mogą zapchać skórę i przyczynić się do powstawania wyprysków. Dlatego staraj się zawsze dokładnie oczyścić twarz i nigdy nie idź spać w makijażu.
- Nawilżaj skórę. Zdarza się, że gruczoły łojowe produkują za dużo sebum w reakcji na nieodpowiednie nawodnienie naskórka. Codziennie stosuj nawilżające kremy.
- Zapoznaj się z domowymi sposobami pielęgnacji skóry. Domowe maseczki, toniki DIY, skrzyp polny czy pokrzywa – na trądzik świetnie działają zioła oraz produkty naturalnego pochodzenia.
- Grzywka – postaraj się zapuścić grzywkę lub upinaj ją. Nie poprawiaj zbyt często włosów palcami – roznosisz w ten sposób bakterie.
- Trądzik na czole może wiązać się z noszeniem poliestrowych czapek. Wybieraj bawełnę!
Guzy, stłuczenia i siniaki – co na nie stosować?
Uprawianie sportu i aktywność fizyczna stała się bardzo powszechną formą spędzania wolnego czasu zamiast spędzania wielu godzin przed ekranami urządzeń elektronicznych. Pracodawcy oferują karty dostępu do obiektów sportowych, aktywność fizyczna jest zdrowa, modna i popularna. W czasie wszystkich tych aktywności możemy przypadkowo doznać urazu. U osób w starszym wieku, u których występują utrudnione poruszanie, słabszy wzrok oraz zaburzenia równowagi spowodowane zażywanymi lekami, również często dochodzi do urazów.
W miejscu stłuczenia lub uderzenia mogą pojawić się guz, siniak lub obrzęk, może również dojść do przecięcia skóry i krwawienia. Guzy powstają najczęściej na skutek uderzenia w głowę. Guz po uderzeniu jest widoczny jako uwypuklenie na powierzchni kości, które przypomina pestkę awokado, często miejsce uderzenia jest dodatkowo bolesne i zaczerwienione.
Wskutek urazu tkanek miękkich powstają siniaki, które są efektem urazu drobnych naczyń krwionośnych pod skórą i niewielkiego krwawienia podskórnego. Mają kolor fioletowy, który z czasem zmienia się w barwę żółtą.
Na sutek mechanizmu obronnego tkanek otaczających miejsce urazu powstaje dodatkowo obrzęk. Duże nagromadzenie płynu między komórkami ogranicza ruchomość miejsca, które doznało urazu, co zapobiega dalszym urazom.