Uwypuklenie na czole - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Zapadnięte ciemiączko
Pediatrzy uwrażliwiają rodziców w kwestii prawidłowego wyglądu ciemiączka. Dlatego też wielu opiekunów maluchów zastanawia się, jak rozpoznać zapadnięte ciemiączko. W tym celu często szukają w wyszukiwarkach zdjęcia zapadniętego ciemiączka. To zawsze pomaga, jednak najlepiej samemu dokonać oceny.
Oto jak wygląda zapadnięte ciemiączko: przede wszystkim jest wklęsłe i może wyglądać jak niewielkie wgłębienie na główce dziecka. Skóra wokół niego może być bardziej napięta i twarda w dotyku.
W odróżnieniu od zdrowego ciemiączka, które jest delikatnie tętniące w rytmie bicia serca, zapadnięte ciemiączko pulsuje mniej lub niezauważalnie.
Najczęstsza sytuacja, gdy rodzice obserwują zapadnięte ciemię, wiąże się z odwodnieniem. Wówczas zanotujemy rzadkie moczenie, suche usta, płacz bez łez czy zwiększoną senność. Należy podać dziecku płyny i skonsultować się z lekarzem.
Czasem przyczyną może być niedożywienie. Brak odpowiedniej ilości składników odżywczych lub zaburzenia metaboliczne mogą powodować zapadnięcie się ciemiączka.
Zdarza się, że obserwujemy lekko zapadnięte ciemiączko, gdy dziecko jest w pozycji pionowej (na przykład siedzącej lub stojącej), ale ciemiączko wraca do normalnego stanu, gdy dziecko jest w pozycji poziomej (leżącej). Może to być spowodowane tymczasowym spadkiem ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego wewnątrz czaszki.
Choć brzmi to bardzo poważnie, przyczynami mogą być: odwodnienie, wymioty, biegunka lub nadmierne pocenie się.
Zawsze, gdy pojawią się obawy dotyczące ciemiączka – np. zapadnięte ciemiączko jest duże, towarzyszą mu zmiany w zachowaniu dziecka, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który może dokładnie ocenić stan dziecka i zalecić odpowiednie działania.
Wypukłe ciemiączko
Rodzic, który zauważy wypukłe ciemiączko u niemowlaka, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pediatrą. Wypukłe ciemiączko może być oznaką poważnego problemu medycznego, który wymaga oceny i leczenia - szczególnie, gdy wypukłe ciemiączko pojawia się przy gorączce.
Najgorszy scenariusz dotyczy wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Jego przyczyną mogą być:
- krwotok wewnątrzczaszkowy,
- infekcje, guzy mózgu,
- nadmierne gromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego,
- zapalenie opon mózgowych.
Na szczęście nie wszystkie scenariusze są równie przerażające. Czasem wypukłe ciemiączko u niemowlaka to efekt nadmiernej podaży witaminy D.
Lekarze pediatrzy często słyszą pytanie o wypukłe ciemiączko a ząbkowanie. Chociaż ząbkowanie może powodować u niemowląt drażliwość, ślinotok czy gorączkę, nie ma dowodów na bezpośredni związek między ząbkowaniem a wypukłością ciemiączka.
Podobnie gorączka sama w sobie nie powoduje wypukłości ciemiączka, natomiast być objawem innych chorób, które to powodują.

Co pomaga na wypryski na czole?
Idealnie byłoby rozpoznać, jakie są przyczyny pojawiania się wyprysków na czole i ich eliminacja. Nie zawsze jednak jest to takie proste, dlatego na początek możesz spróbować wprowadzić w życie uniwersalne rady:
- Jeśli zmagasz się z trądzikiem i wiesz, że to on jest odpowiedzialny za pojawienie się wyprysków na czole – konieczne wprowadź leczenie. Nie zapominajmy, że trądzik jest chorobą, a konsultacja dermatologiczna z pewnością nie zaszkodzi.
- Nie maskuj wyprysków na czole – czy to grzywką, czy to podkładem. Skóra nie będzie mogła oddychać, co sprawi, że pryszczy może pojawić się jeszcze więcej.
- Unikaj kosmetyków z alkoholem – mogą dodatkowo podrażnić stany zapalne
- Nie wyciskaj wyprysków – pozbędziesz się problemu tylko na chwilę. Niehigieniczne wyciśnięcie krostek sprawi, że bakterie się rozniosą, a wyprysków będzie jeszcze więcej. Co więcej, po wyciskaniu łatwiej o blizny.
- Odpowiednia pielęgnacja – możesz dzięki niej wesprzeć działanie leków na trądzik. Dobieraj nowe kosmetyki ostrożnie, pamiętając, że skóra trądzikowa ma większe potrzeby.
- Zabiegi medycyny estetycznej – spróbuj zabiegu mikrodermabrazji, leczenia laserem lub peelingu kawitacyjnego. Profesjonalna kosmetolożka dopasuje zabieg do potrzeb twojej skóry.
Na sporadycznie pojawiające się wypryski możesz używać maści czy past, które sprawiają, że krostki szybciej znikną i łatwiej się zagoją. Zwróć uwagę na:
- maść ichtiolowa – dzięki działaniu udrażniającym ropa szybciej zostaje odprowadzona z pryszczy, co przyspiesza proces gojenia.
- pasta cynkowa – działa przeciwzapalnie i wysuszająco, dzięki czemu łatwiej zahamować rozwój kolejnych wyprysków.
- kosmetyki myjące - zamiast perfumowanego żelu możesz spróbować organicznych kostek myjących, normalizujących skórę
- kosmetyki punktowe - świetnie radzą sobie zaaplikowane na noc tylko na niedoskonałości