Uwypuklenie na czole - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Przyczyny powstania wyprysków na czole
Jedną z podstawowych przyczyn powstawania wyprysków – nie tylko na czole, ale również w innych obszarach twarzy, jest trądzik pospolity. Dotyka on przede wszystkim, choć nie tylko, nastolatków i wiąże się ze zmianami hormonalnymi i nagłą aktywnością hormonów płciowych. Jednak wypryski mogą powstawać także z innych powodów:
- uwarunkowania genetyczne
- nieodpowiednia dieta
- działanie bakterii propionibacterium acnes
- zbyt wysoki poziom kortyzolu spowodowany nadmiernym stresem
- niewłaściwa lub niewystarczająca pielęgnacja
- niezdrowy tryb życia, palenie papierosów
Krostki na czole mogą mieć też związek z… grzywką. To niecodzienny powód, jednak często okazuje się, ze po zapuszczeniu czy spinaniu grzywki problem z wypryskami znika. Wszystko dlatego, że na skórze przykrytej włosami warunki do powstawania krostek lub potówek są bardziej sprzyjające.
Nadmierna produkcja sebum
Główną przyczyną powstawania wyprysków jest nadmierna produkcja sebum. Zmiany hormonalne wpływają na pracę gruczołów łojowych. Jeśli produkowane jest za dużo sebum, łój, w połączeniu z niezłuszczonym, martwym naskórkiem może zapychać ujścia mieszków włosowych – w ten sposób powstają zaskórniki. Skóra wokół nich jest podatna na działanie bakterii, a stąd już o krok od powstania trądziku.
Trądzikowa mapa twarzy
Przyczyny powstawania wyprysków na czole mogą leżeć dużo głębiej – zwłaszcza, jeśli nie chorujemy na trądzik, a czasy dojrzewania już dawno za nami. Wówczas może się okazać, że wypryski są sygnałem od naszego organizmu.
Z tego powodu powstała mapa trądzikowa, która łączy przyczyny powstawania wyprysków z miejscem ich występowania. O czym mogą świadczyć pryszcze na czole?
- nadmierne spożywanie nabiału,
- zaburzona praca jelit,
- niedobór żelaza lub witamin z grupy B, A,
- nieodpowiednia dieta.
Wypukłe ciemiączko
Rodzic, który zauważy wypukłe ciemiączko u niemowlaka, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pediatrą. Wypukłe ciemiączko może być oznaką poważnego problemu medycznego, który wymaga oceny i leczenia - szczególnie, gdy wypukłe ciemiączko pojawia się przy gorączce.
Najgorszy scenariusz dotyczy wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Jego przyczyną mogą być:
- krwotok wewnątrzczaszkowy,
- infekcje, guzy mózgu,
- nadmierne gromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego,
- zapalenie opon mózgowych.
Na szczęście nie wszystkie scenariusze są równie przerażające. Czasem wypukłe ciemiączko u niemowlaka to efekt nadmiernej podaży witaminy D.
Lekarze pediatrzy często słyszą pytanie o wypukłe ciemiączko a ząbkowanie. Chociaż ząbkowanie może powodować u niemowląt drażliwość, ślinotok czy gorączkę, nie ma dowodów na bezpośredni związek między ząbkowaniem a wypukłością ciemiączka.
Podobnie gorączka sama w sobie nie powoduje wypukłości ciemiączka, natomiast być objawem innych chorób, które to powodują.
Odporne na zabiegi, nawracające plamy na czole i przebarwienia
Skuteczny sposób na przebarwienia i plamy na czole to taki, który działa! Wiem, nie odkryłam Ameryki. Natomiast działający sposób to taki, który jest dobrany do konkretnego rodzaju przebarwienia, a jest ich sporo.
Oczywiście samo usuwanie przebarwień nie da 100% efektu, jeżeli nie wyeliminujesz przyczyny ich powstawania. Tak więc skuteczne działanie na przebarwienia to nie sam zabieg laserowy czy kwasami, nie sama pielęgnacja domowa. Równie ważna jest analiza stanu zdrowia i eliminacja czynników, które wywołują przebarwienia.
Podsumowując: po pierwsze szukam przyczyny i ją eliminuję, po drugie usuwam przebarwienia.
Różne oblicza przebarwień i plam na skórze
Objawy uszkodzenia ciemiączka
Nawet najtroskliwszym rodzicom może zdarzyć się wypadek. Co zrobić, gdy nastąpiło uderzenie w ciemiączko?
Chociaż jest ono elastyczne i zaprojektowane tak, aby chronić mózg niemowlęcia, silne uderzenie może je uszkodzić.
Jeśli doszło do uderzenia w ciemiączko, a dziecko jest niespokojne, nie przestaje płakać, wymiotuje, lub wykazuje jakiekolwiek inne niecodzienne objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Uszkodzone ciemiączko generuje specyficzne objawy. Przede wszystkim może stać się bardziej wypukłe lub zapadnięte, a dodatkowo pojawić się mogą:
- obrzęk i zaczerwienienie,
- krwiak,
- ból,
- drażliwość,
- senność,
- trudności z jedzeniem.
Jeżeli uderzenie było bardzo mocne i doszło do poważniejszego urazu mózgu, wystąpić mogą: nudności, wymioty, drgawki, a nawet fiksacja wzroku.
Tak poważne uderzenie w ciemiączko może mieć potężne konsekwencje, jak np.:
- zwiększenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego,
- krwiak podokostnowy,
- uraz mózgu,
dlatego dziecko powinien niezwłocznie zbadać lekarz. Ciemiączko jest elastyczne i wytrzymałe, ale nieodporne na bezpośrednie uderzenie, dlatego warto wiedzieć jak dbać o ciemiączko na co dzień.
Podstawową zasadą jest delikatność podczas pielęgnacji. W kąpieli należy unikać silnego pocierania lub drapania jego obszaru. Najlepiej sięgnąć po ściereczkę lub gąbkę, a do czesania wybrać bardzo miękką szczotkę.
Starajmy się unikać niepotrzebnego nacisku na tę okolicę. Podczas noszenia warto upewnić się, że główka jest odpowiednio podparta. Podczas spacerów w upalne dni nie zapomnijmy kapelusza, aby chronić główkę dziecka przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
Choć pediatra rutynowo bada ciemiączko podczas wizyt kontrolnych, warto samemu zwracać uwagę na nie pod kątem wszelkich nieprawidłowości, takich jak: wypukłość, zapadnięcie, zaczerwienienie lub obrzęk.