Helicobacter pylori a wypadanie włosów - Związek, Mechanizmy i Wpływ na Zdrowie Włosów

Jak leczyć wypadanie włosów?

Aby leczenie wypadania włosów było skuteczne, należy znaleźć jego przyczynę. W większości przypadków jej wyeliminowanie sprawia, że włosy z czasem przestają wypadać i odrastają. Są jednak sytuacje, w których nie sposób zapo zapobiec utracie włosów, jak w przebiegu chorób zakaźnych, czy nowotworowych.

Zwykle zależy nam, by przyspieszyć proces regeneracji włosów. Można to osiągnąć sięgając po odpowiednie szampony i odżywki (jak np. seria dermokosmetyków DELPOS) przeznaczone do pielęgnacji włosów osłabionych i skłonnych do wypadania. Jeżeli wyniki badań pokazały, że cierpimy na niedobory pewnych witamin i minerałów, warto skonsultować się z dietetykiem, który ułoży nam dietę zawierającą wszystkie niezbędne składniki. Trzeba pamiętać, że taka terapia wymaga czasu, a poprawa może nastąpić dopiero po kilku tygodniach.

W uzasadnionych przypadkach dermatolog może wprowadzić terapię farmakologiczną. Zwykle są to środki do stosowania miejscowego na bazie minoksydylu, który stymuluje mieszki włosowe lub preparaty steroidowe. Jeżeli przyczyna utraty włosów u mężczyzny jest łysienie androgenowe, wprowadza się leczenia finasterydem, który hamuje proces wypadania włosów. U kobiet łysienie leczy się lekami antyandrogenowymi.

Zdarzają się przypadki, gdy mimo stosowania terapii lekami i wprowadzenia zmian w diecie i pielęgnacji, włosy nie chcą odrosnąć. W ten sposób na skórze głowy tworza się przerzedzone, nieestetyczne placki. Wówczas pacjent może zdecydować się na zabieg zagęszczania włosów lub przeszczep.

Dodatkowe badania zalecane do wykonania po wywiadzie trychologicznym (w razie konieczności)

Badanie w kierunku chorób metabolicznych.

8. Badania tarczycy na przeciwciała anty-TPO i anty-TG

Po objawach towarzyszących osobie z problemem wypadania.

Przy zaburzeniach miesiączkowania, problemach z zajściem w ciążę, bólach miesiączkowych, itp.

Hormony u mężczyzn, m.in. testosteron, testosteron wolny i DHT, kortyzol, prolaktyna.

Przy problemach z żołądkiem, jelitami.

11. AspAT, ALAT (parametry wątrobowe)

Między innymi przy problemach z tarczycą.

12. Badanie poziomu cynku, selenu

W kierunku niedoborów przy wypadaniu włosów i problemach z hormonami tarczycy.

13. ANA

Podejrzenie chorób powiązanych z bliznowaceniem w badaniu trichoskopowym.

14. Wymaz ze skóry głowy, zeskrobiny ze skóry głowy

15. Biopsja skóry głowy

Podejrzenie bliznowacenia i chorób tkanki łącznej skóry głowy.

Diagnostyka w kierunku Helicobacter pylori

Wskazania do diagnostyki w kierunku Helicobacter pylori

(Management of Helicobacter pylori infection – the Maastricht V/Florence Consensus Report P. Malfertheiner, F. Megraud, C.A. O’Morain i wsp.)

  • aktywna lub przebyta choroba wrzodowa
  • wczesny rak żołądka
  • bliscy krewni chorych na raka żołądka
  • chłoniak MALT
  • dyspepsja
  • planowane długotrwałe leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi
  • niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza o nieznanej etiologii
  • niedobór witaminy B12

Badania laboratoryjne w diagnozowaniu zakażenia Helicobacter pylori obejmują testy nieinwazyjne i inwazyjne.

Metody nieinwazyjne zalecane są dla osób bez objawów alarmowych i bez wywiadu rodzinnego w kierunku nowotworów przewodu pokarmowego. Badania powinny być wykonywane w laboratorium, gdzie interpretowane są przez diagnostę laboratoryjnego.

Metody inwazyjne, wymagające endoskopowego pobrania wycinka, powinny być wykonywane u osób z alarmowymi objawami i u pacjentów z wywiadem rodzinnym w kierunku nowotworów przewodu pokarmowego.

Uwaga: nie należy przyjmować IPP przez 7–14 dni przed testami: oddechowym, antygenowym i ureazowym.

Testy antygenowe z kału w kierunku Helicobacter pylori

Testy wykonywane z kału służą do diagnozowania aktywnego zakażenia oraz do oceny skuteczności leczenia.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Polecane artykuły

Białe plamy na paznokciach — co mogą oznaczać?

Zapalenie mieszków włosowych — jak się objawia i jak leczyć tę przypadłość?

Trądzik — problem nastolatków i dorosłych. Jak skutecznie leczyć trądzik pospolity?

Grzybica skóry – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Jak powstaje łupież? Jak sobie z nim radzić?

Wszelkie znaczne spadki poziomu progesteronu oraz poziomu estrogenów czy znaczny wzrost poziomu prolaktyny również potęguje przerzedzenie włosów u kobiet, a do tego typu skoków poziomu hormonów dochodzi szczególnie w okresie poporodowym i w okresie karmienia piersią.

Czytaj dalej...

Ważnym aspektem w zakresie wsparcia przechodzenia przez utratę tego atrybutu urody jest przede wszystkim przygotowanie osoby chorującej na możliwą utratę, ale również pokazanie możliwości, opcji, jakie posiada w swojej sytuacji włosowej.

Czytaj dalej...

Wytyczne resuscytacji 2021 Europejska Rada Resuscytacji, Polska Rada Resuscytacji 2021, Kraków; Rozdział 5 Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u dorosłych; 152, Rozdział 6 Zatrzymanie krążenia w sytuacjach szczególnych; 189, 214-216.

Czytaj dalej...

Celem uzyskania maksymalnych efektów warto oprócz szamponu zastosować odżywkę z tej samej linii o nazwie Elseve Full Resist Stop Łamliwości , która zawiera te same cenne składniki wzbogacone o dodatkowe właściwości pielęgnacyjne.

Czytaj dalej...