Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów - Skuteczne strategie i porady

Jak leczyć wypadanie włosów?

Aby leczenie wypadania włosów było skuteczne, należy znaleźć jego przyczynę. W większości przypadków jej wyeliminowanie sprawia, że włosy z czasem przestają wypadać i odrastają. Są jednak sytuacje, w których nie sposób zapo zapobiec utracie włosów, jak w przebiegu chorób zakaźnych, czy nowotworowych.

Zwykle zależy nam, by przyspieszyć proces regeneracji włosów. Można to osiągnąć sięgając po odpowiednie szampony i odżywki (jak np. seria dermokosmetyków DELPOS) przeznaczone do pielęgnacji włosów osłabionych i skłonnych do wypadania. Jeżeli wyniki badań pokazały, że cierpimy na niedobory pewnych witamin i minerałów, warto skonsultować się z dietetykiem, który ułoży nam dietę zawierającą wszystkie niezbędne składniki. Trzeba pamiętać, że taka terapia wymaga czasu, a poprawa może nastąpić dopiero po kilku tygodniach.

W uzasadnionych przypadkach dermatolog może wprowadzić terapię farmakologiczną. Zwykle są to środki do stosowania miejscowego na bazie minoksydylu, który stymuluje mieszki włosowe lub preparaty steroidowe. Jeżeli przyczyna utraty włosów u mężczyzny jest łysienie androgenowe, wprowadza się leczenia finasterydem, który hamuje proces wypadania włosów. U kobiet łysienie leczy się lekami antyandrogenowymi.

Zdarzają się przypadki, gdy mimo stosowania terapii lekami i wprowadzenia zmian w diecie i pielęgnacji, włosy nie chcą odrosnąć. W ten sposób na skórze głowy tworza się przerzedzone, nieestetyczne placki. Wówczas pacjent może zdecydować się na zabieg zagęszczania włosów lub przeszczep.

Suplementy na wypadanie włosów

Obecnie na rynku dostępne są liczne preparaty pozwalające na skuteczną walkę z problemem wypadania włosów. Jedną z najważniejszych kwestii w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów jest uzupełnianie diety w odpowiednie składniki odżywcze, w czym mogą pomóc suplementy.

W ostatnich latach duża popularnością cieszą się tabletki z biotyną. Biotyna, czyli inaczej witamina H lub witamina B7, bierze udział w tworzeniu keratyny będącej głównym białkiem budującym włosy. Wiele osób już po kilku tygodniach kuracji biotyną zauważa pierwsze jej efekty, takie jak np. większa gęstość włosów i mocniejsze paznokcie. Celem uzyskania maksymalnych wyników działania witaminy H warto wspomóc kurację np. poprzez stosowanie szamponu czy odżywki na bazie biotyny.

Ważną dla kondycji włosów grupą witamin jest grupa B. Te witaminy mają istotny wpływ na grubość i pigmentację włosa, ograniczając przy tym ich wypadanie. Przykładowo witamina B3 usprawnia krążenie krwi w cebulce włosa, a witamina B5 wzmacnia strukturę włosów.

Chcąc ograniczyć wypadanie włosów, warto zaopatrzyć się w witaminę A, która polepsza metabolizm ich cebulek oraz metabolizm komórek rogowych skóry głowy. Istotną rolę w utrzymaniu zdrowych włosów odgrywa kolagen, do którego produkcji niezbędna jest witamina C.

W wielu przypadkach, szczególnie u kobiet, wypadanie włosów spowodowane jest niskim poziomem żelaza w organizmie. Żelazo jest pierwiastkiem umożliwiającym rozprowadzanie tlenu do komórek, w tym komórek na skórze głowy. Suplementacja żelaza może mieć zatem widoczny wpływ na kondycję włosów, wyraźnie zmniejszając ich wypadanie.

Dobrym i naturalnym rozwiązaniem w walce z wypadającymi włosami są również kuracje ziołowe. W pielęgnacji włosów szczególnie cenionym ziołem jest skrzyp polny posiadający sporą ilość krzemu, który skutecznie przeciwdziała ich wypadaniu. Innym ziołem pozytywnie wpływającym na kondycję włosów jest pokrzywa, która bogata jest w wapń, magnez i siarkę. Skrzyp polny i pokrzywę spożywa się pod postacią naparów ziołowych, robionych zazwyczaj z ususzonych liści rośliny, które parzy się od 10 do 15 minut.

Możliwe skutki uboczne

Bardzo często wśród osób stosujących lek występują nudności, nieco rzadziej bezsenność lub nadmierna senność, ziewanie, lęk, niepokój, katar, zatkany nos, zmiany apetytu, drżenia, zaparcia lub biegunki, wymioty, suchość w ustach, bóle stawów i bóle mięśniowe, różnego rodzaju zaburzenia seksualne, zwiększenie masy ciała, zmęczenie, gorączka. Jeszcze rzadziej pojawiają się: wysypka, pokrzywka, swędzenie skóry, pobudzenie, zdenerwowanie, zgrzytanie zębami, napady paniki, omdlenia, zaburzenia widzenia, dzwonienie w uszach, krwawienia z pochwy, zmniejszenie masy ciała, wypadanie włosów, obrzęki, tachykardia, utrata wagi. Sporadycznie występuje bradykardia, problemy z własną osobowością czy też napady agresji.
Należy wspomnieć, że Mozarin może zaburzać naszą psychomotorykę, dlatego nie powinny stosować go osoby prowadzące samochód i obsługujące inne pojazdy mechaniczne.
W ciągu dwóch pierwszych tygodni kuracji u niektórych osób może wystąpić nasilenie stanów lękowych, dlatego lekarz powinien zalecić na początek małą dawkę leku.

Poinformuj swojego lekarza jeżeli masz nadwrażliwość na escytalopram bądź inne substancje pomocnicze, stosujesz różnego rodzaju leki przeciwzakrzepowe, cierpisz na manie, cukrzycę, choroby serca, skazę krwotoczną, także kiedy masz problemy z nerkami lub wątrobą. Kluczowa może być również informacja, że przyjmujesz inne leki przeciwdepresyjne lub działające w jakikolwiek sposób na ośrodkowy układ nerwowy, a także w razie przyjmowania preparatów takich jak: flekainid , metoprolol, omeprazol, cymetydyna, flekainid, propafenon. Mozarinu nie należy stosować będąc w ciąży bądź podczas laktacji, ponieważ może on mieć negatywny wpływ na dziecko w łonie matki lub noworodka.

Mozarin unrated LekOpinie.pl 2013-10-25 20:39:28 Mozarin jest silnym lekiem przeciwdepresyjnym, działającym poprzez hamowanie wychwytywania zwrotnego serotoniny. Substancją czynną w nim jest escitalopram, należący do grupy SSRI – leków o intensywnym działaniu, dlatego preparat ten zalecany jest w przypadku gdy leczenie słabszymi terapeutykami nie przynosi efektów, szczególnie ze względu na dużą ilość możliwych skutków ubocznych. Mozarin dostępny jest na polskim rynku wyłącznie na receptę.

Co robić, gdy włosy wypadają? Poznaj przyczyny i skuteczne metody zapobiegania

Wypadanie włosów to problem, którego przyczyny mogą leżeć w niezdrowej diecie, nieodpowiedniej pielęgnacji lub w różnych dolegliwościach. Sprawdź, co możesz zrobić, by zachować zdrowe i długie włosy.

Wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym. Kiedy jednak możemy mówić o prawdziwym problemie? Za nadmierne uważa się wypadanie więcej niż 100 włosów dziennie. Naszą czujność powinno wzbudzić nagłe powiększenie się ilości włosów pozostających na szczotce, poduszce lub pod prysznicem. Najczęstszymi przyczynami problemu są dieta uboga w witaminy oraz źle dobrana pielęgnacja. W tych przypadkach do poprawy kondycji włosów wystarcza zwykle suplementacja, zmiana nawyków i odpowiednie kosmetyki. Czasem jednak zdarza się, że za wypadaniem włosów stoją choroby, przyjmowane leki lub przebyte urazy. Konieczne wówczas mogą być badania hormonalne, zażywanie odpowiednich leków, a nawet przeszczep włosów.

Zobacz film: Maseczka na wypadające włosy. Źródło: Klinika urody
  • częste farbowanie (zwłaszcza rozjaśnianie) włosów,
  • trwałą ondulację,
  • stylizację na gorąco – częste używanie suszarki, prostownicy lub lokówki,
  • tapirowanie, używanie gumek i spinek do włosów (zwłaszcza z metalowymi elementami),
  • ciasne upięcia włosów, takie jak koński ogon, warkoczyki, koki.

Aby ograniczyć wypadanie, warto ograniczyć powyższe czynności. Dodatkowym wsparciem dla fryzury będą odpowiednie kosmetyki.

Kreatyna, poziom DHT i wypadanie włosów

Niektóre badania naukowe sugerują, że suplementy kreatyny wpływają na wzrost poziomu DHT. DHT jest hormonem płciowym pochodzącym z testosteronu. Jest silnym androgenem i może powodować kurczenie się mieszków włosowych.

W 2009 roku przeprowadzono badanie trwające trzy tygodnie na graczach rugby w wieku szkolnym. Obliczono ich stosunek DHT do testosteronu.

U zawodników suplementujących kreatynę poziom DHT wzrósł o 56% już po tygodniu. Po upływie 14 dni ich poziom DHT pozostał na poziomie 40% powyżej wartości wyjściowej. Badanie sugeruje, że kreatyna zwiększa aktywność enzymu 5-alfa reduktazy. Jest on odpowiedzialny za konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT).

DHT wiąże się z określonymi receptorami w mieszkach włosowych. Jest to związane z wypadaniem włosów, ponieważ skraca cykl wzrostu włosów, prowadząc do ich wypadania i łysienia. Podwyższony poziom DHT może prowadzić do łysienia typu męskiego.

Jednak badanie to sugeruje jedynie możliwy związek. Nie przeprowadzono jeszcze żadnych innych badań z podobnymi wynikami.

Niedożywienie Brak odpowiednich witamin i minerałów, które wpływają na strukturę włosów osłabia je Niedotlenienie Brak dostatecznej ilości tlenu skraca okres żywotności włosów Wypadanie Niedożywienie i niedotlenienie skutkuje wypadaniem włosów.

Czytaj dalej...

Jeżeli chcesz mieć piękne i mocne włosy, koniecznie ogranicz picie kawy, zastąp biały cukier naturalnym słodzikiem może być stewia , jedz jak najwięcej warzyw i owoców, zastąp białe pieczywo tym pełnoziarnistym, jedz dużo ryb dostarczają kwasów omega-3.

Czytaj dalej...

W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione dotyczy równomiernie całej skóry głowy jak i plackowate włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy.

Czytaj dalej...

Ważnym aspektem w zakresie wsparcia przechodzenia przez utratę tego atrybutu urody jest przede wszystkim przygotowanie osoby chorującej na możliwą utratę, ale również pokazanie możliwości, opcji, jakie posiada w swojej sytuacji włosowej.

Czytaj dalej...