Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów - Skuteczne strategie i porady

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, ponieważ każdy z nas codziennie traci ok. 100 włosów. Problem pojawia się wówczas, gdy zaczynamy dostrzegać, że włosów zaczyna wypadać coraz więcej, czego następstwem jest ich malejąca ilość na głowie. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest bardzo wiele, stąd często trudno ustalić dokładny powód ich utraty. Wypadające włosy mogą być skutkiem działań zarówno czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu

Znaczący wpływ na kondycję włosów ma gospodarka hormonalna organizmu. Do zaburzeń hormonalnych, którym często towarzyszy wypadanie włosów, należą przede wszystkim:

  • niedoczynność oraz nadczynność tarczycy,
  • niższy poziom estrogenu po klimakterium,
  • zbyt wysoki poziom androgenów.

Nieodpowiednia pielęgnacja włosów

Poprzez nieodpowiednią pielęgnację włosów należy rozumieć stosowanie niewłaściwych kosmetyków oraz czesanie włosów w sposób, który je uszkadza. Niektóre szampony i odżywki posiadają w składzie substancje mogące wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne. Ważne jest, aby dobierać kosmetyki adekwatne do potrzeb skóry głowy, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Czasami przyczyną wypadających włosów jest zbyt częste używanie farb i kosmetyków stylizujących, więc zaleca się zachowanie umiaru w ich stosowaniu. Wiele kobiet chętnie czesze włosy w ciasny kucyk lub kok, co jest niewątpliwie wygodne, ale i niekorzystnie wpływające na mieszki włosowe. Naciągnięta skóra i nadwyrężone mieszki są krótką drogą do wypadania włosów, szczególnie tych przy linii czoła. Innym powodem wypadających włosów bywa używanie spinek wykonanych z plastiku i metalu, które przyczyniają się do wyrywania włosów.

Stosowanie diety ubogiej w mikro- i makroelementy

Jeśli nasze włosy wypadają, przyczyną może być niedożywienie będące wynikiem prowadzenia nieodpowiedniej diety. W celu poprawy kondycji włosów zaleca się spożywanie posiłków bogatych w białko, krzem, miedź, żelazo i witaminy. Produktami mający zbawienny wpływ na włosy są m.in. chude mięso, wędliny, jajka, ser biały, kefir, jogurt, fasola, brokuł i szpinak. Celem zapewnienia sobie gęstych i zdrowych włosów należy zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności posiadającej liczne konserwanty i barwniki.

Jakie są skutki uboczne stosowania kreatyny i czy powoduje ona wypadanie włosów?

Większość osób zgłasza pozytywne doświadczenia związane ze spożywaniem kreatyny. Istnieją jednak pewne potencjalne skutki uboczne:

  • Ból mięśni
  • Zawroty głowy
  • Wymioty
  • Przyrost masy ciała
  • Problemy żołądkowo-jelitowe
  • Bóle głowy
  • Nudności

Jak widać, wypadanie włosów nie jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych stosowania kreatyny. Nie oznacza to jednak, że kreatyna nie może powodować wypadania włosów.

Można zastosować się do kilku ogólnych wskazówek, aby uniknąć skutków ubocznych kreatyny:

  • Zacznij od niższej dawki. Powinieneś zobaczyć, jak twoje ciało dostosowuje się do suplementu diety przed przyjęciem większej ilości.
  • Kreatyna zwiększa zapotrzebowanie na wodę. Pomocne będzie więc stałe nawadnianie organizmu przez cały dzień.
  • Jeśli masz inne problemy zdrowotne, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Kreatyna może nie być korzystna w przypadku określonych schorzeń.

Umów wizytę u dermatologa

Problem wypadania włosów warto w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem rodzinnym. Razem z pacjentem przeanalizuje jego stan zdrowia i przebyte choroby, obecnie stosowaną dietę i przyjmowane leki. Zleci również podstawowe badania diagnostyczne, aby móc ocenić, co może być przyczyną utraty włosów. Przyczyn jest naprawdę wiele, dlatego warto rozpocząć wstępną diagnostykę, by lekarz mógł nas skierować do odpowiedniego specjalisty.

Jeżeli problem wynika z zaburzeń układu hormonalnego, należy zgłosić się do endokrynologa. Gdy lekarz stwierdzi, że przyczyną może być choroba skóry, wówczas skieruje nas do dermatologa. Może on wykonać dodatkowe badania, takie jak: trichogram, trichoskopia, czy pobrać wycinek ze skóry głowy.

Do lekarza specjalisty możemy się zapisać ze pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl. Pacjenci mają do wyboru tysiące specjalistów z całej Polski, którzy oferują wizyty na NFZ i prywatne.

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Jeżeli chcesz mieć piękne i mocne włosy, koniecznie ogranicz picie kawy, zastąp biały cukier naturalnym słodzikiem może być stewia , jedz jak najwięcej warzyw i owoców, zastąp białe pieczywo tym pełnoziarnistym, jedz dużo ryb dostarczają kwasów omega-3.

Czytaj dalej...

Niewłaściwa pielęgnacja włosów do nadmiernego wypadania włosów oraz łysienia może doprowadzić stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji, częste farbowanie włosów, suszenie włosów gorącym powietrzem suszarki i częste używanie prostownicy.

Czytaj dalej...

Chemioterapia podawana dożylnie wiąże się z częstymi wkłuciami, dlatego zwłaszcza jeśli zwykłe pobieranie krwi jest u Ciebie problematyczne, koniecznie dwiedz się o możliwość założenia portu naczyniowego , dzięki któremu w wygodniejszy sposób aplikowane będą leki w formie kroplówki.

Czytaj dalej...