Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów - Skuteczne strategie i porady

Jakie są skutki uboczne stosowania kreatyny i czy powoduje ona wypadanie włosów?

Większość osób zgłasza pozytywne doświadczenia związane ze spożywaniem kreatyny. Istnieją jednak pewne potencjalne skutki uboczne:

  • Ból mięśni
  • Zawroty głowy
  • Wymioty
  • Przyrost masy ciała
  • Problemy żołądkowo-jelitowe
  • Bóle głowy
  • Nudności

Jak widać, wypadanie włosów nie jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych stosowania kreatyny. Nie oznacza to jednak, że kreatyna nie może powodować wypadania włosów.

Można zastosować się do kilku ogólnych wskazówek, aby uniknąć skutków ubocznych kreatyny:

  • Zacznij od niższej dawki. Powinieneś zobaczyć, jak twoje ciało dostosowuje się do suplementu diety przed przyjęciem większej ilości.
  • Kreatyna zwiększa zapotrzebowanie na wodę. Pomocne będzie więc stałe nawadnianie organizmu przez cały dzień.
  • Jeśli masz inne problemy zdrowotne, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Kreatyna może nie być korzystna w przypadku określonych schorzeń.

Suplementy na wypadanie włosów

Obecnie na rynku dostępne są liczne preparaty pozwalające na skuteczną walkę z problemem wypadania włosów. Jedną z najważniejszych kwestii w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów jest uzupełnianie diety w odpowiednie składniki odżywcze, w czym mogą pomóc suplementy.

W ostatnich latach duża popularnością cieszą się tabletki z biotyną. Biotyna, czyli inaczej witamina H lub witamina B7, bierze udział w tworzeniu keratyny będącej głównym białkiem budującym włosy. Wiele osób już po kilku tygodniach kuracji biotyną zauważa pierwsze jej efekty, takie jak np. większa gęstość włosów i mocniejsze paznokcie. Celem uzyskania maksymalnych wyników działania witaminy H warto wspomóc kurację np. poprzez stosowanie szamponu czy odżywki na bazie biotyny.

Ważną dla kondycji włosów grupą witamin jest grupa B. Te witaminy mają istotny wpływ na grubość i pigmentację włosa, ograniczając przy tym ich wypadanie. Przykładowo witamina B3 usprawnia krążenie krwi w cebulce włosa, a witamina B5 wzmacnia strukturę włosów.

Chcąc ograniczyć wypadanie włosów, warto zaopatrzyć się w witaminę A, która polepsza metabolizm ich cebulek oraz metabolizm komórek rogowych skóry głowy. Istotną rolę w utrzymaniu zdrowych włosów odgrywa kolagen, do którego produkcji niezbędna jest witamina C.

W wielu przypadkach, szczególnie u kobiet, wypadanie włosów spowodowane jest niskim poziomem żelaza w organizmie. Żelazo jest pierwiastkiem umożliwiającym rozprowadzanie tlenu do komórek, w tym komórek na skórze głowy. Suplementacja żelaza może mieć zatem widoczny wpływ na kondycję włosów, wyraźnie zmniejszając ich wypadanie.

Dobrym i naturalnym rozwiązaniem w walce z wypadającymi włosami są również kuracje ziołowe. W pielęgnacji włosów szczególnie cenionym ziołem jest skrzyp polny posiadający sporą ilość krzemu, który skutecznie przeciwdziała ich wypadaniu. Innym ziołem pozytywnie wpływającym na kondycję włosów jest pokrzywa, która bogata jest w wapń, magnez i siarkę. Skrzyp polny i pokrzywę spożywa się pod postacią naparów ziołowych, robionych zazwyczaj z ususzonych liści rośliny, które parzy się od 10 do 15 minut.

Co robić, gdy włosy wypadają? Poznaj przyczyny i skuteczne metody zapobiegania

Wypadanie włosów to problem, którego przyczyny mogą leżeć w niezdrowej diecie, nieodpowiedniej pielęgnacji lub w różnych dolegliwościach. Sprawdź, co możesz zrobić, by zachować zdrowe i długie włosy.

Wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym. Kiedy jednak możemy mówić o prawdziwym problemie? Za nadmierne uważa się wypadanie więcej niż 100 włosów dziennie. Naszą czujność powinno wzbudzić nagłe powiększenie się ilości włosów pozostających na szczotce, poduszce lub pod prysznicem. Najczęstszymi przyczynami problemu są dieta uboga w witaminy oraz źle dobrana pielęgnacja. W tych przypadkach do poprawy kondycji włosów wystarcza zwykle suplementacja, zmiana nawyków i odpowiednie kosmetyki. Czasem jednak zdarza się, że za wypadaniem włosów stoją choroby, przyjmowane leki lub przebyte urazy. Konieczne wówczas mogą być badania hormonalne, zażywanie odpowiednich leków, a nawet przeszczep włosów.

Zobacz film: Maseczka na wypadające włosy. Źródło: Klinika urody
  • częste farbowanie (zwłaszcza rozjaśnianie) włosów,
  • trwałą ondulację,
  • stylizację na gorąco – częste używanie suszarki, prostownicy lub lokówki,
  • tapirowanie, używanie gumek i spinek do włosów (zwłaszcza z metalowymi elementami),
  • ciasne upięcia włosów, takie jak koński ogon, warkoczyki, koki.

Aby ograniczyć wypadanie, warto ograniczyć powyższe czynności. Dodatkowym wsparciem dla fryzury będą odpowiednie kosmetyki.

Czy kreatyna może powodować wypadanie włosów?

Nie ma wystarczających dowodów naukowych sugerujących, że kreatyna powoduje znaczną utratę włosów. Powyższe badanie dowodzi, że kreatyna może jedynie prowadzić do wypadania włosów. Badanie to ma jednak kilka ograniczeń:

  • Mała próba 20 uczestników
  • Stosunek DHT do testosteronu mieścił się w normalnych granicach klinicznych
  • Wolny testosteron nie był mierzony
  • Uczestnicy nie mieli wzrostu całkowitego testosteronu

Od czasu publikacji tego badania wiele innych naukowców próbowało powtórzyć te wyniki. Jednak dwanaście innych badań nie wykazało istotnego związku między kreatyną a DHT. Tylko dwa badania wykazały niewielki wzrost, ale nawet te wzrosty mieściły się w normalnych granicach. Literatura naukowa na ten temat nie potwierdza związku między suplementacją kreatyny a wypadaniem włosów.

Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT , prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby.

Czytaj dalej...

Chemioterapia podawana dożylnie wiąże się z częstymi wkłuciami, dlatego zwłaszcza jeśli zwykłe pobieranie krwi jest u Ciebie problematyczne, koniecznie dwiedz się o możliwość założenia portu naczyniowego , dzięki któremu w wygodniejszy sposób aplikowane będą leki w formie kroplówki.

Czytaj dalej...

Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT , prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby.

Czytaj dalej...

Jeżeli chcesz mieć piękne i mocne włosy, koniecznie ogranicz picie kawy, zastąp biały cukier naturalnym słodzikiem może być stewia , jedz jak najwięcej warzyw i owoców, zastąp białe pieczywo tym pełnoziarnistym, jedz dużo ryb dostarczają kwasów omega-3.

Czytaj dalej...