Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów - Skuteczne strategie i porady

Suplementy na wypadanie włosów

Obecnie na rynku dostępne są liczne preparaty pozwalające na skuteczną walkę z problemem wypadania włosów. Jedną z najważniejszych kwestii w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów jest uzupełnianie diety w odpowiednie składniki odżywcze, w czym mogą pomóc suplementy.

W ostatnich latach duża popularnością cieszą się tabletki z biotyną. Biotyna, czyli inaczej witamina H lub witamina B7, bierze udział w tworzeniu keratyny będącej głównym białkiem budującym włosy. Wiele osób już po kilku tygodniach kuracji biotyną zauważa pierwsze jej efekty, takie jak np. większa gęstość włosów i mocniejsze paznokcie. Celem uzyskania maksymalnych wyników działania witaminy H warto wspomóc kurację np. poprzez stosowanie szamponu czy odżywki na bazie biotyny.

Ważną dla kondycji włosów grupą witamin jest grupa B. Te witaminy mają istotny wpływ na grubość i pigmentację włosa, ograniczając przy tym ich wypadanie. Przykładowo witamina B3 usprawnia krążenie krwi w cebulce włosa, a witamina B5 wzmacnia strukturę włosów.

Chcąc ograniczyć wypadanie włosów, warto zaopatrzyć się w witaminę A, która polepsza metabolizm ich cebulek oraz metabolizm komórek rogowych skóry głowy. Istotną rolę w utrzymaniu zdrowych włosów odgrywa kolagen, do którego produkcji niezbędna jest witamina C.

W wielu przypadkach, szczególnie u kobiet, wypadanie włosów spowodowane jest niskim poziomem żelaza w organizmie. Żelazo jest pierwiastkiem umożliwiającym rozprowadzanie tlenu do komórek, w tym komórek na skórze głowy. Suplementacja żelaza może mieć zatem widoczny wpływ na kondycję włosów, wyraźnie zmniejszając ich wypadanie.

Dobrym i naturalnym rozwiązaniem w walce z wypadającymi włosami są również kuracje ziołowe. W pielęgnacji włosów szczególnie cenionym ziołem jest skrzyp polny posiadający sporą ilość krzemu, który skutecznie przeciwdziała ich wypadaniu. Innym ziołem pozytywnie wpływającym na kondycję włosów jest pokrzywa, która bogata jest w wapń, magnez i siarkę. Skrzyp polny i pokrzywę spożywa się pod postacią naparów ziołowych, robionych zazwyczaj z ususzonych liści rośliny, które parzy się od 10 do 15 minut.

Jak leczyć wypadanie włosów?

Aby leczenie wypadania włosów było skuteczne, należy znaleźć jego przyczynę. W większości przypadków jej wyeliminowanie sprawia, że włosy z czasem przestają wypadać i odrastają. Są jednak sytuacje, w których nie sposób zapo zapobiec utracie włosów, jak w przebiegu chorób zakaźnych, czy nowotworowych.

Zwykle zależy nam, by przyspieszyć proces regeneracji włosów. Można to osiągnąć sięgając po odpowiednie szampony i odżywki (jak np. seria dermokosmetyków DELPOS) przeznaczone do pielęgnacji włosów osłabionych i skłonnych do wypadania. Jeżeli wyniki badań pokazały, że cierpimy na niedobory pewnych witamin i minerałów, warto skonsultować się z dietetykiem, który ułoży nam dietę zawierającą wszystkie niezbędne składniki. Trzeba pamiętać, że taka terapia wymaga czasu, a poprawa może nastąpić dopiero po kilku tygodniach.

W uzasadnionych przypadkach dermatolog może wprowadzić terapię farmakologiczną. Zwykle są to środki do stosowania miejscowego na bazie minoksydylu, który stymuluje mieszki włosowe lub preparaty steroidowe. Jeżeli przyczyna utraty włosów u mężczyzny jest łysienie androgenowe, wprowadza się leczenia finasterydem, który hamuje proces wypadania włosów. U kobiet łysienie leczy się lekami antyandrogenowymi.

Zdarzają się przypadki, gdy mimo stosowania terapii lekami i wprowadzenia zmian w diecie i pielęgnacji, włosy nie chcą odrosnąć. W ten sposób na skórze głowy tworza się przerzedzone, nieestetyczne placki. Wówczas pacjent może zdecydować się na zabieg zagęszczania włosów lub przeszczep.

Wypadanie włosów – przyczyny hormonalne

Przyczyną nadmiernej utraty włosów mogą być wahania poziomu hormonów w organizmie. Do najczęstszych przyczyn hormonalnego wypadania włosów zalicza się:

  • łysienie androgenowe – dotyka kobiety i mężczyzn. Za utratę włosów odpowiada zbyt wysokie stężenie męskich hormonów płciowych w organizmie.
  • Ciążę – wzmożone wypadanie włosów obserwuje co piąta kobieta, która urodziła dziecko. Przyczyną jest nagły spadek estrogenów, który następuje w momencie porodu.
  • Menopauzę – w okresie klimakterium zmniejsza się poziom kobiecych hormonów w organizmie.
  • Zaburzenia w pracy tarczycy – wypadanie włosów mogą zauważać zwłaszcza osoby chorujące na niedoczynność tarczycy.

Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Czytaj dalej...

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Czytaj dalej...

W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione dotyczy równomiernie całej skóry głowy jak i plackowate włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy.

Czytaj dalej...

Ważnym aspektem w zakresie wsparcia przechodzenia przez utratę tego atrybutu urody jest przede wszystkim przygotowanie osoby chorującej na możliwą utratę, ale również pokazanie możliwości, opcji, jakie posiada w swojej sytuacji włosowej.

Czytaj dalej...