Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów - Skuteczne strategie i porady

Jak działa kreatyna?

Kreatyna jest azotowym kwasem organicznym powstającym naturalnie z aminokwasów w nerkach, trzustce i wątrobie. Jest on głównie przechowywany w mięśniach i ułatwia szybką produkcję energii. Kreatyna zwiększa magazynowanie fosfokreatyny.

Dodatkowa fosfokreatyna może wytwarzać ATP podczas treningów o wysokiej intensywności. Produkcja ATP pomaga naszym mięśniom pracować ciężej i poprawiać wyniki sportowe.

Kreatyna ma również właściwości buforujące. Buforuje jony wodorowe i zmniejsza kwasowość mięśni. Substancja ta może przyciągać wodę do komórek mięśniowych. Zwiększa to objętość komórek i wspomaga wzrost mięśni.

W niektórych przypadkach kreatyna może być skuteczna w walce z zaburzeniami mięśni. Może również zwiększać wytrzymałość oraz siłę u pacjentów kardiologicznych. Istnieją dowody sugerujące, że może też pomóc złagodzić objawy neurologiczne.

Dieta i tabletki na włosy

Prawidłowo zbilansowana dieta, zawierająca duże ilości owoców i warzyw powinna powstrzymać problem wypadających włosów. Do codziennego jadłospisu poleca się włączenie następujących produktów:

  • jarmuż – bogaty w żelazo, witaminy A, C, K,
  • marchewka i suszone morele – zawierają duże ilości witaminy A,
  • brokuły – zawiera m.in.: witaminy z grupy B, witaminę C, wapń, fosfor i żelazo,
  • cytrusy i papryka – stanowią źródło witaminy C,
  • nierafinowane oleje roślinne – są bogate w witaminę E,
  • tłuste ryby morskie – zwierają kwasy omega-3 i żelazo,
  • orzechy i pełne ziarna – stanowią dobre źródło cynku i miedzi.

Aby uzupełnić niedobory, możemy sięgnąć również po gotowe suplementy diety. Tabletki na porost włosów zawierają zwykle zestaw witamin, biotynę, drożdże lub skrzyp polny.

Czy dieta może się przyczynić do problemów z włosami? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak zła dieta przekłada się wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, ponieważ każdy z nas codziennie traci ok. 100 włosów. Problem pojawia się wówczas, gdy zaczynamy dostrzegać, że włosów zaczyna wypadać coraz więcej, czego następstwem jest ich malejąca ilość na głowie. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest bardzo wiele, stąd często trudno ustalić dokładny powód ich utraty. Wypadające włosy mogą być skutkiem działań zarówno czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu

Znaczący wpływ na kondycję włosów ma gospodarka hormonalna organizmu. Do zaburzeń hormonalnych, którym często towarzyszy wypadanie włosów, należą przede wszystkim:

  • niedoczynność oraz nadczynność tarczycy,
  • niższy poziom estrogenu po klimakterium,
  • zbyt wysoki poziom androgenów.

Nieodpowiednia pielęgnacja włosów

Poprzez nieodpowiednią pielęgnację włosów należy rozumieć stosowanie niewłaściwych kosmetyków oraz czesanie włosów w sposób, który je uszkadza. Niektóre szampony i odżywki posiadają w składzie substancje mogące wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne. Ważne jest, aby dobierać kosmetyki adekwatne do potrzeb skóry głowy, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Czasami przyczyną wypadających włosów jest zbyt częste używanie farb i kosmetyków stylizujących, więc zaleca się zachowanie umiaru w ich stosowaniu. Wiele kobiet chętnie czesze włosy w ciasny kucyk lub kok, co jest niewątpliwie wygodne, ale i niekorzystnie wpływające na mieszki włosowe. Naciągnięta skóra i nadwyrężone mieszki są krótką drogą do wypadania włosów, szczególnie tych przy linii czoła. Innym powodem wypadających włosów bywa używanie spinek wykonanych z plastiku i metalu, które przyczyniają się do wyrywania włosów.

Stosowanie diety ubogiej w mikro- i makroelementy

Jeśli nasze włosy wypadają, przyczyną może być niedożywienie będące wynikiem prowadzenia nieodpowiedniej diety. W celu poprawy kondycji włosów zaleca się spożywanie posiłków bogatych w białko, krzem, miedź, żelazo i witaminy. Produktami mający zbawienny wpływ na włosy są m.in. chude mięso, wędliny, jajka, ser biały, kefir, jogurt, fasola, brokuł i szpinak. Celem zapewnienia sobie gęstych i zdrowych włosów należy zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności posiadającej liczne konserwanty i barwniki.

Wszelkie znaczne spadki poziomu progesteronu oraz poziomu estrogenów czy znaczny wzrost poziomu prolaktyny również potęguje przerzedzenie włosów u kobiet, a do tego typu skoków poziomu hormonów dochodzi szczególnie w okresie poporodowym i w okresie karmienia piersią.

Czytaj dalej...

Chemioterapia podawana dożylnie wiąże się z częstymi wkłuciami, dlatego zwłaszcza jeśli zwykłe pobieranie krwi jest u Ciebie problematyczne, koniecznie dwiedz się o możliwość założenia portu naczyniowego , dzięki któremu w wygodniejszy sposób aplikowane będą leki w formie kroplówki.

Czytaj dalej...

Jeśli więc pojawiają się takie problemy, jak osłabienie, chroniczne zmęczenie, blada skóra, nieregularne bicie serca, szumy w uszach, bóle głowy czy nadwrażliwość na zimno, warto zgłosić się do lekarza.

Czytaj dalej...

Na Twoim talerzu powinny więc zacząć gościć takie produkty, jak podroby, a zwłaszcza wątróbka, czerwone mięso, jajka, nabiał, brokuły, fasola szparagowa, kasza jaglana, jęczmienna i gryczana niepalona, owoce sezonowe oraz orzechy.

Czytaj dalej...