Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów - Skuteczne strategie i porady
Dieta i tabletki na włosy
Prawidłowo zbilansowana dieta, zawierająca duże ilości owoców i warzyw powinna powstrzymać problem wypadających włosów. Do codziennego jadłospisu poleca się włączenie następujących produktów:
- jarmuż – bogaty w żelazo, witaminy A, C, K,
- marchewka i suszone morele – zawierają duże ilości witaminy A,
- brokuły – zawiera m.in.: witaminy z grupy B, witaminę C, wapń, fosfor i żelazo,
- cytrusy i papryka – stanowią źródło witaminy C,
- nierafinowane oleje roślinne – są bogate w witaminę E,
- tłuste ryby morskie – zwierają kwasy omega-3 i żelazo,
- orzechy i pełne ziarna – stanowią dobre źródło cynku i miedzi.
Aby uzupełnić niedobory, możemy sięgnąć również po gotowe suplementy diety. Tabletki na porost włosów zawierają zwykle zestaw witamin, biotynę, drożdże lub skrzyp polny.
Czy dieta może się przyczynić do problemów z włosami? Dowiesz się tego z naszego filmu:
Zobacz film: Jak zła dieta przekłada się wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry TVN.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.
Polecane artykuły
Białe plamy na paznokciach — co mogą oznaczać?
Zapalenie mieszków włosowych — jak się objawia i jak leczyć tę przypadłość?
Trądzik — problem nastolatków i dorosłych. Jak skutecznie leczyć trądzik pospolity?
Grzybica skóry – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie
Jak powstaje łupież? Jak sobie z nim radzić?
Jak zapobiegać wypadaniu włosów spowodowanemu kreatyną?
IJeśli podejrzewasz, że cierpisz na wypadanie włosów spowodowane kreatyną, oto środki zapobiegawcze.
Przyjmowanie leków
Jeśli uważasz, że wypadanie włosów jest spowodowane skutkami ubocznymi kreatyny, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Efekty suplementacji kreatyną są liczne i nieznane. Nadal musimy dowiadywać się, w jaki sposób kreatyna wchodzi w interakcje z lekami dostępnymi bez recepty lub na receptę. Upewnij się, że nie przyjmujesz żadnego z poniższych leków:
- Leki moczopędne
- Sterydy
- Tagamet
- Probenecyd
Leki te mogą wchodzić w interakcje z kreatyną i powodować wypadanie włosów.
Leczenie miejscowe
Przyjmowanie minoksydylu 2-5% może stymulować wzrost nowych włosów. Pomaga on w przyspieszeniu regeneracji mieszków włosowych.
Mezoterapia
Dermarolling skóry głowy pomaga stymulować mieszki włosowe. Może zwiększyć wchłanianie serum i innych medykamentów. Można połączyć dermarolling z minoksydylem, aby uzyskać bardziej satysfakcjonujące wyniki.
Terapia światłem czerwonym
Terapia światłem czerwonym wykorzystuje światło lasera niskiego poziomu. Zwiększa przepływ krwi do skóry głowy i stymuluje produkcję mieszków włosowych.
Przeszczep włosów
Przeszczep włosów jest jedną z najpopularniejszych opcji leczenia opornej na leczenie utraty włosów. Klinika Cosmedica może pochwalić się 98% skutecznością przeszczepów włosów metodą FUE. Stosujemy najnowocześniejsze metody dostępne w przystępnych cenach dla każdego na całym świecie. Możesz skontaktować się z Cosmedica, aby omówić wszystkie rodzaje leczenia wypadania włosów.
Twoja prywatność jest dla nas ważna
Nasz serwis wykorzystuje mechanizmy między innymi takie jak cookies (ciasteczka), Web Storage i inne, które służą m.in. do zapewnienia optymalnej obsługi podczas wizyty w naszym serwisie. Powyższe mechanizmy mogą być wykorzystywane przez nas jak i przez naszych partnerów. Część z nich jest niezbędna do prawidłowego działania serwisu, w tym zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa, pozostałe (które możesz kontrolować) są wykorzystywane do:
- obsługi dodatkowych funkcjonalności usprawniających działanie naszego serwisu,
- analizy tego, w jaki sposób korzystasz z naszej strony,
- marketingu bezpośredniego i wyświetlania reklam, w tym reklam spersonalizowanych,
- udostępniania funkcji mediów społecznościowych.
Kliknij „Akceptuję i przechodzę do serwisu”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie przez nas i naszych partnerów Twoich danych w powyższych celach.
Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, możesz też wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych tylko w niektórych celach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub chcesz przeprowadzić konfigurację szczegółową, to możesz tego dokonać za pomocą „Ustawień zaawansowanych”.
Więcej informacji na temat wykorzystywania narzędzi zewnętrznych w naszym serwisie znajdziesz w Regulaminie Serwisu.

Czy wpadanie włosów powinno niepokoić?
To, jak wyglądają nasze włosy uzależnione jest od wielu czynników, takich jak odziedziczone geny, stan naszego zdrowia, styl życia oraz tego, w jaki sposób dbamy o swoją fryzurę. Warto mieć świadomość, że wypadanie włosów to zupełnie naturalne zjawisko. Zwykle w ciągu każdego dnia tracimy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu włosów. To niewiele, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że na naszej głowie znajduje się ich od 100 do nawet 150 tysięcy. Gdy jednak tracimy więcej niż sto włosów dziennie, a na szczotce pojawia się ich coraz więcej, powinniśmy poszukać przyczyny tej sytuacji.
Włosy mogą wypadać z różnych powodów. Bardzo często przyczyną jest ich zła pielęgnacja. Mogą im szkodzić niektóre kosmetyki, szczególnie te zawierające silne detergenty lub silikony, które mocno obciążają włosy. Nie bez winy jest także stylizowanie włosów, częste farbowanie, traktowanie ich prostownicą, upinanie ich w fryzury, które mocno napinają włosy, jak kok, czy koński ogon.
Na kondycję włosów wpływają również warunki pogodowe. Latem narażone są na mocne słońce i promieniowanie UV, często również na kąpiele w morzu czy basenie z chlorowaną wodą. Zimą smagane są przez zimy wiatr, deszcz i śnieg. Chowanie ich pod czapką chroni je wprawdzie przed wiatrem, jednak często się przez to elektryzują i szybciej przetłuszczają.
Są jednak czynniki, na które nie mamy wpływu, a które mają znaczący wpływ na kondycję włosów. Ich wypadanie może być wywołane:
- czynnikami psychogennymi, jak silny stres, nerwica,
- przebyciem choroby zakaźnej,
- niedożywieniem i związanym z nim niedoborami białka i aminokwasów,
- niedoborami niektórych minerałów np. żelaza, cynku,
- niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy,
- niektórymi lekami np. immunosupresyjnymi, przeciwtarczycowymi, przeciwzakrzepowymi,
- niektóre choroby skóry np. grzybica, łupież, łuszczyca,
- zatruciem np. rtęcią lub arsenem.