Nie ma wystarczających dowodów naukowych sugerujących, że kreatyna powoduje znaczną utratę włosów. Powyższe badanie dowodzi, że kreatyna może jedynie prowadzić do wypadania włosów. Badanie to ma jednak kilka ograniczeń:
Od czasu publikacji tego badania wiele innych naukowców próbowało powtórzyć te wyniki. Jednak dwanaście innych badań nie wykazało istotnego związku między kreatyną a DHT. Tylko dwa badania wykazały niewielki wzrost, ale nawet te wzrosty mieściły się w normalnych granicach. Literatura naukowa na ten temat nie potwierdza związku między suplementacją kreatyny a wypadaniem włosów.
Obecnie na rynku dostępne są liczne preparaty pozwalające na skuteczną walkę z problemem wypadania włosów. Jedną z najważniejszych kwestii w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów jest uzupełnianie diety w odpowiednie składniki odżywcze, w czym mogą pomóc suplementy.
W ostatnich latach duża popularnością cieszą się tabletki z biotyną. Biotyna, czyli inaczej witamina H lub witamina B7, bierze udział w tworzeniu keratyny będącej głównym białkiem budującym włosy. Wiele osób już po kilku tygodniach kuracji biotyną zauważa pierwsze jej efekty, takie jak np. większa gęstość włosów i mocniejsze paznokcie. Celem uzyskania maksymalnych wyników działania witaminy H warto wspomóc kurację np. poprzez stosowanie szamponu czy odżywki na bazie biotyny.
Ważną dla kondycji włosów grupą witamin jest grupa B. Te witaminy mają istotny wpływ na grubość i pigmentację włosa, ograniczając przy tym ich wypadanie. Przykładowo witamina B3 usprawnia krążenie krwi w cebulce włosa, a witamina B5 wzmacnia strukturę włosów.
Chcąc ograniczyć wypadanie włosów, warto zaopatrzyć się w witaminę A, która polepsza metabolizm ich cebulek oraz metabolizm komórek rogowych skóry głowy. Istotną rolę w utrzymaniu zdrowych włosów odgrywa kolagen, do którego produkcji niezbędna jest witamina C.
W wielu przypadkach, szczególnie u kobiet, wypadanie włosów spowodowane jest niskim poziomem żelaza w organizmie. Żelazo jest pierwiastkiem umożliwiającym rozprowadzanie tlenu do komórek, w tym komórek na skórze głowy. Suplementacja żelaza może mieć zatem widoczny wpływ na kondycję włosów, wyraźnie zmniejszając ich wypadanie.
Dobrym i naturalnym rozwiązaniem w walce z wypadającymi włosami są również kuracje ziołowe. W pielęgnacji włosów szczególnie cenionym ziołem jest skrzyp polny posiadający sporą ilość krzemu, który skutecznie przeciwdziała ich wypadaniu. Innym ziołem pozytywnie wpływającym na kondycję włosów jest pokrzywa, która bogata jest w wapń, magnez i siarkę. Skrzyp polny i pokrzywę spożywa się pod postacią naparów ziołowych, robionych zazwyczaj z ususzonych liści rośliny, które parzy się od 10 do 15 minut.
Problem wypadania włosów warto w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem rodzinnym. Razem z pacjentem przeanalizuje jego stan zdrowia i przebyte choroby, obecnie stosowaną dietę i przyjmowane leki. Zleci również podstawowe badania diagnostyczne, aby móc ocenić, co może być przyczyną utraty włosów. Przyczyn jest naprawdę wiele, dlatego warto rozpocząć wstępną diagnostykę, by lekarz mógł nas skierować do odpowiedniego specjalisty.
Jeżeli problem wynika z zaburzeń układu hormonalnego, należy zgłosić się do endokrynologa. Gdy lekarz stwierdzi, że przyczyną może być choroba skóry, wówczas skieruje nas do dermatologa. Może on wykonać dodatkowe badania, takie jak: trichogram, trichoskopia, czy pobrać wycinek ze skóry głowy.
Do lekarza specjalisty możemy się zapisać ze pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl. Pacjenci mają do wyboru tysiące specjalistów z całej Polski, którzy oferują wizyty na NFZ i prywatne.
Przyczyną nadmiernej utraty włosów mogą być wahania poziomu hormonów w organizmie. Do najczęstszych przyczyn hormonalnego wypadania włosów zalicza się:
Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.
Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.
Niewłaściwa pielęgnacja włosów do nadmiernego wypadania włosów oraz łysienia może doprowadzić stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji, częste farbowanie włosów, suszenie włosów gorącym powietrzem suszarki i częste używanie prostownicy.
Chemioterapia podawana dożylnie wiąże się z częstymi wkłuciami, dlatego zwłaszcza jeśli zwykłe pobieranie krwi jest u Ciebie problematyczne, koniecznie dwiedz się o możliwość założenia portu naczyniowego , dzięki któremu w wygodniejszy sposób aplikowane będą leki w formie kroplówki.