Jak zatrzymać wypadanie włosów - Skuteczne metody i porady

Zapobieganie wypadaniu włosów

Wypadanie włosów to bardzo powszechne zjawisko zarazem u mężczyzn jak i u kobiet. Przyczyny jak i przebieg jest różny w zalezności od wielu czynników.

Co zrobić gdy wypadają włosy?

Na to pytanie odpowiedź jest jedna, należy udać się do specjalisty od włosów jakim jest trycholog. Po wykonaniu badania trychologicznego oraz wywiadu przeprowadzonego przez trychologa należy zastosować się do zaleceń .

Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może często powodować większy problem! Powodów może być wiele. W przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków, silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.

W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów.

Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost włosów, które wypadły.

Prawidłowa diagnoza wypadania włosów

Ponieważ tak wiele czynników może być przyczyną problemu, trycholog podczas konsultacji zadaje szereg dokładnych pytań, by udzielić odpowiedź na pytanie jak powstrzymać wypadanie włosów. Specjalista musi dowiedzieć się czy problem pojawił się nagle, czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie, jaką stosuje dietę itd. Kobiety mogą być proszone o podanie informacji na temat miesiączki, ciąży czy menopauzy.

Trycholog uważnie bada skórę głowy i włosy używając do tego specjalnego trychoskopu – urządzenia powiększającego dany obszar ponad 200 razy. Często konieczne jest wyrwanie kilku z nich w celu zbadania cebulek. Niezbędne jest pytanie na temat owłosienia w innych obszarach ciała.

Jak powstrzymać wypadanie włosów przy Hashimoto?

Przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto najważniejsze jest leczenie farmakologiczne oraz tzw. dietoterapia.

Leczenie farmakologiczne

Przy zdiagnozowanej chorobie Hashimoto zalecane jest przyjmowanie leków zawierających lewotyroksynę, czyli syntetyczny substytut hormonów tarczycowych. Dawka soli sodowej lewoskrętnej tyroksyny powinna zostać dobrana indywidualnie przez lekarza na podstawie wykonanych badań laboratoryjnych.

Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia objawy związane z niedoczynnością tarczycy, w tym wypadanie włosów i pogorszenie ich ogólnej kondycji, powinny ustąpić. Dodatkowo farmakoterapia redukuje stany zapalne organizmu, które również odpowiadają za nadmierną utratę kosmyków.

Uwaga: W przypadkach łysienia zalecamy konsultację u specjalisty – trychologa.

Dietoterapia

Dietoterapia może złagodzić dolegliwości związane z Hashimoto, a także pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i odporność. Przede wszystkim warto postawić na zbilansowany jadłospis, który będzie zapobiegać niedoborom i stanom zapalnym.

Wielu dietetyków zaleca zastosowanie diety bezglutenowej, która może obniżać przeciwciała niszczące tkankę tarczycową. Warto zwrócić uwagę także na spożycie białka, które jest jednym z głównych budulców każdej komórki naszego ciała, w tym włosów – w postaci keratyny.

Niezbędnym elementem w diecie osób zmagających się niedoczynnością tarczycy powinno być żelazo, które pośrednio uczestniczy w syntezie hormonów tarczycy. Jego niedobór przyczynia się m.in. do zwiększonego wydzielania TSH, a także do niedotlenienia tkanek prowadzącego do osłabienia mieszków włosowych.

W prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy ważny jest również selen biorący udział w metabolizmie hormonów tarczycy. Niedobór selenu skutkuje obniżeniem stężenia hormonu T3 we krwi. Badania naukowe wskazują również, że przyczynia się także do wypadania włosów.

Dlaczego wypadają włosy?

Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.

Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.

Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.

Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.

Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:

Szczególnie białko zwierzęce zapewnia odpowiednią podaż aminokwasów siarkowych konkretnie L-cysteiny i L-metioniny , które biorą czynny udział w procesie syntezy keratyny zapewniającej zdrowy wzrost włosów;.

Czytaj dalej...

Jednak kiedy obserwujemy u dziecka włosy wypadające w dużej ilości włosy zostają nie tylko na szczotce, ale i na poduszce, czy w odpływie wanny lub prysznica w ilości, którą potocznie nazywa się garścią powinniśmy przyjrzeć się tym objawom.

Czytaj dalej...

Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT , prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby.

Czytaj dalej...

Ważnym aspektem w zakresie wsparcia przechodzenia przez utratę tego atrybutu urody jest przede wszystkim przygotowanie osoby chorującej na możliwą utratę, ale również pokazanie możliwości, opcji, jakie posiada w swojej sytuacji włosowej.

Czytaj dalej...