Jak zapobiegać wypadaniu włosów u nastolatków - Skuteczne metody i porady

Czym jest trichotillomania?

Powodem wypadania włosów u nastolatków może być np. trichotillomania, czyli tracenie włosów wskutek samoczynnego, stale powtarzającego się wyrywania. Dzieci i młodzież mogą wyrywać swoje włosy w sposób świadomy lub nie, wszystko zależy od przypadku.

Z czego to wynika? Z zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Może być to następstwem przeżytych traum lub/i występować jako forma samookaleczania. Na szczęście trichotillomania dotyka tylko około 1% młodych osób.

  • chroniczny stres,
  • ostra choroba, podczas której wystąpiła wysoka gorączka,
  • niedobory minerałów takich jak żelazo, miedź i cynk,
  • niedobory witamin D3 i B12.

Oprócz powyższych kwestii, nie bez znaczenia pozostają zaburzenia gospodarki hormonalnej, np. w okresie dojrzewania.

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

A w jaki sposób może przebiegać leczenie zapobiegające wypadaniu włosów? Wszystko zależy od stopnia zaawansowania problemu i stanu zdrowia pacjenta. Jednym z popularnych zabiegów stosowanych, aby odżywić mieszki włosowe i pobudzić mikrocyrkulację krwi i limfy, jest mezoterapia skóry głowy. To zabieg, który wykonuje się w serii i do którego lekarz wybiera specjalne koktajle witaminowe.

Oprócz tego stosowane są wcierki, których zadaniem jest po pierwsze stymulacja włosów, aby przyspieszyć fazę wzrostu (anagenu), a po drugie odżywienie mieszków włosowych, aby wzmocnić ich łodygi na całej długości. Jeśli podejmie się leczenie i skonsultuje problem z lekarzem odpowiednio wcześniej, można po kilku miesiącach zobaczyć spektakularne efekty w gęstości włosów i zapobiec ich trwałej utracie.

Nie ma jednego sposobu leczenia problemu wypadania włosów. Składniki kosmetyków powinny być dobrze przemyślane i dobrane do problemu na skórze głowy. Inne do skóry suchej i podrażnionej (panthenol, masło shea, proteiny, kwas hialuronowy, niektóre składniki roślinne), inne do łupieżu i włosów przetłuszczających się (siarczek selenu, pirytonian cynku, cyklopiroksolamina, ichtiol jasny, imidazole), a jeszcze inne do włosów wypadających np. aminexil, minoxidil, czynniki wzrostu, kofeina.

Codzienna pielęgnacja ma wpływ na kondycję skóry głowy i włosów. Wybierając delikatne formuły do mycia, zmniejsza się ryzyko pojawienia się stanu zapalnego na skórze. Warto szukać kosmetyków i preparatów z jak najmniejszą ilością konserwantów, barwników, zapachów. Niektóre z nich zawierają aktywne składniki poprawiające wzrost mieszka włosowego oraz jego ukrwienie, a także witaminy, składniki łagodzące i ulepszające kondycję łodyg

- dodaje dr n.med., Agnieszka Szewczyk.

Co jeszcze powoduje wzmożone wypadanie włosów u nastolatków?

  1. Źle zbilansowana dieta: nieprawidłowe odżywianie odbija się na stanie zdrowia oraz na kondycji skóry i włosów. Oczywiście dotyczy to nie tylko nastolatków, ale również osób dorosłych! Trzeba jednak przyznać, że słone i tłuste przekąski, a także słodkie gazowane napoje są wyjątkowo lubiane przez tą pierwszą grupę. Nie dość, że daleko im do wartościowych źródeł odżywczych, to są pełne składników wywołujących w organizmie stan podwyższonego stresu oksydacyjnego. Do tego dochodzi spożywanie posiłków w biegu, brak regularności a często też stosowanie drastycznych diet odchudzających. To natomiast prowadzi do braku odpowiedniej ilości witamin i minerałów,
  1. Intensywny wzrost – okres nastoletni to nadal okres intensywnego wzrostu. Organizm zużywa do tego wszelkie dostępne zasoby. Jeśli dieta jest niewłaściwa lub niezdrowa, ciało w pierwszej kolejności dostarcza składniki odżywcze do kluczowych organów, a energię kieruje do podtrzymania najważniejszych procesów. Włosy nie są na tej liście priorytetów, co może prowadzić do ich osłabienia i wypadania. Stąd, zdrowa dieta zrównoważona pod względem odżywczym jest kluczowa dla utrzymania zdrowych włosów szczególnie w okresie dojrzewania,
  1. Menstruacja – W trakcie miesiączki dochodzi do utraty krwi, co może prowadzić do niedoboru żelaza, zwłaszcza w przypadku obfitych miesiączek. Żelazo jest niezbędne dla produkcji hemoglobiny, białka transportującego tlen w czerwonych krwinkach. Kiedy poziom żelaza jest niski, organizm nie może efektywnie dostarczać tlenu do wszystkich swoich komórek, w tym do komórek cebulek włosowych. Tlen jest niezbędny do produkcji keratyny, białka budującego włosy, dlatego niedobór żelaza może prowadzić do osłabienia i wypadania włosów. Wśród nastolatek, które doświadczają intensywnego wypadania włosów, często zaleca się sprawdzenie poziomu żelaza w organizmie,

Jak wzmocnić wypadające włosy?

Najważniejszym elementem poprawy jakości włosów – poza zgłoszeniem się do specjalisty – jest aby nie pogarszać ich słabszej kondycji. I stosować na co dzień pielęgnację, która je wzmocni. A także unikać zbyt częstych zabiegów stylizacji, fryzur, które uciskają mieszki włosowe (np. mocne wiązanie włosów w kucyk wysoko na czubku głowy czy węzełek, mogą spowodować mechaniczne wypadanie włosów właśnie w miejscu, w którym znajduje się gumka do włosów) i zabiegów chemicznych.

Widząc, że włosy są coraz mniej gęste lub słysząc to podczas wizyty u fryzjera, warto zacząć działanie od codziennych zabiegów. Do mycia włosów należy dobrać szampon o delikatniejszym składzie, z mniejszą ilością konserwantów. Najlepiej taki, który nie zawiera drażniących skórę substancji powierzchniowo czynnych – siarczanów (SLES i SLS). Przy włosach cienkich i delikatnych nie należy ich dodatkowo obciążać zbyt odżywczymi formułami. Po każdym myciu skóry głowy, należy dokładnie spłukać szampon i odżywkę. Jeśli włosy są osłabione, nie owijać ich kiedy są jeszcze mokre turbanem z ręcznika, który może spowodować nadwerężenie mieszków włosowych. Warto też stosować płynne spreje ułatwiające rozczesywanie włosów po umyciu, żeby ich dodatkowo nie narażać na wypadanie mechaniczne, które wynika z szarpania szczotką czy grzebieniem. I suszyć je suszarką ustawioną na nieco niższą temperaturę. Zimą należy unikać wychodzenia z mokrą głową na mróz, bo to może dodatkowo wpłynąć na rozdwajanie się końcówek i osłabienie mieszków.

Używanie preparatów niewłaściwie dobranych do rodzaju kosmyków czy nadmierna stylizacja bez zapewnienia im niezbędnej ochrony, mogą bowiem prowadzić do przerzedzania się włosów, a w konsekwencji ich wypadania.

Czytaj dalej...

Wszelkie znaczne spadki poziomu progesteronu oraz poziomu estrogenów czy znaczny wzrost poziomu prolaktyny również potęguje przerzedzenie włosów u kobiet, a do tego typu skoków poziomu hormonów dochodzi szczególnie w okresie poporodowym i w okresie karmienia piersią.

Czytaj dalej...

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Czytaj dalej...

Chemioterapia podawana dożylnie wiąże się z częstymi wkłuciami, dlatego zwłaszcza jeśli zwykłe pobieranie krwi jest u Ciebie problematyczne, koniecznie dwiedz się o możliwość założenia portu naczyniowego , dzięki któremu w wygodniejszy sposób aplikowane będą leki w formie kroplówki.

Czytaj dalej...