Jak rozpoznać trądzik różowaty - Objawy, Przyczyny i Sposoby Leczenia
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie trądziku różowatego?
Trudno jest osiągnąć całkowite wyleczenie zmian skórnych w przebiegu trądziku różowatego, choć za pomocą odpowiedniego leczenia można uzyskać długotrwałą remisję. Stosując odpowiednie leczenie preparatami miejscowymi, lekami doustnymi, zabiegi chirurgiczne (rhinophyma) lub laserowe można zminimalizować postęp choroby. Trądzik różowaty należy leczyć, ale nie ma preparatów, które raz na zawsze zwalczą chorobę. Celem terapii jest zmniejszenie i/lub usunięcie istniejących objawów, a następnie zapobieganie pojawieniu się nowych zmian.
U pacjentów z trądzikiem różowatym przeciwwskazane są takie zabiegi, jak: złuszczanie z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego, kwasu salicylowego. Powodują one przekrwienie skóry, co nasila i utrwala rumień, a także intensywne płatowe złuszczanie, któremu towarzyszy niemiłe uczucie pieczenia i palenia skóry. Niewskazane są także zabiegi rozgrzewające. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają.
Jak rozpoznać trądzik różowaty?
Zaawansowana postać trądziku różowatego jest na tyle widoczna na pierwszy rzut oka, że ani pacjent czy lekarz, ani de facto obojętny obserwator, nie jest w stanie nie zauważyć tak wyraźnych zmian na skórze twarzy drugiego człowieka. Mowa oczywiście o poważnych przerost i bardzo silnej chorobie łojotokowej, a także o występujących grudkach i krostkach, które są charakterystycznej dla postaci przerostowo-naciekowej. Jednak na wstępnym etapie tego silnego stanu zapalnego, gdy pojawiają się pierwsze zaczerwienienia czy pieczenie, a pod skórą nieznacznie zbiera się łój, łatwo problem zignorować i doprowadzić do jego zaostrzenia. Warto więc dla własnego dobra wiedzieć, jak rozpoznać trądzik różowaty i odpowiednio szybko zareagować, łącznie z konsultacją dermatologiczną.
Objawy trądziku różowatego
W obrazie klinicznym tego schorzenia funkcjonują cztery postacie, dla których charakterystyczne są inne zestawy objawów. O ile każdy jest w stanie dostrzec zmiany przerostowe czy silny łojotok, o tyle prawidłowe ocenienie pojawiającego się okresowo zaczerwienienia twarzy nie jest już takie proste bez odpowiedniej wiedzy. Odpowiedź na pytanie: jak rozpoznać trądzik różowaty musi opierać się na znajomości objawów, które są związane z poszczególnymi postaciami tej choroby.
Trądzik różowaty – najważniejsze objawy:
O leczeniu chirurgicznym przeczytasz tutaj.
Bibliografia
1. Forton F., Germaux M.A., Brasseur T., De Liever A., Laporte M., Mathys C. i inni, Demodicosis and rosacea:epidemiology and significance in daily dermatologic, 2005
2. Wolska H., Placek W., Trądzik różowaty – aktualne poglądy na etiopatogenezę i leczenie, 2016
3. Rebora A., The management of rosacea, 2002
Grupy podwyższonego ryzyka
Z klinicznych statystyk wynika jasno, które grupy zaliczają się do podwyższonego ryzyka. Problem z początkami trądziku różowatego najczęściej przejawiają osoby w grupie wiekowej 30+ i chociażby z tego względu trądziku tego w żaden sposób nie należy łączyć z trądzikiem pospolitym, którego przebieg jest zdecydowanie łagodniejszy i oparty wyłącznie o podstawy hormonalne.
W przypadku trądziku różowatego hormony także odgrywają wielką rolę, dlatego kobiety padają ofiarami tej choroby nieco częściej, niż mężczyźni – sprzyja temu:
- przechodzenie menstruacji,
- owulacje,
- okres menopauzy,
- ciąża oraz okres połogu, a także późniejsze karmienie,
- przyjmowanie leków hormonalnych chociażby w zapobieganiu ciąży czy leczeniu tarczycy,
- zbyt częste stosowanie maści z kortykosteroidami,
- bardzo silna suplementacja witaminy z grupy B.
Niemniej mężczyźni również dość często mają diagnozowany trądzik różowaty i znacznie częściej niż u kobiet są to przypadki bardzo silnych przerostów i zgrubień łojotokowych skóry, zwłaszcza przerost nosa, które trzeba likwidować zabiegowo. Wiedza jak rozpoznać trądzik różowaty na wstępnym etapie jego rozwoju oraz świadomość, czy znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, może pomóc zapobiec silniejszemu rozwojowi tego stanu zapalnego.
Trądzik różowaty - higiena i pielęgnacja skóry
Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa, podatna na podrażnienia i wymaga specjalnej pielęgnacji, która pomaga odbudować uszkodzoną warstwę ochronną. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają. Do codziennej pielęgnacji i mycia twarzy zaleca się dermokosmetyki do skóry wrażliwej, zawierające substancje nawilżające i zmiękczające, takie które nie niszczą ochronnej warstwy lipidowej. W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym należy unikać mydeł lub detergentów syntetycznych, ponieważ działają drażniąco i wysuszająco, niszcząc warstwę ochronną naskórka. Nie zaleca się również kosmetyków i leków miejscowych, które zawierają substancje drażniące oraz kosmetyków zawierających środki zapachowe, gdyż mogą podrażnić skórę.
Ważnym elementem wspomagającym leczenie trądziku różowatego jest odpowiednio skomponowana dieta. Należy w niej unikać produktów wysokoprzetworzonych oraz żywności typu fast-food. Z diety należy wyeliminować także cukier i produkty o dużej zawartości cukru oraz produkty charakteryzujące się wysokim indeksem glikemicznym.
- alkohol (w szczególności czerwone wino, ale zalecana jest także eliminacja mocnych alkoholi)
- nadmierne ilości kawy i herbaty
- pikantne oraz gorące potrawy.
Niektóre publikacje wskazują na konieczność ograniczania w diecie produktów bogatych w histaminę, są to przede wszystkim sery pleśniowe. Niewskazane jest spożywanie potraw zawierających siarczany, azotany oraz glutaminian sodu, czyli związki charakterystyczne dla przetworzonego mięsa oraz kuchni chińskiej.