Jak skutecznie pozbyć się przebarwień po trądziku?
Określ jaki rodzaj blizn potrądzikowych masz na twarzy
Blizny przerostowe, Blizny zanikowe czy przebarwienia?
Choć termin „blizny po trądziku” bywa używany do określenia różnego rodzaju pozostałości po wyleczonym trądziku, to tak naprawdę ma precyzyjne znaczenie.
Blizny są trwałymi uszkodzeniami skóry, które mogą powstawać na skórze po trądziku. Przebarwienia nie są trwałe, to czasowa zmiana pigmentacji skóry.
Niestety, jednocześnie można mieć obydwa rodzaje: zarówno przebarwienia, jak i blizny.
Istnieją blizny przerostowe (inaczej: bliznowiec lub keloid), w których następuje nadmierna produkcja tkanki łącznej i wznoszą się ponad poziom skóry. Mogą mieć one różne kształty i rozmiary.
Drugim rodzajem są blizny zanikowe (inaczej atroficzne), które powstają poniżej poziomu skóry i wyglądają jak zagłębienia. One też mają różne kształty i rozmiary, ale można je podzielić na 3 grupy:
- Rolling w kształcie litery U
- Icepick w kształcie litery V
- Boxcar o prostokątnym kształcie
Aby skutecznie usunąć blizny po trądziku, musisz skorzystać z profesjonalnych zabiegów u dermatologa (omawiamy je poniżej). Terapię blizn należy rozpocząć tak szybko, jak to tylko możliwe.
Tymczasowe ślady po trądziku to czerwonawe i brunatne plamy, które czasem pozostają na skórze po wyleczeniu pryszczy.
Te brunatne dermatolodzy nazywają 'przebarwieniami pozapalnymi'. Zwykle znikają same po 3 do 6 miesiącach, ale ten proces można przyśpieszyć.
Czerwone przebarwienia są oznaką podrażnienia skóry i mogą całkowicie zniknąć już po kilkunastu dniach lub zamienić się w brunatne przebarwienia i pozostać na twarzy przez kilka miesięcy.
Wylecz trądzik
Zanim podejmiesz decyzję o usunięciu śladów i plam, musisz całkowicie wyleczyć trądzik. Dzięki temu Twoje wysiłki nie pójdą na marne.
Domowe sposoby na plamy po trądziku
Rozjaśnienie zmian pigmentacyjnych po trądziku nie jest łatwym zadaniem, dlatego rzadko kiedy udaje się usunąć plamy samodzielnie. Plamy barwnikowe po trądziku można jednak częściowo zniwelować domowymi sposobami. Zastanawiając się, co pomoże na przebarwienia po trądziku, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim kosmetyki z kwasami (m.in. AHA, PHA). Przebarwienia po trądziku ulegają rozjaśnieniu zwłaszcza pod wpływem kwasów migdałowego, glikolowego i azelainowego. Należy stosować preparaty dopasowane do potrzeb skóry i włączać kwasy do pielęgnacji stopniowo.
W pielęgnacji cery z przebarwieniami potrądzikowymi dobrze sprawdzi się też retinol. Dzięki działaniu złuszczającemu niweluje ilość melaniny w skórze. Kurację retinolem należy jednak stosować ostrożnie, uważnie obserwując reakcję skóry. Ponadto, zarówno kiedy używasz preparatów z retinolem, jak i z kwasami, unikaj wystawiania cery na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Stosuj więc kremy z wysokim filtrem podczas wychodzenia z domu i unikaj opalania.
Skąd się biorą blizny po trądziku?
Blizny po trądziku są zmianami skórnymi, do których dochodzi w wyniku dewastacji skóry właściwej i zastąpieniu uszkodzonego obszaru tkanką łączną włóknistą.
Najczęściej pokrywają obszar twarzy, ale też dekoltu i pleców. Owe zmiany mają najczęściej nierówny kształt, rozmiar i głębokość. Mogą mieć formę zapadnięć lub specyficznych dołeczków.
Zwykle pojawiają się z kilku powodów:
- niewłaściwe leczenie zmian skórnych, takich jak np. pryszcze, krosty, zaskórniki, ropnie, czy grudki,
- niepodjęcie żadnego działania zmierzającego do terapii schorzenia dermatologicznego, jakim jest trądzik,
- uwarunkowanie genetyczne - wiele osób dziedziczy blizny potrądzikowe po bliskich krewnych,
- niewłaściwe postępowanie - często za blizny po pryszczach odpowiedzialne jest takie zachowanie, jak: rozdrapywanie krost, wyciskanie ich. Na skutek takich czynności dochodzi do przeniesienia bakterii na dalszą powierzchnię skóry, finalnie wywołując stan zapalny.
W każdym tym przypadku źródłem problemu może byc trądzik. To powszechna choroba skóry, dotykająca wielu nastolatków i od 12% do 51% dorosłych w wieku od 20 do 49 lat.
Następstwem trądziku są często blizny, które dotyczą ponad 95% pacjentów z tym problemem (źródło: Janda K, Chwiłkowska M. „Trądzik pospolity…”).
Blizny mogą powstawać także po ustąpieniu stanów zapalnych skóry, np. jako powikłanie trądziku. Uszkodzenie skóry uruchamia kaskadę biologicznych procesów naprawczych. Mają one na celu odbudowę skóry, poprzez przywrócenie jej fizjologicznych właściwości decydujących o jej integralności.
Proces tworzenia się blizny jest częścią procesu gojenia się rany, który przebiega w trzech następujących po sobie etapach:
- faza zapalna,
- faza proliferacyjna,
- faza dojrzewania.
Blizny po krostach dzielą się na:
Jak wygładzić blizny po trądziku?
Jak usunąć głębokie blizny po trądziku? Wygładzenie głębokich, niejednorodnych zmian skórnych można osiągnąć stosując profesjonalne preparaty do twarzy, które będą stosowane na co dzień do oczyszczania skóry, a następnie nawilżania, ujednolicania kolorytu i ścierania nierówności oraz bruzd. Taką pielęgnację powinno się wykonywać dwa razy dziennie: rano i wieczorem.
Poza tym dobrze jest stosować też inne sposoby redukcję blizn potrądzikowych, takie jak lekka dieta pozbawiona pikantnych, ostrych przypraw, a bogata w przeciwutleniacze i witaminy oraz unikanie palenia papierosów.
Oczywiście ślady po trądziku na twarzy doraźnie można wyrównać kryjącymi kosmetykami stosowanymi do makijażu, takimi jak fluid, puder, róż, itp. Jednak stosując je dłuższy czas można tylko zaszkodzić cerze zapychając pory skóry ciężkimi produktami.
O to, jak spłycić stare blizny potrądzikowe, a także dziury, warto zapytać w gabinecie dermatologicznym lub kosmetologicznym.
Jednym z zabiegów, które sprawdzą się w kontekście wygładzania skóry i spłycenia blizn jest opisywana już wyżej dermabrazja. Należy się wcześniej zapoznać z ewentualnymi przeciwwskazaniami do zabiegu.