Jak skutecznie pozbyć się przebarwień po trądziku?

Czynniki wpływające na wygląd blizn po trądziku

Przebieg prawidłowego procesu gojenia się uszkodzeń skóry z pozostawieniem trwałego śladu na skórze w formie blizny, zależy od wielu czynników. Wyróżniamy czynniki ogólne oraz czynniki miejscowe.

Czynniki ogólne:

  • wiek pacjenta,
  • kolor skóry,
  • stan ogólny pacjenta oraz choroby współtowarzyszące,
  • choroby nerek i wątroby,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia hormonalne,
  • sposób odżywiania,
  • niedobory witamin, głównie A i E oraz białka,
  • zaburzenia krążenia,
  • przyjmowane leki, g,ównie sterydy i cytostatyki,
  • nikotynizm,
  • geny,
  • skłonności indywidualne do powstawania blizn przerosłych i keloidów.

Czynniki miejscowe:

  • umiejscowienie rany (np. twarz, klatka piersiowa, plecy, ramiona),
  • kształt, szerokość i głębokość rany,
  • nieprawidłowe ukrwienie rany,
  • neuropatia,
  • zakażenia w miejscu tworzenia się blizny,
  • niekorzystne mikrośrodowisko,
  • stosowanie leków w obrębie rany,
  • pielęgnacja rany.

Czy blizny i przebarwienia po trądziku znikną same?

Niektóre z osób, które zauważą na swojej twarzy przebarwienia potrądzikowe, mogą zastanawiać się, czy znikną one samoistnie. W końcu wiele niewielkich ran czy zadrapań na ciele goi się w taki sposób, że nie pozostaje po nich ślad.

Niestety, blizny i przebarwienia nie są w stanie samoistnie zniknąć ze skóry. Warto pamiętać, że nasza skóra twarzy każdego dnia narażona jest na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, które mogą utrudniać jej prawidłową regenerację. Jest to chociażby wspomniane już promieniowanie UV i brak fotoprotekcji. Przebarwienia i blizny po trądziku mogą pozostać na naszej skórze przez bardzo długi czas, a w niektórych przypadkach konieczne mogą okazać się wybrane zabiegi na skórę, przeprowadzone pod okiem profesjonalisty. To właśnie między innymi dlatego w walce z przebarwieniami ważna jest odpowiednia i skuteczna pielęgnacja.

Trądzik – problem skórny niezależnie od wieku

Trądzik to najczęściej występująca choroba skóry. Ze względu na medyczny termin pod jakim występuje, czyli trądzik młodzieńczy, przez długi czas uważano, że to problem, który dotyczy jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania. W rzeczywistości może on dosięgnąć każdego – na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się wzrost przypadków trądziku u dorosłych po 25. roku życia.

Nie zapominajmy także o naszym stylu życia. Nieodpowiednia dieta, uboga w substancje odżywcze (jak chociażby kwasy Omega 3), niewłaściwa higiena snu czy po prostu – źle dobrana pielęgnacja mogą również nasilać objawy.

Jak objawia się trądzik na skórze? Może on przybierać różne formy, jak zmiany o charakterze niezapalnym, do których zalicza się zaskórniki otwarte i zamknięte. Zmiany w przypadku których na skórze utrzymuje się stan zapalny, potocznie nazywa się pryszczami lub krostami. Trądzik pozostawia po sobie również zmiany o charakterze pozapalnym. Można zaliczyć do nich blizny i przebarwienia po trądziku, których tematem zajmiemy się w dalszej części tekstu.

5. Brak odpowiedniej pielęgnacji po trądziku:

Niewłaściwa pielęgnacja skóry po okresie trądziku, takie jak zaniedbywanie stosowania kremów z filtrem UV czy kremów przeciwzapalnych, może również przyczynić się do powstawania przebarwień.

Pierwszym krokiem w leczeniu przebarwień po trądziku jest zastosowanie odpowiednich kosmetyków, które pomogą w redukcji plam i zaczerwień. Na rynku dostępne są specjalne kremy przeznaczone do redukcji przebarwień po trądziku, zawierające składniki takie jak kwas azelainowy, witamina C, kwas salicylowy czy retinoidy. Te składniki działają rozjaśniająco, wspomagają usuwanie martwych komórek skóry oraz redukują produkcję melaniny, co przyczynia się do wygładzenia oraz rozjaśnienia plam.

Kolejną skuteczną metodą usuwania przebarwień po trądziku jest laseroterapia. Zastosowanie lasera pozwala na skuteczne zredukowanie widoczności przebarwień i zaczerwień. Lasery te mają zdolność do precyzyjnego skupienia energii światła na obszarach skóry dotkniętych przebarwieniami, co prowadzi do rozkładu nadmiaru melaniny i stymuluje procesy regeneracji skóry.

Innym popularnym podejściem w usuwaniu przebarwień po trądziku jest zastosowanie mikrodermabrazji lub chemicznych peelingów. Te procedury usuwają warstwę naskórka, dzięki czemu skóra staje się bardziej jednolita, a przebarwienia stają się mniej widoczne. Mikrodermabrazja wykonana za pomocą specjalnych urządzeń mechanicznych usuwa martwe komórki naskórka, podczas gdy chemiczne peelingi wykorzystują specjalne kwasy, aby złuszczyć powierzchniowe warstwy skóry.

Ważne jest również, aby podczas leczenia przebarwień po trądziku unikać nadmiernego nasłonecznienia, ponieważ promieniowanie UV może pogłębiać istniejące przebarwienia. Stosowanie codziennej ochrony przeciwsłonecznej z filtrem SPF jest kluczowym elementem pielęgnacji skóry ze skłonnością do przebarwień.

Wnioskując, przebarwienia po trądziku mogą stanowić problem estetyczny, ale istnieją skuteczne metody, które pozwalają na ich redukcję lub całkowite usunięcie. Od zastosowania specjalnych kremów i zabiegów kosmetycznych, aż po wykorzystanie zaawansowanych technologii laserowych, istnieje wiele możliwości, aby skutecznie zwalczać plamy i zaczerwienienia powstałe po trądziku.

Skąd się biorą blizny po trądziku?

Blizny po trądziku są zmianami skórnymi, do których dochodzi w wyniku dewastacji skóry właściwej i zastąpieniu uszkodzonego obszaru tkanką łączną włóknistą.

Najczęściej pokrywają obszar twarzy, ale też dekoltu i pleców. Owe zmiany mają najczęściej nierówny kształt, rozmiar i głębokość. Mogą mieć formę zapadnięć lub specyficznych dołeczków.

Zwykle pojawiają się z kilku powodów:

  • niewłaściwe leczenie zmian skórnych, takich jak np. pryszcze, krosty, zaskórniki, ropnie, czy grudki,
  • niepodjęcie żadnego działania zmierzającego do terapii schorzenia dermatologicznego, jakim jest trądzik,
  • uwarunkowanie genetyczne - wiele osób dziedziczy blizny potrądzikowe po bliskich krewnych,
  • niewłaściwe postępowanie - często za blizny po pryszczach odpowiedzialne jest takie zachowanie, jak: rozdrapywanie krost, wyciskanie ich. Na skutek takich czynności dochodzi do przeniesienia bakterii na dalszą powierzchnię skóry, finalnie wywołując stan zapalny.

W każdym tym przypadku źródłem problemu może byc trądzik. To powszechna choroba skóry, dotykająca wielu nastolatków i od 12% do 51% dorosłych w wieku od 20 do 49 lat.

Następstwem trądziku są często blizny, które dotyczą ponad 95% pacjentów z tym problemem (źródło: Janda K, Chwiłkowska M. „Trądzik pospolity…”).

Blizny mogą powstawać także po ustąpieniu stanów zapalnych skóry, np. jako powikłanie trądziku. Uszkodzenie skóry uruchamia kaskadę biologicznych procesów naprawczych. Mają one na celu odbudowę skóry, poprzez przywrócenie jej fizjologicznych właściwości decydujących o jej integralności.

Proces tworzenia się blizny jest częścią procesu gojenia się rany, który przebiega w trzech następujących po sobie etapach:

  • faza zapalna,
  • faza proliferacyjna,
  • faza dojrzewania.

Blizny po krostach dzielą się na:

Prostowanie włosów bez prostownicy pozwala również na eksperymentowanie z różnymi metodami i produktami, co pozwala na znalezienie tych, które najlepiej pasują do Twojego stylu życia i rodzaju włosów.

Czytaj dalej...

Jej formuła oparta jest na zawartości 10 siarki, kwasie glikolowym i niacynamidzie, dzięki czemu zmniejsza zaczerwienienie w obrębie niedoskonałości, delikatnie jąwysusza, redukuje jej rozmiar i koi skórę.

Czytaj dalej...

Należy pamiętać, że mikrourazy i niewielkie ranki sprzyjają przenikaniu chorobotwórczych mikroorganizmów, predysponując do rozwoju infekcji intymnej w postaci zakażenia bakteryjnego zapalenia grzybiczego 1-2.

Czytaj dalej...

Z pewnością znajdziesz tam jednak jakiś rodzaj olejku i szczoteczkę do rozczesywania rzęs bądź brwi jeżeli nie posiadasz osobnej, silikonowej, użyj takiej po zużytej maskarze, tylko najpierw dokładnie ją umyj.

Czytaj dalej...