Jak szybko zagoić ranę po pryszczu - Skuteczne domowe sposoby

Jak przyspieszyć gojenie strupa?

Aby przyspieszyć gojenie ran, warto zadbać o dokładnie oczyszczenie rany. Prawidłowe oczyszczenie rany wspiera procesy naprawcze, które zachodzą w skórze. Oczyszczając ranę, należy pamiętać, że równie ważnym krokiem jest osuszenie skóry. Należy wysuszyć powierzchnię rany, a dopiero później dokładnie ją zdezynfekować, by nie rozwinęło się zakażenie rany.

Rany cięte należy oczyszczać za pomocą soli fizjologicznej lub wody utlenionej. W przypadku zranienia się nożem (np. w kuchni), warto umyć rękę pod bieżącą zimną wodą, by obkurczyć naczynia krwionośne. Później należy oczyścić ranę i ją zdezynfekować. Następnie konieczne jest założenie sterylnego opatrunku, który uniemożliwi przeniknięcie bakterii do uszkodzonej skóry. Proces regeneracji wymaga czasu, ale najczęściej rana cięta (niezbyt głęboka) zasklepia się w ciągu kilku dni. Jeśli rana jest głębsza, a nam nie udaje się samodzielnie zatamować krwawienia, wymaga szybkiej internwencji lekarskiej. Być może konieczne okaże się szycie rany.

Otwarte rany wymagają szybkiej interwencji lekarza. Trzeba zgłosić się na izbę przyjęć do najbliższego szpitala, by rana została zszyta. Rany szyte pielęgnuje się nieco inaczej – na początku szwów nie należy dotykać, ale po 2 lub 3 dobach (w zależności od wskazań lekarskich) trzeba je regularnie przemywać. Aby przyspieszyć gojenie rany szytej, dobrze jest sięgnąć po szare mydło, które bardzo dobrze działa na skórę, łagodząc stany zapalne i wspomagając odnowę naskórka. Dobrze sięgnąć też po preparaty mające zabezpieczyć skórę przed otarciami naskórka i dodatkowymi uszkodzeniami.

W przypadku ran, które powstają w wyniku otarć naskórka, wystarczy dokładne oczyszczenie rany i osuszenie powierzchni płynu wysiękowego, a następnie przyklejenie plastra z opatrunkiem. Otarcia naskórka leczą się dość szybko i nie powodują większych dolegliwości bólowych. Takie rany najszybciej się goją i nie powinny też pozostawić po sobie szpecących strupów czy blizn.

Gojenie rany - jak długo trwa i jak można przyspieszyć ten proces?

Gojenie ran to dość skomplikowany proces, zależny jednak od rodzaju skaleczenia. Istnieje bowiem wiele rodzajów ran i każda z nich goi się inaczej oraz wymaga innej pielęgnacji. Jakie są etapy gojenia się ran i co może przyspieszyć ten proces?

  • Istnieje wiele rodzajów ran np. cięte, kłute, szarpane czy termiczne. Czas gojenia zależy od rodzaju i głębokości rany.
  • Proces gojenia każdej rany zachodzi według tego samego schematu. Najpierw tworzy się czop i skrzep tamujące krwawienie, następnie występuje stan zapalny, a na końcu dochodzi do odbudowy uszkodzonych tkanek.
  • Gojenie rany wspomaga właściwa dezynfekcja skaleczenia, chronienie go przed zakażeniem i zapewnienie wilgotnego środowiska. W aptekach można znaleźć wiele środków pomagających zachować higienę rany i stymulujących jej gojenie.
  • Rana - co to takiego i jakie są rodzaje ran?
  • Jakie są etapy gojenia się ran?
  • Jak długo goją się rany po operacji?
  • Co przyspiesza gojenie ran?
    • Plastry hydrożelowe, hydrokoloidowe oraz inne plastry na trudno gojące się rany
    • Żel na gojenie ran

    Dlaczego rana swędzi podczas gojenia?

    W procesie gojenia się ran organizm wydziela substancje, które rzutują na tempo procesu. Jedną z takich substancji chemicznych jest m.in. histamina, którą organizm produkuje po urazie. Histamina odpowiada za wsparcie w procesie odnowy komórek skóry, dlatego jej obecność jest nieoceniona. Równolegle jest także druga, mniej przyjemna, strona działania. Histamina potrafi wywoływać niepożądane reakcje organizmu, np. swędzenie.

    Witaminy odpowiadające za gojenie się ran

    W procesie gojenia ran bardzo istotna jest dieta, w szczególności, gdy posiadane są trudno gojące się rany. W tym okresie powinna być przeważająca ilość witamin, które oddziałują korzystnie na regenerację tkanek, a także wywierają wpływ na ich kondycję. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim Witamina A i Witamina E. Równolegle należy zadbać o obecność Witaminy C, która jest potrzebna w procesie powstawania kolagenu, którzy rzutuje na elastyczność i sprężystość skóry. W rezultacie, niejedna maść na trudno gojące się rany w swoim składzie posiada również te substancje.

    Długie gojenie ran – z czego wynika?

    Powodem do zmartwień nie powinna być wyłącznie niegojąca się rana na twarzy, czy boląca rana na nodze utrudniająca chodzenie. Troską powinna zostać objęta każda rana, która posiada wydłużony proces gojenia. Najczęściej przyczyna jest upatrywana w występowaniu innych schorzeń. Dostrzegalne to jest w przypadku osób zmagających się m.in. z cukrzycą, miażdżycą, niedokrwistością, czy też niewydolnością nerek. Zdarza się to również w przypadku osób chorujących na hipoalbuminemię. Dla chorych na cukrzycę powstała specjalna maść na trudno gojące się rany cukrzycowe.

    Jak przyspieszyć gojenie rany szytej - zastosowanie odpowiednich leków oraz opatrunków ze srebrem

    Powstałe rany bardzo często są powodem bólu lub dyskomfortu. Konieczne jest stosowanie odpowiednich środków, które umożliwiają szybszą regenerację . W pierwszej kolejności należy zastosować odpowiedni opatrunek, który będzie pełnił funkcję ochronną. Dodatkowo można wykorzystywać maść na trudno gojące się rany ropne. Odpowiednia pielęgnacja zmniejsza późniejszą dostrzegalność blizn, ale pamiętajmy, że nie tylko rana na twarzy wymaga takiej troski.

    Osoby, u których wystąpiła ropiejąca rana na nodze, czy innym miejscu, powinny rozważyć zakup opatrunków ze srebrem. Są one najczęściej wymieniane w odpowiedzi na pytanie, co na ropiejącą ranę. Plastry ze srebrem przeznaczone są również do rana zakaźnych i u osób posiadających odporność na antybiotyki. Maść na martwicę skóry powinna być stosowana pod nadzorem specjalisty, ponieważ martwe tkanki powinny być usunięte, aby zapobiec procesom zapalnym.

    Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

    Gojenie ran pooperacyjnych

    Gojenie ran pooperacyjnych przyspieszy samoprzylepny, jałowy i wodoodporny opatrunek z folii poliuretanowej. Tego typu opatrunek ochroni ranę przed infekcją, zapewni skórze swobodne oddychanie oraz nie spowoduje podrażnień podczas zdejmowania. Natomiast w przypadku pooperacyjnych ran sączących się, warto zastosować opatrunek o wysokiej chłonności z warstwą hydrofobową, która nie przywiera do rany.

    Na takie rany poleca się opatrunek z włókien alginianów wapnia, które po zetknięciu się z raną zamieniają się w żel. Taki opatrunek wchłania wysięk i zawarte w nim drobnoustroje. Opatrunek z włókien alginianów wapnia polecany jest do ran głębokich, silnie sączących się lub krwawiących.

    Bibliografia

    • Dąbrowiecki, S. (2003). Fizjologia i patofizjologia procesu gojenia ran. Polska Medycyna Paliatywna, 2(4), 283.
    • Woda, Ł., Fórmankiewicz, B., & Szewczyk, M. (2011). Rola hialuronianu w procesie gojenia ran. Leczenie Ran, 8(2), 37-39.
    • Rusakb, A., & Rybakb, Z. (2013). Nowe kierunki badań związane z gojeniem przewlekłych ran. Polim. Med, 43(3), 199-204.
    • Pikuła, M., Langa, P., Kosikowska, P., & Trzonkowski, P. (2015). Komórki macierzyste i czynniki wzrostu w gojeniu ran. Advances in Hygiene & Experimental Medicine/Postepy Higieny i Medycyny Doswiadczalnej, 69.
    • Pikuła, M., Imko-Walczuk, B., Nowacka-Pikuła, D., Okuniewska, A., Langa, P., Jaśkiewicz, J., & Trzonkowski, P. (2012). Możliwości hodowli keratynocytów oraz komórek macierzystych naskórka i ich zastosowania w leczeniu trudno gojących się ran. Dermatology Review/Przeglad Dermatologiczny, 99(3).
    Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023

    Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.

Prostowanie włosów bez prostownicy pozwala również na eksperymentowanie z różnymi metodami i produktami, co pozwala na znalezienie tych, które najlepiej pasują do Twojego stylu życia i rodzaju włosów.

Czytaj dalej...

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario dowiedli, że określenie poziomu kortyzolu we włosach może pomóc wyznaczyć ryzyko zawału serca, a eksperci z Australii pracują nad rozwiązaniem, pozwalającym na wczesne wykrycie raka piersi za pomocą badania struktury włosa.

Czytaj dalej...

Wśród czynników opóźniających proces gojenia rany wymienić należy zakażenie rany, obecność w ranie tkanki martwiczej, wysuszenie rany lub nadmierny wysięk w ranie, niedostateczne ukrwienie obszaru rany, rozległość rany, uszkodzenie rany np.

Czytaj dalej...

Skutkiem zbyt szybkiego pozbycia się strupa może być nie tylko widoczna przez długi czas blizna, ale także infekcja bakteryjna, bo strup skutecznie chroni naruszone tkanki przed zakażeniem szkodliwymi drobnoustrojami.

Czytaj dalej...