Jak szybko zagoić ranę po pryszczu - Skuteczne domowe sposoby
Gojenie rany - jak długo trwa i jak można przyspieszyć ten proces?
Gojenie ran to dość skomplikowany proces, zależny jednak od rodzaju skaleczenia. Istnieje bowiem wiele rodzajów ran i każda z nich goi się inaczej oraz wymaga innej pielęgnacji. Jakie są etapy gojenia się ran i co może przyspieszyć ten proces?
- Istnieje wiele rodzajów ran np. cięte, kłute, szarpane czy termiczne. Czas gojenia zależy od rodzaju i głębokości rany.
- Proces gojenia każdej rany zachodzi według tego samego schematu. Najpierw tworzy się czop i skrzep tamujące krwawienie, następnie występuje stan zapalny, a na końcu dochodzi do odbudowy uszkodzonych tkanek.
- Gojenie rany wspomaga właściwa dezynfekcja skaleczenia, chronienie go przed zakażeniem i zapewnienie wilgotnego środowiska. W aptekach można znaleźć wiele środków pomagających zachować higienę rany i stymulujących jej gojenie.
- Rana - co to takiego i jakie są rodzaje ran?
- Jakie są etapy gojenia się ran?
- Jak długo goją się rany po operacji?
- Co przyspiesza gojenie ran?
- Plastry hydrożelowe, hydrokoloidowe oraz inne plastry na trudno gojące się rany
- Żel na gojenie ran
Jak długo goją się rany po operacji?
Proces gojenia ran zależy przede wszystkim od rodzaju rany.
- Rany niewielkie - same się sklejają, a ciągłość skóry szybko się odtwarza. Często dochodzi do całkowitej regeneracji naskórka lub powstaje niewielka linijna blizna. Komórki skóry w przypadku niewielkiej rany odradzają się kilka dni. Taki szybki proces gojenia się nazywa się rychłozrostem.
- Rany poważne - najpierw na dnie takiej rany tworzy się tzw. ziarnina, a dopiero na niej odbudowują się warstwy skóry i naskórka. Rany głębokie oraz rany pooperacyjne zwykle wymagają założenia szwów, a proces gojenia trwa ponad miesiąc lub dłużej. Szwy, które pomagają ranie się zasklepić, są usuwane lub rozpuszczają się po 7-14 dniach. Proces gojenia takiej rany to wtórnozrost.
- Rany trudno gojące - zwykle stanowią powikłania innych chorób. Do takich ran zalicza się odleżyny i owrzodzenia nóg w przebiegu niewydolności żylnej, które charakteryzują się dużym wysiękiem. Rany trudno goją się u osób chorych na cukrzycę, a także w przypadku silnego zakażenia lub słabego ukrwienia w okolicy rany.
Czy zrywać strup?
Strupy nie tworzą się bez przyczyny. To dzięki nim uszkodzona skóra może zostać zabezpieczona przed zakażeniem bakteryjnym oraz inwazją innych patogenów. Strup to stopniowo odpadająca (w miejscu wyleczenia uszkodzenia) osłona rany, której nie powinniśmy usuwać. W większości przypadków strup pozostaje na skórze kilka dni, jednak w sytuacji, gdy ciągle się go pozbywamy, przedłużamy proces gojenia i możemy doprowadzić do pojawienia się problematycznych blizn. Warto pamiętać, że gojenie ran to proces, który wymaga czasu. Nie da się go przyspieszyć, a próbując to zrobić na własną rekę, nieopatrznie możemy sobie zaszkodzić.
Ważne: nie powinno się zdrapywać strupów, bo grozi to zakażeniem rany oraz znacząco przedłuża proces gojenia się uszkodzonych tkanek. Pozbycie się strupa w celu poprawy wyglądu może skutkować poważnymi problemami.
Jak przyspieszyć gojenie strupa?
Aby przyspieszyć gojenie ran, warto zadbać o dokładnie oczyszczenie rany. Prawidłowe oczyszczenie rany wspiera procesy naprawcze, które zachodzą w skórze. Oczyszczając ranę, należy pamiętać, że równie ważnym krokiem jest osuszenie skóry. Należy wysuszyć powierzchnię rany, a dopiero później dokładnie ją zdezynfekować, by nie rozwinęło się zakażenie rany.
Rany cięte należy oczyszczać za pomocą soli fizjologicznej lub wody utlenionej. W przypadku zranienia się nożem (np. w kuchni), warto umyć rękę pod bieżącą zimną wodą, by obkurczyć naczynia krwionośne. Później należy oczyścić ranę i ją zdezynfekować. Następnie konieczne jest założenie sterylnego opatrunku, który uniemożliwi przeniknięcie bakterii do uszkodzonej skóry. Proces regeneracji wymaga czasu, ale najczęściej rana cięta (niezbyt głęboka) zasklepia się w ciągu kilku dni. Jeśli rana jest głębsza, a nam nie udaje się samodzielnie zatamować krwawienia, wymaga szybkiej internwencji lekarskiej. Być może konieczne okaże się szycie rany.
Otwarte rany wymagają szybkiej interwencji lekarza. Trzeba zgłosić się na izbę przyjęć do najbliższego szpitala, by rana została zszyta. Rany szyte pielęgnuje się nieco inaczej – na początku szwów nie należy dotykać, ale po 2 lub 3 dobach (w zależności od wskazań lekarskich) trzeba je regularnie przemywać. Aby przyspieszyć gojenie rany szytej, dobrze jest sięgnąć po szare mydło, które bardzo dobrze działa na skórę, łagodząc stany zapalne i wspomagając odnowę naskórka. Dobrze sięgnąć też po preparaty mające zabezpieczyć skórę przed otarciami naskórka i dodatkowymi uszkodzeniami.
W przypadku ran, które powstają w wyniku otarć naskórka, wystarczy dokładne oczyszczenie rany i osuszenie powierzchni płynu wysiękowego, a następnie przyklejenie plastra z opatrunkiem. Otarcia naskórka leczą się dość szybko i nie powodują większych dolegliwości bólowych. Takie rany najszybciej się goją i nie powinny też pozostawić po sobie szpecących strupów czy blizn.
Jak przebiega gojenie się rany i co przyspiesza gojenie się ran?
Proces przebiegu gojenia się rany jest w pełni uzależniony od jej wielkości. Mała rana goi się bardzo szybko, a dodatkowo dochodzi do regeneracji naskórka, która pozwala na zachowanie właściwego układu warstwowego. W przypadku dużych lub głębokich ran, organizm traci zdolność do odtworzenia, zregenerowania wszystkich warstw i wówczas powstaje blizna.
W pierwszej kolejności, powierzchnia rany wypełnia się skrzepem krwi, czyli naturalnym opatrunkiem. Pozwala zapobiec to nadmiernemu odwodnieniu i przenikaniu drobnoustrojów. Następnie powstaje strup, a pod jego powierzchnią znajdują się makrofagi, odpowiedzialne za oczyszczanie rany. Kolejnym etapem jest odbudowa uszkodzonej tkanki.
W procesie gojenia pomocne są wszelakie maści i preparaty, które przyspieszają procesy naprawcze. Dobrym posunięciem jest posiadanie tych środków w domu, aby już od samego początku właściwie pielęgnować skórę. .
Ziarninowanie rany i rychłozrost – co to jest i ile trwa?
W przypadku ran, które zostały zszyte w prawidłowy sposób, ma miejsce gojenie przez tzw. rychłozrost. Wówczas mowa o czystych ranach, gdzie ten proces nie jest zakłócany przez czynniki wydłużające gojenie. Z kolei ziarninowanie rany odbywa się w sytuacji, gdy nie przeprowadzono szycia. Wówczas z uwagi na brak możliwości zrośnięcia brzegów rany, wytwarza się tkanka łączną, która posiada naczynia włosowate, określane jako ziarnina.
Długość procesu jest w pełni uzależniona od kondycji organizmu, posiadanych schorzeń, wielkości i głębokości rany.