Skuteczne metody przyspieszania gojenia ran po trądziku
Rany na twarzy po wyciskaniu – ODKAŻANIE TO PODSTAWA!
- Jeśli już totalnie rozdłubałeś pryszcza, zdezynfekuj pole bitwy! Do tego możesz użyć zwykłego spirytusu (drastyczne), psiknąć Octeniseptem lub przetrzeć skórę wacikiem nasączonym odkażającym tonikiem. Ideałem byłoby również każdorazowe mycie rąk przed sesją skubania, ale sam wiesz, jak to jest … Zwłaszcza na nudnym wykładzie, przy pracy nad projektem lub przy nauce do egzaminu.
- Niegojące się rany po pryszczach potrafią zepsuć humor na dłuuugie miesiące. O ile u nastolatków proces gojenia się ran po pryszczach przebiega znacznie szybciej, to u osób koło 30stki (a nawet już po 25 r.ż.) skóra nie regeneruje się już tak szybko. Dobrze sprawdzi się tu maść z antybiotykiem (np. Tribiotic), maść cynkowa, maść z witaminą A. Część osób poleca również Sudocream oraz strasznie śmierdzący olej tamanu.
Strup – jak się go pozbyć? Jak przyspieszyć gojenie?
Strup jest wykwitem, który powstaje w wyniku zasychania krwi, ropy lub płynu wysiękowego na powierzchni ran, owrzodzeń, nadżerek lub pęcherzy. Pod strupem zachodzi proces gojenia rany. Po odpadnięciu może utrzymywać się czasowe przebarwienie skóry.
Strup to wykwit, który powstaje w wyniku zasychania treści ropnej, krwi lub płynu wysiękowego na powierzchni owrzodzeń, nadżerek, ran, pęcherzyków i pęcherzy. Pod warstwą strupa rana goi się, wraz zaawansowaniem procesu strup przylega coraz słabiej do podstawy, aż w końcu odpada. Skóra po jego odpadnięciu może być czasowo odbarwiona, delikatniejsza, a przy większych ranach może pojawić się blizna.
Rany na twarzy po wyciskaniu – krem & skład
Składniki aktywne kremu na rany na twarzy po wyciskaniu nie tylko muszą wykazywać działanie gojące, ale też ochronne, regeneracyjne i odżywcze:
Sok z liści aloesu – regeneracyjny gigant! Przyspiesza gojenie ran, wyprysków przez swoje działanie łagodzące, ściągające i przeciwzapalne. Działa lekko bakteriobójczo. Nawilża skórę, wygładza ją i ujędrnia. To kropla w morzu jego zalet – o aloesie można książki pisać!
Ekstrakt z morwy białej – silny antyoksydant, odgrywający ważną rolę w procesach zapalnych. Łagodzi podrażnienia, nawilża skórę, poprawia jej elastyczność. Pięknie rozjaśnia przebarwienia powstałe na skórze.
Kwiat hibiskusa – przez wysoką zawartość witaminy C rewelacyjnie goi, zmniejsza zaczerwienienia i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Znajduje zastosowanie w kosmetykach odmładzających i ujędrniających. Sama herbata z hibiskusa działa odmładzająco, polecamy!
Ekstrakt z ogórka – zmniejsza podrażnienia, łagodzi i świetnie rozjaśnia skórę. Sprawdza się przy skórze skłonnej do zaczerwienień, wrażliwej i delikatnej. Wybiela przebarwienia potrądzikowe jak mało kto!
Oliwa z oliwek, olej jojoba – oprócz naturalnego natłuszczania, regeneracji i odżywienia skóry oba oleje wykazują działanie przeciwzapalne! Uspokajają podrażnioną skórę, przyspieszają gojenie, zmniejszają widoczność odstających, suchych skórek przy gojących się zmianach. Świetne oleje, podstawa pielęgnacji skóry problemowej!
Rany na twarzy po wyciskaniu efekty
Postępowanie z raną
Prawidłowo zaopatrzona rana goi się szybciej, a ewentualnie powstająca blizna jest mniej widoczna. Dlatego tak ważne jest aby z każdą raną postępować według następującego schematu:
- Oczyszczenie rany – w tym celu należy przepłukać miejsce zranienia wodą lub solą fizjologiczną.
- Dezynfekcja – zabicie drobnoustrojów, które dostały się do rany to podstawa prawidłowego gojenia, najlepiej w tym celu użyć specjalnych płynów odkażających. Nie zaleca się przemywania ran środkami zawierającymi alkohol oraz jodynę, gdyż ich dodatek może działać drażniąco i powodować powiększenie się rany. Ponadto może to wysuszyć powierzchnię rany, co opóźnia proces gojenia.
- Założenie opatrunku – w przypadku drobnych ran wystarczy plaster lub jałowy opatrunek. W przypadku ran z wysiękiem , np. owrzodzeń najlepiej nałożyć opatrunki chłonne, na rany suche – opatrunki hydrożelowe, z kolei na rany zakażone – opatrunki ze srebrem. Zbyt częsta zmiana opatrunku utrudnia gojenie się ran. W przypadku ran z dużym wysiękiem opatrunki powinny być zmieniane co 2-3 dni, w przypadku ran przewlekłych nawet raz na tydzień. Częsta zmiana opatrunków działa drażniąco na nowe, delikatne tkanki i niszczy procesy naprawcze. Nie wolno zdrapywać tworzącego się strupa, ponieważ stanowi on naturalny, biologiczny opatrunek, który zapewnia odpowiednie warunki do gojenia i chroni ranę przed czynnikami zewnętrznymi [1-5].

Dbaj o higienę
Pierwszym i najważniejszym krokiem w procesie gojenia się ran jest dbanie o odpowiednią higienę. Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pielęgnacji ran, należy dokładnie umyć ręce wodą i mydłem. Następnie oczyść ranę delikatnie, spłukując ją pod bieżącą wodą. Jeśli możliwe, użyj łagodnego środka antyseptycznego, aby zminimalizować ryzyko infekcji.
Po oczyszczeniu rany, ważne jest, aby ją zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi. W zależności od rozmiaru i głębokości rany, można zastosować różne metody zabezpieczenia. Drobne cięcia można zakryć przy użyciu plastra, zapewniając ochronę przed zanieczyszczeniem i uszkodzeniami mechanicznymi.
Jeśli jednak rana jest większa lub głębsza, warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić stosowanie jałowych opatrunków lub szwów w celu zapewnienia lepszego zagojenia się tkanek.
