Jak naturalnie ukryć pryszcze - Skuteczne domowe sposoby

Domowe sposoby na pryszcza

Cenisz sobie domowe metody pielęgnacji cery? Wykonane własnoręcznie preparaty, które zrobisz przy użyciu tego, co już masz w kuchni lub apteczce, nie tylko są skuteczne, ale też przyjazne dla portfela i zgodne z ideą zero waste. W walce z nieproszonym gościem na skórze twarzy mogą pomóc:

  • aspiryna – rozkrusz jedną tabletkę na proszek i zmieszaj z odrobiną wody, aby zyskać gęstą pastę. Nałóż ją punktowo na wykwity, pozostaw na noc, a rano zmyj dokładnie ciepłą wodą. Znajdujący się w jej składzie kwas acetylosalicylowy ukoi stan zapalny, zasuszy krostkę i zniweluje czerwoną obwódkę wokół niej,
  • czosnek – pokrój go na plasterki i przykładaj do zmian skórnych na ok. 10 minut. Powtarzaj kilkakrotnie w ciągu dnia. Czosnek jest bogaty w cynk oraz siarkę i działa bakteriobójczo, zatem w ciągu paru godzin pryszcz powinien się zmniejszyć,
  • biała pasta do zębów – nanieś odrobinę na czubek pryszcza, pozostaw na kilkanaście minut (albo nawet na całą noc), a następnie dokładnie zmyj. Zawarte w niej alkohol, mentol i soda oczyszczona pomogą zasuszyć pryszcza, aby stał się mniej widoczny,
  • miód + cynamon – pierwszy działa ściągająco, drugi antybakteryjnie i gojąco. W duecie tworzą skuteczny kosmetyk, który w ciągu nocy widocznie zmniejszy widoczność wykwitu skórnego. Wymieszaj ze sobą te dwa składniki w takich proporcjach, by stworzyły gęstą pastę, nałóż punktowo na problematyczne miejsca i zmyj po ok. 15 minutach,
  • pasta z pomidora – warzywo to zawiera likopen, który cechuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i zwalczającym wolne rodniki. Jak wykorzystać go w walce z pryszczem? Rozgnieć pomidora na papkę i nałóż ją na krostę na kilkanaście minut – a później dokładnie zmyj.

WSKAZÓWKA

Jednego z popularnych, domowych sposobów na pryszcze zdecydowanie nie polecamy, a wręcz odradzamy. Mowa tu o wyciskaniu zmian skórnych – czy to przy użyciu palców, czy specjalistycznych akcesoriów. W ten sposób nie tylko naruszasz strukturę skóry, pozostawiasz na niej rany i przyczyniasz się do pękania naczynek, ale również roznosisz bakterie po całej twarzy. W efekcie zamiast pozbyć się pryszczy, zintensyfikujesz ich wysyp.

Skuteczne metody na trądzik – naturalne leczenie w domu

2 sposób – czosnek

O tak, znowu czosnek! Nie bez przyczyny określany jest on jako naturalny antybiotyk, który działa niemal na każdą infekcję w organizmie. Jego właściwości działają doskonale na pryszcze – zwłaszcza, że czosnek zawiera w sobie sporo siarki i cynku. Składniki te wykazują zaś działanie zarówno antybakteryjne, jak i oczyszczające oraz przeciwgrzybicze. Właśnie dlatego warto będzie przygotować z niego skuteczny przepis na wągry! Czosnek używać można na wiele domowych sposobów. Możesz np.:

  • obrać ząbek czosnku i przyłożyć go do zmiany na skórze, wcierając sok w pryszcza (ok. 15 minut),
  • jeść 2 ząbki czosnku dziennie (z natką pietruszki, niwelującą zapach czosnku).

3 sposób – maseczka aspirynowa

Domowe sposoby na trądzik to także przygotowane w zaciszu własnego mieszkania… maseczki! I tak, jedną z nich może być np. maseczka przygotowana z… Aspiryny! Lekarstwo to jest niczym innym, jak kwasem acetylosalicylowym, wykazującym antytrądzikowe działanie. Aspiryna świetnie radzi sobie z bakteriami oraz doskonale złuszcza martwy naskórek. Mało tego, wykazuje działanie przeciwzapalne. Jak wygląda przygotowanie maseczki z Aspiryny?

  1. Zalej 3 tabletki lekarstwa wodą destylowaną.
  2. Rozgnieć tabletki tak, by stworzyć z nich papkę.
  3. Zmieszaj całość z łyżeczką jogurtu naturalnego.
  4. Nałóż powstałą mieszankę na oczyszczoną skórę twarzy. Potrzymaj ją tak ok. 15 minut.
  5. Zmyj maseczkę letnią wodą.

Pamiętaj, aby stosować takie naturalne, domowe kosmetyki przynajmniej 3 razy w tygodniu – w innym przypadku metoda ta może okazać się nieskuteczna. Regularność to podstawa, gdyż bez niej nie pomoże nawet szybki sposób! Jeśli szukasz innych porad zdrowotnych, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaszel.

Skorzystaj z kuracji medycznych

Zapytaj lekarza o leczenie retinolem

Preparaty z retinolem są przeznaczone miejscowej pielęgnacji twarzy pokrytej trądzikiem. Skutecznie pomagają zmniejszyć pryszcze.

Najczęściej mają postać kremu lub żelu i są dostępne na receptę. Może je przepisać lekarz rodzinny albo dermatolog.

Lekarstwo należy początkowo stosować trzy razy w tygodniu, a potem - gdy skóra się przyzwyczai - raz dziennie.

Lek zapobiega blokowaniu się mieszków włosowych, co jest częstą przyczyną trądziku.

Stosuj produkty z kwasem salicylowym

Kwas salicylowy jest jednym z najlepszych sposobów leczenia trądziku i osuszania wyprysków.

Pomaga usunąć z porów łój, który jest odpowiedzialny za powstawanie pryszczy.

Produkty zawierające kwas salicylowy naprawdę działają i są dostępne bez recepty. Znajdziesz je w drogeriach i aptekach. Mogą mieć stężenie od 0,5% do 5%.

Powszechnym efektem ubocznym użycia salicylanów jest świąd w miejscu użycia i podrażnienie skóry.

Przetestuj nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu to substancja usuwająca ze skóry twarzy bakterie odpowiedzialne za powstawanie wykwitów.

Pomaga również kontrolować wydzielanie sebum i złuszczanie martwych komórek naskórka, co pozwala szybko pozbyć się pryszcza.

Dostępne bez recepty produkty z nadtlenkiem benzoilu mają stężenie od 2,5 do 10%. Wybieraj zawsze takie, które odpowiadają stopniowi nasilenia wykwitów na Twojej skórze.

Oprócz tego, że nadtlenek benzoilu wysusza pryszcze, może też powodować pieczenie, łuszczenie i podrażnienie skóry w miejscach zastosowania.

Kontrowersyjne metody - parówka i solanka

SŁONA KĄPIEL TWARZY

1. Przygotuj roztwór soli

Kolejnym sposobem na wysuszenie pryszczy jest mikstura do twarzy z solą morską.

Można ją stosować jak maseczkę albo aplikować miejscowo na strefy występowania wykwitów.

Zagotuj trochę wody. Kiedy nieco ostygnie, przelej 3 łyżeczki do miski i dodaj jedną łyżeczkę soli morskiej. Mieszaj, dopóki sól się nie rozpuści.

Użyj soli morskiej, a nie jodowanej lub oczyszczonej. Sól morska lepiej nadaje się do pielęgnacji skóry.

Możesz zrobić większą ilość solanki, zwiększając proporcjonalnie ilość wody i soli.

2. Nanieś go na skórę

Gdy sól się rozpuści, możesz zaaplikować miksturę na twarz.

Delikatnie nabieraj płynu w dłoń i wcieraj go w skórę twarzy. Postaraj się, żeby roztwór nie dostał się do oczu, bo spowoduje pieczenie.

Pozostaw na twarzy przez 10 minut.

Nie pozwól, żeby sól pozostała na skórze ponad ustalone 10 minut, bo nadmiernie ją wysuszy.

Jeśli chcesz, możesz stosować roztwór punktowo. Zanurz patyczek kosmetyczny w roztworze i nanieś go na pryszcze, które chcesz wysuszyć.

3 Umyj twarz

Po 10 minutach opłucz twarz ciepłą wodą. Postaraj się nie zachlapać przy tym oczu.

Gdy pozostałości soli zostaną spłukane, osusz skórę miękkim ręczniczkiem.

4 Czas na nawilżanie

Po umyciu i osuszeniu twarzy koniecznie należy ją nawilżyć, żeby zapobiec nadmiernemu przesuszeniu. Wybieraj zawsze niekomedogenne kosmetyki nawilżające.

Nie nadużywaj metody z solą morską.

Raz czy dwa razy dziennie wystarczy, żeby kuracja odniosła skutek.

Jeśli będziesz to robić częściej, za bardzo odwodnisz skórę, a to się skończy podrażnieniem i kolejnymi problemami.

Jak szybko pozbyć się pryszcza? Domowe sposoby i najlepsze kosmetyki

Przeglądasz się w lustrze, a tam on – wielki, czerwony i niemożliwy do przeoczenia. Jak pozbyć się pryszcza szybko, skutecznie i bezpiecznie dla skóry? Wypróbuj sprawdzone przez nas metody i ciesz się nienaganną cerą.

Ogromny wyprysk, który wyskoczył na skórze dzień przed ważnym spotkaniem służbowym, randką czy wyjściem ze znajomymi? Takich sytuacji nie da się uniknąć, ale na szczęście można szybko pozbyć się tego problemu. Poniżej prezentujemy szybkie sposoby na pryszcze – zarówno dla miłośniczek domowych metod, jak i dla tych, które stawiają na profesjonalne rozwiązania.

RADA EKSPERTA

Jeśli na twarzy pojawi się pryszcz należy unikać dotykania twarzy w trakcie dnia oraz manualnego usuwania zmian w domowych warunkach, które może przyczynić się do rozniesienia i zwiększenia ilości zmian zapalnych. Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych. Jeśli zmiany są liczne warto skorzystać z wizyty dermatologicznej oraz konsultacji kosmetologicznej w celu skomponowania prawidłowej pielęgnacji dla potrzeb skóry

- wyjaśnia kosmetolog, Paulina Osiadły-Sroka.

czopu rogowego , który blokuje ujście mieszka włosowego i powoduje zbieranie się w tym miejscu łoju i keratyny tworząc doskonałe warunki do rozmnażania się bakterii Propionibacterium acnes , które to odpowiadają za powstanie stanu zapalnego.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...

Jeśli na Twojej twarzy widać ponad 20 wyprysków ze stanem zapalnym albo wykwity pokrywają większą część twarzy, oznacza to, że masz trądzik zapalny a może nawet piorunujący , który wymaga leczenia dermatologicznego.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...