Jak skutecznie pozbyć się przebarwień na twarzy - Najlepsze metody i porady

Lasery na przebarwienia

Pobudzenie odnowy kolagenu oraz rozjaśnienia skóry za pomocą światła laserowego to niezawodne rozwiązanie. Zabieg nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji, za to daje szybkie i trwałe efekty. Poza tym jest praktycznie bezbolesny. W dodatku laser ma także ujędrniające i odmładzające działanie. Takie „efekty uboczne” to sama przyjemność.

Oferta zabiegów laserowych jest niezwykle szeroka.

Do tych najskuteczniejszych należy zabieg usuwania przebarwień i rumienia Dye-Vl® Alma Harmony Pro® który dodatkowo leczy rumień i zamyka płytko położone zmiany naczynkowe. Równie skuteczna jest laserowa redukcja zmarszczek i melasmy Clear Lift® Alma Harmony Pro® .

Ich działanie opiera się na niszczeniu komórek z nadmiarem melaniny, co daje trwały efekt. Po zabiegu dochodzi do ściemnienia plam, a następnie ich złuszczenia. Zazwyczaj, aby osiągnąć efekt całkowitego usunięcia przebarwienia, konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.

Jeśli intensywne złuszczanie skóry nie jest konieczne, proponuję bardzo przyjemny zabieg GeneO ® – zabieg odmładzający na twarz, szyję i dekolt z zastosowaniem programu NeoBright.

Idealnie sprawdzi się przed tzw. wielkim wyjściem, ponieważ rozjaśnia skórę, dodaje jej blasku i gładkości. Działanie Geneo® obejmuje 3 etapy: złuszczenie, dotlenienie oraz odżywienie skóry. A to wszystko w 30 minut.

Jak zlikwidować przebarwienia starcze na skórze

Czy plamy starcze na dłoniach, na plecach, na twarzy czy na nogach trzeba zlikwidować?

Jak usunąć przebarwienia na skórze? Same w sobie plamy starcze nie są groźne i nie trzeba ich usuwać. Ponieważ jednak występują głównie u osób starszych, kojarzą się ze starością i starzeniem się skóry. Wiele osób pragnie je zlikwidować z przyczyn estetycznych, nie wyglądać staro.

W bardzo rzadkich przypadkach plamy soczewicowate przeradzają się w zmiany złośliwe, które mają progresje do czerniaka. Czerniak, który powstaje z plamy soczewicowatej jest wyleczalny i dobrze rokuje. Należy jednak obserwować plamy starcze, szczególnie jeśli stają się ciemne i wypukłe. Plamy soczewicowate należy zdiagnozować, jeśli występują u dziecka, gdyż mogą one być symptomem różnych chorób. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o plamach wątrobowych.

Jak usunąć plamy wątrobowe i przebarwienia na skórze metodami kosmetycznymi

Jak pozbyć się plam starczych? Wiele osób stosuje krem wybielający na plamy starcze na dłoniach. Niestety krem nie jest zbyt skuteczny, gdyż komórki barwnikowe gromadzą się w głębszych warstwach skóry, gdzie krem nie ma dostępu. Kremy i żele muszą być stosowane długo, aby osiągnąć jakikolwiek efekt. Łączy się to z efektami ubocznymi, które mogą oznaczać nawet trwałe odbarwienie skóry. Dlatego też na kremy i żele na przebarwienia starcze należy uważać, szczególnie jeśli mają w swoim składzie hydrochinon. Znacznie bezpieczniejsze są kremy z wyciągami roślinnymi, w których skład wchodzi arbutyna, kwas gentyzynowy, flawonoidy (zwłaszcza hesperydyna), wyciągi z lukrecji, proantocyjanidyny oraz polifenole.

Salony kosmetyczne oferują następujące zabiegi na przebarwienia starcze:

  • laseroterapia,
  • krioterapia,
  • głęboki peeling.

Jedną z najlepszych metod na plamy starcze na dłoniach, na twarzy czy na nogach jest laseroterapia. Jest to metoda bezinwazyjna, bezbolesna i bezpieczna dla pacjenta. Laser jest w stanie dotrzeć do głębszych warstw skóry i rozbić cząsteczki melaniny, które są następnie wchłaniane przez organizm. Po zabiegu na skórze pozostaje mały strupek, który po jakimś czasie odpada. Po zabiegu należy chronić skórę przed promieniowaniem UV stosując kremy z filtrem.

Jakie są główne rodzaje przebarwień?

Do najczęściej występujących należą piegi, do których mamy genetyczną skłonność, ale ich pojawienie się jest ściśle związane z nasłonecznieniem. Można je zauważyć już na twarzach małych dzieci.

Melazma czy ostuda pojawia się nagle w postaci rozlanych brązowych plam. Przyczyna? Hormony, słońce i geny. Pojawia się zazwyczaj w czasie ciąży i podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Jest zlokalizowana najczęściej na czole, policzkach czy wokół ust.

Przebarwienia pozapalne powstają wskutek urazu lub uszkodzenia mechanicznego skóry. Częsta „pamiątka” po trądziku.

Przebarwienia starcze to większe od piegów plamy, które pojawiają się w starszym wieku u osób, które w młodości nadużywały słońca.

Czasami pojawiają się także przebarwienia toksyczne lub chemiczne związane ze stosowaniem niewłaściwych kosmetyków.

Czym jest melanogeneza? Mechanizm powstawania oraz rodzaje przebarwień na twarzy

Melanogeneza to proces będący reakcją obronną organizmu na zbytnią ekspozycją na słońce, której głównym skutkiem jest opalenizna. Podczas tego procesu może jednak z wielu powodów dojść do pewnych zaburzeń, co kończy się powstawaniem na skórze przebarwień. Zaburzenia te mogą wystąpić z powodu przyjmowanych leków lub pitych ziół, np. dziurawca. Jeśli chodzi o rodzaje przebarwień, najczęściej da się zauważyć na skórze ludzi tak zwaną ostudę lub przebarwienia pozapalne (w skrócie PIH). Ostuda charakteryzuje się powracającymi przebarwieniami, które mogą zajmować znaczną część skóry. Są to najczęściej dość rozległe brązowe przebarwienia na twarzy. Ostuda bardzo często pojawia się u kobiet w ciąży lub tych stosujących antykoncepcję hormonalną. PIH natomiast jest konsekwencją przebytych chorób zapalnych skóry, które skutkują zwiększoną produkcją barwnika. Nie można zapomnieć również o piegach i plamach starczych.

Jeśli chodzi o przebarwienia na twarzy, przyczyny ich występowania mogą być różne. A zaliczamy do nich między innymi:

  • trądzik młodzieńczy/trądzik różowaty,
  • przyjmowane leki/zioła, które wykazują działanie fotouczulające,
  • ciąża/antykoncepcja hormonalna,
  • nieprawidłowa gospodarka hormonalna,
  • wystawienie na promieniowanie UV,
  • schorzenia wątroby lub nerek,
  • podeszły wiek lub uwarunkowania genetyczne.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

To pytanie, które jak bumerang powraca w moim gabinecie lekarskim. Pacjentki pytają o krem na przebarwienia, maść na przebarwienia, zabiegi czy domowe sposoby na przebarwienia na twarzy.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem na istniejące już plamki są jednak zabiegi medycyny estetycznej.

W przypadku silnych przebarwień sięgam po peelingi medyczne, szczególnie Dermamelan i Cosmelan (terapia depigmentacyjna) . Dają naprawdę spektakularne efekty!

Pozwalają rozjaśnić przebarwienia nawet o 95%. Taki efekt jest widoczny aż u 99% pacjentów.

Peelingi mają mnóstwo zalet i jedną wadę: po ich zastosowaniu przez co najmniej tydzień, skóra na twarzy jest podrażniona i się łuszczy. Do niedawna nie każdy mógł sobie pozwolić na tak długą rekonwalescencję i urlop od pracy, ale w czasach home office nie jest to już przeszkodą do wykonania zabiegu.

Peeling medyczny to dopiero początek kuracji, którą należy kontynuować w domu w postaci codziennej, wielomiesięcznej odpowiedniej pielęgnacji skóry z przebarwieniami.

Gdy przebarwienia skóry są łagodniejsze, a brązowe plamy na twarzy płytsze, można sięgnąć po łagodniejsze peelingi, jak Retix C i peelingi oparte na działaniu kwasów, które mają znacznie delikatniejsze działanie niż środki medyczne.

Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, bo w przypadku tego typu preparatów osiągnięcie pożądanego efektu wymaga kilkukrotnego powtórzenia kuracji.

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

program nie obsługuje standardu CMYK, więc jeśli nasza grafika jest przeznaczona do wydruku, prościej będzie ją zrobić w innych programach w GIMP-ie co prawda też damy radę, ale musimy zainstalować specjalną wtyczkę Separate.

Czytaj dalej...

Jednak zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wzmożonego łojotoku, co w połączeniu z nieprawidłowym rogowaceniem przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych powoduje nie tylko nieestetyczne błyszczenie się twarzy, ale też pojawienie się krost i wyprysków.

Czytaj dalej...

Nieładnie wyglądające nierówności na skórze, jakimi są czerwone blizny po trądziku, można usunąć nowoczesnymi metodami, jednak taki proces zwykle trwa długo i nierzadko trzeba wypróbować kilku metod terapeutycznych, zanim uda się znaleźć tę najbardziej skuteczną.

Czytaj dalej...

Jeśli na Twojej twarzy widać ponad 20 wyprysków ze stanem zapalnym albo wykwity pokrywają większą część twarzy, oznacza to, że masz trądzik zapalny a może nawet piorunujący , który wymaga leczenia dermatologicznego.

Czytaj dalej...