Jak skutecznie pozbyć się przebarwień na twarzy - Najlepsze metody i porady

Jak powstają przebarwienia skóry?

Przebarwienia skóry mogą mieć różne przyczyny, od prostych czynników środowiskowych po poważniejsze schorzenia. Ekspozycja na słońce jest jedną z najczęstszych przyczyn przebarwień skóry, ponieważ światło ultrafioletowe prowadzi do wytwarzania przez skórę większej ilości melaniny, pigmentu, który nadaje skórze jej kolor.

Zmiany hormonalne mogą również powodować przebarwienia skóry, ponieważ zwiększony poziom estrogenu może stymulować produkcję melaniny. Niektóre leki, takie jak pigułki antykoncepcyjne i niektóre antybiotyki, mogą być przyczyną przebarwień skóry.

W rzadkich przypadkach przebarwienia skóry mogą być oznaką poważniejszego stanu chorobowego, takiego jak choroba Addisona lub bielactwo nabyte. W takim wypadku najlepiej skonsultować się z dermatologiem w celu dokładnej diagnozy.

Od czego robią się przebarwienia?

O czym świadczą przebarwienia na twarzy? Co jest ich najczęstszą przyczyną u Polek?

dr Agnieszka Bańka-Wrona: Pojawienie się przebarwień na twarzy oznacza, że w wyniku działania promieniowania słonecznego pobudzone zostały w skórze procesy syntezy barwnika – melaniny. Dzieje się tak, bo melanina produkowana jest w naszej skórze, aby ochronić ją przed działaniem promieniowania UV.

Dlatego zawsze, gdy dłużej wystawiamy twarz na słońce, na skórze pojawia się opalenizna. Zwykle wtedy barwnik rozłożony jest równomiernie. Z czasem jednak, z kolejnymi ekspozycjami na promieniowanie słoneczne, barwnik w niektórych miejscach gromadzi się nadmiernie, a w skórze dochodzi do powstania uszkodzeń posłonecznych – wtedy pojawia się dodatkowo zlokalizowana hiperpigmentacja, czyli ciemne plamy na skórze.

Do czego może prowadzić ignorowanie przebarwień?

dr Agnieszka Bańka-Wrona: Jeśli już raz na naszej skórze pojawią się przebarwienia, to zwykle oznacza, że będą nam one towarzyszyły już zawsze. Szczególnie jeśli nie włączymy prawidłowego postępowania dermatologicznego. Dodatkowo w pewnych typach przebarwień, na przykład w melazmie, brak leczenia zwykle oznacza stopniowe nasilanie się zmian – to oznacza, że obszary hiperpigmentacji będą się powiększać.

Badania psychologiczne pokazują, że pacjentom z przebarwieniami obniża się jakość życia – wstydzą się tych zmian skórnych, czują się „brudni”. Z moich obserwacji wynika, że czasem takie emocje wywołuje nawet pojedyncza plama barwnikowa na twarzy! Obok więc aspektów wizualnych, nieleczone przebarwienia oznaczają obniżenie samooceny, obniżenie nastroju.

Jak można zapobiegać powstawaniu przebarwień na skórze?

dr Agnieszka Bańka-Wrona: Podstawą zapobiegania powstawaniu przebarwień na skórze jest skuteczna fotoprotekcja – to bowiem promienie UV powodują, że barwnik w ogóle jest w skórze produkowany. Jak wygląda skuteczna fotoprotekcja? To regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym minimum SPF 30, optymalnie SPF 50, reaplikacja tych kremów co 2-3 godziny, szczególnie w dni z wysokim indeksem UV, kiedy przebywamy na zewnątrz, unikanie bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne w godzinach między 12 a 15, noszenie nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych filtrem UV. Ważnym elementem zapobiegania powstawania przebarwień jest także stosowanie w porannej pielęgnacji kremów zawierających składniki blokujące syntezę melaniny oraz antyoksydantów.

Przebarwienia na twarzy – zwiastun choroby czy defekt estetyczny?

Przebarwienia skórne pojawiające się na twarzy to w większości przypadków problem estetyczny, z którym zmaga się wiele osób. Przyczyny pojawiania się przebarwień mogą być różne: trądzik czy długotrwała ekspozycja na słońce. Zdarzają się jednak przebarwienia, które mogą sygnalizować, że coś jest nie tak. Niektóre plamy będą wskazywać na schorzenia wątroby czy nerek lub na zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu komórek pigmentowanych, które są odpowiedzialne za produkcję melaniny. W takich sytuacjach wszelkie środki czy kremy na przebarwienia mogą tylko zaleczyć problem, ale nie rozwiążą problemu. Jeśli jakieś plamy skórne nas niepokoją, najlepiej udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny ich pojawienia się na naszej skórze.

Do przyczyn wrośniętych włosków możemy zaliczyć uszkodzenie skóry , które w połączeniu z dostającymi się po skórę bakteriami i zanieczyszczeniami na przykład ze starej maszynki albo niewyczyszczonej końcówki depilatora powodują stan zapalny.

Czytaj dalej...

program nie obsługuje standardu CMYK, więc jeśli nasza grafika jest przeznaczona do wydruku, prościej będzie ją zrobić w innych programach w GIMP-ie co prawda też damy radę, ale musimy zainstalować specjalną wtyczkę Separate.

Czytaj dalej...

Jednak zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wzmożonego łojotoku, co w połączeniu z nieprawidłowym rogowaceniem przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych powoduje nie tylko nieestetyczne błyszczenie się twarzy, ale też pojawienie się krost i wyprysków.

Czytaj dalej...

Nieładnie wyglądające nierówności na skórze, jakimi są czerwone blizny po trądziku, można usunąć nowoczesnymi metodami, jednak taki proces zwykle trwa długo i nierzadko trzeba wypróbować kilku metod terapeutycznych, zanim uda się znaleźć tę najbardziej skuteczną.

Czytaj dalej...

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem , należy zmieszać oba składniki ilość zależy od własnych preferencji do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę.

Czytaj dalej...