Jak skutecznie walczyć z łuszczycą - Praktyczne porady i strategie

Zapobieganie nawrotom choroby

Kiedy łuszczyca już raz jest zdiagnozowana, niestety będzie do końca życia. Nie znaczy to jednak, że zawsze będzie trzeba walczyć z dolegliwościami. Okresy remisji mogą być różnej długości, a są przypadki, kiedy objawy nie wracają. Z czego to wynika? Z odpowiedniej profilaktyki. Prowadząc zdrowy tryb życia i zmieniając dotychczasowe nawyki, które być może przyczyniły się do rozwinięcia choroby, można zmniejszyć ryzyko nawrotów w przyszłości.

Podstawą powinna być dieta bogata w kwasy omega-3, witaminy D, A i E. Jednocześnie w diecie powinno być mniej ostrych przypraw, mięsa wieprzowego, wędlin, czekolady, kakao, konserwantów. Trzeba odstawić używki, unikać opalania i zakładać luźne ubrania z naturalnych tkanin. Ważny jest wybór kosmetyków, które muszą być dostosowane do potrzeb skóry, ale oprócz tego warto zwrócić uwagę na kilka innych kwestii.

Zamiast kąpieli lepszy będzie prysznic, żeby skóra się nie przesuszała. Za każdym razem stosuje się po kąpieli nawilżające kremy. Nie można skóry pocierać gąbkami ani ręcznikiem, za to delikatnie osuszać – dotyczy to również skóry głowy.

Z czego wynika łuszczyca?

Na łuszczycę można zachorować w różnym wieku, ale najczęściej ujawnienie choroby jest w przedziale 10-40 lat. Jednak mogą na nią zachorować i młodsze dzieci i seniorzy. Poza samymi wykwitami na skórze, przy łuszczycy stany zapalne są też na migdałach, zatokach i w zębach. Wśród czynników zapalnych kładzie się nacisk na otyłość, noszenie zbyt ciasnych i syntetycznych ubrań, niedosypianie, stosowanie złych kosmetyków, opalanie, ostre infekcje i wiele innych. Kiedy objawy już są, trzeba koniecznie odwiedzić lekarza. Ten przepisze leki na receptę i podpowie, po jakie sięgać kosmetyki i co zmienić w swoim stylu życia, aby choroba nie była bardzo uciążliwa.

Łuszczyca może być widoczna na różnych partiach ciała. Niezależnie od tego, gdzie są wykwity, jest to uciążliwe, ale są miejsca, które wyjątkowo trudno pielęgnować. Tak też jest w sytuacji, kiedy łuszczyca dotyka skóry głowy. Mało tego, że przez owłosienie trudno wyleczyć i pozbyć się objawów, to głowy nie zakryje się pod ubraniem, co wpływa na dodatkowy dyskomfort. Nieustanne drapanie się przez swędzenie i odstające łuski mogą raczej zniechęcać.

Chociaż dla samych włosów łuszczyca groźna nie jest, wystarczą dolegliwości związane ze skórą. Leki na łuszczycę najczęściej mają charakter miejscowy. Ich najważniejszym zadaniem jest pozbycie się złuszczającego się naskórka. Wiele preparatów postało z myślą o stosowaniu na noc. Nakłada się je na skórę głowy i owija ręcznikiem i folią, co tworzy dobre warunki dla działania składników aktywnych.

Krok 4 – zmień dietę

Dla wielu chorych zmiana trybu życia – w tym właśnie zmiana diety – to najtrudniejszy etap walki z łuszczycą.

W pierwszej kolejności trzeba odstawić tytoń i alkohol, ale także wszystkie pokarmy odwadniające (kawa, ostre potrawy) oraz wywołujące produkcję histaminy odpowiedzialnej za swędzenie skóry (są to np. truskawki, pomidory, pomarańcze, ananasy, jagody). Unikać powinno się także ciężkostrawnych pokarmów, które mają dużo związków siarki (czerwone mięso, warzywa strączkowe).

Korzystnie na stan skóry osoby chorej na łuszczycę wpływają zielone warzywa, zawierające kwas foliowy, ale także marchewka, dynia czy seler. Z mięs najlepszym wyborem są ryby lub białe mięso (drób), które łatwo odchodzi od kości. Obowiązkowym dodatkiem do diety jest także duża ilość wody, która wypłukuje z organizmu uboczne produkty metabolizmu.

Te cztery kroki to tak naprawdę początek długiej drogi prowadzącej do znacznej poprawy stanu skóry chorego na łuszczycę, a co za tym idzie – poprawy jakości życia. Oczywiście sama zdrowa dieta i ograniczenie stresu nie wystarczą – konieczna będzie także kuracja lekami i stosowanie odpowiednich dermokosmetyków, ale trzeba mieć świadomość, że leczenie to nie wszystko, bo równie ważne jest odpowiednie nastawienie i praca chorego nad samym sobą.

Opracowanie: Agnieszka Wyrzykowska, materiały prasowe Skupieński Marketing/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Domowe sposoby na łuszczycę skóry

Łuszczyca u niemowlaka i dorosłego – czym właściwie jest?

Łuszczyca jest niczym innym, jak zapalną chorobą skóry. Powstaje zazwyczaj przez czynniki zarówno immunologiczne, jak i genetyczne. Na początku zmiany na skórze przybierają charakter niewielkich grudek – z czasem jednak stają się one większe i zmieniają w srebrzyste łuski bądź charakterystyczne blaszki. Łuszczyca potrafi występować w różnych miejscach ciała. Wśród nich wyróżnia się:

  • łuszczyca skóry głowy,
  • łuszczyca kolan i łokci,
  • łuszczyca paznokci.

Często łuszczyca występuje także pod wieloma postaciami, jak łuszczyca krostkowa albo uogólniona. Należy pamiętać, że naturalne metody leczenia łuszczycy znacznie zniwelują jej objawy. Dobroczynne działanie wykazują chociażby domowe sposoby na wypadanie włosów! Jednak mogą być one zaledwie uzupełnieniem profesjonalnej terapii zaleconej przez dermatologa.

1 sposób – ocet winny

To bardzo skuteczny, sprawdzony pomysł domowy. Możesz za jego pomocą walczyć z zainfekowaną skórą. Zresztą, ocet winny znany jest ze swoim dobroczynnych właściwości nie od dziś. Z powodzeniem działa też bowiem na odchudzanie, dodaje energii oraz polepsza… humor. Oczywiście, wskazany jest również jako „pomocnik” w usuwaniu brzydkich zmian na skórze. Ocet winny działa przeciwzapalnie, regenerująco i przeciwbakteryjnie. Wystarczy, że będziesz regularnie przemywać octem swoje ciało. Możesz go z powodzeniem aplikować na swędzące miejsca skóry.

Ocet bez problemu kupisz w każdym sklepie. Możesz również przygotować samodzielnie ocet w domu, np. z ogryzków po jabłkach. Zyskasz wówczas pewność, że jest to produkt 100 % naturalny i bez sztucznych konserwantów. Ocet i jego cenne właściwości stosuje się również jako sprawdzone, domowe sposoby na wypadanie włosów! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?

Czy łuszczycę można wyleczyć?

Codziennie 180 milionów ludzi na całym świecie zmaga się z najpowszechniejszą chorobą skóry, czyli z łuszczycą. To choroba nieuleczalna, a walka z nią polega na wyeliminowaniu objawów i utrzymaniu łuszczycy w remisji przez jak najdłuższy czas.

Żeby leczenie było skuteczne nie wystarczy jednak stosować przepisane przez dermatologa leki – trzeba jeszcze mieć świadomość, co wywołuje łuszczycę w naszym organizmie, jakie czynniki wpływają na pogarszanie się stanu skóry i jak je wyeliminować. To jeden z tematów omawianych podczas wystąpienia dra Michaela Tiranta, światowej sławy specjalisty od łuszczycy, biochemika i twórcy preparatów z linii Dr Michaels. Podczas specjalnej konferencji prasowej naukowiec zwracał szczególną uwagę na to, że najlepsze skutki w leczeniu łuszczycy odnosi się wtedy, gdy leczenie farmakologiczne połączy się z odpowiednią dietą i zmianą trybu życia.

Spadek masy ciała bez wyraźnej przyczyny nieplanowana utrata wagi może wynikać z faktu, że organizm nie jest w stanie prawidłowo przetwarzać glukozy i zaczyna korzystać z zapasów tłuszczu jako źródła energii.

Czytaj dalej...

Treatment of adults with moderate to severe plaque psoriasis who failed to respond to, or who have a contraindication to, or are intolerant to other systemic therapy including cyclosporine, methotrexate or PUVA see section.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Powodem rozpoczęcia leczenia ogólnego jest brak odpowiedzi na leczenie miejscowe, fototerapię UVB i fotochemioterapię PUVA, łuszczyca obejmująca powyżej 15 powierzchni ciała, ciężkie zapalne postacie łuszczycy, uogólniona łuszczyca krostkowa, łuszczyca stawowa, łuszczyca dłoni i stóp.

Czytaj dalej...