Jak skutecznie usunąć wrośnięty włos - sprawdzone metody i porady

Jak usunąć głęboko wrośnięty włos?

Teraz, gdy wiesz, jak rozpoznać głęboko wrośnięty włos, czas dowiedzieć się, jak go usunąć. Oto kilka skutecznych metod, które możesz wypróbować:

1. Stosowanie ciepłych kompresów

Jednym z najprostszych sposobów na usunięcie głęboko wrośniętego włosa jest stosowanie ciepłych kompresów. Ciepło pomaga rozluźnić skórę i otworzyć pory, ułatwiając wyciągnięcie wrośniętego włosa. Oto jak to zrobić:

  1. Namocz czystą szmatkę w ciepłej wodzie.
  2. Delikatnie przyłóż szmatkę do miejsca, gdzie znajduje się wrośnięty włos.
  3. Pozostaw kompres na skórze przez około 10-15 minut.
  4. Delikatnie wyciągnij włos za pomocą pęsety.

Pamiętaj, aby dezynfekować pęsetę przed użyciem, aby uniknąć infekcji.

2. Peeling ciała

Peeling ciała może być również skutecznym sposobem na usunięcie głęboko wrośniętych włosów. Peeling pomaga złuszczyć martwe komórki skóry i odblokować pory, co ułatwia wyciągnięcie wrośniętego włosa. Oto jak to zrobić:

  1. Nałóż peeling na wilgotną skórę i delikatnie masuj przez kilka minut.
  2. Spłucz peeling ciepłą wodą.
  3. Powtarzaj ten proces regularnie, aby zapobiegać wrośnięciu włosów.

3. Unikaj golenia przeciwnie do kierunku wzrostu włosów

Jednym z głównych powodów wrośnięcia włosów jest golenie przeciwnie do kierunku wzrostu włosów. Golenie w ten sposób powoduje, że włosy odrastają pod skórą, co prowadzi do wrośnięcia. Aby temu zapobiec, zawsze gól się w kierunku wzrostu włosów. Może to wydłużyć czas golenia, ale pomoże uniknąć problemu z wrośniętymi włosami.

Wrośnięty włos – jak to się stało?

Wrośnięty włos może pojawić się na skórze znienacka, a może być rezultatem naszych zaniedbań pielęgnacyjnych. Z tym problemem borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bowiem wrośnięty włos może się pojawić w dowolnym miejscu na naszym ciele, gdzie znajdują się włosy. Panowie najczęściej narzekają na wrastające włosy na twarzy i szyi, natomiast panie na nogach, pod pachami i w miejscach intymnych. Jak łatwo zauważyć u wszystkich są to miejsca, które golimy lub depilujemy.

Najczęściej wrastające włoski nie są bolesną dolegliwością. Wrośnięty włos na nodze czy pod pachą często uwalnia się sam. Jednak czasem może doprowadzić do stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, bolesną krostą, a nawet ropniem. Dlatego warto zawczasu dowiedzieć, jak zapobiegać wrastaniu włosów, a w ostateczności, w jaki sposób je usunąć i jak leczyć.

Dlaczego włosy wrastają?

Włosy powstają w mieszkach włosowych i w naturalnej sytuacji rosną prosto i przenikają przez skórę. Gdy jednak pojawia się blokada w postaci na przykład zrogowaciałego naskórka, włoski mają utrudnione zadanie, rosną na boki pod skórą i w ten sposób przemieniają się we wrastające włosy.

Jedną z najczęstszych przyczyn wrastania włosów jest golenie włosów maszynką lub depilowaniem za pomocą depilatora. Podczas depilacji usuwamy włosy w całości, razem z cebulką. Kolejne włosy odrastają słabsze i cieńsze, dlatego trudniej jest im przebić się przez naskórek i zaczynają wrastać pod skórę. To często skutkuje krostkami, guzkami i zaognioną skórą, będącą stanem zapalanym. Aby zapobiec wrastaniu włosków należy regularnie wykonywać peeling skóry, który złuszcza martwe komórki naskórka, wygładza skórą i pomaga włosom przebić się przez naskórek, ponieważ jest on cieńszy i stanowi łatwiejszą przeszkodę dla włosków. Poza tym należy dbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry po depilacji.

Wrastające włosy – czym są?

Zwane także zapaleniem mieszków włosowych, wrastające włosy są odpowiedzialne za niektóre miejscowe stany zapalne skóry. Mogą pojawić w dowolnym miejscu na ciele, gdzie włosy wyrastają ze skóry, ale szczególnie w miejscach, w których golisz się regularnie.

Podczas golenia ostrze tnie mieszek pod nierównym kątem, pozostawiając go z ostrzejszą krawędzią, dzięki czemu może łatwo przebijać się przez skórę i odrastać do wewnątrz. Wtedy mogą powstawać małe czerwone guzki. Tworzą one najczęściej duże skupiska, obejmując nawet sporą powierzchnię podrażnionej skóry. Mogą powodować ból i swędzenie, ale należy za wszelką cenę powstrzymać się od ich rozdrapywania i wyciskania. Ten problem spotyka częściej mężczyzn z grubszymi i bardziej kręconymi włosami, ale nie oznacza to, że panowie z prostymi włosami też mogą czuć się bezpieczni.

Zwróć uwagę też na to, że te wypryski na twarzy (lub w innym miejscu) mogą być również zwykłym podrażnieniem skóry z powodu golenia. Typowymi objawami po złym goleniu skóry są uczucie gorąca, swędzenia, pieczenia lub pieczenia. Mężczyźni zwykle cierpią z powodu tych problemów, gdy nie używają odpowiednich produktów, jak pianki do golenia lub żelu, czy prostu korzystali z tępego ostrza lub złej jakości. Ale jeśli to wrastające włosy, to można zrobić poniższe rzeczy.

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

Do przyczyn wrośniętych włosków możemy zaliczyć uszkodzenie skóry , które w połączeniu z dostającymi się po skórę bakteriami i zanieczyszczeniami na przykład ze starej maszynki albo niewyczyszczonej końcówki depilatora powodują stan zapalny.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Jedną z najpopularniejszych i najszybszych metod depilacji jest usuwanie zbędnego owłosienia przy pomocy maszynki do golenia, z której bardzo chętnie korzystają nie tylko mężczyźni, ale również kobiety.

Czytaj dalej...