Jak skutecznie usunąć wrośnięty włos - sprawdzone metody i porady

Jak usunąć wrastające włosy?

Wrastające włosy są problemem, z którym boryka się wiele osób niezależnie od płci i wieku. Mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć strefami szczególnie narażonymi na tę dolegliwość są pachy, okolice bikini i nogi. Skóra w miejscu wrastającego włosa jest bardzo wrażliwa, zaczerwieniona – pojawia się na niej guz, który wyglądem przypomina pryszcza. Przyczyną wrastających włosów najczęściej może być nieprzygotowanie skóry do depilacji, wybranie niewłaściwej metody depilacji, bądź wykonanie jej w sposób nieodpowiedni, zła długość włosa. Wrastający włos to włos zwinięty pod skóra. Uszkodzony włos może odrastać krzywo lub być za słaby, by przebić się przez naskórek. Często towarzyszom temu stany zapalne i ropne zmiany skórne.

Wrośnięty włos – jak to się stało?

Wrośnięty włos może pojawić się na skórze znienacka, a może być rezultatem naszych zaniedbań pielęgnacyjnych. Z tym problemem borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bowiem wrośnięty włos może się pojawić w dowolnym miejscu na naszym ciele, gdzie znajdują się włosy. Panowie najczęściej narzekają na wrastające włosy na twarzy i szyi, natomiast panie na nogach, pod pachami i w miejscach intymnych. Jak łatwo zauważyć u wszystkich są to miejsca, które golimy lub depilujemy.

Najczęściej wrastające włoski nie są bolesną dolegliwością. Wrośnięty włos na nodze czy pod pachą często uwalnia się sam. Jednak czasem może doprowadzić do stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, bolesną krostą, a nawet ropniem. Dlatego warto zawczasu dowiedzieć, jak zapobiegać wrastaniu włosów, a w ostateczności, w jaki sposób je usunąć i jak leczyć.

Dlaczego włosy wrastają?

Włosy powstają w mieszkach włosowych i w naturalnej sytuacji rosną prosto i przenikają przez skórę. Gdy jednak pojawia się blokada w postaci na przykład zrogowaciałego naskórka, włoski mają utrudnione zadanie, rosną na boki pod skórą i w ten sposób przemieniają się we wrastające włosy.

Jedną z najczęstszych przyczyn wrastania włosów jest golenie włosów maszynką lub depilowaniem za pomocą depilatora. Podczas depilacji usuwamy włosy w całości, razem z cebulką. Kolejne włosy odrastają słabsze i cieńsze, dlatego trudniej jest im przebić się przez naskórek i zaczynają wrastać pod skórę. To często skutkuje krostkami, guzkami i zaognioną skórą, będącą stanem zapalanym. Aby zapobiec wrastaniu włosków należy regularnie wykonywać peeling skóry, który złuszcza martwe komórki naskórka, wygładza skórą i pomaga włosom przebić się przez naskórek, ponieważ jest on cieńszy i stanowi łatwiejszą przeszkodę dla włosków. Poza tym należy dbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry po depilacji.

Leczenie i usuwanie wrastających włosów

Jeśli przestaniesz golić się na podrażnionej skórze, wrastające włosy często same znikną za kilka tygodni. W międzyczasie dostępny bez recepty krem ​​steroidowy, taki jak hydrokortyzon, zmniejszy stan zapalny i zaczerwienienie. Maść lub balsam leczniczy może również pomóc ukoić skórę, ale upewnij się, że nie jest komedogenny, co oznacza, że ​​nie zatyka porów. Jeśli guzki nie zanikają, być może trzeba będzie udać się do dermatologa, aby poddać się alternatywnemu leczeniu lub usunięciu.

W walce z wrastającymi włosami czasami mogą być wymagane antybiotyki i ręczne usuwanie włosów. Jednak zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie, dlatego zaleca się regularne złuszczanie i golenie w kierunku wzrostu włosów. W skrajnych przypadkach zapuszczenie brody może być jedyną opcją.

Jak zapobiegać wrastaniu włosów? Użyj elektrycznej golarki

Jeśli musisz codziennie golić się na gładko, ale chcesz dać swojej skórze dzień wolny, to zgól się na mokro jednego dnia, a potem użyj golarki elektrycznej. Golarka elektryczna będzie miała foliową osłonkę na ostrzach, która zapobiega przycinaniu włosków zbyt blisko skóry. To nie tylko jej nie podrażni, ale też ochroni cię przed zadrapaniami i pomoże zapobiec wrastaniu włosów przez odcinanie ich z dala od poziomu skóry.

Golarka elektryczna może pomóc w zapobieganiu wrastaniu włosów, ale jest mniej skuteczna w przypadku ogarnięcia świeżego/wieczornego zarostu. Jeśli naprawdę chcesz dokładnego golenia, musisz zmoczyć twarz, upewniając się, że robisz to poprawnie. Po pierwsze, weź prysznic przed goleniem. Gorąca woda i para mogą zmiękczyć włosy na brodzie. Pomoże to również wywierać mniejszy nacisk na twój ruch maszynką do golenia, co zmniejszy podrażnienia.

Zmiana metody usuwania włosów Jeśli wrośnięte włosy są wynikiem konkretnej metody usuwania włosów, dermatolog może zalecić zmianę tej metody na inną, która jest mniej prawdopodobna do powodowania wrośniętych włosów.

Czytaj dalej...

Do przyczyn wrośniętych włosków możemy zaliczyć uszkodzenie skóry , które w połączeniu z dostającymi się po skórę bakteriami i zanieczyszczeniami na przykład ze starej maszynki albo niewyczyszczonej końcówki depilatora powodują stan zapalny.

Czytaj dalej...

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

Do przyczyn wrośniętych włosków możemy zaliczyć uszkodzenie skóry , które w połączeniu z dostającymi się po skórę bakteriami i zanieczyszczeniami na przykład ze starej maszynki albo niewyczyszczonej końcówki depilatora powodują stan zapalny.

Czytaj dalej...