Jak skutecznie usunąć wrośnięty włos - sprawdzone metody i porady
Jak wyeliminować ryzyko powstawania wrastających włosów?
Najlepszą metodą zapobiegającą powstawaniu wrastających włosów jest regularne złuszczanie martwego naskórka. Włosy nie są w stanie przebić się przez górną warstwę skóry, jeśli ta jest zrogowaciała. Dwa razy w tygodniu warto więc wykonywać peeling i masaż przeznaczoną do tego szczotką z włosiem z agawy. Tak przygotowana skóra będzie nie tylko gładsza i miększa, ale przede wszystkim mniej narażona na wrastanie włosów. Dodatkowo, znacznie poprawi się jej kondycja – będzie wyglądała na zdrowszą i bardziej zadbaną.
Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie nawilżanie skóry i wybranie właściwej dla niej metody depilacji. W celu doboru odpowiedniego kosmetyku do nawilżenia, możliwa jest konsultacja z naszą kosmetyczką. Pomoże ona wybrać właściwy preparat według indywidualnych potrzeb skóry. Natomiast w kwestii depilacji, najskuteczniejsza i najmniej inwazyjna dla skóry jest depilacja woskiem. Przy usunięciu włosów wraz z cebulkami, ryzyko wrastających włosków jest niższe niż w przypadku innych metod depilacji. Należy jednak pamiętać, że aby depilacja była w pełni skuteczna i bezpieczna – włosy powinny mieć odpowiednią długość. W przypadku, gdy włosy są za długie lub za krótkie, może dojść do ich poprzerywania – czyli bezpośredniej przyczyny wrastania.
Po odpowiednim przygotowaniu się do depilacji i właściwym jej przebiegu, włosy odrastają proste, nie mają więc problemu z przebiciem się przez wierzchnią warstwę skóry. Dlatego tak ważne jest, aby z takich usług korzystać u specjalisty.
Wrośnięty włos – jak to się stało?
Wrośnięty włos może pojawić się na skórze znienacka, a może być rezultatem naszych zaniedbań pielęgnacyjnych. Z tym problemem borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bowiem wrośnięty włos może się pojawić w dowolnym miejscu na naszym ciele, gdzie znajdują się włosy. Panowie najczęściej narzekają na wrastające włosy na twarzy i szyi, natomiast panie na nogach, pod pachami i w miejscach intymnych. Jak łatwo zauważyć u wszystkich są to miejsca, które golimy lub depilujemy.
Najczęściej wrastające włoski nie są bolesną dolegliwością. Wrośnięty włos na nodze czy pod pachą często uwalnia się sam. Jednak czasem może doprowadzić do stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, bolesną krostą, a nawet ropniem. Dlatego warto zawczasu dowiedzieć, jak zapobiegać wrastaniu włosów, a w ostateczności, w jaki sposób je usunąć i jak leczyć.
Dlaczego włosy wrastają?
Włosy powstają w mieszkach włosowych i w naturalnej sytuacji rosną prosto i przenikają przez skórę. Gdy jednak pojawia się blokada w postaci na przykład zrogowaciałego naskórka, włoski mają utrudnione zadanie, rosną na boki pod skórą i w ten sposób przemieniają się we wrastające włosy.
Jedną z najczęstszych przyczyn wrastania włosów jest golenie włosów maszynką lub depilowaniem za pomocą depilatora. Podczas depilacji usuwamy włosy w całości, razem z cebulką. Kolejne włosy odrastają słabsze i cieńsze, dlatego trudniej jest im przebić się przez naskórek i zaczynają wrastać pod skórę. To często skutkuje krostkami, guzkami i zaognioną skórą, będącą stanem zapalanym. Aby zapobiec wrastaniu włosków należy regularnie wykonywać peeling skóry, który złuszcza martwe komórki naskórka, wygładza skórą i pomaga włosom przebić się przez naskórek, ponieważ jest on cieńszy i stanowi łatwiejszą przeszkodę dla włosków. Poza tym należy dbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry po depilacji.
Odpowiednia pielęgnacja po depilacji
Obojętnie, który sposób depilowania się wybierzesz – skóra zawsze wymaga specjalnej pielęgnacji po usunięciu z niej włosów. Opłucz depilowane miejsce letnią wodą. W ten sposób zamkniesz otwarte pory. Użyj antybakteryjnej maści lub kremu, który złagodzi wszelkie powstałe podrażnienia. Koniecznie wybierz coś, co nie wysuszy twojej skóry.
Źródłem problemu może być twoja nadwrażliwość na podrażnienia powstające w procesie golenia. Jeśli codziennie sięgasz po jednorazową maszynkę – zrób sobie przynajmniej kilkudniową przerwę. Zadbaj też o odpowiednią higienę i sposób golenia. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci walczyć z nieprawidłowym odrastaniem włosów:
- ostrze maszynki, którą używasz, powinno być zawsze perfekcyjnie ostre. Tępa golarka wyrywa włosy i podrażnia skórę,
- przed każdym jej użyciem dezynfekuj ją mocnym alkoholem, by zapobiec przedostawaniu się jakichkolwiek bakterii w głąb skóry,
- zawsze używaj żelu lub pianki do golenia. Używanie do tego mydła jest tak samo złe, jak golenie się na sucho – to tylko wysuszy i niepotrzebnie podrażni skórę,
- staraj się golić z kierunkiem wzrostu włosów, nie pod włos,
- niech twoje ruchy będą gładkie, płynne i pewne. Nie rób tego zbyt szybko ani mocno. Postaraj się nie przyciskać maszynki mocno do skóry,
- przyda ci się też regularny (lecz nie za częsty) peeling. Może być to kosmetyk drogeryjny lub zrobiony samodzielnie. Upewnij się tylko, że jest to preparat odpowiednio dobrany do twojego typu skóry. Dermatolodzy podkreślają, że regularne złuszczanie martwego naskórka nie tylko zapobiega wrastającym włoskom, ale też przyczynia się do ogólnej poprawy kondycji skóry,
- warto depilować się po kąpieli, czyli wtedy, gdy twoje włosy zostały naturalnie zmiękczone,
- do troski o podrażnioną skórę doskonale sprawdzi się aloes, witamina E i inne naturalne substancje. Unikaj kremów silnie perfumowanych lub barwionych.
Jak usunąć wrośnięty włos?
Czasem zwykłe wyciskanie wrośniętego włoska okazuje się skuteczne. Częściej jednak w ten sposób wciska się go jeszcze głębiej – razem z bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami. Ostatecznie prowadzi to do powstania bolesnego stanu zapalnego, a nawet cysty. Leczenie jej wymaga czasu i specjalnych preparatów. Dlatego też nigdy nie zaleca się wyciskania włosów w ten sposób.
Co robić zamiast tego? Najprościej jest działać, gdy włosek znajduje się płytko pod skórą.
Usuwanie wrośniętych włosów – krok po kroku
Do wyciągnięcia wrośniętego włosa przyda ci się ostro zakończona pęseta lub igła, spirytus i maść z alantoiną. Użyj alkoholu, by najpierw zdezynfekować skórę i narzędzie, którym będziesz wyciągać włosek spod skóry. Jeśli włos nie znajduje się zbyt głęboko, wystarczy podważyć go pęsetą. Natomiast gdy zdążył już zagnieździć się głębiej – najpierw użyj zdezynfekowanej igły, by płytko rozciąć skórę. Następnie tak samo wyciągnij włos. Na koniec nie zapomnij o ponownej dezynfekcji ranki. Warto też nałożyć bakteriobójczy proszek lub maść ułatwiającą gojenie.

Jak zapobiegać wrastaniu włosów? Pianka lub żel do golenia
Tak jak żołnierz nigdy nie idzie na bitwę bez swojej broni, tak ty musisz dać swojej skórze „zaporę”, która ochroni ją przed działaniem ostrza. Tym samym zastosuj dużo pianki lub żelu do golenia. Zapewnia to warstwę ochronną i poprawia poślizg maszynki, pozwalając na gładsze i bardziej komfortowe golenie. Wrastające włosy są szczególnie powszechne w okolicy szyi, gdzie włosy leżą płasko, co utrudnia ostrzom czyste odcięcie mieszków. Rozprowadź krem za pomocą pędzla do golenia. Okrężny ruch pomaga unieść te włosy, zanim je odetniesz.
Zawsze używaj ostrego ostrza i wymieniaj go przy pierwszych oznakach dyskomfortu. Gdy ostrza starzeją się i stają się tępe, mogą zacząć szarpać za włoski i zwiększać ryzyko podrażnienia. Według ogólnej reguły zmieniaj je co 5-7 goleń.
Na koniec możemy tylko dodać, że po goleniu twoja sucha i podrażniona skóra natychmiast potrzebuje nawilżacza. Więc w ruch powinien iść balsam po goleniu. Jeśli się będziesz stosował do tych reguł , to wszystko powinno być dobrze.
