Jak skutecznie usunąć wrośnięty włos - sprawdzone metody i porady

Jak wyeliminować ryzyko powstawania wrastających włosów?

Najlepszą metodą zapobiegającą powstawaniu wrastających włosów jest regularne złuszczanie martwego naskórka. Włosy nie są w stanie przebić się przez górną warstwę skóry, jeśli ta jest zrogowaciała. Dwa razy w tygodniu warto więc wykonywać peeling i masaż przeznaczoną do tego szczotką z włosiem z agawy. Tak przygotowana skóra będzie nie tylko gładsza i miększa, ale przede wszystkim mniej narażona na wrastanie włosów. Dodatkowo, znacznie poprawi się jej kondycja – będzie wyglądała na zdrowszą i bardziej zadbaną.

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie nawilżanie skóry i wybranie właściwej dla niej metody depilacji. W celu doboru odpowiedniego kosmetyku do nawilżenia, możliwa jest konsultacja z naszą kosmetyczką. Pomoże ona wybrać właściwy preparat według indywidualnych potrzeb skóry. Natomiast w kwestii depilacji, najskuteczniejsza i najmniej inwazyjna dla skóry jest depilacja woskiem. Przy usunięciu włosów wraz z cebulkami, ryzyko wrastających włosków jest niższe niż w przypadku innych metod depilacji. Należy jednak pamiętać, że aby depilacja była w pełni skuteczna i bezpieczna – włosy powinny mieć odpowiednią długość. W przypadku, gdy włosy są za długie lub za krótkie, może dojść do ich poprzerywania – czyli bezpośredniej przyczyny wrastania.

Po odpowiednim przygotowaniu się do depilacji i właściwym jej przebiegu, włosy odrastają proste, nie mają więc problemu z przebiciem się przez wierzchnią warstwę skóry. Dlatego tak ważne jest, aby z takich usług korzystać u specjalisty.

Jak zapobiegać wrastaniu włosów? Użyj elektrycznej golarki

Jeśli musisz codziennie golić się na gładko, ale chcesz dać swojej skórze dzień wolny, to zgól się na mokro jednego dnia, a potem użyj golarki elektrycznej. Golarka elektryczna będzie miała foliową osłonkę na ostrzach, która zapobiega przycinaniu włosków zbyt blisko skóry. To nie tylko jej nie podrażni, ale też ochroni cię przed zadrapaniami i pomoże zapobiec wrastaniu włosów przez odcinanie ich z dala od poziomu skóry.

Golarka elektryczna może pomóc w zapobieganiu wrastaniu włosów, ale jest mniej skuteczna w przypadku ogarnięcia świeżego/wieczornego zarostu. Jeśli naprawdę chcesz dokładnego golenia, musisz zmoczyć twarz, upewniając się, że robisz to poprawnie. Po pierwsze, weź prysznic przed goleniem. Gorąca woda i para mogą zmiękczyć włosy na brodzie. Pomoże to również wywierać mniejszy nacisk na twój ruch maszynką do golenia, co zmniejszy podrażnienia.

Jak usunąć wrastające włoski?

Gdy nie widzimy stanu zapalnego wokół włosa, możemy samodzielnie spróbować usunąć wrośnięty włosek.

  1. Rozpoczynamy od delikatnego złuszczania naskórka. Peelingi do ciała usuną martwe komórki naskórka, łój i brud. Złuszczanie spowoduje odetkanie mieszków włosowych.
  2. Następnie ogrzewamy skórę w miejscu wrastania włosa ciepłym i wilgotnym ręcznikiem lub bierzemy rozgrzewającą kąpiel.
  3. Sięgamy po czystą pęsetę i pewnie, ale delikatnie usuwamy włos, który po wykonaniu powyższych zabiegów powinien być bardziej widoczny.
  4. Dezynfekujemy obszar po usuniętym włosku.

Jak usunąć głęboko wrośnięty włos?

Głęboko wrośnięty włos wymaga najczęściej interwencji kosmetyczki, dermatologa, a w ostrych przypadkach chirurga. Usuwanie wrośniętego bardzo głęboko włosa polega na nakłuciu lub przecięciu miejsca wrastania włosa i wyciągnięciu go na powierzchnię. Wiąże się to również z oczyszczeniem miejsca zakażenia z płynu lub ropy.

Czego nie robić, gdy widzisz wrośnięty włos?

Na pewno nieraz zdarzyło ci się zobaczyć na swojej łydce czy w pobliżu miejsc intymnych niesforny, wrośnięty włos. Twoja pierwsza myśl, to wycisnąć go i pomóc mu wyjść na światło dzienne. Owszem czasem takie dosadne potraktowanie niechcianego gościa może przynieść spodziewany efekt i włos się odwinie, i wyjdzie ponad skórę. Niestety w większości przypadków takie wyciskanie może skończyć się stanem zapalnym, ponieważ dociskanie powoduje, że jeszcze głębiej wciskamy włos, a wraz z nim zrogowaciały naskórek, brud, sebum. Dochodzi do zablokowania mieszków włosowych, pojawia się podrażnienie, zaczerwienienie i ból.

Jak usunąć wrośnięty włos?

Czasem zwykłe wyciskanie wrośniętego włoska okazuje się skuteczne. Częściej jednak w ten sposób wciska się go jeszcze głębiej – razem z bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami. Ostatecznie prowadzi to do powstania bolesnego stanu zapalnego, a nawet cysty. Leczenie jej wymaga czasu i specjalnych preparatów. Dlatego też nigdy nie zaleca się wyciskania włosów w ten sposób.

Co robić zamiast tego? Najprościej jest działać, gdy włosek znajduje się płytko pod skórą.

Usuwanie wrośniętych włosów – krok po kroku

Do wyciągnięcia wrośniętego włosa przyda ci się ostro zakończona pęseta lub igła, spirytus i maść z alantoiną. Użyj alkoholu, by najpierw zdezynfekować skórę i narzędzie, którym będziesz wyciągać włosek spod skóry. Jeśli włos nie znajduje się zbyt głęboko, wystarczy podważyć go pęsetą. Natomiast gdy zdążył już zagnieździć się głębiej – najpierw użyj zdezynfekowanej igły, by płytko rozciąć skórę. Następnie tak samo wyciągnij włos. Na koniec nie zapomnij o ponownej dezynfekcji ranki. Warto też nałożyć bakteriobójczy proszek lub maść ułatwiającą gojenie.

Do przyczyn wrośniętych włosków możemy zaliczyć uszkodzenie skóry , które w połączeniu z dostającymi się po skórę bakteriami i zanieczyszczeniami na przykład ze starej maszynki albo niewyczyszczonej końcówki depilatora powodują stan zapalny.

Czytaj dalej...

Do przyczyn wrośniętych włosków możemy zaliczyć uszkodzenie skóry , które w połączeniu z dostającymi się po skórę bakteriami i zanieczyszczeniami na przykład ze starej maszynki albo niewyczyszczonej końcówki depilatora powodują stan zapalny.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...