Wrośnięty włos w okolicy intymnej - Jak sobie z nim poradzić?

Wrośnięty włos – jak to się stało?

Wrośnięty włos może pojawić się na skórze znienacka, a może być rezultatem naszych zaniedbań pielęgnacyjnych. Z tym problemem borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bowiem wrośnięty włos może się pojawić w dowolnym miejscu na naszym ciele, gdzie znajdują się włosy. Panowie najczęściej narzekają na wrastające włosy na twarzy i szyi, natomiast panie na nogach, pod pachami i w miejscach intymnych. Jak łatwo zauważyć u wszystkich są to miejsca, które golimy lub depilujemy.

Najczęściej wrastające włoski nie są bolesną dolegliwością. Wrośnięty włos na nodze czy pod pachą często uwalnia się sam. Jednak czasem może doprowadzić do stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, bolesną krostą, a nawet ropniem. Dlatego warto zawczasu dowiedzieć, jak zapobiegać wrastaniu włosów, a w ostateczności, w jaki sposób je usunąć i jak leczyć.

Dlaczego włosy wrastają?

Włosy powstają w mieszkach włosowych i w naturalnej sytuacji rosną prosto i przenikają przez skórę. Gdy jednak pojawia się blokada w postaci na przykład zrogowaciałego naskórka, włoski mają utrudnione zadanie, rosną na boki pod skórą i w ten sposób przemieniają się we wrastające włosy.

Jedną z najczęstszych przyczyn wrastania włosów jest golenie włosów maszynką lub depilowaniem za pomocą depilatora. Podczas depilacji usuwamy włosy w całości, razem z cebulką. Kolejne włosy odrastają słabsze i cieńsze, dlatego trudniej jest im przebić się przez naskórek i zaczynają wrastać pod skórę. To często skutkuje krostkami, guzkami i zaognioną skórą, będącą stanem zapalanym. Aby zapobiec wrastaniu włosków należy regularnie wykonywać peeling skóry, który złuszcza martwe komórki naskórka, wygładza skórą i pomaga włosom przebić się przez naskórek, ponieważ jest on cieńszy i stanowi łatwiejszą przeszkodę dla włosków. Poza tym należy dbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry po depilacji.

Jak usunąć wrastające włoski?

Gdy nie widzimy stanu zapalnego wokół włosa, możemy samodzielnie spróbować usunąć wrośnięty włosek.

  1. Rozpoczynamy od delikatnego złuszczania naskórka. Peelingi do ciała usuną martwe komórki naskórka, łój i brud. Złuszczanie spowoduje odetkanie mieszków włosowych.
  2. Następnie ogrzewamy skórę w miejscu wrastania włosa ciepłym i wilgotnym ręcznikiem lub bierzemy rozgrzewającą kąpiel.
  3. Sięgamy po czystą pęsetę i pewnie, ale delikatnie usuwamy włos, który po wykonaniu powyższych zabiegów powinien być bardziej widoczny.
  4. Dezynfekujemy obszar po usuniętym włosku.

Jak usunąć głęboko wrośnięty włos?

Głęboko wrośnięty włos wymaga najczęściej interwencji kosmetyczki, dermatologa, a w ostrych przypadkach chirurga. Usuwanie wrośniętego bardzo głęboko włosa polega na nakłuciu lub przecięciu miejsca wrastania włosa i wyciągnięciu go na powierzchnię. Wiąże się to również z oczyszczeniem miejsca zakażenia z płynu lub ropy.

Czego nie robić, gdy widzisz wrośnięty włos?

Na pewno nieraz zdarzyło ci się zobaczyć na swojej łydce czy w pobliżu miejsc intymnych niesforny, wrośnięty włos. Twoja pierwsza myśl, to wycisnąć go i pomóc mu wyjść na światło dzienne. Owszem czasem takie dosadne potraktowanie niechcianego gościa może przynieść spodziewany efekt i włos się odwinie, i wyjdzie ponad skórę. Niestety w większości przypadków takie wyciskanie może skończyć się stanem zapalnym, ponieważ dociskanie powoduje, że jeszcze głębiej wciskamy włos, a wraz z nim zrogowaciały naskórek, brud, sebum. Dochodzi do zablokowania mieszków włosowych, pojawia się podrażnienie, zaczerwienienie i ból.

Czy można wycisnąć wrośnięty włos?

Wrośnięty włos z guzkiem i ropą powoduje, że masz ochotę od razu go wycisnąć? Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ możesz sobie jeszcze bardziej zaszkodzić. W niektórych przypadkach wyciskanie może prowadzić do pogłębienia stanu zapalnego, co może skutkować nawet koniecznością interwencji lekarskiej. Właśnie dlatego o wiele lepszym i bezpieczniejszym wyborem jest skorzystanie z naszych sposobów na to, jak usunąć wrastający włos.

Jak usunąć wrośnięty włos w bezpieczny sposób? Potrzebujesz do tego pęsetę, coś do dezynfekcji (na przykład spirytus) oraz igłę. Zacznij od przetarcia problematycznego miejsca wacikiem nasączonym produktem dezynfekującym. W ten sposób unikniesz roznoszenia bakterii i pogorszenia stanu zapalnego.

Kolejnym krokiem jest próba wyciągnięcia wrośniętego włosa przy użyciu pęsety. Oczywiście, przed użyciem należy także zdezynfekować jej punktową końcówkę. Jeśli owłosienie nie znajduje się głęboko pod skórą, to powinnaś sobie poradzić ze złapaniem końcówki włoska. Jeśli jest to niemożliwe, ostrożnie użyj igły, aby delikatnie rozciąć naskórek.

Gdy wrośnięty włos jest już wyciągnięty, zdezynfekuj ponownie to miejsce i użyj na zakończenie kosmetyku regenerującego lub przyspieszającego gojenie. Może być to na przykład maść albo proszek z alantoiną.

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

Sam włos lub właściwie jego łodyga wyrasta z mieszka włosowego, gdzie jest powlekany łojem z gruczołów łojowych uchodzących do światła mieszka, przebija się przez skórę właściwą i naskórek aż na powierzchnię skóry, gdzie wydostaje się przez ujście mieszka włosowego, czyli por skóry.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Depilacja woskiem w salonie daje także pewność prawidłowego usunięcia zbędnego owłosienia, co minimalizuje ryzyko pojawienia się nieestetycznie wyglądających zmian, na przykład w postaci krostek czy zaczerwienienia skóry.

Czytaj dalej...