Jak Wygląda Nowotwór na Zdjęciach - Obrazy Choroby, Objawy i Diagnoza

Nowotwory ucha – jakie są przyczyny nowotworów ucha?

Czynniki zaangażowane w pojawianie się nowotworów ucha nie zostały dotychczas dobrze poznane. Zwiększone ryzyko rozwoju tych zmian może być związane z paleniem papierosów czy z przewlekłymi, trwającymi wiele lat zakażeniami ucha – u pacjentów narażonych na wymienione obserwuje się bowiem częstsze występowania nowotworów ucha. W przypadku zmian złośliwych rozwijających się w obrębie małżowiny usznej, takich jak np. rak podstawnokomórkowy, prowadzić do jego rozwoju może częsta ekspozycja ucha na promieniowanie ultrafioletowe.

Nowotwory ucha mają różne objawy, z zależności od tego, czy proces choroby dotyczy ucha zewnętrznego, środkowego czy wewnętrznego.
Ucho zewnętrzne
Nowotwory małżowiny usznej to najczęściej rak płaskonabłonkowy i rak podstawnokomórkowy. Nie dają zbyt wielu objawów, łatwo je jednak zauważyć.
Rak płaskonabłonkowy przybiera często postać głębokiego owrzodzenia, powodującego ból, krwawiącego łatwo, nawet przy niewielkich urazach. Rak podstawnokomórkowy występuje jako wałowate, twarde zgrubienie na obrąbku (brzegu) małżowiny. Na małżowinie usznej może występować również czerniak, ta lokalizacje jest jednakże rzadka.
Łagodne nowotwory przewodu słuchowego zewnętrznego to najczęściej narośla kostne, kostniaki i guzy wywodzące się z gruczołów łojowych i woskowinowych. Zmiany te często są bezobjawowe. Gdy są duże, mogą jednak prowadzić do zamknięcia przewodu słuchowego, co powoduje przewodzeniowe upośledzenie słuchu. Czasami dają dolegliwości bólowe.
Nowotwory złośliwe przewodu słuchowego, nie są częste. Zazwyczaj występuje rak płaskonabłonkowy. Początkowe objawy nowotworu są niecharakterystyczne. Mogą przypominać przewlekłe zapalenie ucha, charakteryzują się:

  • silnym bólem ucha,
  • krwistym wyciekiem,
  • niedosłuchem przewodzeniowym.

Ból ucha niereagujący na leki przeciwbólowe, czy przedłużający się stan zapalny, powinien budzić niepokój i być powodem wizyty u lekarza.
Ucho środkowe
Nowotwory ucha środkowego mogą dawać różnorodne objawy. Zależą one od wielkości guza oraz od naciekanych przez niego struktur. Najczęstszym nowotworem ucha środkowego jest kłębczak. Z reguły jest to zmiana łagodna, w 4-6% może być jednak złośliwy. Najbardziej charakterystycznym objawem jest pulsujący szum uszny. Inne objawy zależą od lokalizacji.
Kłębczak umiejscowiony w jamie bębenkowej powoduje:

Rak neuroendokrynny Merkla

Zmiany w obrębie znamienia budzące niepokój - bo sugerujące czerniaka - określa się skrótem ABCD, gdzie: A to asymetria, zmiana kształtu znamienia z okrągłego na niesymetryczne, B to brzegi nierówne lub postrzępione, C to kolor (od ang. colour), czyli zmiana zabarwienia, np. ściemnienie, rozjaśnienie lub różne zabarwienie na jednym znamieniu, D to rozmiar (od ang. diameter) – każde znamię o średnicy większej niż 6 mm powinno być dokładnie zbadane

Mięsak Kaposiego - jako nowotwór pochodzenia naczyniowego szerzący się w obrębie skóry objawia się obecnością niebolesnych, rosnących guzków (lub zlewnych plam lub nacieczeń) najczęściej w okolicach podudzia lub na stopach (stanowią one tak zwaną postać zapalną – charakterystyczną dla początku choroby skóry). Po pewnym czasie zmiany te zlewają się w większe formy, tworząc fioletowe lub ciemnoczerwone plamy (postać naczyniakowa) by w końcu stwardnieć i zgrubieć (postać guzowata – ostatnia faza rozwoju mięsaka Kaposiego). Guzom potrafią towarzyszyć owrzodzenia i krwotoki, utrata masy ciała, gorączka i pocenie się. Choroba zwykle atakuje obie kończyny (niekoniecznie na raz), a z czasem potrafi zająć również narządy płciowe, uda, twarz, tułów lub nawet organy wewnętrzne.

Dziwne włoski na skórze

O toczącym się w organizmie procesie nowotworowym może również świadczyć gwałtowny porost jasnych, cienkich i dość długich (3-4 cm) włosków w miejscach, w których być ich nie powinno: na twarzy, małżowinach usznych, następnie na skórze ciała (bez okolic dłoni, podeszew stóp, okolic narządów płciowych). Ten objaw może zwiastować raka płuc, raka jelita, trzustki, raka pęcherza moczowego, a także ostrą białaczkę.

Skórnym objawem nowotworu może być również rumień, któremu towarzyszy obrzęk. Zmiany rumieniowo-obrzękowe w okolicach twarzy (zwłaszcza wokół oczu) i w obrębie kończyn może świadczyć o raku sutka, płuc albo nosogardzieli. Z kolei złuszczający się rumień z niewielkim wysiękiem na brodawce sutkowej i w jej okolicy może sugerować raka odbytu, prostaty, pęcherza moczowego lub szyjki macicy. Okrągłe lub owalne zmiany rumieniowe układające się w ogniska przypominające przekrój pnia mogą zwiastować raka przełyku, płuca, piersi lub jelita. Natomiast fioletowy rumień w okolicy powiek z towarzyszącym mu obrzękiem oczodołów może towarzyszyć rakowi jajnika lub piersi u kobiet oraz rakowi płuca lub przewodu pokarmowego u mężczyzn.

Nowotwory ucha – jak przebiega rozpoznanie i leczenie nowotworów ucha?

Do rozpoznania procesów onkologicznych w uszach należy skontaktować się z otolaryngologiem i onkologiem, którzy przepisują pacjentowi niezbędne procedury.
Głównym celem leczenia jest obserwacja zachowania słuchu przez lekarzy, dla których stosuje się różne metody interwencji chirurgicznej. Zastosowanie określonych metod zależy od charakteru edukacji, stopnia jej rozpowszechnienia i etapu rozwoju.

Nowotwory ucha często wykorzystują leczenia chirurgicznego polegającego na częściowym usunięciu kości skroniowej. Ta operacja nazywa się subtotalną resekcją. Usuwane są również chrząstka nowotworowa i same raki, innymi słowy, wykonywana jest operacja wyrostka sutkowatego.
Przy małych rozmiarach guza uciekają się do jego skrobania, ale może to prowadzić do nawrotów. Podczas wykonywania operacji chirurgicznych ściśle przestrzegają zasad ablastycznych, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się raka poprzez przepływ krwi.

Jedną ze skutecznych metod leczenia procesów nowotworowych jest napromienianie promieniami X, co ma decydujący wpływ na wzrost wykształcenia.
Ponadto, napromienianie może być przeprowadzane za pomocą metody radioterapeutycznej lub wysokonapięciowej. Takie leczenie jest zwykle stosowane przeciwko czerniakowi, mięsakowi i innym nowotworom. Czasami taka terapia jest zalecana nieoperowalnym pacjentom, aby złagodzić przebieg raka w późniejszych stadiach onkologii.

Ta metoda polega na przyjmowaniu leków przeciwnowotworowych z grupy leków cytotoksycznych. Uważa się ją za główną technikę terapeutyczną w leczeniu raka ucha, ponieważ pomaga hamować wzrost i dalszy rozwój procesu nowotworowego. Przy odległych przerzutach wskazana jest chemioterapia ogólnoustrojowa.

Kriodestrukcja guza jest zwykle stosowany w przypadkach, gdy onkologia znajduje się w uchu zewnętrznym lub środkowym. Technika polega na zamrożeniu formacji przez wystawienie jej na działanie ciekłego azotu, co prowadzi do śmierci komórek nowotworowych.

Świeża krew w stolcu lub stolec ciemnobrunatny, naprzemienne zaparcia i biegunki, wzdęcia, śluz w stolcu, to objawy raka, które wymagają specjalistycznych badań rektoskopii, badania rektosigmoidoskopem lub kolonoskopem.

Czytaj dalej...

Charakterystyczne dla egzemy zmiany skórne grudki, rumień, pęcherzyki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej widać je na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach.

Czytaj dalej...

Znajdowanie wsparcia społecznego - Dołączenie do grup wsparcia, zarówno online, jak i w rzeczywistości, może pomóc rodzicom i dzieciom w wymianie doświadczeń, rad i strategii radzenia sobie z alergiami skórnymi.

Czytaj dalej...

Mielografia, angiografia, biopsja pobranie próbki tkanki i diagnostyka laboratoryjna to kolejne ważne narzędzia diagnostyczne do rozpoczęcia indywidualnej terapii i gwarantujące najwyższą jakość leczenia.

Czytaj dalej...