Jak wygląda pryszcz pod skórą - Objawy, leczenie i sposoby zapobiegania

Czy trądzik dotyczy tylko osób w wieku dojrzewania?

Trądzik to przypadłość, która kojarzy się przede wszystkim z okresem dojrzewania. Jak się jednak okazuje, choroba ta często dotyka osób dorosłych. Wykwity w postaci pryszczy podskórnych pojawiają się u wielu ludzi po 30. roku życia. Skóra ma już mniejsze zdolności regeneracyjne, dlatego po zmianach trądzikowych pozostają często blizny, nieestetyczne wgłębienia lub niewielkie guzy. Najczęstszą przyczyną są zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej, które dotyczą osób w różnym wieku. Problem dotyczy świeżo upieczonych mam, których organizm dopiero wraca do równowagi po porodzie – zmiany o charakterze trądzikowym powinny zniknąć do pół roku po porodzie. Jeśli tak się nie dzieje, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj odpowiednie badania hormonalne.

Trądzik z pryszczami podskórnymi to także problem ludzi permanentnie zestresowanych. Ma to swoje biologiczne uzasadnienie – stres powoduje podwyższenie poziomu kortyzolu, który wzmaga produkcję łoju. To prosta droga do powstawania wykwitów i tworzenia się stanów zapalnych, które wyraźnie pogarszają kondycję skóry.

Trądzik w późniejszym wieku to często efekt nieprawidłowych nawyków żywieniowych, a więc spożywania nadmiernej ilości przetworzonych produktów oraz niedoboru witamin i mikroelementów w diecie. Nie bez znaczenia są również błędy w pielęgnacji skóry, a więc niewystarczająca higiena czy używanie kosmetyków niedostosowanych do rodzaju cery.

Pryszcze – Guzki i guzy

Jak wyglądają guzy?

Są podobne do grudek, ale o ile grudki są umiejscowione dość płytko, to guzy rozwijają się w głębszych warstwach skóry. Po naciśnięciu takiego guza (jest na wierzchu czerwony) czuć wyraźnie ból i twardość umiejscowioną dość głęboko.

Jak powstają guzy?

Guzy powstają w sposób podobny do grudek tzn. najpierw dochodzi do powstania luki w ścianie pora skóry, a następnie luka ta wypełnia się zanieczyszczeniami, dołączają się bakterie i rodzi się problem.

Problem jest tym większy, że głęboko w skórze może dojść do kolejnych pęknięć i tworzenia się kolejnych luk i w ten sposób guz rośnie i wypełnia głęboko położone warstwy skóry.

Jak postępować z guzami?

Nawet jeśli mocno się postarasz, to guza i tak nie wyciśniesz. Jest to oczywiście niewskazane, a powiedziałabym wręcz, że absolutnie zabronione. Próbując wycisnąć guza możesz jedynie doprowadzić do rozlania się jego zawartości wewnątrz skóry i rozprzestrzenić problem na większe powierzchnie.

Pojedyncze guzki mogą (i powinny) zanikać tak, jak grudki. Możesz je smarować po wierzchu środkami przeciwbakteryjnymi i też powinny zadziałać, choć nie tak dobrze, jak przy grudkach (muszą głębiej penetrować skórę).

Jeśli masz skłonności do tworzenia się guzów i masz ich sporo na ciele – konieczne będzie leczenie dermatologiczne, prawdopodobnie ogólnoustrojowe (tabletki). Samodzielnie niewiele zdziałasz.

Gdzie i u kogo występuje oraz jak wygląda czyrak?

Czyrak to zmiana, która może wystąpić w miejscach, gdzie dochodzi do tarcia skóry i ubrania lub 2óch spoconych powierzchni skóry (np. pod pachą, na szyi czy zewnętrznych powierzchniach ud). Jak wygląda czyrak? Ropień przybiera formę rosnącego guza, który po kilku dniach wypełnia się martwiczą, zapalną i rozpadającą się tkanką. Na powierzchni czyraka widoczne jest ropne okienko. Z czasem zmiana ta pęka samodzielnie (“dojrzewa”) i wydzielina zapalna wypływa z czyraka. Mimo, że jest to zmiana, która w dużej części przypadków znika samoistnie nie należy jej lekceważyć. Leki na czyraki łagodzą dokuczliwe objawy jak ból i obrzęk oraz ułatwiają szybszy drenaż ropnych zmian czy ograniczają rozprzestrzenianie się gronkowca w wyniku działania antyseptycznego. Gdzie na ciele występują czyraki? Wyżej wspomniane zostały okolice pachy, szyi czy ud. Szczególne znaczenie ma czyrak na twarzy i w przedsionku nosa. Umiejscowienie może sprzyjać wędrówce lub przeniesieniu bakterii do innych struktur organizmu, co może być groźne w skutkach.

Podsumowującgdzie może wystąpić czyrak? Np.:

  • na pupie (np. czyrak występujący między pośladkami), nodze, udzie i plecach,
  • w uchu,
  • pachwinie i w miejscu intymnym, a w przypadku kobiet czyrak na wardze sromowej,
  • pod pachą, na plecach, na nodze i udzie,
  • w obrębie głowy (np. w górnej części ust).

Czyraki to zmiany często pojawiające się w okresie dojrzewania (u nastolatków) i w wieku młodzieńczym. Problem czyraków dotyczy również dorosłych, w tym osób cierpiących na cukrzycę (hiperglikemia zwiększa ryzyko zakażeń bakteryjnych nie tylko układu moczowego). Stany obniżonej odporności i/lub długotrwałe stosowanie sterydów może przyczynić się do większej wrażliwości na gronkowca złocistego. Oczywiście potencjalne przyczyny powstawania to również niewystarczająca dbałość w aspekcie higienicznym.

Rak podstawnokomórkowy skóry jest najczęściej diagnozowanym nowotworem skóry wśród osób rasy białej, a jego występowanie zwiększa się wraz z intensywną ekspozycją na promieniowanie słoneczne, szczególnie w młodym wieku.

Czytaj dalej...

Egzema, inaczej wyprysk, to grupa schorzeń o podłożu dermatologicznym, które objawiają się stanem zapalnym wierzchnich warstw skóry, rozwijającym się na skutek ekspozycji na określone bodźce alergiczne.

Czytaj dalej...

Co istotne, nawet w okresach, gdy nie obserwuje się zewnętrznych symptomów choroby, w głębszych warstwach skóry może trwać proces zapalny, który zwiększa ryzyko nagłego wystąpienia reakcji alergicznych.

Czytaj dalej...

naciekanie może odbywać się drogą naczyń krwionośnych i naczyń chłonnych, należy podkreślić, że nowotwory złośliwe mogą rozsiewać się również drogą płynu mózgowo-rdzeniowego i zajmować ośrodkowy układ nerwowy mózg, rdzeń kręgowy ,.

Czytaj dalej...