"Jak zrobić krem do twarzy przeciwzmarszczkowy"
Jakich składników potrzebujesz do przygotowania kremu do twarzy?
Każdy krem składa się z dwóch faz - tłuszczowej (woski, masła) oraz wodnej (woda, hydrolat, kwas hialuronowy, gliceryna, itd.). A ponieważ faza wodna nie łączy się z fazą tłuszczową, potrzebny będzie jeszcze emulgator, który pozwoli tym dwóm strukturom przeniknąć się i stworzyć emulsję. Oto więc składniki, które powinnaś mieć, aby zrobić swój własny krem do twarzy.
Oleje i masła
To składniki fazy tłuszczowej - mają niezwykłą moc nawilżania, odżywiania, regeneracji, wygładzania i ujędrniania skóry. Wśród nich najczęściej do wyrobu kremów do twarzy używa są: masło Shea, olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, awokado i olej macadamia. Są tłuste, ale dobrze się wchłaniają, a jeśli wybierzesz produkty rafinowane - nie będą miały zapachu, co jest istotne przy wyrobie domowego kremu.
Witaminy
Witamina E, nazywana jest "witaminą młodości" nie bez powodu - jest bardzo skutecznym antyoksydantem, działa ochronnie na warstwę lipidową skóry, przyspiesza regenerację i procesy naprawcze w skórze. Warto więc dodawać ją do kremu do twarzy, zwłaszcza latem i zimą, gdy skóra narażona jest na niesprzyjające warunki zewnętrzne.
Równie dobrze sprawdzi się witamina A, która wygładza, nawilża i uelastycznia skórę. Dodatkowo poprawia jej koloryt i usuwa przebarwienia oraz aktywuje procesy produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze. Tą witaminę stosuj jednak do kremów przeznaczonych na noc. Krem z witaminą A w kontakcie ze słońcem może spowodować podrażnienia i przebarwienia skóry.
Hydrolaty
Wśród składników kremu domowej roboty nie może zabraknąć hydrolatu, czyli wody kwiatowej, która tworzy fazę wodną. Świetnie sprawdzi się hydrolat z aloesu, róży damasceńskiej czy werbeny. Kosmetyki do twarzy warto wzbogacić również gliceryną.
Olejki eteryczne
Naturalne olejki eteryczne, które poleca się do stosowania na skórę twarzy to na przykład olejek z drzewa herbacianego, olejek cytrynowy czy grejpfrutowy. Poza tym, że wzbogacają dobroczynne właściwości kosmetyku, nadają mu też piękny zapach.
Jakie zalety mają naturalne kremy do twarzy?
Stosowanie naturalnych kremów do twarzy niweluje wykorzystanie szkodliwych, sztucznych substancji nie tylko na naszej skórze, ale także w środowisku. Jesteśmy więc opiekuńczy nie tylko wobec siebie i własnej cery, ale także dla naszego otoczenia. Naturalne kremy do twarzy nie ustępują przy tym swoim syntetycznym odpowiednikom. Odpowiednio dobrane do cery nawilżają ją, redukują zmarszczki, przebarwienia, łagodzą zmiany chorobowe i nie tylko. O ile nie mamy żadnych przeciwwskazań do ich stosowania w postaci alergii czy atopowego zapalenia skóry, to naturalna pielęgnacja zawsze będzie bardziej zgodna z naszym organizmem niż stosowanie na nim sztucznych produktów. Dodatkowo naturalne kremy często zapakowane są w organiczne opakowania nadające się do recyklingu a także coraz częściej odchodzi się w ich wypadku od testowania na zwierzętach. To z kolei oznacza, że kupując naturalny krem do twarzy pozostajemy w dychy less waste oraz weganizmu.
Błędnym jest założenie, że naturalny krem do twarzy nie zawiera konserwantów. Oprócz sztucznych istnieją przecież także naturalne konserwanty i takie właśnie odnajdziemy w naszym kosmetyku. Zapewniają one długą datę przydatności mimo prostego składu. Oprócz tego produkty te zawierają naturalne oleje: kokosowy, arganowy, ryżowy, morelowy czy ten ze słodkich migdałów. Mają one działanie głęboko nawilżające. Bardzo znanym składnikiem wielu naturalnych kosmetyków jest aloes, który świetnie koi i regeneruje. Oprócz tego w skład naturalnych kremów wchodzą między innymi proteiny, humektanty, d-pantenol, masło shea, ekstrakty z lnu bądź konopii czy bawełny. Czego nie odnajdziemy za to w składzie naszego naturalnego kosmetyku? Sztucznych, chemicznych parabenów, SLS, barwników i glikoli.
Dobry krem do twarzy w przypadku:
- kuracji przeciwzmarszczkowej powinien zawierać m.in. retinol, czyli witaminę A w czystej postaci, elastynę, olej arganowy, hydrolat różany, kwas hialuronowy,
- cery suchej, podrażnionej, delikatnej – m.in. ekstrakt z lukrecji, pantenol, czyli prowitaminę B5, skwalan z oliwek, olej arganowy, olej z wiesiołka, hydrolat z kwiatu lipy, sok z aloesu,
- cery tłustej, trądzikowej – m.in. hydrolat oczarowy, olej tamanu,
- ochrony przed fotostarzeniem się skóry – m.in. ekstrakt z owocu granatu, ekstrakt z czerwonych alg, witaminę E, ekstrakt z rozmarynu, olej z pestek malin, hydrolat z drzewa oliwkowego.
Naturalny krem do twarzy dla posiadaczy cery normalnej przyrządzić można na bazie naparu z rumianku i oleju słonecznikowego. Żeby uzyskać około 50 ml, potrzebne będą takie składniki: 15 ml tłoczonego na zimno oleju słonecznikowego, 35 ml naparu z rumianku, 2,5 g emulgatora olivem 1000. W szklance wrzącej wody zalewa się 2 torebki herbatki z rumianku lub ½ szklanki suszonych kwiatów. Następnie odstawia się je do naciągnięcia na 10–15 minut. Do miski wlewa się olej, który poddaje się kąpieli wodnej. Olej powinien zostać podgrzany do temperatury około 75ᵒC, wówczas ściąga się go znad garnka z wodą i dodaje do niego emulgator. Składniki miesza się energicznie trzepaczką. Po dokładnym połączeniu dodaje się napar i nadal miesza, aż całość lekko przestygnie. Miskę można włożyć w tym celu do naczynia napełnionego zimną wodą. Po całkowitym schłodzeniu krem przekłada się do szczelnie zamykanego pojemnika i wstawia do lodówki. Krem nadaje się do zużycia przez 2 tygodnie.
Zobacz film: Nawilżający krem z naturalnych składników. Źródło: Klinika urody.
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY
Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.
Idea kosmetyków DIY (z ang. do it yourself), czyli własnoręcznie wykonywanych, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Oprócz maseczek, balsamów można też przygotować w pełni naturalny krem do twarzy. Jest o wiele zdrowszy od tych gotowych do kupienia w drogeriach. Dodatkowo tańszy i bezpieczniejszy w użyciu, gdyż nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, które mogą uczulić i podrażnić skórę.