Jak zrobić krem do twarzy z masła shea - prosty przewodnik
2. Najprostsza, naturalna domowa pomadka do ust
- 20% wosku pszczelego,
- 50% masła shea,
- 30% oleju naturalnego (np. jojoba, arganowego, makadamia, migdałowego itp),
- dodatki zapachowe (nie są konieczne, ale to bardzo miła opcja) 5 kropli ulubionego olejku eterycznego,
- dodatki koloryzujące (jeśli chcecie stworzyć pomadkę barwiącą usta) odrobina startej szminki lub jakaś mała próbka pomadki, odrobina soku z buraka, naturalne pigmenty (do kupienia w sklepach ekologicznych),
- pusty pojemnik po wykręcanej pomadce (czyli tzw sztyft) lub słoiczek.
Masło shea i wosk rozpuśćcie w kąpieli wodnej Gdy przybiorą płynną formę – dodajemy olej i wybrane dodatki. Do mojej pomadki trafił olejek o zapachu trawy cytrynowej i olejek z drzewa herbacianego (jego antybakteryjne właściwości przedłużą trwałość Waszej pomadki). Gdy mieszanka nieco ostygnie – przełóżcie ja do przygotowanego pojemniczka i zostawcie w spokoju na godzinę, by całkiem stężała.
Przygotowanie:
- Podgrzej masło shea w gorącej kąpieli wodnej, aby zaczęło się lekko topić. (Jak przygotować kąpiel wodną? – do garnka wlewamy wodę i wkładamy naczynie tak, by spodem dotykało dna garnka i była zanurzone do połowy).
- Dodaj do ciepłego masła olej migdałowy, oliwę i witaminę E. Całość wymieszaj szpatułką.
- Do mieszanki tłuszczów powoli wlewaj wodę różaną, ciągle mieszając miksturę.
- Następnie dodaj olejki eteryczne.
Krem aplikuj codziennie na dzień i na noc.
Wszystkie półprodukty znajdziecie w Azymut na zdrowie w Kategorii “Zrób swój kosmetyk“. Przepis przygotowała dla Was Weronika 🙂
Koszt na wykonanie co najmniej 10 porcji mikstury to ok. 38 zł (aktualny w lutym 2021r.)
- masło shea rafinowane 100g – ok. 6 zł
- woda różana 190ml – ok. 6 zł
- olej ze słodkich migdałów 50 ml – 100ml 0k. 6 – 10 zł
- witamina E 10ml – ok. 6 zł
- olejki eteryczne 2 szt. – ok. 10 zł
Naturalny krem do twarzy, czyli jaki?
Naturalny krem do twarzy to znakomita alternatywa dla kupnych kremów, które niestety nie są pozbawione sztucznych dodatków. To ekologiczny produkt, który nie niszczy środowiska i nie jest testowany na zwierzętach. Jest tani i bezpieczny w użyciu. Samodzielne przygotowanie kremu do twarzy to nie lada wyzwanie. Wymaga cierpliwości i czasu, ale za to zapewnia całkowitą kontrolę nad składem produktu. Największą trudność stanowi umiejętne połączenie fazy wodnej i fazy tłuszczowej, tak żeby woda nie oddzieliła się od oleju, a możliwe było uzyskanie konsystencji emulsji. Niezbędne jest w związku z tym użycie emulgatora, czyli substancji, która umożliwi powstanie emulsji i zapewnia jej trwałość. Emulgator działa na powierzchni granicznej. Tworzy trwałe micele, czyli kompleksy komórkowe, które z jednej strony mają cząsteczkę hydrofobową, zaś z drugiej hydrofilową. Najpopularniejsze wśród naturalnych emulgatorów są m.in.: lecytyna, wosk pszczeli, tłuszcz z wełny owczej. W sprzedaży znajdują się też gotowe bazy kremowe, oparte na ekologicznych emulgatorach i zawierające surowce farmaceutyczne. Nie mają za to żadnych dodatków zapachowych. Z 30 ml bazy można otrzymać 150 ml kremu, bardzo lekkiego, jedwabistego w odczuciu. Czy istnieją kremy o działaniu odmładzającym? Zobaczcie sami:
Zobacz film: Czy istnieją kremy o działaniu odmładzającym? Źródło: Bez skazySkładniki naturalnego kremu
Źródłem tłuszczu w kremie mogą być np.: masła shea, kokosowe, kakaowe, oleje migdałowy, z pestek dzikiej róży czy z pestek winogron. Tłuszcze i rozpuszczane w nich emulgatory tworzą fazę A wśród składników kremu. Fazę B stanowią np.: woda destylowana, hydrolat, napar, macerat ziołowy i składniki czynne rozpuszczalne w wodzie, które można podgrzewać. Ostatnia grupa składników tworzy fazę C. Są to m.in. oleje, których nie można podgrzewać, olejki eteryczne, kwas hialuronowy, pantenol, witaminy. Składniki z fazy C dodaje się, kiedy dwie pierwsze fazy połączą się ze sobą.
4. Cukrowy peeling do ust z masłem shea
Peeling do ust był (zbyt!) długo lekceważony przeze mnie. Któregoś dnia postanowiłam go sobie zrobić… i od tej pory wykonuje go przynajmniej raz w tygodniu Usta nie tylko stają się miękkie i gładkie, ale również jakby…pełniejsze? No i mają piękny kolor. Najlepszy balsam do ust to oczywiście domowy DIY 🙂
Wszystko, co musicie zrobić, to rozpuścić odrobinę masła shea i masła kakaowego w kąpieli wodnej. Jeśli macie w domu miód z ekologicznej pasieki – dodajcie go odrobinę do całej mieszanki, ale dopiero na końcu, gdy całość lekko przestygnie. Cukier (najlepiej brązowy) również musi poczekać na niższą temperaturę olejków, ponieważ w przeciwnym razie po prostu jego drobinki się rozpuszczą. Peeling przełóżcie do ładnego słoiczka i…gotowe.

Jak zrobić krem do twarzy z masła shea
Hej kochane!
Dlaczego masło shea?
Według mnie jest to najdoskonalsze naturalne masło, jakie zdarzyło mi się testować. Nie umywa się do niego ani olej kokosowy, ani mało babassu, ani kakaowe. Masło shea ma najlepszą konsystencje (czyli nie jest twarde jak kamień), da się je spokojnie nabierać z pojemniczka i nie potrzeba go podgrzewać. Idealnie sprawdza się w pielęgnacji włosów (zarówno nisko jak i średnioporowatych), a ponadto ma silnie odmładzające właściwości. Jako specyfik spowalniający starzenie stawiam je na równi z olejem arganowym i olejkiem z pestek malin. Wreszcie – masło shea jest idealnym komponentem wszelkich kosmetyków DIY. No i ładnie pachnie 🙂
Możecie oczywiście stosować je samodzielnie: wcierać we włosy, ciało, twarz, przełożyć do małego słoiczka i nosić przy sobie jako balsam do ust, krem do rąk itp… ale przecież cała zabawa polega na tym, ze WYTWARZAMY sobie własny, domowy, unikalny kosmetyk. Jeśli chcecie wiedzieć, jakie domowe przepisy z masłem shea podbiły moje serce – zapraszam do lektury.
