"Domowy krem z olejem kokosowym - Prosty przepis!"

Czy olej kokosowy pomoże na włosy?

Olej z kokosa można stosować również na włosy, brwi i rzęsy. W przypadku rzęs najlepiej sprawdzają się gotowe odżywki z tym składnikiem. Osoby, które mają wprawę mogą samodzielnie patyczkiem do uszu nakładać olej kokosowy na pojedyncze włoski. Trzeba przy tym zachować ostrożność, żeby olej nie dostał się do oka. Stosowanie odżywki sprawia, że rzęsy mniej się kruszą i nie wypadają. Regularne zabiegi z oleju kokosowego na rzęsy czynią je dłuższe, mocniejsze i bardziej elastyczne.Nie każdy tusz do rzęs można nakładać na naolejowane rzęsy, dlatego warto upewnić się przed zakupem, żeby potem preparat nie zaczął się rozmazywać.

Olej kokosowy można stosować na brwi. Starannie nałożony dyscyplinuje je. Łuk brwiowy wygląda wówczas na bardzo zadbany. Zabieg jest szybki, naturalny i nieinwazyjny. Brwi pokryte olejem nie tylko ładnie błyszczą, są przede wszystkim dobrze nawilżone, skóra wokół nich nie łuszczy się, nie piecze

Olej kokosowy świetnie sprawdza się w odżywianiu skóry głowy i włosów. Można go albo wcierać w skórę głowy tuż przed samym myciem, albo pozostawić na całą noc i rano zmyć za pomocą szamponu. Taki zabieg po pierwsze oczyści skórę z martwych komórek, po drugie nawilży. Warto stosować olejowanie głowy, gdy skóra piecze, pojawia się łupież. Olej kokosowy ma właściwości antybakteryjne, wspomaga leczenie łupieżu. Na bazie oleju z kokosa można przygotować maskę do włosów.

Olej warto połączyć z siemieniem lnianym, które wcześniej zostało namoczone i podgrzane. Maskę za pomocą pędzla fryzjerskiego należy nanieść na wilgotne włosy, nałożyć ochronny czepek. Trzymać około 20 minut, po czym spłukać i umyć włosy. Po takim zabiegu stają się one gładkie, bo olej przymyka łuski, dobrze się rozczesują, nie puszą. Poza tym są miękkie w dotyku, elastyczne, silniejsze. Od razu wyglądają na zdrowsze. Maski na bazie oleju kokosowego sprawdzają się przy wszystkich rodzajach włosów, ale szczególnie polecane są dla włosów zniszczonych, rozdwojonych, osłabionych zabiegami fryzjerskimi i stylizacją na gorąco. Czasem, żeby włosy odzyskały zdrowy wygląd warto je nieco ściąć. Jeśli końcówki nie są bardzo zniszczone, wystarczy, że będzie się je regularnie pielęgnować. Wówczas również warto skorzystać z oleju kokosowego. Kilka jego kropel należy wetrzeć w końcówki włosów, najlepiej od razu po myciu. Olej domknie łuski, włosy łatwiej będzie rozczesać, gdyż nie będą się plątać i haczyć.

Jak zrobić krem do twarzy - przepisy krok po kroku

Domowe kremy są bardzo proste do przygotowania. Wystarczy tylko przygotować wszystkie składniki oraz rondelek, miseczkę, szpatułkę, trzepaczkę i pojemniczek na krem. Miseczka i rondelek będą Ci potrzebne do przygotowania kąpieli wodnej. Pamiętaj także o zachowaniu kolejności poszczególnych opisywanych przez nas kroków.

A oto przepis na najprostszy, podstawowy krem nawilżający - lista składników:

  • 30 ml oleju kosmetycznego lub masła Shea,
  • 70 ml hydrolatu z aloesu (możesz go zastąpić naparem z ziół, na przykład rumianku czy lawendy),
  • po kilka kropli gliceryny oraz olejku eterycznego,
  • wosk pszczeli - ok. 5 g.

Sposób wykonania:

  • jeśli zamiast hydrolatu postanowiłaś użyć naparu, przygotuj go wcześniej i lekko przestudź,
  • odmierzoną ilość oleju lub masła umieszczamy w miseczce, miseczkę wstawiamy do rondla z gotującą się wodą. Kiedy olej będzie bardzo ciepły, dodajemy do niego 5 g emulgatora i energicznie mieszamy trzepaczką aż do połączenia się obydwu składników i uzyskania gładkiej konsystencji,
  • ciągle mieszając, zestawiamy rondel z kuchenki,
  • wylewamy gorącą wodę z rondelka i wlewamy zimną - w ten sposób temperatura oleju szybciej się obniży i będzie można dodać kolejne składniki,
  • po osiągnięciu temperatury około 40 stopni Celsjusza możemy do fazy olejowej dodać składniki fazy wodnej - dodaj więc kilka kropli gliceryny, olejki eteryczne i witaminy w kroplach,
  • kiedy krem wystygnie, ponownie wymieszaj go energicznie trzepaczką, aby składniki dobrze się wymieszały, a krem nabrał puszystości. Przełóż go szpatułką do wyparzonego wcześniej słoiczka.

Domowe kosmetyki na bazie wody, do których nie dodajemy konserwantów, w szczególności kremy do twarzy, należy przechowywać w lodówce. Masz wtedy pewność, że krem jest świeży. Maksymalny czas użycia i przechowywania kremu to 5-7 dni.

Jak prawidłowo stosować olej kokosowy na twarz?

Przede wszystkim nie powinnaś używać go samodzielnie, bo „wyciągnie” całą wilgoć z głębszych warstw skóry. Najpierw nałóż na twarz krem (np. z kwasem hialuronowym), lekkie serum na bazie wody albo spryskaj twarz mgiełką. Dopiero później, gdy cera jeszcze jest wilgotna, zaaplikuj olej z kokosa. W ten sposób „zamkniesz” wilgoć wewnątrz skóry (zapobiegając utracie wody) i zapewniając jeszcze lepsze nawilżenie.

Oto przykładowe kosmetyki, które stworzą odżywczy duet pielęgnacyjny z olejem kokosowym:

  • The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5 o lekkiej konsystencji. Zawiera trzy formy głęboko nawilżającego kwasu hialuronowego oraz witaminę B5. Doskonale ujędrnia skórę i szybko się wchłania.
  • Pixi Serum z witaminą C zwalcza przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Wystarczą 2 krople, aby zapewnić cerze natychmiastowy blask.
  • Bestsellerowy hydrolat do twarzy Melo z kwiatów gorzkiej pomarańczy koi, wzmacnia i uelastycznia cerę.

Doktor Craig Austin przekonuje, że olej kokosowy można z powodzeniem zastąpić lżejszymi olejkami do pielęgnacji.

„Zalecam stosowanie oleju arganowego lub jojoba, ponieważ mają dużo niższy współczynnik komadogenności. Dostarczają skórze niezbędnych kwasów tłuszczowych i substancji odżywczych, które poprawiają wygląd skóry” – tłumaczy dermatolog.

Możesz sięgnąć także po gotowe mieszanki olejków dedykowane cerze tłustej i trądzikowej, które nie zatykają porów, np. Annabelle Minerals Stay Pure.

[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]

Olej kokosowy na twarz – jak go stosować, aby uzyskać najlepsze efekty? Sprawdzone porady

Olej kokosowy na twarz zyskał popularność jako jeden z najskuteczniejszych, naturalnych eliksirów w pielęgnacji skóry. Ten wszechstronny kosmetyk zawiera składniki odżywcze, które nie tylko intensywnie nawilżają, ale również: wspomagają regenerację skóry, łagodzą podrażnienia, działają antybakteryjnie, chronią przed wolnymi rodnikami, poprawiają elastyczność i jędrność naskórka. Olej kokosowy zachwalają modelki i gwiazdy, takie jak Gwyneth Paltrow, Anja Rubik czy Anna Lewandowska. Dermatolodzy mają jednak nieco odmienne zdanie na temat „cudownego” kosmetyku.

W tym artykule:

Żeby przygotować naturalny, intensywnie nawilżający krem do twarzy, potrzebne będą następujące składniki 125 ml wody lub hydrolatu, 1 2 łyżeczki gliceryny, 90 g oleju ze słodkich migdałów, 1 łyżka oleju kokosowego, 2 łyżki masła shea, 1 łyżka oleju z awokado, 12 15 g wosku pszczelego.

Czytaj dalej...

Ponadto witamina C stanowi ważną substancję w syntezie kolagenu , odpowiada za funkcjonowanie hydroksylazy prolinowej, enzymu katalizującego hydroksylacje proliny do hydroksyproliny, która stanowi 10 kolagenu w skórze właściwej.

Czytaj dalej...

Przed przystąpieniem do sporządzania kosmetyków z aloesu warto wiedzieć jakie właściwości posiada ta roślina głęboko wnika w skórę, usuwa martwe naskórki dzięki zawartości enzymów, działa regenerująco na skórę, przyśpiesza wytwarzanie kolagenu.

Czytaj dalej...

W odróżnieniu od klasycznego woskowania, w metodzie Lycon obłędnie pachnące, kolorowe woski prosto ze słonecznej Australii nakłada się nie na suchą, odtłuszczoną skórę, ale na skórę posmarowaną specjalną oliwką.

Czytaj dalej...