Co zrobić, gdy dziecku wypadają włosy - Przyczyny i sposoby radzenia sobie
Trycholog czy dermatolog – do kogo udać się z problemem wypadania włosów?
Który specjalista pomoże ci ustalić przyczynę wypadania włosów i wdroży odpowiednią terapię? Przyjrzyjmy się poszczególnym specjalizacjom:
●dermatolog – lekarz zajmujący się leczeniem schorzeń skóry – w tym właśnie skóry głowy. Można zostać nim po ukończeniu studiów medycznych i przystąpieniu do 5-letniej specjalizacji dermatologicznej. Dermatolog jest więc licencjonowanym lekarzem. Terapia opiera się przede wszystkim na lekach, mających na celu zastopować łysienie,
●trycholog – specjalista zajmujący się skórą głowy i włosami – analizuje ich stan i sugeruje odpowiednią pielęgnację, opartą na zabiegach domowych lub profesjonalnych. Zajmuje się problemami, które można zwalczyć odpowiednią pielęgnacją – pomoże np. w przypadku łupieżu, spowodowanego często nieodpowiednim myciem i używaniem wysuszających kosmetyków. Co ważne: w polskim prawie nie figuruje zawód trychologa – choć część szkół wyższych oferuje kształcenie w tej specjalizacji. Trychologiem może zostać więc każdy – trudno zweryfikować rzeczywiste kwalifikacje specjalisty. W przeciwieństwie do lekarzy dermatologów trycholodzy nie mogą wystawiać też recept: opierają terapię na środkach dostępnych dla każdego.
W przypadku wypadania włosów bez konkretnego powodu najlepiej udać się do dermatologa i jak najszybciej wprowadzić terapię odpowiednimi medykamentami. Z dużym prawdopodobieństwem, jeszcze przed dobraniem leków, zostaniesz skierowany na szereg badań, które pomogą ustalić dokładną przyczynę wypadania włosów. Choć w większości przypadków łysienie sygnalizuje zaburzenia hormonalne, powodów może być naprawdę wiele. Określenie stanu zdrowia to więc podstawa.
Czy to oznacza, że terapia trychologiczna nie ma sensu? Zdecydowanie ma! Warto włączyć ją jako dodatek do terapii opartej na lekach. Kiedy już opanujemy nadmierne wypadanie, możemy rozpocząć kurację trychologiczną, wzmacniającą odrastające włosy i poprawiającą ogólny stan skóry głowy. Dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem zapuścimy bujne, grube włosy.
Rozpoznanie łysienia u dzieci: badania
Zanim dziecku tracącemu włosy zlecone zostaną jakiekolwiek badania, konieczne jest zebranie z nim oraz z jego rodzicami dokładnego wywiadu lekarskiego. Jak widać powyżej, możliwych przyczyn łysienia u dzieci jest bardzo wiele – wywiad w tym przypadku ma na celu zawężenie listy potencjalnych przyczyn problemu u danego malucha.
To właśnie dlatego dziecko może być pytane m.in. o to, czy doświadczało jakichś stresujących wydarzeń w niedalekiej przeszłości czy też o to, czy pojawiły się u niego jakieś objawy sugerujące zaburzenia hormonalne.
Kolejnym krokiem w diagnostyce łysienia u dzieci są już właśnie różnorodne badania.
Zlecane mogą być badania laboratoryjne (m.in. w celu poszukiwania wykładników anemii czy nieprawidłowych stężeń hormonów tarczycowych), badania mikrobiologiczne (dzięki którym można potwierdzić rozpoznanie grzybicy skóry głowy), trichogram i trichoskopia (badania oceniające dokładną strukturę włosów), a czasami nawet i badanie histopatologiczne pobranego od pacjenta wycinka skóry głowy.
Wyrywanie włosów przez dziecko – co może oznaczać
Można wymienić wiele powodów wyrywania włosów przez dziecko.
- Kiedy dziecko wyrywa sobie włosy z głowy, być może chce się uspokoić. Nie potrafi poradzić sobie ze stresującą sytuacją i czuje, że to jedyny sposób na rozładowanie emocji .
- Niemowlęta, które ciągną za włosy, najprawdopodobniej poznają swoje ciało. Maluszki najczęściej szarpią za włosy, by stać się bardziej świadome własnego ciała, często patrzą wtedy na swoje odbicie w lustrze.
- Zdarza się, że dziecko wyrywa sobie włosy z przyzwyczajenia, bez żadnego konkretnego powodu.
- Szarpanie i wyrywanie włosów może pojawić się podczas napadu złości , któremu często towarzyszą płacz i krzyk.
- Najpoważniejszą przyczyną wyrywania włosów jest trichotillomania, czyli kompulsywne wyrywanie włosów. –Wjego efekcie powstaje na skórze głowy miejscowe łysienie. Wówczas niezwłocznie należy udać się do psychologa lub psychiatry i ocenić stan psychiczny dziecka. Takie przypadki to jednak rzadkość – dodaje Magdalena Beissert.
Dziecko ciągnie się za włosy
Dziecko wyrywa mamie włosy
Ciągnięcie mamy za włosy, gryzienie czy szczypanie nie tylko sprawia ból, ale i przykrość. Niemowlęta nie mają złych intencji – w ten sposób dokładniej poznają otaczający świat. To zazwyczaj naturalny, będący skutkiem ciekawości, etap rozwoju. Nie ma nic wspólnego ze złością i agresją. Maluchy ciągną za włosy podczas zabawy, rozładowując w ten sposób nadmiar energii. Kiedy jednak starsze dziecko wyrywa mamie włosy, może to świadczyć o tym, że być może nie radzi sobie z emocjami, jest zdenerwowane i w ten sposób próbuje rozładować złość.
Napady złości u dziecka. O tym, jak reagować, pisze psycholog Ewa Sękowska-Molga
Czy trichotillomania może być przyczyną wypadania włosów u dzieci?
Trichotillomania jest rodzajem wypadania włosów spowodowanym przez ciągnięcie, wyrywanie, skręcanie lub pocieranie przez dziecko. Utrata włosów jest niepełna i charakteryzuje się ułamaniem włosów na różnej wysokości. Objawy są zazwyczaj widoczne po stronie dominującej ręki.
Czynnikiem wywołującym wypadanie włosów może być również zbyt mocne naciąganie włosów przy pleceniu warkocza lub upinaniu kucyka.
Trichotillomania może być wywołana przez stres lub lęki w życiu dziecka np. w domu (utrata dziadków, narodziny rodzeństwa lub rozwód) lub w szkole. Jeśli zauważysz dziecko ciągnące włosy, karcenie może nie być wystarczające. W takich sytuacjach pomocnym może być konsultacja psychologa dziecięcego, który pomoże ustalić czynnik wywołujący stres.
