"Odpowiedni krem do twarzy podczas chemioterapii"
Pielęgnacja skóry w trakcie i po zakończeniu chemioterapii
Szeroko pojęta pomoc w zakresie opieki kosmetologicznej nad osobami znajdującymi się na różnych etapach choroby nowotworowej określana jest jako kosmetologia onkologiczna. To trudna i wymagająca subdyscyplina kosmetologii, obejmująca zabiegi pielęgnacyjne i upiększające, wymagająca dużej wiedzy, ciągłego dokształcania, ścisłej współpracy z lekarzami i ogromnego zaangażowania.
Istnieje wiele gabinetów, które świadczą usługi specjalistycznej opieki kosmetologicznej nad osobami cierpiącymi na choroby nowotworowe, a na rynku dostępne są całe linie kosmetyków profesjonalnych dedykowanych pielęgnacji pacjentów w trakcie i po przebytym leczeniu onkologicznym.
Salony, które dotychczas nie posiadały w ofercie tego typu usług, powinny rozważyć, jak zaspokoić potrzeby osób — szczególnie kobiet — walczących z rakiem?
CHEMIOTERAPIA W LECZENIU NOWOTWORÓW
Chemioterapia jest głównym sposobem leczenia chorób nowotworowych za pomocą leków, które nazywane są cytostatykami lub potocznie przez chorych — chemią. Niestety leki używane w trakcie chemioterapii nie są selektywne i niszczą również zdrowe komórki, szczególnie te, które równie szybko się dzielą — m.in. komórki macierzy włosów czy paznokci.
Skutki uboczne chemioterapii mogą być różne w zależności od rodzaju przyjmowanych lekarstw oraz od indywidualnej odpowiedzi organizmu chorego.
OPIEKA KOSMETOLOGICZNA W TRAKCIE I PO CHEMIOTERAPII
1. SKÓRA
Leczenie chemioterapią źle znosi skóra na całym ciele, ponieważ cytostatyki przede wszystkim silnie ją wysuszają. Staje się ona przez to zaczerwieniona i łuszcząca, co bardzo często powoduje świąd, a niekiedy prowadzi nawet do powstania bolesnych obrzęków i nadżerek. Częściej pojawiają się na niej także zmiany zapalne, ponieważ jest bardziej podatna na zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze.
Suchość skóry i jej konsekwencje szczególnie dotyczą partii ciała, które intensywnie się pocą, oraz tych, jak dłonie i stopy, które nie są objęte ochronną produkcją łoju. Za pośrednictwem gruczołów potowych, chemioterapeutyki przedostają się bowiem na jej powierzchnię. U osób leczonych chemioterapią, na powierzchni dłoni i stóp może dojść do takiego przesuszenia, że skóra zaczyna się boleśnie łuszczyć.
Pielęgnacja skóry w trakcie leczenia onkologicznego
Częstość oraz ciężkość tych zmian są zależne od wybranej substancji cytostatycznej, względnie ich połączenia (polichemioterapia jest z reguły bardziej toksyczna niż monochemioterapia jednym lekiem), dawki, drogi podawania, łączenia z innymi zabiegami przeciwnowotworowymi oraz samego pacjenta. Kluczową rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry podczas leczenia onkologicznego.
Radioterapia powodować może popromienne zapalenie skóry, które jest przyczyną podrażnienia, wysuszenia, złuszczania naskórka, obrzęków czy bólu. Mimo postępu w leczeniu nowotworów za pomocą naświetlań, trudno jest uniknąć popromiennego zapalenia skóry. Jego stadium zależy głównie od miejsca napromieniania, a także dawek promieniowania jonizującego.
Aby zmniejszyć suchość skóry, podrażnienia, złuszczanie czy ból, w trakcie i po radioterapii, warto stosować krem zawierający olej lniany i alantoinę.
Dlaczego temat ten stał się tak popularny i jest potrzebny?
Pielęgnacja skóry w trakcie terapii onkologicznej to niezwykle istotny aspekt. W ostatnich latach świadomość osób poddawanych terapii znacznie się zwiększyła. Jeszcze do niedawna po otrzymaniu diagnozy nowotworowej, wielu z nas skupiało się wyłącznie na kwestiach powrotu do zdrowia, a pielęgnacja skóry wydawała się tematem nic nie znaczącym, a czasem wręcz niestosownym w danym momencie.
Obecnie bardzo dużo mówi się o tym, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry i jej pielęgnacja w trakcie onkoterapii - nie tylko ze względu na komfort pacjenta, ale także jego bezpieczeństwo.
Dobrze wypielęgnowana skóra zdecydowanie lepiej znosi kuracje, ale także szybciej się regeneruje, jest bardziej odporna na negatywne skutki terapii.
Co ważne, zmieniła się także świadomość i podejście do tego tematu zarówno lekarzy, jak i pacjentów.
Osoby chorujące nie chcą się izolować, rezygnować z życia, tylko pragną wyglądać i czuć się możliwie jak najlepiej. Dlatego też szukają produktów, które pomogą im przejść przez ten wymagający czas. Coraz więcej marek wypuszcza także specjalistyczne linie lub rekomenduje konkretne kosmetyki ze swojej oferty do stosowania w tym szczególnym czasie.