Przyczyny i leczenie kalafiorowatej narośli na skórze - Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Skąd się biorą narośla na skórze? Przyczyny, objawy i metody leczenia

Narośla na skórze, takie jak brodawki łojotokowe, brodawki stóp czy włókniaki miękkie są powszechnymi zmianami i mogą występować u osób w każdym wieku. Zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale powodują dyskomfort i są niepożądane ze względów estetycznych.

Jednymi z najczęstszych odmian brodawek i narośli skórnych są brodawki łojotokowe, brodawki płaskie (inaczej brodawki młodociane, Verrucae Planae Juveniles), rogowacenie łojotokowe oraz brodawki mozaikowe i brodawki weneryczne. Pojawiają się jako niewielkie guzki o nieregularnym kształcie, różnej wielkości i kolorze skóry zarówno na rękach, w okolicy powiek, jak i w jamie ustnej.

Kalafiorowata narośl na skórze

Nieregularna kalafiorowata narośl na skórze, gdzie większa ilość grudek zbija się w jedną całość, to prawdopodobnie kłykciny kończyste (Condylomata acuminat). Zwłaszcza, jeśli zmiana ulokowana jest w takim miejscu, jak:

  • wargi sromowe, pochwa,
  • moszna, napletek, trzon prącia,
  • okolice odbytu.

Kłykciny kończyste również są wywoływane wirusem brodawczaka ludzkiego, a do zakażenia dochodzi w trakcie kontaktów seksualnych (stąd zwyczajowa nawa - brodawki płciowe lub weneryczne).

Choroba często ma łagodny przebieg, ograniczony do zmian skórnych i lekkiego świądu. Niekiedy jednak swędzenie może być dojmujące, a z odbytu może lecieć krew, co ma związek z uszkodzeniem śluzówki w tej okolicy.

Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje

Narośl na skórze zawsze powinna być powodem do zaniepokojenia. Tego typu wykwit może zarówno być niegroźnym włókniakiem, jak też stanowić objaw śmiercionośnego czerniaka. Jak wygląda leczenie? Zobacz, jak rozpoznać narośli na ciele i dlaczego nie wolno jej samodzielnie usuwać.

  • Narośl na skórze w zależności od tego, jak wygląda, może być objawami różnych chorób. Jakich?
  • Ciemna narośl zazwyczaj nie jest zwiastunem czerniaka. Co zatem może oznaczać?
  • Samodzielne usuwania narośli na skórze nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż można wyrządzić sobie krzywdę. Jak ją zatem zlikwidować?
  • Czym jest narośl na skórze?
  • Twarda narośl na skórze
  • Swędząca i sucha narośl na skórze
  • Czerwona narośl na skórze
  • Brązowa narośl na skórze
  • Czarna narośl na skórze
  • Biała narośl na skórze
  • Kalafiorowata narośl na skórze
  • Jak usunąć narośl na skórze domowym sposobem?
  • Usuwanie narośli na skórze zabiegowo i farmakologicznie

Narośl na skórze – rodzaje brodawek, włókniaki i ich leczenie

Na powierzchni skóry mogą pojawić się rozmaite zmiany, które różnią się pod względem wielkości, koloru, kształtu, a także rodzaju komórek, z których się wywodzą. Część zmian skórnych to typowe znamiona barwnikowe oraz różne brodawki, czyli brodawki zwykłe, brodawki płaskie, brodawki przejściowe, brodawki łojotokowe, brodawki stóp. W okolicy narządów płciowych oraz odbytu mogą dodatkowo utworzyć się brodawki weneryczne (brodawki płciowe), które związane są z chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Inne rodzaje zmian skórnych to np. naczyniaki, włókniaki skóry (włókniaki twarde i włókniaki miękkie) zlokalizowane pod powierzchnią skóry tłuszczaki oraz inne zmiany, które zawsze powinny być bacznie obserwowane i poddane badaniu.

Twarda narośl na skórze

Twarda wystająca narośl na skórze, która jest niewielkich rozmiarów (kilka milimetrów) i wyglądem przypomina guzek o względnie regularnym kształcie, z dużą dozą prawdopodobieństwa może zostać zdiagnozowana jako włókniak (łac.: fibroma).

Jest to niegroźna, niezłośliwiejąca zmiana nowotworowa. W postaci twardej charakteryzuje się zerową niemal podatnością na ucisk - nie zmienia kształtu ani „nie chowa się” w skórze.

Występuje najczęściej na rękach i nogach, ale także pod pachami, na piersiach, w pachwinach i jamie ustnej. Może być delikatnie zaczerwieniona. Najczęściej jest nabyta i powstaje na skutek infekcji i urazów.

Należy pamiętać, że oprócz włókniaków twardych, wyróżnia się też miękkie. Mają one nieregularny, kalafiorowaty, nitkowaty lub workowaty kształt, który zmienia się pod wpływem ucisku.

Często pojawiają się w większych skupiskach, między innymi na szyi, powiekach, pod pachami i w pachwinach. Mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty, a do głównych czynników etiologicznych należą:

  • otyłość,
  • insulinoodporność,
  • zespół metaboliczny.

W przypadku podejrzenia czerniaka konieczne jest wykonanie biopsji cienkoigłowej, pobranie wycinka, a w przypadku usunięcia zmiany w całości koniecznie z marginesem wykonanie badania histopatologicznego.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...

U pacjentów poddawanych przeszczepowi komórek macierzystych określanemu również jako przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych lub przeszczep szpiku kostnego często występują skórne działania niepożądane związane z chemioterapią lub radioterapią.

Czytaj dalej...

Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion pierwsza doba , a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców druga doba oraz skórę rąk i nóg trzecia doba.

Czytaj dalej...