Przyczyny i leczenie kalafiorowatej narośli na skórze - Wszystko, co powinieneś wiedzieć
Czym jest narośl na skórze?
Odstająca narośl na skórze może objawem dziesiątek różnego rodzaju schorzeń i zaburzeń: nowotworowych, wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych, autoimmunologicznych i innych.
Istnieje wiele rodzajów narośli na skórze. Wymienić w tym kontekście można między innymi:
- włókniaki twarde i miękkie,
- czerniak, rak podstawnokomórkowy i inne nowotwory skóry,
- brodawki łojotokowe,
- brodawki wirusowe,
- brodawki stanowiące objaw zakażenia wirusem HPV,
- choroby zapalne, takie jak łuszczyca, liszaj płaski, liszajec, czyraczność.
Na skórze powstają zarówno małe jak i duże naroślna. Moga mieć też różny kształt.
Biała narośl na skórze
Bladoróżowa, cielista lub biała narośl na skórze często okazuje się brodawką, będącą konsekwencją zakażenia jednym z kilkudziesięciu typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV - Human papillomavirus).
Wyróżnia się kilka odmian brodawek, różniących się miejscem występowania na ciele oraz kształtem.
Wymienić wśród nich można:
- brodawki stóp, w tym:
- myrmecie - twarde, głęboko zakorzenione, o nieregularnym kształcie. Są bolesne. Występują pojedynczo, wiążą się z lokalnym odczynem zapalnym. Z czasem czernieją,
- brodawki mozaikowe -- białe, bardziej miękkie, zlokalizowane na powierzchni skóry, występujące w większych skupiskach,
Oprócz tego wyróżnia się jeszcze brodawki płaskie, w odróżnieniu jednak od wyżej wymienionych są one jednak koloru brązowego.
Brodawki same w sobie nie są niebezpieczne. Niektóre źródła podają, że w ciągu życia przynajmniej jedną tego typu infekcję przechodzi około 60 procent populacji.
Istnieje jednak niebezpieczeństwo błędnej diagnozy i nieprawidłowego różnicowania np. z czerniakiem lub rakiem podstawnokomórkowym. Poza tym zakażenie wirusem HPV sprzyja rozwojowi nowotworów.
Rodzaje raka skóry:
- Rak podstawnokomórkowy – najczęstszy nowotwór skóry. Ma postać czerwonej narośli. Wywodzi się z warstw komórek podstawnych naskórka. Jest to nowotwór złośliwy, jednak bez tendencji do przerzutowania. Musi być leczony, żeby zapobiec jego szerzeniu się i destrukcji tkanek.
- Czerniak złośliwy – nowotwór złośliwy m.in. skóry, błon śluzowych lub błony naczyniowej oka. Wywodzi się z warstwy barwnikowej skóry odpowiedzialnej za powstawanie opalenizny. Dość często rozwija się na bazie pieprzyka. Narośl skórna jest wtedy czarna. Ma asymetryczne zabarwienie, nieregularny kształt i powierzchnię.
- Rak kolczystokomórkowy (płaskonabłonkowy) – nowotwór złośliwy skóry, wywodzi się z komórek naskórka. Jest koloru czerwonego. Może mieć postać wrzodziejącą głębokie owrzodzenia o twardych brzegach) lub brodawkującą (ta postać charakteryzuje się mniejszym naciekaniem podstawy niż postać wrzodziejąca). Ma skłonność do przerzutów, dlatego tak ważne jest wczesne jego wykrycie i leczenie.
Zobacz film: Szczepionka hamująca rozwój czerniaka. Źródło: 36,6
Łagodnym nowotworem wywodzącym się z tkanki łącznej jest włókniak , który może być miękki lub twardy. Najczęściej umiejscawia się na tułowiu, a także w nietypowych miejscach (np. na powiece, w pachwinach, pod pachą). Wyróżnia się:
- Włókniaki miękkie – mają postać wrodzoną. Przybierają formę miękkich, najczęściej wiszących narośli w kolorze skóry (lub nieco ciemniejszych). Małe narośle na skórze, czyli drobne włókniaki, mogą umiejscowić się na karku bądź szyi. Pod wpływem nacisku można je wprowadzić w głąb skóry.
- Włókniaki twarde – najczęściej występują pojedynczo i są mniejsze od włókniaków twardych. Są zmianami odczynowymi włóknistymi. Nie można ich wprowadzić w głąb skóry pod wpływem nacisku.
Brodawki łojotokowe - leczenie. Jak usunąć brodawkę łojotokową?
Jeżeli brodawki łojotokowe nie powodują żadnych problemów, nie wymagają leczenia. Jednak ze względów estetycznych można je usunąć i nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.
Brodawka łojotokowa - krioterapia
Jedną z metod usuwania brodawek łojotokowych jest krioterapia, czyli zamrażanie zmian skórnych ciekłym azotem. W wyniku oddziaływania bardzo niskiej temperatury na brodawkę następuje jej obumarcie.
Po kilku dniach od zabiegu barwa brodawki zmienia się na czarną, a zmiana skórna przybiera postać strupa, który po miesiącu odpada od powierzchni skóry. Niestety, zabieg niesie za sobą ryzyko powstania nieestetycznej blizny.
Cena: do 50 do 100 zł (zależnie od ilości i wielkości zmian).
Brodawka łojotokowa - laser IPL
Kolejną metodą usuwania brodawek łojotokowych jest laser IPL, który całkowicie wypala zmianę skórną, pozostawiając niewielką, wklęsłą rankę. W ciągu kilku dni od zabiegu tworzy się strup, który odpada po 2-3 tygodniach. Zabieg również może pozostawić bliznę na ciele, jednak jest ona praktycznie niewidoczna.
Cena: 100-150 zł za usunięcie jednej brodawki.
Brodawka łojotokowa - łyżeczkowanie, czyli leczenie chirurgiczne
Usuwanie zmian skórnych metodą łyżeczkowania chirurgicznego polega na usunięciu brodawki na poziomie naskórka.
Cena zabiegu zależy od ilości i wielkości zmian (zwykle od 100 do 300 zł).
Czytaj też:
- Kurzajki: jak pozbyć się szpecących brodawek?
- Czy to kurzajki? Zobacz jak wyglądają kurzajki [ZDJĘCIA]
- Wygląd skóry zdradza, co dzieje się w organizmie
- Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych wywołane wirusem HPV
Narośl na skórze – włókniaki
Włókniaki twarde i włókniaki miękkie często pojawiają się na skórze w okolicach szyi, pod pachami, w okolicy ramion, a także w pachwinach oraz w okolicy powiek. W przypadku włókniaków miękkich i włókniaków twardych mamy do czynienia z łagodnymi zmianami nowotworowymi. Nie zagrażają one jednak naszemu zdrowiu i życiu. Włókniaki miękkie są uszypułowane i często występują w większych skupiskach. Włókniaki twarde nie są uszypułowane. Najczęściej związane są z procesami starzenia się organizmu – często występują u seniorów.
Zmiany skórne po wykonaniu badania dermatologicznego mogą być poddane leczeniu. Jego przebieg zależny jest od podłoża zmiany oraz jej charakteru. Wiele osób decyduje się na usuwanie zmian skórnych nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także w celu poprawy wyglądu i samooceny. Nie każda narośl na skórze wymaga specjalistycznego leczenia, jednak ze względów profilaktycznych dermatolodzy zalecają wycięcie np. dużych znamion barwnikowych.