Narośl na skórze - Zdjęcia, Przyczyny i Sposoby Leczenia

Leczenie guzków, narośli i brodawek płaskich

Sposoby leczenie brodawek, guzków, włókniaków i innych narośli skórnych zależą od indywidualnych cech i lokalizacji zmian. W wielu przypadkach skuteczna może okazać się farmakoterapia, czyli stosowanie leków miejscowych, na przykład kremów lub maści, zawierających substancje o działaniu przeciwwirusowym lub immunomodulacyjnym. W niektórych przypadkach narośl na skórze może kwalifikować się na usunięcie chirurgiczne.

W zwalczaniu zmian skórnych, takich jak brodawki czy twarde guzki, pomocna bywa również krioterapia – metoda polegająca na zamrażaniu narośli za pomocą ciekłego azotu. Niska temperatura niszczy tkankę zmienioną chorobowo, co prowadzi do stopniowego zaniku brodawek, guzków czy włókniaków. Proces ten może wymagać kilku powtórzeń, a nierzadko może też być potrzebne miejscowe znieczulenie.

Inną metodą usuwania narośli na skórze jest laseroterapia, w której wykorzystuje się wiązki światła o wysokiej energii. Sposób ten może być skuteczny zwłaszcza w usuwaniu brodawek, zmian naczyniowych, włókniaków czy zmian pigmentacyjnych. Lasery działają na zasadzie selektywnego niszczenia tkanki, minimalizując uszkodzenia zdrowych komórek.

Narośl na skórze – rodzaje brodawek, włókniaki i ich leczenie

Na powierzchni skóry mogą pojawić się rozmaite zmiany, które różnią się pod względem wielkości, koloru, kształtu, a także rodzaju komórek, z których się wywodzą. Część zmian skórnych to typowe znamiona barwnikowe oraz różne brodawki, czyli brodawki zwykłe, brodawki płaskie, brodawki przejściowe, brodawki łojotokowe, brodawki stóp. W okolicy narządów płciowych oraz odbytu mogą dodatkowo utworzyć się brodawki weneryczne (brodawki płciowe), które związane są z chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Inne rodzaje zmian skórnych to np. naczyniaki, włókniaki skóry (włókniaki twarde i włókniaki miękkie) zlokalizowane pod powierzchnią skóry tłuszczaki oraz inne zmiany, które zawsze powinny być bacznie obserwowane i poddane badaniu.

Narośl na skórze – włókniaki

Włókniaki twarde i włókniaki miękkie często pojawiają się na skórze w okolicach szyi, pod pachami, w okolicy ramion, a także w pachwinach oraz w okolicy powiek. W przypadku włókniaków miękkich i włókniaków twardych mamy do czynienia z łagodnymi zmianami nowotworowymi. Nie zagrażają one jednak naszemu zdrowiu i życiu. Włókniaki miękkie są uszypułowane i często występują w większych skupiskach. Włókniaki twarde nie są uszypułowane. Najczęściej związane są z procesami starzenia się organizmu – często występują u seniorów.

Zmiany skórne po wykonaniu badania dermatologicznego mogą być poddane leczeniu. Jego przebieg zależny jest od podłoża zmiany oraz jej charakteru. Wiele osób decyduje się na usuwanie zmian skórnych nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także w celu poprawy wyglądu i samooceny. Nie każda narośl na skórze wymaga specjalistycznego leczenia, jednak ze względów profilaktycznych dermatolodzy zalecają wycięcie np. dużych znamion barwnikowych.

Jak usunąć narośl ze skóry?

Żadnych podejrzanych zmian skórnych, szczególnie w formie narośli, nie należy usuwać na własną rękę. Trzeba zgłosić się do lekarza (pierwszego kontaktu lub dermatologa) w celu ustalenia, czym jest narośl skórna i jakie stanowi zagrożenie dla zdrowia. Nie wszystkie zmiany skórne są groźne, to lekarz powinien jednak ocenić, czy dana narośl jest bezpieczna i powinna zostać usunięta.

Kontakt z lekarzem jest konieczny, jeśli z naroślą na skórze związane są inne objawy, np. uporczywe swędzenie, wyciekanie ropy czy płynu surowiczego, a zmiana pojawiła się nagle. Wybór metody leczenia zależy od przypuszczalnego rozpoznania. Ponieważ tylko metody chirurgiczne pozwalają na wykonanie badania histopatologicznego i wykluczenia nowotworu.

Narośl na skórze, czyli co?

Jakie zmiany skórne zaliczane są do grupy narośli? Narośl na skórze to przede wszystkim zmiana, która jest dobrze wyczuwalna na jej powierzchni oraz wyniesiona poza obręb naskórka. Narośl na skórze może wywodzić się z różnych komórek np. komórek naskórka oraz cechować się powolnym lub szybkim wzrostem. W niektórych przypadkach pojawiają się mnogie zmiany skórne, które skupiają się w określonych rejonach ciała np. na plecach, na szyi i twarzy.

Narośl na skórze o nieregularnej powierzchni, poszarpanych brzegach i szybko zwiększającym się rozmiarze zawsze powinna skłonić do wizyty u dermatologa, bo może być jedną ze zmian nowotworowych, które wywodzą się z komórek barwnikowych. Jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów skóry jest czerniak złośliwy. Narośl na skórze, która może wskazywać na czerniaka, nie musi mieć ciemnej barwy, bo zdarza się, że ten nowotwór złośliwy skóry objawia się np. odbarwieniem w obrębie istniejącej zmiany barwnikowej lub ma beżowe bądź niebieskawe zabarwienie. Inny rodzaj nowotworu, na który może wskazywać narośl na skórze to rak podstawnokomórkowy skóry, który dość często pojawia się na skórze twarzy oraz na innych partiach ciała, które wystawiamy na bezpośrednie działanie promieniowania UV. Może mieć postać niewielkiego owrzodzenia lub różniącego się kolorem od zdrowej skóry guzka.

Narośl na skórze może powodować dyskomfort. Schorzeniem, które powoduje, że na skórze pojawiają się wywołujące dyskomfort zmiany, jest liszaj płaski. W tym przypadku mamy do czynienia z ograniczonym stanem zapalnym, który objawia się m.in. zaczerwienieniem, jednakże na skórze pojawiają się także płaskie, lśniące grudki, które powodują świąd.

Twarda wystająca narośl na skórze, która jest niewielkich rozmiarów kilka milimetrów i wyglądem przypomina guzek o względnie regularnym kształcie, z dużą dozą prawdopodobieństwa może zostać zdiagnozowana jako włókniak łac.

Czytaj dalej...

Jednymi z najczęstszych odmian brodawek i narośli skórnych są brodawki łojotokowe, brodawki płaskie inaczej brodawki młodociane, Verrucae Planae Juveniles , rogowacenie łojotokowe oraz brodawki mozaikowe i brodawki weneryczne.

Czytaj dalej...

Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art.

Czytaj dalej...

Rozpoczynając proces leczenia rogowacenia białego chory powinien wyeliminować wszystkie czynniki, które mogły przyczynić się do zachorowania, takie jak nałogi, elementy drażniące miejsce chorobowo zmienione czy brak właściwej higieny osobistej.

Czytaj dalej...