leczenie kalafiorowatego nosa

Trądzik różowaty - jak rozpoznać?

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry, który mimo podobnej nazwy do trądziku pospolitego, niewiele ma z nim wspólnego. Bardzo często zdarza się, że trądzik różowaty z uwagi na słowo "trądzik" jest mylnie utożsamiany z trądzikiem pospolitym. Dlaczego? Ze względu na objawy trądziku różowatego w postaci drobnych krostek i grudek na twarzy, które mogą kojarzyć się właśnie z innymi postaciami trądziku. Niestety błędne określenie dolegliwości skórnej jako trądzik pospolity w sytuacji, gdy realnie jest to trądzik różowaty oraz zastosowanie kosmetyków na trądzik pospolity, może zaostrzyć objawy trądziku różowatego. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie objawia się trądzik różowaty i jak go poprawnie rozpoznać.

  • silne zaczerwienienie twarzy (szczególnie policzków, nosa, czoła),
  • drobne krostki i grudki,
  • uczucie pieczenia i świąd,
  • wysuszenie lub obrzęk skóry,
  • przerost skóry na nosie (tzw. nos kalafiorowaty, nos pijaka) pojawiające się głównie u mężczyzn.


Trądzik różowaty oczny to odmiana trądziku różowatego objawiająca się dodatkowo zaczerwienieniem krawędzi powiek, a także suchością i swędzeniem oczu.

Ze względu na zaczerwienienie twarzy przy trądziku różowatym, bardzo łatwo jest pomylić go z innymi chorobami skóry, które także cechują się rumieniem skóry czy innymi objawami. Najczęściej trądzik różowaty jest mylony z trądzikiem pospolitym bądź toczniem rumieniowatym. Bywa także mylony z jedną z odmian gruźlicy skóry, tzw. lupoid prosówkowy rozsiany. Jak więc prawidłowo rozróżnić te trzy problemy skórne?


Jak odróżnić trądzik różowaty od tocznia?

  • toczeń rumieniowaty charakteryzuje się zmianami naciekowymi oraz wyraźnym pogrubieniem warstwy rogowej naskórka w obrębie mieszków włosowych. Co ważne, w przeciwieństwie do rosacea w przypadku tocznia, krostki i grudki na twarzy nie występują,
  • trądzik pospolity to choroba skóry w której w wyniku nadmiernej produkcji łoju na skórze pojawiają się krostki, grudki, zaskórniaki i torbiele ropne. W przeciwieństwie do trądziku różowego, zmiany naczyniowe skóry nie występują,
  • lupoid prosówkowy rozsiany twarzy charakteryzuje się obecnością guzków, które pod wpływem nacisku zmieniają barwę, rozpadają się i ulegają bliznowaceniu.

Kalafiorowaty nos leczenie

Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłym i nieuleczalnym schorzeniem skóry, które często bywa przeoczone bądź nierozpoznane. Istotnym faktem jest to, że choroba ta dotyka około 10% populacji, przy czym znacznie częściej występuje u ludzi z jasną karnacją oraz u kobiet w okresie menopauzalnym. W związku z tym, że trądzik różowaty to choroba nieuleczalna, warto wiedzieć na co należy uważać na co dzień - jaką dietę stosować, aby nie potęgować objawów trądziku, a także jakie kosmetyki na trądzik różowaty stosować. Istnieje wiele substancji nasilających trądzik różowaty o których dowiesz się właśnie z tego artykułu.

Wydawałoby się, iż trądzik różowaty to choroba skóry o nieskomplikowanej patologii, której łatwo jest się pozbyć. Nic bardziej mylnego, ponieważ mimo stałego rozwoju medycyny, przyczyny powstawania trądziku różowatego wciąż nie są do końca poznane. Jak dotąd udało się ustalić, że na rozwój trądziku różowatego wpływ mają czynniki genetyczne, ale również zaburzenia naczyniowe i immunologiczne.


Pierwsze objawy rosacea (trądzik różowaty) uwidaczniają się około 30. roku życia, natomiast pełen rozwój choroby przypada zwykle w wieku 40-60 lat.


Trądzik różowaty - jak go leczyć?

W związku z dużą ilością czynników wywołujących trądzik różowaty, leczenie przyczynowe jest ciężkie do zastosowania, dlatego lekarze zalecają leczenie objawowe trądziku różowatego. Jako lek pierwszego wyboru stosuje się kwas azelainowy w postaci żelu na trądzik różowaty bez recepty, np. Skinoren Rosacea. Badania udowodniły wysoką skuteczność kwasu azalainowego w leczeniu trądziku różowatego, a także jego efektywność porównywalną z metronidazolem, który dostępny jest na receptę.

Nie należy stosować miejscowo kortykosteroidów, np. hydrokortyzon, gdyż mogą zaostrzyć objawy trądziku różowatego.

Oprócz kwasu azelainowego dostępne są także inne leki stosowane zewnętrznie. Najczęściej stosuje się metronidazol cechujący się bardzo wysoką efektywnością w zwalczaniu objawów trądziku różowatego. Kwas azelainowy oraz metronidazol wykazują działanie przeciwzapalne i zwężają naczynia krwionośne, dzięki czemu tak dobrze pomagają zwalczyć uporczywe zmiany na skórze. Inne stosowanie leki to brymonidyna, iwermektyna, siarka, nadtlenek benzoilu, sulfacetamid sodu.
Kuracja lecznicza trądziku różowatego obejmuje także doustne zastosowanie antybiotyków z grupy tetracyklin, np. limecyklina, tetracyklina, doksycyklina. Leki na receptę z antybiotykiem na trądzik różowaty są bardzo skuteczne, dzięki czemu pozwalają zwalczać zapalne grudki i krostki, a także widocznie łagodzą rumień. Leki te zwykle stosuje się od 4 do 12 tygodni.

Tetracykliny zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne, dlatego podczas kuracji tymi substancjami należy zachować szczególną ostrożność podczas ekspozycji na słońce.


Jak leczyć trądzik różowaty oczny?

Podstawą leczenia postaci ocznej trądziku różowatego jest prawidłowa higiena brzegów powiek, dokładne oczyszczanie rzęs, a także stosowanie ciepłych kompresów. Zaleca się także stosowanie kropli "sztucznych łez", które intensywnie nawilżą powierzchnię oka, np. Hyal-Drop Multi, Hialeye, Hyabak, Thealoz Duo, Hylo Gel. W dalszych krokach wdraża się doustną antybiotykoterapię z zastosowaniem tetracyklin.

Niedrożność nosa – jakie badania wykonać, aby poznać przyczynę zatkanego nosa?

Zakres badań diagnostycznych zależy od tego, co jest podejrzewaną przyczyną zatkanego nosa. Aby to ustalić, lekarz zbierze dokładny wywiad i zbada pacjenta. Ważne będzie określenie:

  • rodzaju objawów (stopień nasilenia, objawy jedno- czy obustronne, charakter ostry czy przewlekły, stałe czy okresowe)
  • dolegliwości towarzyszących (objawy ogólne infekcji, np. gorączka, kaszel, wyciek wydzieliny z nosa, bóle głowy, inne objawy).

Zatkany nos – badania przedmiotowe

Wykonywane przez laryngologa badanie przedmiotowe obejmuje pełne badanie wziernikowe, a w tym: rynoskopię (wziernikowanie nosa) przednią i tylną (także po obkurczeniu błony śluzowej nosa), w wybranych przypadkach badanie endoskopowe jam nosa i części nosowej gardła.

Diagnostyka zaburzeń drożności nosa – badania dodatkowe

Badania pomocnicze, które można wykonać w diagnostyce zaburzeń drożności nosa:

  • diagnostyka alergologiczna (przeprowadzana przez alergologa)
  • obiektywne metody oceny drożności jam nosa (rynomanometria, rynometria akustyczna, pomiar szczytowego przepływu wdechowego przez nos)
  • diagnostyka refluksu żołądkowo-przełykowego (gastrolog)
  • ocena drożności nozdrzy tylnych
  • diagnostyka radiologiczna, jeśli są wskazania do jej przeprowadzenia: zdjęcie przeglądowe zatok przynosowych (ograniczona przydatność, rozpoznanie cieniujących ciał obcych), tomografia komputerowa (TK) (ocena struktur kostnych, diagnostyka zmian zapalnych, wrodzonych, guzów), rezonans magnetyczny (diagnostyka wad wrodzonych). U dzieci młodszych badania zwykle wymagają znieczulenia ogólnego
  • w wybranych przypadkach infekcji o ciężkim przebiegu badanie mikrobiologiczne wydzieliny z przewodów nosowych (nie z przedsionka nosa)
  • diagnostyka w kierunku mukowiscydozy
  • diagnostyka zespołów zaburzeń ruchomości rzęsek nabłonka oddechowego.

sieć najdrobniejszych tętniczek odchodzących od sieci podbrodawkowej i wnikających do brodawek skóry wpuklających się do warstwy naskórka tworzą one sieć naczyń włosowatych, których stan czynnościowy wpływa na wygląd skóry.

Czytaj dalej...

O ile stosunkowo łatwo jest rozróżnić łuszczycę owłosionej skóry głowy od grzybicy głowy, która daje charakterystyczny obraz kliniczny i już coraz rzadziej występuje, o tyle bez pojawienia się charakterystycznych zmian na ciele łuszczyca może przypominać łojotokowe zapalenie skóry.

Czytaj dalej...

Podłoże alergiczne często ma wyprysk kontaktowy na twarzy , który może pojawić się na policzkach, czole czy szyi kilkanaście godzin, a nawet kilka dni po kontakcie z alergenem, stąd trudno jest określić jego przyczynę.

Czytaj dalej...

Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art.

Czytaj dalej...