Wszystko, co musisz wiedzieć o kaszce pod skórą twarzy
Kaszka na twarzy: przyczyny
Kaszka na twarzy zazwyczaj przyjmuje postać bardzo drobnych podskórnych grudek, w kolorze białym lub cielistym. Wyglądem, ale i w dotyku przypominają tarkę – kaszkę, stąd też wzięła się potoczna nazwa tej przypadłości.
Choć kaszka pojawić się może w różnych miejscach na skórze twarzy, najczęściej występuje na czole, policzkach, w okolicy oczu oraz na brodzie. Oprócz tego, pojawić się może na całym ciele, chociażby na udach, ramionach bądź plecach.
Częściej też dotyka osoby z cerą trądzikową, tłustą oraz mieszaną, jednak nie jest to regułą. Grudki zazwyczaj występują w większych skupiskach, chociaż mogą pojawiać się również punktowo. W skrajnych przypadkach, kaszce mogą towarzyszyć także inne objawy, chociażby świąd, zaczerwienienie czy pieczenie.
Przeczytaj również: Cera trądzikowa – jak o nią dbać i jakie kosmetyki wybrać?
Przyczyn kaszki na twarzy może być naprawdę wiele – od błahych (np. niewłaściwej pielęgnacji czy używania nieodpowiednich produktów), po poważne, które wymagają specjalistycznej konsultacji dermatologa czy alergologa.
Najczęstsze przyczyny kaszki na twarzy:
- Alergie i uczulenie – na produkty, które nakładamy na skórę, ale też preparaty i pokarmy, które dostarczamy organizmowi wewnętrznie (nietolerancja pokarmowa). Nietolerowanie któregoś ze składników może uwidocznić się właśnie na skórze twarzy w postaci kaszki. Bardzo często przyczyną alergii pokarmowych są białko zwierzęce, orzechy, laktoza czy cukier, a w przypadku kosmetyków konserwanty i barwniki.
- Farmakoterapia – długotrwałe przyjmowanie leków również może odbić się na wyglądzie cery. Bardzo często stan skóry pogarsza się podczas przyjmowania leków hormonalnych.
- Zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego również bardzo często są przyczyną pogarszającej się kondycji cery, bowiem na wahania gospodarki hormonalnej, w pierwszej kolejności reaguje właśnie skóra. Przykładowo, niewłaściwy poziom hormonów przyczynia się do wzmożonej produkcji sebum i zatkania ujścia gruczołów łojowych, co w efekcie sprzyja powstawaniu grudek.
- Niewłaściwa pielęgnacja – to bardzo częsta przyczyna wywołująca nie tylko kaszkę na twarzy, ale też inne niedoskonałości skórne. Obejmuje ona z jednej strony używanie nieodpowiednich produktów, ale też niewystarczającą higienę – brak dokładności w demakijażu i nieprecyzyjne oczyszczanie twarzy.
Kaszka na czole a kaszka na policzkach
Czoło i policzki to główne obszary, na których pojawia się kaszka. Jest to związane z największą ilością obecnych tam gruczołów łojowych. Kaszka na czole zwykle są objawem trądziku grudkowo-zaskórnikowego, który jest bezpośrednio związany z wahaniami hormonalnymi. Przed rozpoczęciem walki z wypryskami warto skonsultować się z endokrynologiem, by poznać dokładne źródło problemu. Strefa T produkuje najwięcej sebum, a więc stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Jeśli nosimy grzywkę, dodatkowo ograniczamy parowanie wody i zwiększamy szansę na pojawienie się wyprysków. Kaszka na policzkach najczęściej wynika z niewłaściwej pielęgnacji i niedokładnego oczyszczania skóry. Na powierzchni twarzy każdego dnia gromadzi się brud, zanieczyszczenia, pot i warstwy kremów i makijażu. Zaniedbanie mycia skóry prowadzi do zapchania ujścia gruczołów łojowych, a co za tym idzie powstawania podskórnych pryszczy.
Kaszka na twarzy często przypomina zaskórniki zamknięte. Bez konsultacji dermatologicznej często niełatwo stwierdzić, który z tych dwóch problemów skórnych pojawia się na naszej twarzy. Wysypka na twarzy typu kaszka zwykle ma podłoże hormonalne lub alergiczne, a to co widzimy na skórze jest jedynie objawem, nie zaś problemem właściwym.
Gdy zobaczysz na swojej skórze regularnie pojawiające się krostki, przyjrzyj się im dokładnie. Może się okazać, że są one oznaką trądziku grzybiczego. Tradycyjny trądzik powoduje różne zmiany na skórze, często ropne. Trądzik grzybiczy natomiast wywołuje kaszkę, która kolorem przypomina skórę, ale odznacza się od niej fakturą małych grudek. W kontekście trądziku kaszka na twarzy może być oznaką zatkania ujścia przewodu mieszka włosowego. Nie warto wtedy leczyć się domowymi sposobami, ponieważ może to okazać się nieskuteczne. Wiele czasu i energii zaoszczędzi nam wizyta u specjalisty i dobranie odpowiedniej kuracji.
Kaszka na twarzy – domowe sposoby
Aby skutecznie uporać się z kaszką na twarzy nie trzeba wcale udawać się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego. Najlepsze i najbardziej skuteczne są codzienne zabiegi domowe i ułożenie właściwej rutyny pielęgnacyjnej. Podstawą dążenia do idealnej cery jest dbanie o dokładne oczyszczanie twarzy. Warto wypróbować mycie dwuetapowe. Najpierw zmywamy z twarzy makijaż, szkodliwe zanieczyszczenia i brud. Dobrze sprawdzą się do tego płyny micelarne, mleczka do demakijażu i oleje, które dobrze rozpuszczają tłuszcze, a więc pomagają pokonać zaskórniki i drobne krostki. Do kolejnego etapu można wykorzystać delikatne pianki, żele i emulsje, które wyczyszczą twarz z resztek kolorowych kosmetyków i kremów z filtrem przeciwsłonecznym.
W tym, jak pozbyć się kaszki na czole pomocne mogą okazać się regularne peelingi. Unikaj jednak złuszczania mechanicznego. Jeżeli zmiany mają podłoże bakteryjne, masowanie skóry może rozprzestrzenić je po całej twarzy, a dodatkowo wprowadzić stan zapalny. Bezpieczniejszym wyborem są peelingi enzymatyczne, które nie wymagają pocierania skóry dłońmi. Dzięki działaniu enzymów pozbywamy się martwego naskórka, jednocześnie nie powodując zaczerwienienia.
Jako dodatkowy etap pielęgnacji warto wprowadzić maseczki o działaniu nawilżającym i antybakteryjnym. Doskonale sprawdza się do tego glinki i olejki, na przykład z drzewa herbacianego. Używając glinek, pamiętaj, by nie pozwolić im zaschnąć! Spryskuj je wodą, tonikiem lub łagodnym hydrolatem.
Jak pozbyć się pryszczy na twarzy?
Sposoby na krosty, które chętnie sprawdzamy, to najczęściej te, które polecają nam nie tyle dermatolodzy, ile znajome nam osoby. Pamiętajmy jednak, że za każdym razem podłoże problemu może być inne, dlatego coś, co działa na kogoś innego, niekoniecznie sprawdzi się u nas. Jeżeli jednak grudki na twarzy nie znikają pomimo naszych starań, to możemy przede wszystkim skonsultować się ze specjalistą.
Dermatolog jest osobą, która przeprowadzi z nami wywiad oraz przyjrzy się bliżej skórze. Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.
Wizyta u dermatologa – co warto o niej wiedzieć?
Dermatolog może pomóc nam nie tylko w walce z trądzikiem, ale też pojedynczymi zmianami, które od czasu do czasu pojawiają się na naszej skórze. Bolące pryszcze są szczególnie doskwierające i nie są tylko problemem estetycznym. Pamiętaj, aby podczas wizyty u specjalisty udzielić odpowiedzi na jak najwięcej pytań. Mogą one pomóc w ustaleniu przyczyny nawracających krostek na twarzy.
Na wizytę przyjdź bez makijażu, dzięki czemu dermatolog będzie mógł przyjrzeć się bliżej Twojej cerze, co pozwoli mu określić, z jakim rodzajem grudek i krostek zmaga się skóra. Jeżeli w ostatnim czasie zostały wykonane badania krwi, zabierz je ze sobą do gabinetu. Często są to takie parametry, jak choćby poziom żelaza, witaminy D3 czy cholesterolu. Wspomnij również o przyjmowanych lekach, chorobach, z którymi się zmagasz oraz opowiedz o swojej codziennej pielęgnacji skóry (być może problemem są źle dobrane kosmetyki lub ich brak w podstawowej rutynie).
Wypryski na twarzy i ich leczenie
Podczas leczenia to dermatolog decyduje, co powinniśmy stosować na obecne pryszcze podskórne nie do wyciśnięcia. Oznacza to, że może polecić nam między innymi zmianę codziennego stylu życia, wprowadzenie nowej diety lub dopasuje inne kosmetyki pielęgnacyjne. Jeżeli twarde grudki na twarzy przerodzą się w zaawansowany trądzik, konieczne może być zastosowanie leków, które przyjmuje się doustnie. W większości przypadków na recepcie znajdzie się jednak maść na krosty.
Czy maść na krosty może pomóc?
