"Zmierz się ze Starzejącą Się Skórą Twarzy - Jak Zachować Młody Wygląd?"

Objawy starzenia się skóry – jak wyglądają?

Starzenie to spowolnienie metabolizmu skóry. Pierwsze oznaki starzenia zauważyć można już w wieku 25 lat. Wraz z wiekiem obniża się poziom kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego w skórze właściwej – skóra traci jędrność i elastyczność co sprzyja powstawaniu zmarszczek, a skóra staje się zdecydowanie cieńsza. Tkanka podskórna oraz kości stopniowo ulegają resorpcji co skutkuje opadaniem tkanek i zmianą owalu twarzy. Gruczoły łojowe i potowe stopniowo zmniejszają swoją aktywność dlatego skóra staje się przesuszona. Uszkodzeniu ulega również płaszcz hydro – lipidowy skóry przez co skóra jest bardziej narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne i stres oksydacyjny w skutek czego powstają drobne zmarszczki.

Starzenie się skóry rozpoczyna się już w wieku 25 lat i jest procesem nieuniknionym, który postępuje w sposób ciągły. Z pomocą specjalistów i zdrowego trybu życia możemy spowolnić proces starzenia. Istotną rolę odgrywa profilaktyka anti-aging.

Aby spowolnić proces starzenia warto zrezygnować z używek (alkoholu, papierosów), nie wystawiać skóry na promieniowanie słoneczne – stosować filtry ochronne zarówno na twarz jak i ciało. Niezależnie od typu skóry istotne jest odpowiednie nawilżenie skóry i odpowiednio dobrana pielęgnacja. Dużą rolę odgrywają także nasze wybory żywieniowe – dieta powinna być zróżnicowana i bogata w białka, witaminy, mikro i makro elementy, a także w antyoksydanty, których zadaniem jest niwelowanie wolnych rodników. Nie bez znaczenia jest picie wody, która bierze udział w wielu procesach naszego organizmu. Ogromne znaczenie ma promieniowanie UV, które odpowiada za starzenie się skóry, ponieważ uszkadza białka budulcowe i doprowadza do ich nieprawidłowej produkcji.

Starzenie się skóry twarzy

Jak starzeje się skóra? Od czego zależy powstawanie zmarszczek? Przyczyn starzenia się skóry jest wiele i obejmują one m.in:

  1. uszkodzenia wywołane promieniowaniem ultrafioletowym,
  2. utratę elastyczności skóry,
  3. zmiany objętości wynikające z redystrybucji tkanki tłuszczowej,
  4. powtarzające się ruchy podskórnej muskulatury twarzy,
  5. resorpcję kości i chrząstki [8].

A teraz postaramy omówić przyczyny starzenia się twarzy trochę dokładniej i podpowiemy, co spowalnia proces starzenia się skóry.

1. Fotostarzenie się skóry

Ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest głównym powodem szybkiego i przedwczesnego starzenia się skóry.

Mechanizm fotostarzenia opiera się na uszkodzeniu włókien kolagenowych i elastynowych.

Wraz z wiekiem oraz z uszkodzeniami związanymi z ekspozycją na promienie słoneczne kolagen typu I (najczęściej występująca postać kolagenu) ulega coraz większej degradacji. W miarę jak więcej kolagenu ulega fragmentacji, fibroblasty (komórki skóry właściwej) wytwarzają więcej metaloproteinaz, a tym samym mniej kolagenu. Powoduje to błędne koło zwiększania utraty kolagenu. Ostatecznie dochodzi do znacznego rozkładu kolagenu i włókien elastynowych [10].

Zmarszczki powstałe w wyniku dynamicznego ruchu twarzy utrzymują się, nawet gdy twarz jest w spoczynku.

I tutaj jak najbardziej wiele mogą zdziałać kremy i ochrona skóry przez szkodliwym działaniem UV. Świadome stosowanie filtrów ochronnych powinno być nie wyborem, a koniecznością

Także wpływ diety i stylu życia jest nieoceniony.

2. Utrata elastyczności

Gdy się starzejemy, skóra i leżące pod nią struktury podtrzymujące tracą wrodzoną sprężystość. Wraz z nią tracą zdolność do przeciwstawiania się rozciągnięciu pod wpływem grawitacji, widzimy zwiotczenie skóry [11].

Pierwsze oznaki starzenia się skóry

Obserwując codziennie swoją twarz, trudno jest zauważyć delikatne zmiany, które zachodzą w strukturze skóry. Warto jednak znać pierwsze oznaki starzenia się skóry, by móc wychwycić je na wczesnym etapie i wdrożyć odpowiednią profilaktykę anti-aging.

1. Zmarszczki

Pierwsze zmarszczki na czole lub pod oczami przyjmują najpierw formę delikatnych linii. Później stają się coraz bardziej wyraźne. Jednocześnie oznaki starzenia się skóry zaczynają obejmować coraz większy obszar twarzy i kolejno zazwyczaj pojawiają się:

  • bruzdy nosowo-wargowe,
  • lwia zmarszczka na czole,
  • linie marionetki,
  • tzw. zmarszczki palacza nad górną wargą.

Oczywiście nie wszystkie te zmarszczki muszą wystąpić u każdej osoby.

2. Zwiotczenie skóry

Wiotczenie skóry jest procesem, który zaczyna się bardzo wcześnie, ale długo nie daje widocznych objawów. Zazwyczaj dopiero ok. 35 roku życia zauważamy, że owal twarzy zaczyna delikatnie opadać, może też wyraźniej zarysowywać się dolina łez.

3. Przesuszenie skóry

Kolejną oznaką starzenia się skóry jest nieodpowiedni poziom nawilżenia i dotyczy on zarówno naskórka, jak i skóry właściwej. W przypadku naskórka zauważamy, że skóra staje się bardziej sucha, a pierwsze zmarszczki – wyraźniej widoczne. Spadku nawilżenia skóry właściwej nie widzimy “gołym okiem”, ale odczuwamy w postaci zmniejszenia się elastyczności skóry.

4. Rozszerzone pory

Problem rozszerzonych porów najbardziej widoczny jest u osób, które posiadają cerę tłustą lub mieszaną. Z upływem lat ujścia gruczołów łojowych zwiększają się, przez co zmienia się tekstura skóry.

W artykule pt. „3 zabiegi na rozszerzone pory” znajdziesz więcej porad o tym problemie i przykłady zabiegów, które mogą zmniejszyć widoczność porów.

Znakomicie sprawdzi się krem Clarena Sensi Calming , który przeznaczony jest do skóry podrażnionej, wymagającej odbudowy, polecany do stosowania także po zabiegach medycyny estetycznej i laseroterapii.

Czytaj dalej...

alergie pokarmowe niektóre produkty spożywcze na przykład ostre przyprawy, nabiał, produkty zawierające gluten mogą wywoływać nietolerancje i reakcje alergiczne, które dają o sobie znać wypryskami na skórze.

Czytaj dalej...

Pacjenci zgłaszają się do gabinetów trychologicznych z powodu łojotoku, łupieżu, łysienia plackowatego czy grzybicy skóry głowy, ale do najczęściej diagnozowanych stanów zapalnych skóry głowy zalicza się.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...