"Zmierz się ze Starzejącą Się Skórą Twarzy - Jak Zachować Młody Wygląd?"

Jak zachować młody wygląd i opóźnić starzenie się skóry?

Należy pamiętać, że nasza twarz jest strukturą bardzo złożoną. Zrozumienie wzajemnych oddziaływań kości, więzadeł, mięśni i tkanki tłuszczowej jest kluczowe, żeby wybrać odpowiednią terapię i osiągnąć naturalne i długotrwałe efekty odmładzające.

Czy można opóźnić, a nawet zatrzymać proces starzenia się skóry twarzy? Wybór konkretnych zabiegów opiera się na zdolności lekarza medycyny estetycznej do dokładnej analizy zmian anatomicznych składających się na proces starzenia, a następnie ustalania odpowiedniego sposobu i strategii mających na celu zachować młody wygląd pacjenta.

Im lepiej lekarz medycyny estetycznej jest w stanie dostosować leczenie do konkretnego pacjenta, tym bardziej prawdopodobne jest, że wynik będzie optymalny pod względem estetycznym i związany z większym stopniem zadowolenia.

Jeśli więc chcecie realnie i skutecznie wpływać na spowolnienie starzenia się Waszych twarzy niewiele jest sposobów, które zastąpią interwencje lekarza medycyny estetycznej. A tym z Was, którym kolejna zmarszczka nie straszna i mimo upływającego czasu wciąż czują się na 18 lat gratulujemy i trochę się solidaryzujemy:) To, jak spowolnić proces starzenia się skóry i opóźnić proces starzenia organizmu będzie przez nas nie raz opisywane. Niebawem też napiszemy, jakie zabiegi opóźniające proces starzenia się skóry twarzy są dostępne. Podpowiemy, czy można wspomóc zabiegi medycyny estetycznej alternatywnymi metodami, jak masaże i joga twarzy, oraz czy dostępne na rynku suplementy przeciw starzeniu mają rację bytu.

Co przyspiesza starzenie się skóry?

Starzenie się skóry to złożony proces – częściowo zaprogramowany w genach i związany ze zmianami zachodzącymi w organizmie z wiekiem, jednak w przeważającym stopniu zależny od czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim od promieniowania UV.

To dlatego najszybciej widoczne jest to na tych partiach ciała, które najczęściej wystawiamy na słońce – na twarzy, szyi i dekolcie oraz na dłoniach. Uważa się, że nawet 80 proc. cech charakterystycznych dla starzenia się skóry, które widoczne stają się przed 50. rokiem życia, to właśnie efekt tzw. fotostarzenia.

Promienie UV powodują przyśpieszoną degenerację kolagenu, co prowadzi do utraty jędrności skóry i pojawienia się zmarszczek. Co gorsza, wyzwalają reakcje rodnikowe, które powodują stany zapalne i przedwczesne starzenie się nie tylko skóry, ale całego organizmu. Na ten niszczycielski wpływ promieni UV nakładają się zmiany naturalnie zachodzące w skórze z wiekiem.

Z upływem lat spada aktywność genów odpowiedzialnych za odnowę jej komórek, zmniejsza się ilość włókien kolagenowych, w dodatku uszkodzeniu ulega ich struktura. Skóra robi się cieńsza, jest gorzej ukrwiona i sucha, bo ubywa jej substancji budulcowych, m.in. ceramidów i kwasu hialuronowego. A, jak wykazali badacze niemieccy, sucha skóra starzeje się przeszło dwukrotnie szybciej niż ta o prawidłowym poziomie nawilżenia.

O ile na geny wpływu nie mamy, to przemysł kosmetyczny dał nam do ręki potężną broń, która może zapewnić skórze to, czego najbardziej jej potrzeba, wyrównać braki tych składników, których produkcja z wiekiem maleje, albo dostarczać substancji pobudzających ich wytwarzanie. I w ten sposób spowolnić pojawienie się zmarszczek lub zmniejszyć te już istniejące.

Wśród czynników przyspieszających starzenie się skóry znajdują się też:

  • brak nawilżenia,
  • złe oczyszczanie skóry,
  • błędy w pielęgnacji,
  • dieta uboga w tłuszcze,
  • spożywanie dużej ilości cukru,
  • częste opalanie,
  • czynniki stresogenne,
  • palenie papierosów i picie alkoholu.

Kiedy skóra zaczyna się starzeć?

Już po 20. roku życia spada produkcja kolagenu i elastyny w skórze, czyli białek odpowiedzialnych za jej jędrność i gęstość. Dlatego pierwsze oznaki starzenia się skóry możesz zaobserwować już ok. 25 roku życia.

Najczęściej są nimi drobne zmarszczki mimiczne, zlokalizowane w zewnętrznych kącikach oczu lub na czole. Najpierw są one widoczne tylko podczas kurczenia mięśni twarzy, np. w trakcie uśmiechu, ale z biegiem czasu utrwalają się i nie znikają podczas spoczynku.

Dlaczego akurat na tych obszarach twarzy najpierw pojawiają się zmarszczki? Odpowiedź jest prosta: najczęściej podczas mimiki pracują właśnie mięśnie wokół oczu, ust i na czole. A ponieważ skóra nieco już straciła elastyczność, to nie jest w stanie idealnie się “rozprostować”, jak to było w wieku dziecięcym czy nastoletnim.

Skoro wypalenie dopada nas na poziomie emocjonalnym i zawodowym , a do tego zawsze związane jest z nadmiarem, frustracją i niemożnością dawania sobie rady, to można spokojnie przyjąć, że te same mechanizmy dotyczą skóry.

Czytaj dalej...

Wspomnij również o przyjmowanych lekach, chorobach, z którymi się zmagasz oraz opowiedz o swojej codziennej pielęgnacji skóry być może problemem są źle dobrane kosmetyki lub ich brak w podstawowej rutynie.

Czytaj dalej...

Pacjenci zgłaszają się do gabinetów trychologicznych z powodu łojotoku, łupieżu, łysienia plackowatego czy grzybicy skóry głowy, ale do najczęściej diagnozowanych stanów zapalnych skóry głowy zalicza się.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...