"Zmierz się ze Starzejącą Się Skórą Twarzy - Jak Zachować Młody Wygląd?"

Jakie są przyczyny starzenia się skóry?

Skóra podlega procesowi starzenia się, podobnie jak cały nasz organizm. I tak jak w przypadku pozostałych organów (skóra jest największym z nich), podobne są tego przyczyny. Istnieją dwa główne powody starzenia się:

1. endogenny (wewnątrzpochodny), który wiąże się z kilkoma czynnikami:

  • aktualnym wiekiem organizmu (tzw. chronostarzenie),
  • zmianami hormonalnymi (starzenie menopauzalne),
  • czynnikami genetycznymi,
  • jakością diety (czym odżywiamy organizm, w tym skórę).

2. egzogenny (zewnątrzpochodny), który zależy od czynników środowiskowych, m.in.:

  • promieniowania UV (fotostarzenie),
  • zanieczyszczeń środowiska,
  • jakości pielęgnacji.

Wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny starzenia się skóry

W medycynie estetycznej i kosmetologii istnieje rozróżnienie starzenia się skóry na:

To pierwsze jest związane z naturalnymi zmianami w naszym organizmie, wynikającymi z upływu czasu, i zależy od czynników wewnętrznych. Natomiast na przedwczesne starzenie się skóry wpływają czynniki wewnętrzne.

Wewnętrzne przyczyny starzenia się skóry

Do wewnętrznych czynników odpowiedzialnych za starzenie się skóry zaliczamy:

Naturalne zmiany w organizmie, zwłaszcza zmniejszenie zdolności regeneracyjnych

Z biegiem lat organizm coraz gorzej radzi sobie z procesem samonaprawy, dlatego uszkodzone komórki wolniej się regenerują, a ponadto spada tempo produkcji kluczowych składników skóry, jak np. kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny.

Czynniki genetyczne

Dziedziczone cechy genetyczne odgrywają kluczową rolę w procesie starzenia się skóry. Skłonność do szybszej utraty elastyczności czy bardziej intensywnego powstawania zmarszczek może być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dlatego też u niektórych osób pierwsze zmarszczki pod oczami czy na czole są widoczne już w wieku 25 lat, a u innych nie zauważymy ich aż do 35. roku życia.

Zmiany hormonalne

Na stan skóry kobiet ogromny wpływ mają estrogeny. Ich niedobór może prowadzić do szybszego powstawania zmarszczek i spadku nawilżenia skóry. Oczywiście wraz z wiekiem produkcja estrogenów spada, najbardziej drastycznie w okresie menopauzy.

Zewnętrzne przyczyny starzenia się skóry

Skóra na co dzień narażona jest na wiele niekorzystnych czynników, które mogą doprowadzić do tzw. stresu oksydacyjnego. Jest to stan, gdy w organizmie znajduje się zbyt wiele wolnych rodników – cząsteczek, które odpowiadają nie tylko za przedwczesne starzenie się skóry, ale też uszkadzają komórki innych narządów. Stresowi oksydacyjnemu sprzyja:

Promieniowanie UV

Narażenie skóry na promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników przyspieszających proces starzenia się, ponieważ uszkadza kolagen i elastynę, prowadząc do utraty jędrności i powstawania pierwszych zmarszczek.

Jak zachować młody wygląd i opóźnić starzenie się skóry?

Należy pamiętać, że nasza twarz jest strukturą bardzo złożoną. Zrozumienie wzajemnych oddziaływań kości, więzadeł, mięśni i tkanki tłuszczowej jest kluczowe, żeby wybrać odpowiednią terapię i osiągnąć naturalne i długotrwałe efekty odmładzające.

Czy można opóźnić, a nawet zatrzymać proces starzenia się skóry twarzy? Wybór konkretnych zabiegów opiera się na zdolności lekarza medycyny estetycznej do dokładnej analizy zmian anatomicznych składających się na proces starzenia, a następnie ustalania odpowiedniego sposobu i strategii mających na celu zachować młody wygląd pacjenta.

Im lepiej lekarz medycyny estetycznej jest w stanie dostosować leczenie do konkretnego pacjenta, tym bardziej prawdopodobne jest, że wynik będzie optymalny pod względem estetycznym i związany z większym stopniem zadowolenia.

Jeśli więc chcecie realnie i skutecznie wpływać na spowolnienie starzenia się Waszych twarzy niewiele jest sposobów, które zastąpią interwencje lekarza medycyny estetycznej. A tym z Was, którym kolejna zmarszczka nie straszna i mimo upływającego czasu wciąż czują się na 18 lat gratulujemy i trochę się solidaryzujemy:) To, jak spowolnić proces starzenia się skóry i opóźnić proces starzenia organizmu będzie przez nas nie raz opisywane. Niebawem też napiszemy, jakie zabiegi opóźniające proces starzenia się skóry twarzy są dostępne. Podpowiemy, czy można wspomóc zabiegi medycyny estetycznej alternatywnymi metodami, jak masaże i joga twarzy, oraz czy dostępne na rynku suplementy przeciw starzeniu mają rację bytu.

Cera dojrzała - charakterystyka i pielęgnacja starzejącej się skóry

Cera dojrzała - czy to już? Od jakiego momentu możemy mówić, że skóra jest dojrzała i potrzebuje zwiększonej uwagi? Poznaj też charakterystykę skóry dojrzałej i dowiedz się, jak powinna przebiegać jej pielęgnacja.

Spis treści

Cera dojrzała nie jest tak naprawdę typem skóry i nie stoi obok cery trądzikowej lub cery wrażliwej. Cera dojrzała dotyczy każdego, ponieważ pojawia się z wiekiem. To bardziej stan skóry niż jej rodzaj, jednak również wymaga odpowiednio dobranej i złożonej pielęgnacji.

Istnieją sposoby na niwelowanie objawów starzenia się skóry

Starzenie skóry to proces, który wymaga przeciwdziałania na wielu płaszczyznach. Jednym z najważniejszych aspektów terapii przeciwstarzeniowej jest działanie prewencyjne. Oznacza to, że odmładzanie skóry warto rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się widocznych oznak starzenia się skóry. Nie ma wieku, od którego powinnyśmy zacząć wykonywać zabiegi w klinice medycyny estetycznej. Ważne jest by zacząć od zabiegów, które opóźnią proces starzenia, np. zabiegi oczyszczające, nawilżające, niwelujące wolne rodniki. Sprawi to, że skóra staje się lepiej nawilżona i odżywiona, a zmarszczki mniej widoczne.

Po 25 roku życia dobrze jest zadbać o produkcję kolagenu, która z wiekiem jest coraz słabsza. Dbając o prewencję przeciwstarzeniową mobilizujemy naszą skórę do naturalnej produkcji „rusztowania”, czyli kolagenu i elastyny, co przekłada się na spowolnienie procesu starzenia.

Domowe sposoby na spowolnienie procesów starzenia

Podstawą terapii przeciwstarzeniowej jest odpowiednia pielęgnacja skóry w domu. Dokładne oczyszczanie skóry zarówno rano jak i wieczorem pozwala skutecznie usunąć zanieczyszczenia, a także zwiększa przenikanie substancji odżywczych zawartych w kremach.

Prawidłowa pielęgnacji skóry składająca się z 4 etapów opóźnia procesy starzenia. Najważniejsze jest oczyszczenie skóry za pomocą olejku do mycia, a następnie używając żelu oraz wody. Ważnym elementem jest używanie ręczników jednorazowych do osuszania skóry i nie pocierania jej.
Kolejnym etapem jest tonizacja, czyli przywrócenie prawidłowego pH skóry, co pozwala na wnikanie substancji aktywnych z serum czy kremu.
Nawilżanie to etap pielęgnacji, którego nikt nie powinien pomijać. Nawilżenia potrzebuje każdy rodzaj skóry. Do przyczyn starzenia zaliczamy właśnie nieodpowiednie nawilżenie skóry. Można dobrać preparaty o lżejszej konsystencji (w przypadku skóry tłustej lub mieszanej) lub bogatszej (w przypadku skór suchych czy wrażliwych). Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama produktów. Dobrym rozwiązaniem są produkty, które są przedłużeniem procedur gabinetowych, np. marka PRO XN zawierająca w swoim składzie ksantohumol, który jest silnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki. Dzięki takim składnikom skóra starzeje się wolniej.

Powstają w pemfigoidzie, w nabytym pęcherzowym oddzielaniu się naskórka, opryszczkach ciężarnych, chorobie Duhringa zobacz Pemfigoid pęcherzowy, Zapalenie opryszczkowate skóry, Nabyte pęcherzowe oddzielanie się naskórka.

Czytaj dalej...

alergie pokarmowe niektóre produkty spożywcze na przykład ostre przyprawy, nabiał, produkty zawierające gluten mogą wywoływać nietolerancje i reakcje alergiczne, które dają o sobie znać wypryskami na skórze.

Czytaj dalej...

Pacjenci zgłaszają się do gabinetów trychologicznych z powodu łojotoku, łupieżu, łysienia plackowatego czy grzybicy skóry głowy, ale do najczęściej diagnozowanych stanów zapalnych skóry głowy zalicza się.

Czytaj dalej...

Nasza skóra nieustannie się odnawia nowe komórki skóry przemieszczają się z położonej głęboko warstwy podstawnej naskórka do najbardziej wierzchniej warstwy rogowej naskórka przez około 26-28 dni i proces ten jest dla nas praktycznie niezauważalny.

Czytaj dalej...